zamknij

Wiadomości

Strajk przeciwko ministrowi Czarnkowi. Mnóstwo podpisów z Rybnika

2020-12-04, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Rośnie fala buntu przeciwko temu, by Przemysław Czarnek nadal dzierżył tekę ministra edukacji. Inicjatorzy akcji STOP deMentażowi Edukacji wzywają do wzięcia udziału w strajku ostrzegawczym. Chcą dymisji ministra. Zebrali dziesiątki tysięcy podpisów pod petycją, wiele z nich pochodzi z Rybnika.

Reklama

Powołanie Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki od początku budziła kontrowersje i sprzeciw. Dzisiaj fala niezadowolenia z tego faktu znajduje się w kulminacyjnym momencie.

W minionym miesiącu (17 listopada) Kancelaria Prezesa Rady Ministrów otrzymała petycję o odwołanie Przemysława Czarnka ze stanowiska ministra edukacji i nauki. Podpisało ją bagatela – 91,5 tys. osób.

- My, niżej podpisane członkinie i członkowie społeczności akademickiej polskich uczelni wyższych, jak również osoby związane z edukacją na wszystkich szczeblach oraz te, którym na sercu leży los polskiej edukacji, wyrażamy głębokie oburzenie ostatnimi wypowiedziami Ministra Edukacji i Nauki pana dr hab. Przemysława Czarnka, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wypowiedzi te miały charakter otwartych gróźb pozbawiania środków finansowych tych uczelni, które umożliwiły pracownikom i studentom wzięcie udziału w protestach przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Deklaracje takie postrzegamy jako poważne zagrożenie dla wolności i wartości akademickich, jakie winny leżeć u źródeł akademickiego etosu. Można bez cienia wątpliwości uznać, że zapowiedzi ministra Czarnka noszą znamiona szantażu, na co nie ma i nie może być naszej zgody – czytamy treść petycji.

Jak dalej się dowiadujemy, minister Czarnek swoją postawą oraz wypowiedziami jeszcze sprzed nominacji na ministra wzbudzał liczne kontrowersje natury etycznej.

- Jednak w ostatnim czasie, już po nominacji, dopuścił się wypowiedzi, które nie tylko naruszają podstawową wolność myśli i postaw, winną cechować środowiska akademickie, ale również noszą wszelkie znamiona instytucjonalnego szantażu, skierowanego przeciw polskim uczelniom. Komentując wsparcie, jakiego udzieliły polskie uniwersytety pracownikom i studentom pragnącym wziąć udział w protestach przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego, pan minister zagroził jednostkom wspierającym konsekwencjami finansowymi, wprost sugerując, że postawa taka zaważy na przydzielaniu środków na badania. Jest to działanie w najnowszej historii Polski absolutnie bezprecedensowe, godzące w autonomię i swobodę poglądów na polskich uczelniach – dowiadujemy się.

Autorzy petycji podkreślają, że groźby ministra przywodzą na myśl jak najgorsze praktyki rodem z czasów komunistycznych i nie sposób nazwać ich inaczej niż zastraszaniem społeczności akademickiej.

- Zgoda na takie działania może skutkować zaprzepaszczeniem wysiłków wielu ludzi pracujących nad zwiększeniem umiędzynarodowienia naszej uczelni, a wręcz wykluczeniem jej z międzynarodowych mechanizmów finansowania i wymiany naukowej – czytamy dalej.

Co ciekawe, petycję podpisało mnóstwo rybniczan, bo 150. Jeżeli chodzi o powiat rybnicki, pismo poparło 9 osób, w Świerklanach 3, Czerwionce-Leszczynach – 18, Jejkowicach – 2, Gaszowicach – 9. Ponad 50 podpisów wysłano z Żor, 24 z powiatu wodzisławskiego, 24 z Jastrzębia-Zdroju.

Do tej pory premier Morawicki nie odpowiedział na petycję. W związku z tym inicjatorzy akcji STOP deMentażowi Edukacji wzywają do wzięcia udziału w strajku ostrzegawczym, który ma trwać od 7 do 11 grudnia. W środę (9 grudnia) osoby protestujące nie wezmą udziału w zajęciach. Zamiast tego zamierzają sprzątać lasy, wspierać gastronomię, oddawać krew, czy rejestrować się w bazie DMKS.

- Od poniedziałku do piątku (7-11 grudnia) studenci i uczniowie mogą się włączać w szereg akcji, które proponujemy. Za to w środę - STRAJK GENERALNY. W tym dniu nie bierzemy udziału w zajęciach dydaktycznych. Mamy nadzieję na włączenie się również wykładowców, nauczycieli oraz pracowników oświaty, którzy tego dnia zrezygnują z wykonywania swojej pracy – czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku.

Inicjatorzy strajku podkreślają, że celem nie jest pójście na wagary.

