zamknij

Wiadomości

Starostwo: nowy plan na „Juliusza”

2011-03-28, Autor: ww
Przyszłość zabytkowego szpitala „Juliusz” ciągle pod znakiem zapytania. Prawdopodobnie nic nie wyjdzie z utworzenia tu przez niemiecką fundację domu pomocy społecznej. Dlatego zarządzające obiektem Starostwo Powiatowe w Rybniku poszuka inwestora w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego.

Reklama

Zabytkowy szpital „Juliusz” to w ostatnich latach duży problem dla samorządowców. Najpierw będący właścicielem obiektu Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego próbował przekazać tereny szpitala miastu Rybnik. Gdy władze Rybnika nie zdecydowały się przejąć „Juliusza”, inicjatywę przejęło starostwo. Powiat w 2009 roku otrzymał obiekt za symboliczną złotówkę, ale zobowiązany został do zagospodarowania szpitala na cele społeczne (nie więc opcji, aby powstał tu hotel lub galeria handlowa).

Od tego czasu władzom powiatu udało się znaleźć najemcę tylko na część obiektu. Do budynku znajdującym się bezpośrednio przy ul. 3 Maja swoją szkołę zawodową przeniesie Izba Rzemieślnicza w Rybniku. Aktualnie trwają tam zaawansowane prace remontowe, m.in. zamontowano już nowe okna. - Otwarcie szkoły planujemy na 1 września tego roku – mówi Andrzej Korbasiewicz – prezes Izby Rzemieślniczej.

 

Pozostaje jednak problem z pozostałymi budynkami dawnego szpitala. Przypomnijmy, w 2010 roku pojawiła się propozycja fundacji Centrum Innowacji, Transferu Technologii i Rozwoju, aby stworzyć tu dom spokojnej starości, akademiki oraz filię Śląskiego Uniwersytetu Medycznego i Akademia Sztuk Pięknych. Pomysł ten nie wyszedł jednak poza sferę planów. Bardziej realne wydawało się utworzenie domu pomocy społecznej przez zaprzyjaźnioną ze starostwem fundację Sozialwerk St. Georg z Gelsenkirchen. Mówiło się o tym, że Niemcy zainwestują w Rybniku nawet 10 milionów euro – czytaj więcej. - Niestety, proces decyzyjny po stronie niemieckiej przedłuża się, a my nie możemy dłużej czekać – mówi Damian Mrowiec – starosta rybnicki.

 

Dlatego, powiat zdecyduje się na jeszcze inną drogę w poszukiwaniach inwestora. - W najbliższych tygodniach ogłosimy przetarg na zagospodarowanie obiektu w ramach partnerstwa publiczno – prywatnego. Być może więc będziemy pierwszym samorządem w regionie, który „przetestuje” ideę PPP – mówi starostwa.

 

Szczegóły specyfikacji przetargowej nie są jeszcze znane. Wiadomo jedynie, że ewentualne partnerstwo publiczno – prywatne musi dotyczyć celu społecznego, a więc niewykluczone że pomysł utworzenia w tym miejscu domu społecznej zrealizuje jakiś polski inwestor.

 

O wynikach poszukiwania inwestora będziemy informować.

 

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~Arteks 2011-03-28 00:15:06

  Zdaje się, że przekazanie tak pięknego obiektu starostwu w którym rządzą SRBowcy można porównać do przekazania małpie zabytkowego pięknego Chryslera z 1925... Moje obawy nie są nieuzasadnione. Po pierwsze opcje co ma być w tym obiekcie zmieniają się z miesiąca na miesiąc. Poza tym to skrzydło w którym starostwo pakuje jakąś zawodówkę - miało być zburzone jako totalnie nie pasujące do architektury Juliusza! Obiekt został w latach 60. oszpecony przez kompletnie idiotyczną przybudówkę, a współcześnie kiedy wszyscy historycy architektury zdają sobie sprawę z wartości Juliusza - pozwala się na utrzymanie tego potworka. Jestem tym zbulwersowany! Gdzie miejski i wojewódzki konserwator zabytków? Zajmują się pierdołami, a jak miałyby zabrać głos w jakichś ważnych sprawach to ich nigdy nie ma :/ Cały czas liczyłem, że ta szpetna dobudówka będzie zburzona, a tutaj się okazuje że dobudówka będzie dominować jako odnowiona nad gmachem Juliusza. Jeszcze panie starosto pomalujcie ją na żółto, a po sprowadzeniu zawodówki proponuję w głównym budynku Juliusza umieścić poprawczak :[

