zamknij

Wiadomości

Strajk przeciwko ministrowi Czarnkowi. Mnóstwo podpisów z Rybnika

2020-12-04, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Rośnie fala buntu przeciwko temu, by Przemysław Czarnek nadal dzierżył tekę ministra edukacji. Inicjatorzy akcji STOP deMentażowi Edukacji wzywają do wzięcia udziału w strajku ostrzegawczym. Chcą dymisji ministra. Zebrali dziesiątki tysięcy podpisów pod petycją, wiele z nich pochodzi z Rybnika.

Reklama

Powołanie Przemysława Czarnka na ministra edukacji i nauki od początku budziła kontrowersje i sprzeciw. Dzisiaj fala niezadowolenia z tego faktu znajduje się w kulminacyjnym momencie.

W minionym miesiącu (17 listopada) Kancelaria Prezesa Rady Ministrów otrzymała petycję o odwołanie Przemysława Czarnka ze stanowiska ministra edukacji i nauki. Podpisało ją bagatela – 91,5 tys. osób.

- My, niżej podpisane członkinie i członkowie społeczności akademickiej polskich uczelni wyższych, jak również osoby związane z edukacją na wszystkich szczeblach oraz te, którym na sercu leży los polskiej edukacji, wyrażamy głębokie oburzenie ostatnimi wypowiedziami Ministra Edukacji i Nauki pana dr hab. Przemysława Czarnka, prof. Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Wypowiedzi te miały charakter otwartych gróźb pozbawiania środków finansowych tych uczelni, które umożliwiły pracownikom i studentom wzięcie udziału w protestach przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego. Deklaracje takie postrzegamy jako poważne zagrożenie dla wolności i wartości akademickich, jakie winny leżeć u źródeł akademickiego etosu. Można bez cienia wątpliwości uznać, że zapowiedzi ministra Czarnka noszą znamiona szantażu, na co nie ma i nie może być naszej zgody – czytamy treść petycji.

Jak dalej się dowiadujemy, minister Czarnek swoją postawą oraz wypowiedziami jeszcze sprzed nominacji na ministra wzbudzał liczne kontrowersje natury etycznej.

- Jednak w ostatnim czasie, już po nominacji, dopuścił się wypowiedzi, które nie tylko naruszają podstawową wolność myśli i postaw, winną cechować środowiska akademickie, ale również noszą wszelkie znamiona instytucjonalnego szantażu, skierowanego przeciw polskim uczelniom. Komentując wsparcie, jakiego udzieliły polskie uniwersytety pracownikom i studentom pragnącym wziąć udział w protestach przeciw zaostrzeniu prawa aborcyjnego, pan minister zagroził jednostkom wspierającym konsekwencjami finansowymi, wprost sugerując, że postawa taka zaważy na przydzielaniu środków na badania. Jest to działanie w najnowszej historii Polski absolutnie bezprecedensowe, godzące w autonomię i swobodę poglądów na polskich uczelniach – dowiadujemy się.

Autorzy petycji podkreślają, że groźby ministra przywodzą na myśl jak najgorsze praktyki rodem z czasów komunistycznych i nie sposób nazwać ich inaczej niż zastraszaniem społeczności akademickiej.

- Zgoda na takie działania może skutkować zaprzepaszczeniem wysiłków wielu ludzi pracujących nad zwiększeniem umiędzynarodowienia naszej uczelni, a wręcz wykluczeniem jej z międzynarodowych mechanizmów finansowania i wymiany naukowej – czytamy dalej.

Co ciekawe, petycję podpisało mnóstwo rybniczan, bo 150. Jeżeli chodzi o powiat rybnicki, pismo poparło 9 osób, w Świerklanach 3, Czerwionce-Leszczynach – 18, Jejkowicach – 2, Gaszowicach – 9. Ponad 50 podpisów wysłano z Żor, 24 z powiatu wodzisławskiego, 24 z Jastrzębia-Zdroju.

