zamknij

Wiadomości

Stowarzyszenie A. Larysza przejęło „Juliusza”. Zobaczcie, co ma powstać na terenie szpitala

2014-11-05, Autor: bf
Marzenie staje się rzeczywistością. Aleksander Larysz wraz z Stowarzyszeniem Rybnik Nasze Miasto przejęło „Juliusza”. Teren byłego szpitala ma zostać zrewitalizowany na potrzeby seniorów. Ile może kosztować ta inwestycja? Co powstanie na terenie tego obiektu?

Reklama

Po roku negocjacji 15 października 2014 r. została podpisana umowa pomiędzy Urzędem Powiatowym Starostwa w Rybniku, a Stowarzyszeniem Rybnik Nasze Miasto o przejęciu obiektu „Juliusz”. Jeżeli wszystko pójdzie po myśli RNM zostanie on zrewitalizowany dla potrzeb seniorów. – Bardzo poważnie do tego podeszliśmy. Chcemy przeprowadzić inwestycję na całym terenie wraz z kaplicą, która jest własnością kurii. Jeżeli rozmowy z arcybiskupem Skworcem zakończą się pozytywnie, to urządzimy konferencję prasową w tej kaplicy. Czekamy na odpowiedź – powiedział Aleksander Larysz.

Rewitalizacja „Juliusza” może kosztować minimum 8 milionów złotych. Natomiast jak zaznaczył kandydat na prezydenta Rybnika – kwota może być zmniejszona. – Starostwu powiatowemu również zależy na tym obiekcie. Prowadzone są przymiarki do pozyskania pieniędzy na termomodernizację i remont dachu – dodał przedstawiciel Stowarzyszenia Rybnik Nasze Miasto.

Co powstanie na terenie dawnego szpitala? W piwnicy ma zostać założona stołówka typu żorska „Krówka”, a także pralnia. Stoisko gastronomiczne mogłyby prowadzić osoby z lekką niepełnosprawnością. Na wyższych kondygnacjach powstaną 1 i 2 pokojowe mieszkania dla seniorów, będą zapewnione usługi medyczne (w tym gabinety lekarza chorób wewnętrznych, geriatry, rehabilitanta oraz usługi pielęgniarskie). Obiekt będzie wyposażony w gabinety odnowy, rehabilitacji i punkt apteczny.

Oprócz tego w obiekcie powstanie Klub Seniora, gdzie osoby starsze będą mogły się spotykać i brać udział w zajęciach aktywizujących. - Żeby było jasne, nie chcemy otwierać DPS-u czy domu spokojnej starości. To mają być najnormalniejsze mieszkania, tylko że z opieką medyczną i techniczną – wyjaśnił Aleksander Larysz. Obiekt „Juliusz” może w przyszłości zostać podświetlony podobnie jak budynek rybnickiego starostwa.

Coś ruszyło z tematem dawnego szpitala, czy seniorzy powinni mieć do dyspozycji takie miejsce, które ułatwi im codzienne życie?

Oceń publikację: + 1 + 50 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
 • ~LEMUR 2014-11-05
  13:02:41

  24 0

  Uf, jakie to "szczęście", że udało się jeszcze przed wyborami ogłosić tą wiadomość ;) - a z drugiej strony, ciekawe czy oby? Oby!

 • ~Wuipe 2014-11-05
  13:22:45

  44 0

  A te mieszkania seniorom będa przyznawane na jakiej zasadzie - nabycia droga kupna? Z czego będą utrzymywane - czynsze? A w Radzie Mieszkaniowej znajdzie się stołeczek dla członka RNM ma się rozumieć :] Poza tym chyba pomieszały sie tu lekko wizje polskiego seniora z niemieckim, bo polskiego seniora nie stać na siłownie, sauny, odnowy itp.

 • ~elmo 2014-11-05
  13:28:51

  33 0

  przedwyborczy "cud"

 • ~beqson 2014-11-05
  14:50:45

  1 0

  Ludzie... stowarzyszenie działa od 1,5 roku i od takiego czasu realizuje krok po kroku projekty. Przecież nie zrobili tego w miesiąc z okazji wyborów ;) Czy to nie jest dobre, że są ludzie którzy robią coś dla miasta niezależnie czy zasiadają w ławach rady czy też nie ? Czy to nie takie działanie określa prawdziwych działaczy ?