- Chcemy na tyle, na ile jest to w tym momencie bezpieczne i możliwe, wyrazić swój sprzeciw. Tak, aby usłyszała o nim cała Polska, a zwłaszcza Minister Edukacji i Nauki oraz Premier – dowiadujemy się.

Wy również weźmiecie udział w proteście?

Oceń publikację: + 1 + 95 - 1 - 109

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (37):
 • ~zak 2020-12-04 14:27:53

  Podoba mi się minister Czarnek . Nareszcie ta lewicowa yntelygencja uniwersytecka ma godnego przeciwnika , a te sprzeciwy wyrażnie pokazują jak się go boją . Mam nadzieję , że w końcu i tego zboczo... Hartmana wywalą . Bo takie coś , za moje podatki wynaturzeń dzieci uczy.

 • ~*Forum* 2020-12-04 14:40:51

  `zak no to teraz odkryłeś się na całego. Pokazałeś jaki jest twój poziom wykształcenia (myślę, że podstawowy) i poziom ogólnej dyskusji. Ktoś kto nalatuje na ludzi wykształconych, mądrych sam musi mieć wielkie kompleksy związane z wykształceniem. Co do Hartmana to radzę ci przeczytaj sobie artykuł w wp o Jozsefie Szajerze jak to kolejny homofob okazał się gejem. Klasyczne - im więcej krzyczysz i nienawidzisz gejów tym gorzej z tobą. https://magazyn.wp.pl/film/artykul/jozsef-szajer-to-klasyka-dlaczego-kolejny-homofob-okazal-sie-gejem

 • ~albw1 2020-12-04 14:57:16

  ***** *** tym razem w trzy kropki proszę wstawić Zak. Tyle w temacie jeżeli chodzi o dyskusje z tym kimś.

  80 81
 • ~Franz Kawka 2020-12-04 14:58:25

  Polecam ostatnie przemówienie / orędzie Marszałka Sejmu. Trudno się nie godzić choćby z jednym słowem. Ale wyżej wymieniony minister miał oczywiście jakieś idiotyczne obiekcje co świadczy o jego poziomie.
  Kaczyści próbują bronić czegoś co jest nie do obrony, czyli swojego liberum veta do budżetu Unii.

  67 85
 • ~zak 2020-12-04 15:18:38

  @~~ a gdzie ja nalatuje na ludzi wykształconych ? to ty masz jakieś kompleksy . A co do Hartmana to mogę mieć chyba swoje zdanie na temat tego yntelygenta , zresztą Środa nie lepsza od niego :)
  @albw - za dużo na te strajki chodziłaś jeśli zapamietałaś z nich tylko te kropki :)
  Czarnek do dzieła , rozgoń to lewackie towarzystwo . Cały czas większość z tego portalu nie chce płacić podatkow na kk, a ja nie chce z moich podatkow utrzymywania Hartmana i reszty tego lewactwa.

 • ~zak 2020-12-04 15:27:39

  @Franz Kawka - no trzeba naprawdę mieć szerokie horyzonty , żeby zachwycać się przemówieniem Grodzkiego :)))) to wymachiwanie rękami , mowa jak do pięciolatka , to jest naprawdę ktoś godny opozycji :)))) pękam ze śmiechu ...

 • ~*Forum* 2020-12-04 15:43:51

  ~zak nawet chyba nie masz świadomości, ze sam siebie określasz . Siedzisz na tym forum obsmarowujesz niby anonimowo innych, bo chyba nie ma nic bardziej pożytecznego do roboty. Masz kompleksy co do inteligencji bo już samo słowo "ynteligencja" o tym świadczy. Wyśmiewasz kogoś czy coś do czego nie masz dostępu. Tak najłatwiej. Potrafisz o Hartmnie, wykształconym i mądrym człowieku , napisać "takie coś" !!! To świadczy o tym, że jesteś prostackim, żeby nie powiedzieć prymitywnym człowiekiem, który obrażając i wyśmiewając innych myśli, że podnosi swoje ego. Jesteś typowym przedstawicielem wyborcy PIS : arogancki, słabo wykształcony, agresywny, obsmarowujący wszystkich, którzy są mądrzejsi i nie dają się manipulować KK i innej maści nawiedzonym politykom (typu Czarnek)

  88 70
 • ~Maksymilian Popeć 2020-12-04 17:29:12

  Uprzejmie proszę - NIE karmić trolla.

  31 20
 • ~rybnikus 2020-12-04 17:49:51

  ~*Forum*. Napisz ile miesięcy prof. Czarnek jest ministrem? I czy wiesz co to jest tolerancja i wolność słowa? Czy wiesz, że Hartman postuluje inicjację seksualną od 12 lat dla dziewcząt?