Do tej pory premier Morawicki nie odpowiedział na petycję. W związku z tym inicjatorzy akcji STOP deMentażowi Edukacji wzywają do wzięcia udziału w strajku ostrzegawczym, który ma trwać od 7 do 11 grudnia. W środę (9 grudnia) osoby protestujące nie wezmą udziału w zajęciach. Zamiast tego zamierzają sprzątać lasy, wspierać gastronomię, oddawać krew, czy rejestrować się w bazie DMKS.

- Od poniedziałku do piątku (7-11 grudnia) studenci i uczniowie mogą się włączać w szereg akcji, które proponujemy. Za to w środę - STRAJK GENERALNY. W tym dniu nie bierzemy udziału w zajęciach dydaktycznych. Mamy nadzieję na włączenie się również wykładowców, nauczycieli oraz pracowników oświaty, którzy tego dnia zrezygnują z wykonywania swojej pracy – czytamy na stronie wydarzenia na Facebooku.

Inicjatorzy strajku podkreślają, że celem nie jest pójście na wagary.

- Chcemy na tyle, na ile jest to w tym momencie bezpieczne i możliwe, wyrazić swój sprzeciw. Tak, aby usłyszała o nim cała Polska, a zwłaszcza Minister Edukacji i Nauki oraz Premier – dowiadujemy się.

Wy również weźmiecie udział w proteście?

Oceń publikację: + 1 + 96 - 1 - 110

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (37):
 • ~zak 2020-12-04
  14:27:53

  Podoba mi się minister Czarnek . Nareszcie ta lewicowa yntelygencja uniwersytecka ma godnego przeciwnika , a te sprzeciwy wyrażnie pokazują jak się go boją . Mam nadzieję , że w końcu i tego zboczo... Hartmana wywalą . Bo takie coś , za moje podatki wynaturzeń dzieci uczy.

 • ~*Forum* 2020-12-04
  14:40:51

  `zak no to teraz odkryłeś się na całego. Pokazałeś jaki jest twój poziom wykształcenia (myślę, że podstawowy) i poziom ogólnej dyskusji. Ktoś kto nalatuje na ludzi wykształconych, mądrych sam musi mieć wielkie kompleksy związane z wykształceniem. Co do Hartmana to radzę ci przeczytaj sobie artykuł w wp o Jozsefie Szajerze jak to kolejny homofob okazał się gejem. Klasyczne - im więcej krzyczysz i nienawidzisz gejów tym gorzej z tobą. https://magazyn.wp.pl/film/artykul/jozsef-szajer-to-klasyka-dlaczego-kolejny-homofob-okazal-sie-gejem

 • ~albw1 2020-12-04
  14:57:16

  81 81

  ***** *** tym razem w trzy kropki proszę wstawić Zak. Tyle w temacie jeżeli chodzi o dyskusje z tym kimś.

 • ~Franz Kawka 2020-12-04
  14:58:25

  67 85

  Polecam ostatnie przemówienie / orędzie Marszałka Sejmu. Trudno się nie godzić choćby z jednym słowem. Ale wyżej wymieniony minister miał oczywiście jakieś idiotyczne obiekcje co świadczy o jego poziomie.
  Kaczyści próbują bronić czegoś co jest nie do obrony, czyli swojego liberum veta do budżetu Unii.

 • ~zak 2020-12-04
  15:18:38

  @~~ a gdzie ja nalatuje na ludzi wykształconych ? to ty masz jakieś kompleksy . A co do Hartmana to mogę mieć chyba swoje zdanie na temat tego yntelygenta , zresztą Środa nie lepsza od niego :)
  @albw - za dużo na te strajki chodziłaś jeśli zapamietałaś z nich tylko te kropki :)
  Czarnek do dzieła , rozgoń to lewackie towarzystwo . Cały czas większość z tego portalu nie chce płacić podatkow na kk, a ja nie chce z moich podatkow utrzymywania Hartmana i reszty tego lewactwa.