 • ~jojo 2014-11-05
  15:12:48

  10 0

  Mieszkania te na pewno nie będą dla średnio uposażonych seniorów.A tak naprawdę to stowarzyszenie przejęło budynki a remont dachu ma wykonać Starostwo ?

 • ~STEFAN SIARZEWSKI 2014-11-05
  15:33:58

  1 3

  Pragnę zaznaczyć ,ze te ruiny stały lata,poniewaz Prezydent i Rada Starszych zawsze twierdziła nie da sie! Od półtora roku RNM tworzy projekty, w tym przypadku Juliusz,ale jest wiele innych. Larysz i jego kilku bliskich współpracowników to specjaliści od dotacji unijnych. Tylko ,że nie robią z tego powodu rozgłosu konferencji prasowych lub pikników z ananasem. Tak wogóle ,Pan MASŁOWSKI w swym programie troszczy się o starszych, chciałbym poznać jego zdanie nt.

 • ~ 2014-11-05
  15:38:49

  0 9

  Od 1,5 roku działamy i chcemy coś zmienić. Dzięki temu projektowi tak naprawdę widać, że nie rzucamy słów na wiatr. Jest to ciężka praca ludzi ze Stowarzyszenia i specjalistów, których u siebie mamy. Pozdrawiam

 • ~STEFAN SIARZEWSKI 2014-11-05
  15:42:22

  1 0

  Pani Małgorzato ja to odbieram w ten sposób,najwięcej płaczą malkontenci,którzy na wybory nie chodzą.....

 • ~spzoo 2014-11-05
  17:10:57

  12 0

  Larysz o Juliuszu - rok 2010 http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,swietlana-przyszlosc-przed-and-8222;juliuszemand-8221;-,wia5-3266-10523.html Gdzie był potem pan Larysz i jak wyglądają jego obietnice?

 • ~Wuipe 2014-11-05
  18:13:50

  16 0

  @ Gosia Gaweł - cieszę się, że ujawnił się ktoś z RNM-u, więc... czy dostanę odpowiedzi na moje pytania? A tak prywatnie ode mnie - współpracowałem kiedyś z Olkiem, nie polecam. Wysługiwanie się innymi, nie dotrzymywanie danego słowa i wielkie zaskoczenie, gdy przejrzało się na oczy. Jesteś jeszcze młoda, więc mam nadzieję, że szybko zauważysz, że on tylko mydli Wam oczy. @ Siara - Larysz jest chyba mistrzem jeżeli chodzi o ilość zwołanych konferencji czy też spotkań odnośnie jego planów lub dokonań :) Przejrzyj archiwum portalu z ostatniego półrocza - aktywność przedwyborcza 100%, wcześniej echo.

 • ~Obywatel Rybnika 2014-11-05
  19:06:43

  17 0

  Szanowni Internauci, to mój pierwszy wpis na tym forum, ale nie ukrywam, że mając już kilka ładnych lat na karku, czytając artykuł po prostu nie wytrzymałem. Myślę, że wielu z was pamięta jeszcze czasy, gdy w tym miejscu funkcjonował szpital, który był przez nas utrzymywany. Później cały teren przejął samorząd województwa (czyli marszałek), który kompletnie nie miał pomysłu na jego zagospodarowanie. Po latach teren wraz z budynkami przejęło starostwo powiatowe. Z tego co pamiętam, pojawiły się nawet artykułu o poszukiwaniu czy nawet znalezieniu inwestora z Niemiec, który wspólnie ze starostwem i przy pomocy środków unijnych zagospodaruje wzmiankowany teren na potrzeby socjalne. Sprawa upadła. Przyjmuję to do wiadomości, bo wbrew niektórym tu dyskutantom, uważam że nie wszystko w życiu wychodzi tak jak się zaplanowało. Jednak przez cały ten czas terenem zawiadywała poważna instytucja (marszałek, starosta). Czy robiła to dobrze, czy źle, niech sobie każdy oceni. Teraz mamy jednak sytuację niecodzienną, chyba że artykuł jest jakimś skrótem czy przekłamaniem. Jeśli ktoś ma wiedzę, bardzo proszę o informację na poniższe pytania, których nie chciał lub nie umiał zadać autor tekstu. Kompletnie nie chodzi mi o to, że Pan Larysz kandyduje na prezydenta, a Pan Mrowiec jest z PO. Pytam bo jako bardzo dorosły mieszkaniec, chcę wiedzieć .
  cdn.