  69 37
 • ~Kwinto 2020-12-04 17:51:45

  Kto to jest ten Czarnek? ano nikt. To tylko fanaberia Kaczyńskiego aby upokorzyć i zrobić na złość nauczycielom i całemu środowisku edukacyjnemu. To ta sama złośliwa zagrywka co umieszczenie w trybunale konstytucyjnym prokuratora SB i pyskatej baby ze wsi.
  Czarnek to tylko zwykły pionek, który ma robić dużo szumu dla przykrycia ważniejszych problemów. Nie zmienia to faktu że jest kolejnym szkodnikiem rozmontowującym cały system edukacji.

  66 66
 • ~rybnikus 2020-12-04 17:53:20

  Dzięki zdrajcy jak bolek nie było lustracji w tym dekomuszyzacji i deubekizacji.

  71 36
 • ~rybnikus 2020-12-04 17:55:08

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  19 17
 • ~rybnikus 2020-12-04 18:00:05

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  27 15
 • ~Franz Kawka 2020-12-04 18:34:29

  ~zak wiesz jak wygląda twój mikro prezes nieinternowany w spodniach Giertycha ?
  ...

  PRZEZ ROZPOREK!

  26 40
 • ~rybnikus 2020-12-04 18:36:24

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  14 9
 • ~rybnikus 2020-12-04 18:38:39

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  10 9
 • ~zak 2020-12-04 18:55:27

  @Franz - bardzo inteligentne to było z tym rozporkiem , ale Wałęsa jest tylko o 1 cm wyższy a Tusk o całe 6 cm , też by do tego rozporka pasował. @ Forum - Nie będę Hartmana nazywał inteligentem , bo to obraza dla inteligentnych . Śmieszni są ci którzy piszą o anonimowaści sami robiąc to samo .

  53 32
 • ~tuptyś 2020-12-04 19:20:28

  sporo tu kretynów typu czarniak i jego lacho...g na 3 litery w czarnych okularach

  26 32
 • ~zak 2020-12-04 19:30:24

  @tuptyś - nie ominą cię te niewygodne dla ciebie prawdy , zawarte w nowym spisie lektur , nie ominą :)

  32 31
 • ~artefaks 2020-12-04 20:28:36

  izaak . Nie poznaję skąd te nerwy ?Ziemia się pali pod nogami ? I bardzo dobrze towarzyszu miły
  Panie z fajowom trombom. Jak powszechnie wiadomo inicjację przeszedłeś w wieku lat 7miu pod płotem przy opuście. Gdzie chorynki pokazywały żywe obrazy i od tej pory się ponoć to wzdrygasz. Zwierzasz się Fajkisowi ? Bo Kubinowi podobno nie miałeś odwagi?
  Jak nie dorośliście towarzysze do poziomu Profesorów. Hartmana i Środy. To może troszeczkę wykładów Prof. Matczaka ? Szczerze polecam wykład o etyce. Jak to mówił Mateusz ,,Nie dawajcie psom świętego, ani miećcie pereł waszych przed wieprze, by ich snadź nie podeptali nogami swemi "
  Towarzysze mili . Dziękuję za ubaw.

  19 21
 • ~ 2020-12-04 20:30:13

  Szkoda, ze nie wiedzialem, ze zbieraja podpisy. Tez mam zdecydowanie dosc tego, jak PiS od lat niszczy polska edukacje

  30 36
 • ~artefaks 2020-12-04 20:37:22

  ~zak wiesz jak wygląda twój mikro prezes nieinternowany w spodniach Giertycha ?

  @Franz. Przyjaciele honwedzi zaprosili go na imprezę in Bruxelles. Ale nie przyszedł bo nie potrafi się spuścić ( po rynnie).
  Zastanawiające jest ,,kto zadzwonił " na mundurowych ?
  Czyżby było tak jak 13 grudnia kiedy ,,zapomniano " go obudzić ?
  Alibi wtedy było że niby spał , tak jak legendarny rycerz pod Giewontem

  16 26
 • ~Misio Misiek 2020-12-04 20:38:59

  do tego 3 litery w czarnych okularach
  Lektur nie czytam a na pewno nie tych zalecanych przez kretyna, tzw ministra. Mam nadzieję że nie ominie mnie sromotny upadek kaczego reżimu

  24 28
 • ~artefaks 2020-12-04 20:47:53

  ,, bardzo inteligentne to było z tym rozporkiem "
  Izaak . Na jakim poziomie w KWK twoi duchowi koledzy , też lubiący zabawę z rozporkiem urządzili Barbara's holiday ?
  To było minus 900 ? Jest to ważne bo przyjaciele mogą zostać wpisani do księgi prowadzonej przez znany Brytyjski browar.
  Te petardy na kampusie to było po telefonie z Guinnessa ?
  Gdyby jednak nie to mam dla ciebie nagrodę pocieszenia. wyjmiesz sobie z puszek po piwie takie fajne grzechocące kulki.
  Wnuki się ucieszą. Grzechotka jak się patrzy.