 • ~zak 2020-12-04
  15:27:39

  @Franz Kawka - no trzeba naprawdę mieć szerokie horyzonty , żeby zachwycać się przemówieniem Grodzkiego :)))) to wymachiwanie rękami , mowa jak do pięciolatka , to jest naprawdę ktoś godny opozycji :)))) pękam ze śmiechu ...

 • ~*Forum* 2020-12-04
  15:43:51

  88 70

  ~zak nawet chyba nie masz świadomości, ze sam siebie określasz . Siedzisz na tym forum obsmarowujesz niby anonimowo innych, bo chyba nie ma nic bardziej pożytecznego do roboty. Masz kompleksy co do inteligencji bo już samo słowo "ynteligencja" o tym świadczy. Wyśmiewasz kogoś czy coś do czego nie masz dostępu. Tak najłatwiej. Potrafisz o Hartmnie, wykształconym i mądrym człowieku , napisać "takie coś" !!! To świadczy o tym, że jesteś prostackim, żeby nie powiedzieć prymitywnym człowiekiem, który obrażając i wyśmiewając innych myśli, że podnosi swoje ego. Jesteś typowym przedstawicielem wyborcy PIS : arogancki, słabo wykształcony, agresywny, obsmarowujący wszystkich, którzy są mądrzejsi i nie dają się manipulować KK i innej maści nawiedzonym politykom (typu Czarnek)

 • ~Maksymilian Popeć 2020-12-04
  17:29:12

  31 20

  Uprzejmie proszę - NIE karmić trolla.

 • ~rybnikus 2020-12-04
  17:49:51

  70 37

  ~*Forum*. Napisz ile miesięcy prof. Czarnek jest ministrem? I czy wiesz co to jest tolerancja i wolność słowa? Czy wiesz, że Hartman postuluje inicjację seksualną od 12 lat dla dziewcząt?

 • ~Kwinto 2020-12-04
  17:51:45

  66 66

  Kto to jest ten Czarnek? ano nikt. To tylko fanaberia Kaczyńskiego aby upokorzyć i zrobić na złość nauczycielom i całemu środowisku edukacyjnemu. To ta sama złośliwa zagrywka co umieszczenie w trybunale konstytucyjnym prokuratora SB i pyskatej baby ze wsi.
  Czarnek to tylko zwykły pionek, który ma robić dużo szumu dla przykrycia ważniejszych problemów. Nie zmienia to faktu że jest kolejnym szkodnikiem rozmontowującym cały system edukacji.

 • ~rybnikus 2020-12-04
  17:53:20

  72 36

  Dzięki zdrajcy jak bolek nie było lustracji w tym dekomuszyzacji i deubekizacji.

 • ~rybnikus 2020-12-04
  17:55:08

  19 17

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~rybnikus 2020-12-04
  18:00:05

  27 15

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Franz Kawka 2020-12-04
  18:34:29

  26 40

  ~zak wiesz jak wygląda twój mikro prezes nieinternowany w spodniach Giertycha ?
  ...

  PRZEZ ROZPOREK!

 • ~rybnikus 2020-12-04
  18:36:24

  14 9

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~rybnikus 2020-12-04
  18:38:39

  10 9

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~zak 2020-12-04
  18:55:27

  54 32

  @Franz - bardzo inteligentne to było z tym rozporkiem , ale Wałęsa jest tylko o 1 cm wyższy a Tusk o całe 6 cm , też by do tego rozporka pasował. @ Forum - Nie będę Hartmana nazywał inteligentem , bo to obraza dla inteligentnych . Śmieszni są ci którzy piszą o anonimowaści sami robiąc to samo .