 • ~Obywatel Rybnika 2014-11-05
  19:09:06

  22 0

  cd poprzedniego postu

  1. Z uwagi na to, że stowarzyszenie w tym kraju mogą założyć 3 osoby, dlaczego właśnie to, a nie inne stowarzyszenie dostało superatrakcyjny teren w centrum miasta. Czy było ogłoszone jakiekolwiek zapytanie lub konkurs ofert w tej sprawie. Na marginesie (proszę żeby nie kojarzyć tego z wyborami), ale doświadczenie w pozyskiwaniu środków pomocowych przez Pana Masłowskiego bardziej do mnie przemawia niż zasługi Pana Larysza w tej kwestii, bo ich po prostu nie znam.
  2. Jakie zabezpieczenie w umowie zastrzegło sobie starostwo w sytuacji, gdyby np. przez dwa lata na tym terenie nic by się nie działo ?
  3. Jaki jest harmonogram prac przewidzianych na tym terenie ? W tekście napisano o roku negocjacji, więc chyba ten temat też był dyskutowany.
  4. Każdy kto choć ma minimalne doświadczenie w budownictwie domyśla się, że tekst o minimum 8 milionach na tę inwestycję to kompletne bajki. Są to obiekty w nadzorze konserwatorskim, wiec osobiście nie sądzę, żeby remont polegał na ocieplaniu styropianem, wstawianiu plastikowych okien, czy kryciu dachu papą, nie wspominam już o takich „drobnostkach” jak odtworzenie szczegółów architektonicznych czy np. dobudowaniu wind. Zagospodarowanie tych zabytkowych obiektów to bliżej 100 mln niż 8 mln. Załóżmy, czego szczerze Panu Laryszowi życzę, że na wszystko otrzyma on dofinansowanie z programów pomocowych, pozostaje istotny problem – wkład własny około 15 % czyli 15 mln.

 • ~Obywatel Rybnika 2014-11-05
  19:10:36

  21 0

  cd poprzedniego postu
  Chciałbym wiedzieć czy stowarzyszenie dysponuje taką kwotą lub kto inny te pieniądze wyłoży ? Jak został zbudowany biznesplan pod katem finansowym ?
  5. Czy w umowie starostwo wprowadziło zapis o możliwości zaciągania kredytów pod hipotekę tego terenu ?
  6. Jako starej daty rybniczanin cieszę się że w dawnym szpitalu przy Rudzkiej królują studenci, a przy Żorskiej młodzi muzycy. Jednak kto będzie królował w dawnym szpitalu przy 3 Maja – bogaci emeryci ? prywatne gabinety lekarskie ? Czy tego chcemy ? Kampus żyje, jest dla wszystkich otwarty, podobnie jest w Szkole Muzycznej. Obawiam się, że przy takiej wizji zagospodarowania Juliusza (prywatne mieszkania, opieka lekarska, która za darmo przecież nie będzie) teren zostanie bezpowrotnie stracony. Proszę mi wierzyć – chciałbym się mylić.
  7. I wreszcie na koniec, mam olbrzymi prywatny żal do Pana Starosty, że zamiast błysnąć wizjonerstwem i choćby na przekór wszystkowiedzącym malkontentom, nie stworzył spójnej wizji całego tego terenu. Nie przedstawił swoistego testamentu dla siebie i swoich następców. A tak mamy jak w starym powiedzeniu „każdy sobie rzepkę skrobie”. Tu szkoła rzemieślnicza, tam hospicjum, teraz stowarzyszenie i nie wiadomo kto i co jeszcze. Rozumiem, że wszystkie te instytucje są potrzebne, ale chciałoby się rzec „czy w tym samolocie leci jeszcze z nami pilot” ? Czy ktoś to wszystko całościowo ogarnia ?