  7 19
 • ~artefaks 2020-12-04 21:00:07

  @Misio Misiek
  Oprócz czytania patryotycznych treści. Młodzież powinna też być edukowana na żywo. Powinni zapraszać ciekawych ludzi w brylach a la Jaruzelski. I chodzić na marsze niepodległości z torcidą

  8 23
 • ~artefaks 2020-12-04 21:07:43

  nie ominą cię te niewygodne dla ciebie prawdy , zawarte w nowym spisie lektur , nie ominą :)
  Izaak. Jak będziesz zmuszał ludzi do czytania tych arcydzieł ?
  Była seria poczytaj mi mamo. Teraz będzie poczytaj mi zak ?
  Mam nadzieję że nie masz wady wymowy? Po frustracjach w tekstach pisanych obawiam się że raczej tak. Na to pomaga dezmopresyną. Przy okazji też na moczenie nocne

  12 20
 • ~zak 2020-12-04 22:57:36

  @ Artefaks - co ty piłeś ? :))) widać , że ty i Misio nie czytaliście lektur , mogliście chociaż "Dym " przeczytać pouczające i krótkie . Uspokój się , bo wyłysiejesz:)

  24 18
 • ~Pawel P Bromann 2020-12-05 01:15:45

  Kiedy Sebix zostaje MEN...Melina intelektualna ma swoje 5 minut.

  12 14
 • ~tuptyś 2020-12-05 09:56:53

  JP2 = (***** ***)2

  8 18
 • ~zak 2020-12-05 10:50:48

  @tuptyś - gwiazdka będzie 24 grudnia , za dużo na protesty chodzisz a za mało szkoły :)

  14 18
 • ~artefaks 2020-12-05 10:55:58

  Izaak . Brawo Konopnicka ,, O sierotce Marysi " itp. to jak widzę twój poziom. Gratuluję.
  W cytowanej przez ciebie książeczce ,,Dym" Konopnicka opisała życie proletayratu na terenie zagłębia Dąbrowskiego zwanego także czerwonym zagłębiem.
  Nie krytykuję kogoś kto w ogóle czyta. Bo zawsze na dotarciu do np. kapitału Karola M. trzeba postawić pierwszy krok. Towarzyszu gratuluję wam świadomej i odważnej decyzji.
  Wybaczcie , ale pominę milczeniem wyzwiska. Bo nie będę się tym babrał

  8 12
 • ~artefaks 2020-12-05 11:00:34

  ,,Podoba mi się minister Czarnek"
  @zak. A mnie się nie podoba ,bo nie jeżdżę na homo orgy party nawet do Brukseli
  Ale nie będę krytykował czyiś upodobań

  12 11
 • ~artefaks 2020-12-05 11:17:08

  ~zak 2020-12-05 10:50:48

  ,, za dużo na protesty chodzisz a za mało szkoły "

  @zak. Naprawdę widzę u ciebie zakrzywienie linii w czasoprzestrzeni w2 małym kosmosie mieszczącym się w głowie.
  Widzisz w czasie teraźniejszym że ktoś teraz chodzi do szkoły ?
  Gdzie ty orbitujesz? W polu grawitacyjnym umierającej gwiazdy zwanej czarnym karłem ?

  12 11
 • ~zak 2020-12-05 11:23:18

  @ artefaks - ale ty nerwowy jesteś :)

  12 13
 • ~artefaks 2020-12-05 11:30:38

  Zak . Wyprowadzał cię już dzisiaj pies na spacer?

  10 13
 • ~zak 2020-12-05 11:39:52

  @ artefaks- nie będę cię dziś już denerwował , bo zawału dostaniesz. Ale to orgy party w Brukseli - jak to nazwałeś , to dla frakcji Tuska było EPP
  , to jego posła złapano :)
  a co do psów ? psy mam dwa , gdyby cię to interesowało , oba ze schroniska.

  14 15
 • ~artefaks 2020-12-05 11:57:10

  Zak. EPP , co pamiętam z lekcji chemii to polipropylen spieniony.
  Nie jestem zwolennikiem Tuska , więc nie wiem w co pijesz.
  Co się tyczy wymienianej przez ciebie orgii gejowskiej to była ona organizowana dla wybranych ultraprawicowych przedstawicieli fideszu i pissu.
  Jest to miłe że martwisz się o moje samopoczucie i zdrowie. Ale jest ono w doskonałym stanie. Bez zakrzywień w czasoprzestrzeni.
  I mnie ta konwersacja w oderwaniu od ponurej rzeczywistości wzmacnia i przy okazji świetnie bawi.
  A przy okazji pozwala przejrzeć na oczy ludziom nie mających własnego zdania
  Serdeczne Dzięki.
  Zak pisz dalej . Robisz świetną robotę :)

  14 15

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3826