 • ~tuptyś 2020-12-04
  19:20:28

  26 32

  sporo tu kretynów typu czarniak i jego lacho...g na 3 litery w czarnych okularach

 • ~zak 2020-12-04
  19:30:24

  32 31

  @tuptyś - nie ominą cię te niewygodne dla ciebie prawdy , zawarte w nowym spisie lektur , nie ominą :)

 • ~artefaks 2020-12-04
  20:28:36

  19 21

  izaak . Nie poznaję skąd te nerwy ?Ziemia się pali pod nogami ? I bardzo dobrze towarzyszu miły
  Panie z fajowom trombom. Jak powszechnie wiadomo inicjację przeszedłeś w wieku lat 7miu pod płotem przy opuście. Gdzie chorynki pokazywały żywe obrazy i od tej pory się ponoć to wzdrygasz. Zwierzasz się Fajkisowi ? Bo Kubinowi podobno nie miałeś odwagi?
  Jak nie dorośliście towarzysze do poziomu Profesorów. Hartmana i Środy. To może troszeczkę wykładów Prof. Matczaka ? Szczerze polecam wykład o etyce. Jak to mówił Mateusz ,,Nie dawajcie psom świętego, ani miećcie pereł waszych przed wieprze, by ich snadź nie podeptali nogami swemi "
  Towarzysze mili . Dziękuję za ubaw.

 • ~ 2020-12-04
  20:30:13

  30 36

  Szkoda, ze nie wiedzialem, ze zbieraja podpisy. Tez mam zdecydowanie dosc tego, jak PiS od lat niszczy polska edukacje

 • ~artefaks 2020-12-04
  20:37:22

  16 26

  ~zak wiesz jak wygląda twój mikro prezes nieinternowany w spodniach Giertycha ?

  @Franz. Przyjaciele honwedzi zaprosili go na imprezę in Bruxelles. Ale nie przyszedł bo nie potrafi się spuścić ( po rynnie).
  Zastanawiające jest ,,kto zadzwonił " na mundurowych ?
  Czyżby było tak jak 13 grudnia kiedy ,,zapomniano " go obudzić ?
  Alibi wtedy było że niby spał , tak jak legendarny rycerz pod Giewontem

 • ~Misio Misiek 2020-12-04
  20:38:59

  24 28

  do tego 3 litery w czarnych okularach
  Lektur nie czytam a na pewno nie tych zalecanych przez kretyna, tzw ministra. Mam nadzieję że nie ominie mnie sromotny upadek kaczego reżimu

 • ~artefaks 2020-12-04
  20:47:53

  7 19

  ,, bardzo inteligentne to było z tym rozporkiem "
  Izaak . Na jakim poziomie w KWK twoi duchowi koledzy , też lubiący zabawę z rozporkiem urządzili Barbara's holiday ?
  To było minus 900 ? Jest to ważne bo przyjaciele mogą zostać wpisani do księgi prowadzonej przez znany Brytyjski browar.
  Te petardy na kampusie to było po telefonie z Guinnessa ?
  Gdyby jednak nie to mam dla ciebie nagrodę pocieszenia. wyjmiesz sobie z puszek po piwie takie fajne grzechocące kulki.
  Wnuki się ucieszą. Grzechotka jak się patrzy.

 • ~artefaks 2020-12-04
  21:00:07

  8 23

  @Misio Misiek
  Oprócz czytania patryotycznych treści. Młodzież powinna też być edukowana na żywo. Powinni zapraszać ciekawych ludzi w brylach a la Jaruzelski. I chodzić na marsze niepodległości z torcidą

 • ~artefaks 2020-12-04
  21:07:43

  12 20

  nie ominą cię te niewygodne dla ciebie prawdy , zawarte w nowym spisie lektur , nie ominą :)
  Izaak. Jak będziesz zmuszał ludzi do czytania tych arcydzieł ?
  Była seria poczytaj mi mamo. Teraz będzie poczytaj mi zak ?
  Mam nadzieję że nie masz wady wymowy? Po frustracjach w tekstach pisanych obawiam się że raczej tak. Na to pomaga dezmopresyną. Przy okazji też na moczenie nocne

 • ~zak 2020-12-04
  22:57:36

  24 18

  @ Artefaks - co ty piłeś ? :))) widać , że ty i Misio nie czytaliście lektur , mogliście chociaż "Dym " przeczytać pouczające i krótkie . Uspokój się , bo wyłysiejesz:)

 • ~Pawel P Bromann 2020-12-05
  01:15:45

  12 14

  Kiedy Sebix zostaje MEN...Melina intelektualna ma swoje 5 minut.