 • ~Obywatel Rybnika 2014-11-05
  19:13:30

  20 0

  ostatni odcinek
  Przepraszam za bardzo długi tekst, być może nie wszyscy przez niego przebrną.
  Podkreślam, że nikogo nie miałem zamiaru urazić, a po prostu wyraziłem swoje przemyślenia.
  Pozdrawiam Redakcję i zachęcam do bardziej wnikliwych tekstów. Proszę mi wierzyć , czytają też Was starsi mieszkańcy, którzy teksty na poziomie tabloidów z dużą ilością forumowego jadu pod nimi, po prostu odrzucają.

 • ~silesiar 2014-11-05
  19:43:43

  0 0

  Okazuje się, że w naszym mieście tzw. pretendenci do przejęcia władzy - czy to stanowionej, czy to wykonawczej - są w stanie realnie działać na rzecz społeczności lokalnej m.in. poprzez plany rewitalizacji jednej z perełek rybnickiej architektury. Z pewnością zasługuje to na większe uznanie niż jakieś groteskowe rozdawanie masła lub wieszanie klepsydr...

 • ~beqson 2014-11-05
  21:11:33

  1 8

  Po tzw. "lajkach" do komentarzy widać czyja ekipa pod wymyślonymi pseudonimami steruje opinią. Zachęcam do ujawniania imion i nazwisk przez osoby komentujące, pewnie wszystko wyglądałoby inaczej bo wypłynęłyby te osoby, które zwyczajnie potrafią tylko gadać głupoty w internecie kisząc się przed komputerem . Pozdrawiam Igor Tragarz

 • ~Wuipe 2014-11-05
  22:23:50

  5 0

  @ beqson - ponieważ mam aktualnie najwięcej 'lajków' pozwolę sobie zadać Ci pytanie - twierdzisz, że chęć dowiedzenia się jak ma działać system mieszkaniowy w Juliuszu stawia mnie po jakiejś stronie sceny politycznej? Ciebie na pewno tak, skoro starujesz z RNM, więc skoro Twoja koleżanka Gosia niestety mi nie odpowiedziała, to może Ty to zrobisz? Może powtórzę - chcę wiedzieć w jaki sposób mają być 'przyznawane' mieszkania seniorom i w jaki sposób ma to być zarządzane. Jeśli nie wiesz, to może poradź się Waszej grupy ekspertów (powtórzę to co napisałem Gosi - mi też Olek mydlił oczy, niestety nie udało mu się zmanipulować mnie do końca, czego i Tobie życzę).

 • ~Libra 2014-11-05
  23:19:14

  12 0

  ja chyba śnie.....albo to jest wyborczy kit albo w tym kraju już ludzie powariowali.........Starostwo rok prowadziło negocjacje? "Starostwu powiatowemu również zależy na tym obiekcie" - teraz? Przecież Juliuszem odbijano jak piłką już kilka lat. Każdy tłumaczył, że nie ma koncepcji albo pieniędzy. Obiekt niszczał a kolejni włodarze robili dobrą minę....Tekst jest pisany chyba na potrzeby kampanii. Po takim artykule mam szereg wątpliwości. Co oznacza termin " przejęcie" Juliusza - dzierżawa, najem? czy to porozumienie jest tajne? Czy z treścią tego porozumienia można się zapoznać? " Stoisko gastronomiczne mogłyby prowadzić osoby z lekką niepełnosprawnością" - to jakaś kolejna zagadka? Żart? To już jest kuriozum " Na wyższych kondygnacjach powstaną 1 i 2 pokojowe mieszkania dla seniorów" - winda będzie? Ile tych pokoi i jaki będzie klucz rozdziału ( trochę tych seniorów w Rybniku jest). Naprawdę takim tekstem to tylko można wytapetować ściany Juliusza. Czy na tego typu usługi medyczne (w tym gabinety lekarza chorób wewnętrznych, geriatry, rehabilitanta oraz usługi pielęgniarskie) należy już dziś składać wnioski....:) czy to raczej będzie przydzielane z klucza partyjnego ..........Obiekt będzie wyposażony w gabinety odnowy, rehabilitacji i punkt apteczny....... Na koniec najlepsze: "Jeżeli rozmowy z arcybiskupem Skworcem zakończą się pozytywnie, to urządzimy konferencję prasową w tej kaplicy" - tak to jest najważniejsza rzecz - konferencja prasowa w kaplicy z winem mszalnym!

