zamknij

Wiadomości

Strajk ostrzegawczy w kopalniach. ZZG z "Jankowic" wyłamał się

2020-02-17, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Dzisiaj rano w kopalniach należących do Polskiej Grupy Górniczej przeprowadzono strajk ostrzegawczy. Związek Zawodowy Górników z kopalni Jankowice wyłamał się jednak z tej formy protestu. Posypały się na nich gromy. Dlaczego związkowcy z Rybnika tak postąpili?

Reklama

Strajkowali, ale nie wszyscy

Dzisiaj (17 lutego) na porannej zmianie we wszystkich kopalniach i zakładach Polskiej Grupy Górniczej przeprowadzony został dwugodzinny strajk ostrzegawczy.

Powodem protestu jest z jednej strony brak porozumienia w sporze zbiorowym dotyczącym płac, a z drugiej pogłębiające się problemy przedsiębiorstwa związane ze sprzedażą węgla. Nie pomogła nawet wizyta wicepremiera Jacka Sasina >>Wicepremier Sasin u górników. Będą 14-stki<<

Do strajku ostrzegawczego nie przystąpiła jednak komórka ZZG w kopalni Jankowice. Decyzja zapadła jeszcze 13 lutego.

- Związek Zawodowy Górników w Polsce Polskiej Grupy Górniczej KWK "Jankowice" informuje, że na posiedzeniu w dniu 13 lutego 2020 r., po zasięgnięciu opinii prawnej, podjął uchwałę o wystąpieniu z Komitetu Protestacyjno - Strajkowego KWK ROW Ruch Jankowice – czytamy.

"Oto pierwszy sprzedawczyk!"

Decyzja ZZG w kopalni Jankowice wywołała ostrą reakcję związkowców. W ostrych słowach skomentował to Patryk Kosela, rzecznik Sierpnia 80:

- Oto pierwszy sprzedawczyk, łamistrajk, judasz! Górnicy sami muszą wyciągnąć z tego wnioski i rozliczać takich zdrajców! - napisał na Facebooku.

Z kolei Związek Zawodowy Górników w Polskiej Grupie Górniczej w stanowczych słowach odcina się od decyzji zarządu ZZG w KWK Jankowice.

ZZG w Polsce bierze czynny udział w protestach na wszystkich kopalniach. Postawa zarządu zakładowego ZZG w Polsce Polskiej Grupy Górniczej KWK Jankowice to nieodpowiedzialna samowolna decyzja! Nigdy w naszej przeszłości nie było w naszych szeregach łamistrajków i ten przejaw braku jedności nie może rzutować na cały ZOK." czytamy w oświadczeniu ZOK ZZG w Polsce z 16 lutego.

„Ci ludzie nie widzieli dołu”

Jak ZZG w kopalni Jankowice komentuje słowa powyższych związkowców? Henryk Mazewski, przewodniczący ZZG KWK Jankowice tłumaczy, że na podjęciu decyzji o wycofaniu się z komitetu strajkowego była opinia prawna.

- Oni (ZZG, Solidarność, Sierpień 80) rozpoczęli strajk od złej strony. Pamiętam, jak się robi protesty. Zawsze poprzedza je referendum, a takiego przed strajkiem ostrzegawczym nie było. Byłem ponad 1,5 roku bezrobotny. Popełniłem błąd w przepisach i zwolnili mnie. Nie chcę być po raz kolejny tego przechodzić – tłumaczy Henryk Mazewski.

Przewodniczący związku z kopalni Jankowice również nie przebiera w słowach. Jak nam mówi, 90% osób w centralach związkowych to emeryci.

- Oni potrzebują dusz, okłamują młodych ludzi. Pracuje w górnictwie 28 lat i wiele strajków widziałem. W związku zawodowym jestem od 2 lat, a wielu siedzi tam od 30 lat. Ci ludzie nie wiedzieli dołu. Taka jest prawda. Ktoś musi wreszcie wziąć się za górnictwo i za tych pseudozwiązkowców – dodaje.

