zamknij

Wiadomości

„Start do własnego biznesu”. W tym konkursie od nagrody ważniejsze jest zdobyte doświadczenie

2017-02-01, Autor: bf

Młodzi ludzie coraz częściej zdają sobie sprawę, że kluczem do sukcesu w biznesie jest znajomość mechanizmów z zakresu ekonomii i przedsiębiorczości. Dzisiaj uczniowie ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych w całym regionie rozpoczęli Regionalny Konkurs Wiedzy Ekonomicznej pt. ,,Start do własnego biznesu.

Reklama

Konkurs rozpoczął się punktualnie o godzinie 9.00. Mogły przystąpić do niego szkoły, które wcześniej zgłosiły swój udział Wydziałowi Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach z siedzibą w Rybniku. - Nam również udało się zgłosić, a konkretnie profil spedycyjny. Uczniowie z tej klasy mają sporo przedmiotów z dziedziny ekonomii i przedsiębiorczości. Myślę, że dadzą sobie radę – mówi Jadwiga Buryn, która czuwała nad przebiegiem konkursu w Zespole Szkół Technicznych w Rybniku.

Dzisiaj w szkołach miał miejsce pierwszy etap konkursu, na który składał się test zamknięty. W drugiej części uczniowie będą musieli wykazać się kreatywnością. - Do drugiego etapu zostaną wytypowane dwa zespoły dwuosobowe z każdej szkoły. To będą osoby, które najlepiej poradziły sobie w teście. Uczniowie będą musieli stworzyć własną wizję prowadzenia działalności gospodarczej, a także przygotować wniosek o dofinansowanie do Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku – zdradza Jadwiga Buryn.

Drugi etap konkursu - praktyczny, odbędzie się 1 marca br. na Wydziale Biznesu, Finansów i Administracji. Organizatorzy zapewniają, że spotkanie kończące zmagania konkursowe, na którym uhonorowani zostaną laureaci, będzie miało uroczysty charakter. Udział w nim zapowiadają niezwykle ważni przedstawiciele świata nauki i biznes. Dodatkowo przewidziano nagrody rzeczowe: 2 laptopy, 2 smartfony i 2 tablety.

Przypomnijmy, że inicjatorem przedsięwzięcia jest Wydział Biznesu, Finansów i Administracji Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach z siedzibą w Rybniku. Projekt wspierają liczne instytucje, tj. ZUS o/Rybnik, Powiatowy Urząd Pracy w Rybniku i Urząd Skarbowy.

Fundatorami nagród są: Tenneco Automotive Polska Sp. z o.o., PREVAC Sp. z o.o. oraz Perfekt Sp. z o.o., Izba Przemysłowo-Handlowa Rybnickiego Okręgu Przemysłowego, a także szkoły ponadgimnazjalne.

Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Rybnika.

Oceń publikację: + 1 + 15 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
 • ~pprywatne 2017-02-01
  18:21:29

  14 3

  Ślady takich kreatywnych przedsiębiorców można zobaczyć w centrum Rybnika, jak pozaklejali okna wystawowe papierem. Wszędzie tam widnieje teraz szyld "Do wynajęcia".
  A właściciele lokali czekają na następnego naiwniaka, aby mu wynająć to atrakcyjne miejsce, na tak długo, na ile mu wystarczy na czynsz...

 • ~ 2017-02-01
  18:57:36

  7 7

  Pprywatne widać nie wiesz jak dużym zainteresowaniem cieszą sie lokale w centrum. Wygrywa najwyższa oferta.
  W mieście jest duzo zwolenników ,,dobrej"zmiany liceach wiec rak do prostej pracy nie brakuje.
  Własny biznes to coś wiecej niż przeciętne myślenie, ale nie każdego stać na kreatywność.
  Każdy chciałby sporo zarabiać tylko większość nie ma do tego kompetencji.

 • ~ 2017-02-01
  19:15:15

  7 6

  I jeszcze jedno nim zaczniecie obracać milionami pomyślcie od czego zacząć.
  Dużo interesów,także w Rybniku miało swój początek od kilku tysięcy(drobny handel, usługi itd.). Biorąc pod uwagę ilu rezydentów pubów przepuszcza tam co weekend po 200-300 złotych to źródło kapitału początkowego nie jest tak trudne do znalezienia. Żeby wyciągnąć trzeba włożyć a nie czekać na 500+. Trzeba chcieć i nie spocząć na dyplomie z technikum lub słabego liceum. Życzliwość zamiast zawiści i na bok socjaliści. Powodzenia.

