zamknij

Biznes

Strajkują lekarze

2007-05-21, Autor: 
Żarty się skończyły - mówią lekarze. W obu rybnickich szpitalach rozpoczął się dziś strajk bezterminowy.

Reklama

Strajki w całej Polsce organizuje Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Rano do protestu przystąpiło 208 placówek medycznych. W województwie śląskim strajk ma objąć 55 na 110 szpitali. W Rybniku strajkuje zarówno Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku, jak i Państwowy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych.


Tak jak przed tygodniem, kiedy odbył się strajk ostrzegawczy – czytaj więcej, lekarze w WSS nr 3 pracować będą jak na ostrym dyżurze. Oznacza to, że lekarze wykonywać będą tylko niezbędne czynności dla ochrony życia pacjentów. Krzysztof Potera – szef oddziału terenowego OZZZ przy Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku uspokaja. - Wyliczyliśmy, że praca w trybie ostrego dyżuru to 77% rocznego czasu pracy szpitala, tak więc hospitalizowani pacjenci nie mają się czego bać – mówi Potera.


W związku ze strajkiem w rybnickim szpitalu nieczynne będą przychodnie specjalistyczne, nie odbędą się też planowane zabiegi operacyjne.


Podobny przebieg będzie miał strajk w Państwowy Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych. - Na czas protestu na oddziałach będzie pracować tylko połowa lekarzy, którzy wykonywać będą tylko niezbędne czynności lecznicze – mówi przewodnicząca strajku Barbara Orłowska. - W miarę możliwości będziemy też ograniczać przyjęcia do szpitala. Odwołane zostały też badania kontrolne, nieczynna będzie przyszpitalna poradnia.Organizujący protest Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy domaga się zmian w systemie ochrony zdrowia. Chodzi przede wszystkim o wzrost nakładów na służbę zdrowia, podwyżki płac (tak, by lekarska pensja wynosiła miesięcznie 5-7 tys. brutto), prywatyzację publicznych placówek, współpłacenie za niektóre usługi medyczne przez pacjentów. Postulują również wprowadzenie dwutygodniowych urlopów płatnych na dokształcanie.


Strajk lekarzy prowadzony będzie do odwołania. Minister zdrowia Zbigniew Religa zapowiada, że w tym roku rząd nie ma już pieniędzy na podwyżki.

 

ww

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~jasiek 2007-05-21
  19:13:29

  0 0

  i dobrze, że strajkują! niech zaczną wreszcie normalnie zarabiać!

 • ~_syla_ 2007-05-22
  09:35:11

  0 0

  Taaak.. Może i źle zarabiają na jednym etacie ale przykład doktora Potery pokazuje jak można zarobiać.. szpital, przychodnia i dodatkowo prywatna praktyka!! Niech zrezygnują z kilku etatów i dostają jedną pożądną pensję to rozumię...

 • ~Woocasch 2007-05-22
  10:56:45

  0 0

  Jakie podwyżki? Przecież skoro lekarz zarabia 3-4 tys. na rękę, to co najmniej 3 razy tyle ma na lewo za łapówki. Bezczelność lekarzy sięga zenitu! Jeśli ktoś myśli, że jak lekarze dostaną te 7 tys., które chcą, to przestaną brać łapówki, to są naiwni. Będą brali jeszcze więcej, bo później dla nich te 3 tys. pod stołem będzie śmieszną kwotą! Obok policji to przecież jest najbardziej skorumpowany zawód i wiem to z własnego doświadczenia ze służbą zdrowia. Nie dasz w łapę - nie wyleczą - taka jest prawda!

 • ~jasiek 2007-05-22
  12:50:44

  0 0

  syla ale im właśnie o to chodzi, zeby mogli na jedbym etacie w szoitalu arobić tyle, żeby nie musieli latać od świtu do nocy bo 100 poradniach i gabinetach. a woocasch o jakch 3-4 tysiącach Ty gadasz? lekarz w szpitalu w rybniku po 6 latach ciężkich studiów 1 roku stażu i 7 latach specjalizacji zarabia 1400PLN więc nie wiem skąd te Twoje dane...

 • ~Woocasch 2007-05-22
  14:15:03

  0 0

  jasiek a ile pod stołem dostają? Dla nich ta wypłata to zaledwie ziarenko w puli całych ich "dochodów".

 • ~jasiek 2007-05-22
  19:12:58

  0 0

  a nie uważasz, ze podwyżki ograniczą korupcje? a pozatym dobrze wiesz ze w każdym zawodzie są Ci źli i Ci dobrzy... tak jak wśród lekarzy jak i prawników czy innych. NIe można mówić ze lekarze biorą łapówki na podstawie kilku właśnie tych złych...

 • ~luk 2007-05-23
  22:58:19

  0 0

  luk
  to skandal strajk lekarzy jest niepotrzebny to co zarobia prywatnie i te lapowki za zabieg biera do reki 500zl , za lewe chorobowe 50zl i przychodniach zarabiaja, i w szpitalach po 7000zl naprwde a gdy bylem w przechodni ostatni raz czuc lekarza bylo alkocholem ssal holsa po wyjawnieniu mu prwady ze jest pijany wypisal mi chorobowe blagajac o ciszy skandal ujac to za malo niech lepiej dzwigna stawki minimale skandal

 • ~Woocasch 2007-05-24
  11:18:48

  0 0

  jasiek nie, nie uważam, że podwyżki ograniczą korupcję. Podwyżki nie zmienią mentalności. Poza tym tak, jak pisałem wcześniej "Będą brali jeszcze więcej, bo później dla nich te 3 tys. pod stołem będzie śmieszną kwotą". A co do "dobrych" i "złych", to faktycznie są wszędzie. Ale wśród lekarzy, to niestety prawdziwa plaga, bo ci "dobrzy" to wyjątki...

 • ~ 2007-05-29
  13:09:27

  0 0

  lekarz w rybnickim szpitalu robiąc specjalizację (za którą płaci z własnych pieniędzy) zarabia 1000zł - boi się wziąść bombonierkę, bo może tak ktoś włożył pieniądze, i nie daj boże zachoruje..wtedy dopiero staweczka w dół leci...chodzi na 3 dyżury w tygodniu i z tego tak naprawdę żyje...w domu nie ma go wcale...gratuluję dobrego samopopczucia wyrażających się na tym forum...wszystkiwego najlepszego w naszej 4 rp (3 świecie europy)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 5257