  0 0
 • ~Lateks 2011-03-28 00:27:55

  Arteks ciekawe że twój wieki AF nie miał kompletnie żadnego "inwestora" w końcu mogli wyburzyć całego Juliusza i wybudować np. Galerię Rybnicką, a tak swoją drogą nie wiem jakie ty masz wykształcenie? ale wiem z własnego doświadczenia że uczniowie rybnickich zawodówek lepiej są przygotowani do pracy niż absolwenci liceów czy to profilowanych czy ogólniaków....

  0 0
 • ~Przemek22 2011-03-28 00:34:02

  ARTEKS - tylko nie kracz z tym żółtym :| to była by porazka na całej lini :/

  0 0
 • ~werkk 2011-03-28 07:51:07

  Arteks Miasto Rybnik władze miasta nie zdecydowały się na przejęcie tych zabudowań wiec inicjatywne przejęło Starostwo wiec nie można mieć do Starosty pretensji a raczej należy je kierować pod adresem Prezydenta Rybnika. Faktem jest że aby ten coraz bardziej zdewastowany czasem i ludzką głupotą. Aby obiekt zabytkowy wyremontować potrzeba pieniedzy i to nie małych, na utrzymanie już wyremontowanych budynków i mieszczących się w nim instytucji społecznych też będzie związanie z kosztami które by poniosło miasto. Może aby tak jak napisałeś piękny zabytkowy obiekt uratować należało znieść zapis ze musi po remoncie służyć celom społecznym, wtedy może znajdzie eis inwestor który po generalnym remoncie przebuduje budynki np. na 5 gwiazdkowy hotel. Było by to jakieś rozwiązanie.

  0 0
 • ~grzesnick 2011-03-28 08:50:02

  to niestety obrazek doskonale pokazujacy wspólpracę urzedów w tym mieście. Starostwo ze swoim budżetem nie ma szans na inwestycję. Miasto udaje że problemu nie ma. Inwestor na obszar, gdzie nie moze być działalności komercyjnej, z nadzorem konserwatorskim .. kiepsko to widzę. Zgadzam sie z Arteksem - budynek przy 3 Maja powinien być rozwalony, tskże mur odgradzajacy obiekt od skwerku. Szkoły zawodowe są dobre i potrzebne i właśnie dlatego ppowinny być w innym miejscu.

  0 0
 • ~norton 2011-03-28 10:05:17

  A w środku wszystko gnije aż miło...
  Za kilka lat nie będzie potrzeby ratowania bo się samo rozpadnie - a wtedy hulaj dusza piekła nie ma...
  Dworzec na Paruszowcu jeszcze jakoś się trzyma...

  0 0
 • ~adam5 2011-03-28 10:40:51

  A propos dworca na Paruszowcu, oby tylko wytrzymał do 13 czerwca, gdy na koncert przyjadą fani Adamsa. Będą zachwyceni, ruiny jak w Atenach.

  0 0
 • ~Arteks 2011-03-28 11:15:55

  @werkk, grzesnick - dobrze, że przynajmniej przyznajecie mi racje odnośnie głupiego pomysłu na szkołę w tym skrzydle które powinno być zburzone jako totalny niewypał oszpecający piękny obiekt Juliusza. I co to będzie za szkoła bez sali gimnastycznej i boiska - może ktoś wytłumaczyć? Starostwo tak naprawdę błądzi jak ślepy. Najpierw mieli całkiem fajne plany ale tylko w momencie przejęcia. Potem już było tylko gorzej... Werkk pisałeś, że miasto nie chciało przejąć tego obiektu. Nie zapomnij, że miasto przejęło szpital na Rudzkiej i zrobiło z niego fenomenalny kampus. Tutaj też zrobiłoby porządek gdyby nie to, że się nie dogadali się z marszałkiem, który nie chciał tego obiektu przekazać miastu za symboliczną złotówkę. Swoją drogą byłby to świetny obiekt na jakiś państwowy urząd np. nową skarbówkę. Dzisiaj wam mówię, że paproki ze starostwa nic z Juliuszem nie zrobią albo zmarnują ten potencjał bo oni są niedoświadczeni i nie mają pomysłów nawet na działalność w Lyskach czy Czerwionce, a co dopiero w Rybniku. Skoro pozwalają na tworzenie zwykłej zawodówki w skrzydle które według planów miasta (gdyby przejęło obiekt) miało być zburzone to możemy drżeć co zrobią z Juliuszem. Ja drżę ;(