 • ~marekm71 2017-02-01
  19:17:51

  14 0

  Za wczasu proszę poinformować młodzież, że mając własną działalność składki ZUS wynoszą prawie 1200 zł a emerytura po 50 latach pracy przy dobrych wiatrach 700 zł mnie wyliczono 549 zł. Mając 70 lat ile zdążę z wpłaconych pieniędzy wziąć?? Drożej płacimy za prąd, za nieruchomości za wszystko. Mając ograniczone prawo do odliczania ponoszonych kosztów. Mając własną działalność jesteśmy okradani w biały dzień i zgodnie z prawem przez wszelkie urzędy, ZUS, przedsiębiorstwa państwowe, gminne i monopolistyczne. Chyba lepiej wyjechać i prowadzić działalność z dala od Polski.

 • ~marekm71 2017-02-01
  19:35:51

  12 2

  Start własnego biznesu w Rybniku?? Na start mamy konkurencję w postaci rzeszy marketów i galerii zagranicznych z zwolnieniami od podatków na lata a zdzierstwem od pierwszego dnia działalności od Polaka w Rybniku.

 • ~kierowca bombowca 2017-02-01
  19:36:21

  7 3

  Jakie doświadczenie, że niby konkurs jest jakimś doświadczeniem, no no, kasa w biedrze czeka choć to nie jet zła robota, mała odpowiedzialność a 2tysie zarobi bo nie widze tej rzeszy młodych napalonych na stanowiska nic nierobiących darmozjadów ekonomicznych.

 • ~Arteks 2017-02-01
  20:02:56

  5 12

  @pprywatne - dziecko NET zawsze będzie narzekać i pokazywać tych którym się nie udało, zamiast tych którym się udało (a tych drugich jest większość). Odnośnie witryn - jednak zdecydowanie więcej jest tych wynajętych, niż pustych. ;) Ja bardzo szanuję i podziwiam młodych ludzi, którzy próbują coś własnego, swojego lub rodzinne firmy i cały small-biznes. Ci którzy zaczynali biznesy w latach 90. mieli naprawdę bardzo pod górę. Nawet na telefon nie mogli liczyć, internetu nie było, auta były bardzo drogie w stosunku do zarobków. Teraz są przeróżne dotacje unijne, brak ZUS przez pierwszy okres działalności. I niektórzy świetnie to wykorzystują. Super jak ktoś w młodym wieku wie co chce robić i jeśli praca jest chociaż w części pokrywa się z jakąś pasją.

 • ~pprywatne 2017-02-01
  20:32:15

  7 2

  Nie narzekam lecz ostrzegam. Akurat wiem o wielu tak optymistycznie planujących biznes osobach, które zostały z długami do końca życia.
  Także ostrożnie, a mały ZUS to nie wszystko...

 • ~marekm71 2017-02-01
  21:34:56

  12 1

  ~Arteks. Ci w latach 90 się jeszcze czegoś dorobili. Nie było UE w Polsce i wszechobecnych zagranicznych marketów i dyskontów a mimo to znam wielu którzy w latach 90 zaczynali, czegoś się dorobili a teraz ledwo zipią maja poprzepisywane samochody i mieszkania na rodziców emerytów, by im komornik nie pozabierał wszystkiego co dorobili się 15-20 lat temu choćby na Rybnickim targowisku.

 • ~Arteks 2017-02-02
  23:31:08

  1 3

  @pprywatne - biznes nie jest ani dla maminsynków ani dla leniwych. Tacy muszą się zadowolić zwykłym etatem i pracą na innych, usprawiedliwiając się, że komuś się nie udało czy ktoś został z długami. Z długami to można zostać nawet nie prowadząc biznesu. Wystarczy, że ktoś weźmie chwilówkę na wysoki procent i potem kolejną na spłatę poprzedniej... @marekm71 - znam kogoś kto miał kiedyś stoisko na targowisku, dzisiaj ma kilka nieruchomości i zajmuje się wynajmem. Gdyby w odpowiednim momencie nie zrezygnował z targowiska i nie zainwestował w coś innego - pewnie by dryfował. Czasami trzeba mieć świadomość, że koniunktura na jedną dziedzinę życia nie trwa wiecznie. Oczywiście, że nie każdemu aż tak się powiodło ale ci którzy mają rękę do biznesu i dobry pomysł - dorobiali się nawet w czasach komuny, dorobią się też w każdym kraju na świecie. Poza tym artykuł nie dotyczy inwestycji w handel na sprowadzono dyskusję. Dzisiaj można być youtuberem, blogerem czy szafiarką i ciągnąć z tego grubą kasę praktycznie prawie niczego nie inwestując(!) Teraz są wspaniałe czasy dla pomysłowych ludzi...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy uważasz Koleje Śląskie za dobrego przewoźnika?


Oddanych głosów: 438