 • ~tuptyś 2020-12-05
  09:56:53

  8 18

  JP2 = (***** ***)2

 • ~zak 2020-12-05
  10:50:48

  14 18

  @tuptyś - gwiazdka będzie 24 grudnia , za dużo na protesty chodzisz a za mało szkoły :)

 • ~artefaks 2020-12-05
  10:55:58

  8 12

  Izaak . Brawo Konopnicka ,, O sierotce Marysi " itp. to jak widzę twój poziom. Gratuluję.
  W cytowanej przez ciebie książeczce ,,Dym" Konopnicka opisała życie proletayratu na terenie zagłębia Dąbrowskiego zwanego także czerwonym zagłębiem.
  Nie krytykuję kogoś kto w ogóle czyta. Bo zawsze na dotarciu do np. kapitału Karola M. trzeba postawić pierwszy krok. Towarzyszu gratuluję wam świadomej i odważnej decyzji.
  Wybaczcie , ale pominę milczeniem wyzwiska. Bo nie będę się tym babrał

 • ~artefaks 2020-12-05
  11:00:34

  12 11

  ,,Podoba mi się minister Czarnek"
  @zak. A mnie się nie podoba ,bo nie jeżdżę na homo orgy party nawet do Brukseli
  Ale nie będę krytykował czyiś upodobań

 • ~artefaks 2020-12-05
  11:17:08

  12 11

  ~zak 2020-12-05 10:50:48

  ,, za dużo na protesty chodzisz a za mało szkoły "

  @zak. Naprawdę widzę u ciebie zakrzywienie linii w czasoprzestrzeni w2 małym kosmosie mieszczącym się w głowie.
  Widzisz w czasie teraźniejszym że ktoś teraz chodzi do szkoły ?
  Gdzie ty orbitujesz? W polu grawitacyjnym umierającej gwiazdy zwanej czarnym karłem ?

 • ~zak 2020-12-05
  11:23:18

  12 13

  @ artefaks - ale ty nerwowy jesteś :)

 • ~artefaks 2020-12-05
  11:30:38

  10 13

  Zak . Wyprowadzał cię już dzisiaj pies na spacer?

 • ~zak 2020-12-05
  11:39:52

  14 15

  @ artefaks- nie będę cię dziś już denerwował , bo zawału dostaniesz. Ale to orgy party w Brukseli - jak to nazwałeś , to dla frakcji Tuska było EPP
  , to jego posła złapano :)
  a co do psów ? psy mam dwa , gdyby cię to interesowało , oba ze schroniska.

 • ~artefaks 2020-12-05
  11:57:10

  14 15

  Zak. EPP , co pamiętam z lekcji chemii to polipropylen spieniony.
  Nie jestem zwolennikiem Tuska , więc nie wiem w co pijesz.
  Co się tyczy wymienianej przez ciebie orgii gejowskiej to była ona organizowana dla wybranych ultraprawicowych przedstawicieli fideszu i pissu.
  Jest to miłe że martwisz się o moje samopoczucie i zdrowie. Ale jest ono w doskonałym stanie. Bez zakrzywień w czasoprzestrzeni.
  I mnie ta konwersacja w oderwaniu od ponurej rzeczywistości wzmacnia i przy okazji świetnie bawi.
  A przy okazji pozwala przejrzeć na oczy ludziom nie mających własnego zdania
  Serdeczne Dzięki.
  Zak pisz dalej . Robisz świetną robotę :)

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2455