 • ~spzoo 2014-11-05
  23:41:18

  0 0

  lipiec 2014 http://homo-homini.eu/pomoc-dla-realizacji-projektu-hotel-im-juliusza-rogera/

 • ~ZbigMa 2014-11-05
  23:48:34

  4 0

  A jakież to marzenie staje się rzeczywistością? Jakoś nie słyszałem o tym, żeby ktoś marzył o tym, żeby stowarzyszenie przejęło szpital Juliusza,a na razie tylko to staje się ową "rzeczywistością". Ja mam inne marzenie: żeby redaktor piszący te teksty zaczął wreszcie szanować polską gramatykę. W drugim zdaniu wstępu są aż dwa "byki"! Przepraszam, że się czepiam, ale mnie to zwyczajnie razi... Pozdrawiam Zbigniew Marcol

 • ~beqson 2014-11-05
  23:50:40

  0 3

  ~Wuipe nie biłem do Ciebie tylko do osób, które potrafią jedynie krytykować (zazwyczaj z powodów politycznych a nie konstruktywnych opinii). Pytania, które stawiasz są ok. Ale z odrobiną chęci odpowiedzi można znaleźć w internecie. Niema możliwości pokazania wszystkich aspektów w takim artykule tym bardziej ,że był pisany przez redakcję. Odpowiedź na jedno z pytań - tak nie pomieści wszystkich starszych osób, co jest chyba oczywiste, a jeśli ktoś uważa, że nei warto tego robić bo nie trafi do wszystkich ta możliwość, to chyba trzebaby nie robić nic.

 • ~ 2014-11-06
  00:58:12

  0 5

  Przepraszam za brak odpowiedzi, ale nie siedzę cały czas w Internecie. Odpowiedź na Państwa pytania są tak obszerne, dlatego zapraszam na rozmowę do naszego lokalu wyborczego, np. w ten dlugi weekend - ul. Sobieskiego. :) A przy pysznej kawie, rozwiejemy wasze wątpliwosci. :) pozdrawiam

 • ~ 2014-11-06
  01:52:23

  4 0

  Albo ja ślepy jestem, albo Starostwo Powiatu Rybnickiego ten fakt pominęło, albo... "ktoś tu ściemnia".... ;) ... Na stronie internetowej Starostwa nie ma jakiejkolwiek informacji o przekazaniu Panu Laryszowi i Jego Stowarzyszeniu budynków po dawnym "Juliuszu"... Być może jestem w błędzie... Proszę zatem o skan dokumentu poświadczającego "przejęcie JULIUSZA przez Stowarzyszenie Nasze Miasto Rybnik... Albo też - wystarczy prosty komunikat na stronie www Starostwa o takim fakcie... ;)

 • ~Obywatel Rybnika 2014-11-06
  05:02:31

  8 0

  Przed pójściem do pracy rzuciłem okiem na forum. Cieszę się, że są jeszcze mieszkańcy, którzy żywo interesują się losem „Juliusza”.

  Do Pana Mariusza Wiśniewskiego – w pełni popieram Pana pomysł. Proszę, w trybie dostępu do informacji publicznej, wystąpić do Starostwa Powiatowego w Rybniku o komplet dokumentów dotyczących przekazania „Juliusza” Stowarzyszeniu Rybnik Nasze Miasto. Może wtedy uda się wyjaśnić wszelkie wątpliwości i pytania w tej sprawie.