Nasz rozmówca zaznacza, że ZZG kopalni Jankowice popiera postulaty, o które walczą górnicy. Związkowcy z Rybnika nie zgadzali się na formę protestu bez przeprowadzonego referendum

Zdaniem Henryka Mazewskiego, centrale związkowe robią ludzi „w konia”.

- Swego czasu Sierpień 80 namawiał, by górnicy chodzili do sądu i walczyli o odszkodowania w postaci wyrównania. Ludzie płacili potężne sumy. Mój kolega wydał np. 6,5 tys. złotych. Niech się w końcu ktoś obudzi! Ile razy okłamywano już naszą załogę? To jest chore! - słyszymy.

---

Po zakończeniu strajku ostrzegawczego delegacje związków zawodowych odwiedzą biura poselskie posłów PiS.

Na 28 lutego planowana jest manifestacja w Warszawie. Od 31 stycznia we wszystkich kopalniach i zakładach PGG trwa pogotowie strajkowe.

Oceń publikację: + 1 + 70 - 1 - 17

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~Marcin Kuczera 2020-02-17 12:01:45

  może panowie z Sierpnia80 pokażą jak się węgiel sprzedaje ? Ale tak kulturalnie, na fakturę..

  127 3
 • ~michal84 2020-02-17 12:08:43

  Złodzieje

  47 5
 • ~yeti36 2020-02-17 12:46:33

  Co to za związki co płaci ich zakład pracy , związki powinny utrzymywać się ze składek i być poza terenem zakładu pracy.

  158 1
 • ~master4k 2020-02-17 13:09:53

  Kawał mi się przypomniał. Przychodzi związkowiec do księgowości i pyta "Czy kopalnię stać na podwyżki?".

  Reasumując. Węgiel się kiepsko sprzedaje, kasa pracodawcy świeci pustkami, ale kolejne apanaże się należą jak psu zupa. Ja ich w sumie rozumiem. W końcu telewizory 4k wielkości stołu bilardowego albo łódki zanętowe z sonarem i gpsem, to nie są tanie rzeczy.

  101 8
 • ~pawelbudowa 2020-02-17 13:14:13

  Nie pracuję w górnictwie ale nie biedni górnicy mają więcej pieniędzy pod warunkiem, że kopalnia wypracuje zysk ale jak przyniesie straty to dostaną mniejszą wypłatę.
  SPOŁECZEŃSTWO POLSKI czeka na odwagę związków zawodowych aby walczyli o takie rozwiązanie a nie żebrać od podatników aby łożyli na nich.

  96 6
 • ~ 2020-02-17 13:29:54

  Górnicy , takimi protestami sami górnictwo wykańczają. Społeczeństwo , ich nie poprze. Tak jak nauczycieli nie poparło . Co za dużo to niezdrowo.

  93 15
 • ~rosthost1 2020-02-17 13:31:06

  brawa dla górników z Jankowic, a za takie wpisy Patryk Kosela
  powinien już dawno siedzieć. TO nie jest związkowiec.

  76 14
 • ~Piotr Czaja 2020-02-17 15:26:03

  Nie wszyscy górnicy to egoiści.Niektórzy potrafią myśleć realnie.Nikt ich nie zmusza do tej pracy.Przecież nie są niewolnikami kopalni.Są duże braki kadrowe w innych dziedzinach gospodarki.Przebranżowić się i będzie OK.Nie słyszałem jeszcze żeby wysypywano kostkę brukową w biurach poselskich.Senator Piecha węgla nie potrzebuje.Są biedne rodziny które potrzebują a nie stać ich na kupno tak drogiego węgla.

  62 11
 • ~Justyna Kowalczyk-Kłobut 2020-02-17 20:56:30

  Po co im strajkować jak co roku są na minusie a wypłaty w pgg najwyzsze ujki ciotki

  18 7

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1041