  Z drugiej strony, skoro wszystkim nam zależy na jawności życia publicznego, wierzę że szybciej od Starostwa zareaguje Stowarzyszenie Rybnik Nasze Miasto i zamiast „zapraszać na kawę do lokalu wyborczego” po prostu zamieści komplet dokumentów związanych z przejęciem „Juliusza” na swojej stronie internetowej.

 • ~Wuipe 2014-11-06
  06:52:26

  6 0

  Gosia, beqson - sorry, ale jestem potencjalnym wyborcą i pytanie zadaję tu i teraz, więc tu i teraz oczekuję odpowiedzi. Nie interesuje mnie szukanie w internecie tych informacji (przynajmniej linka byś podał, innym jak widać nie sprawia to problemu) ani picie z Wami kawy, bo Wy jako przedstawiciele RNM powinniście umieć na tak podstawowe pytania odpowiedzieć. Czasy się zmieniły, internet jest wszechobecny więc i merytoryczną dyskusję można w nim przeprowadzić. A ja nie pytałem ilu seniorów może tam mieszkać, bo to że nie wszyscy jest chyba oczywistą oczywistością, więc jest to trochę takie uchylanie się od odpowiedzi. Słabo, zresztą z całym szacunkiem - po ekipie AL niczego innego się nie spodziewam oprócz frazesów i zasłaniania się grupą ekspertów. Olek wielkim wizjonerem jest i... na tym koniec.

 • ~ 2014-11-07
  07:11:08

  0 3

  Pozwolę sobie na komentarz ponieważ wkurza mnie takie gadulstwo i typowo polska zawiść - po śląsku zowiść. Juliusz faktycznie od paru lat nie potrafił doczekać się pomysłu na swoją przyszłość. To przypadek że teraz został przekazany stowarzyszeniu Aleksandra Larysza. Mógł być przekazany tak jak pozostałe dwa budynki już kilka lat temu. Informuję że zostały przekazane "Homo Homini" oraz "Oligos". Dlaczego nikt nie interesuje się na jakich warunkach zostały przekazane i jakie są dokumenty? Dlaczego nic się z nimi nie dzieje. Larysz pokazał dokumenty na konwencji wyborczej i były one do wglądu. Nadal są tylko trzeba podejść i się zainteresować a nie chować głowę w piasek. KWW Larysza ma otwarty punkt wyborczy przy ul.Sobieskiego, można podeść i zadać pytanie. Najlepiej anonimowo próbować komuś dowalić niż samemu coś dla miasta zrobić. W filmie "Bogowie" prof. Moll wypowiedział doskonałe zdanie, które wypisz wymaluj pasuje do większości internautów: "Polacy to tacy ludzie, którzy drugim będą zazdrościć nawet porażki". Nie potrafię zagwarantować czy Laryszowi się uda ta megainwestycja, ale się tego podjął. Właśnie On a nie Cris czy kilka innych organizacji czy stowarzyszeń. Zastanów się drogi internauto zanim po raz kolejny będziesz pisał pod adresem kogoś niemiłe komentarze, co Ty tak naprawdę zrobiłeś czy robisz, również dla innych, a potem się wypowiadaj.

 • ~spzoo 2014-11-07
  09:54:38

  2 0

  Znamy dokumenty. Larysz przejmuje obiekt na rok, pod warunkiem że Rada Powiatu wyrazi zgodę (zobaczymy po wyborach) i pod warunkiem, że na nieswoje budynki znajdzie w rok inwestora. Zweryfikujemy w grudniu przyszłego roku.

 • ~jacekplacek1088 2014-11-07
  18:00:39

  2 0

  Kurcze przed wyborami same cuda w naszym Rybniku. Deptak oddają, mieszkania ludzie dostają! Juliusz będzie remontowany.
  Tak sobie myślę jak to możliwe, że na deptaku prace jeszcze trwają, budowlańcy i sprzęt jeździ, a otwarcie już było. Który normalny kierownik budowy to podpisał. A nie, czekaj - pewnie znajomy pana AF.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 60