  0 0
 • ~człowiek z branży 2011-03-28 11:28:25

  To skrzydło nie jest chyba objęte nadzorem konserwatorskim stąd też powód dla którego robi się w nim szkołe- znacznie niższy koszt i łatwiejszy przebieg remontu, brak nadzoru konserwatora... tak to sobie Izba wymyśliła...

  0 0
 • ~Sylas 2011-03-28 11:45:44

  Arteks skąd informacja, że marszałek nie chciał oddać Juliusza miastu za złotówkę? Podeślij linka albo jakieś źródło, bo interesuje mnie ta sprawa. Dlaczego niby starostwo dostało budynek za 1zł a w przypadku miasta nie wchodziło to w grę? Jaką kwotę marszałek chciał uzyskać od miasta Rybnik za Juliusza?

  0 0
 • ~Arteks 2011-03-28 12:19:30

  @sylas - miasto chciało nawet kupić ten obiekt kilka lat temu ale... marszałek chciał jakąś zaporową kwotę. Informowały o tym lokalne media: http://gdynia.naszemiasto.pl/archiwum/1209212,miasto-nie-kupi-budynku-bylego-szpitala-juliusz,id,t.html
  To że marszałek oddał to starostwu a nie chciał oddać miastu to też świadczy chyba o jakieś przewrotności bo obiekt jest związany z miastem Rybnik, a nie powiatem rybnickim... No ale cóż, stało się. Poprzedni marszałek Śmigielski był znany z różnych idiotycznych decyzji i niezbyt lubiany nawet w szeregach swojej partii PO. Zostawił taki burdel np. z kolejami regionalnymi że szkoda gadać. Myślę, że władze Rybnika lepiej poradziłyby sobie z tym szpitalem skoro dały radę zagospodarować z sukcesem dwa pozostałe.

  0 0
 • ~Sylas 2011-03-28 12:51:59

  Moment moment, z tego co wyczytałem to pomysł zakupu padł z powodu braku zainteresowania kierunkiem studiów, który miał być prowadzony w budynkach Juliusza a nie jakąś zaporową ceną, którą chciał uzyskać marszałek. Nie wiem na jakiej podstawie jedni mogli otrzymać budynek za złotówkę a inni nie, natomiast bieżąca sytuacja powinna skłaniać do porozumienia się miasta ze starostwem. Niech starostwo przekaże budynek miastu, niech miasto pomoże zagospodarować budynki starostwu, cokolwiek. Bo za klika lat Juliusza może już nie być, posypie się jak jakaś ostatnia rudera.

  0 0
 • ~Bialy Rekin_1 2011-03-28 13:11:11

  Sylas - w artykule jest błąd. Starostwo nie kupiło Juliusza za złotówkę, tylko dostało za darmo, w formie darowizny. I właśnie dlatego nie może go przeznaczyć na cele komercyjne (np. biura, hotel), tylko na cele społeczne. Fudali chciał kupić Juliusza za złotówkę, ale marszałek się nie zgodził. Najpierw chciał go sprzedać miastu za ok. 9 mln zł, a potem chciał przekazać w formie darowizny. Ale miasto na szczęście odmówiło. Darowizna stwarza duże problemy, o czym teraz przekonuje się starosta. Jeżeli chcesz znać więcej szczegółów, to poszukaj w archiwalnych numerach Nowin lub Gazety Rybnickiej.

  0 0
 • ~Sylas 2011-03-28 14:01:53

  Dzięki Bialy Rekin_1

  0 0
 • ~hub381 2011-03-28 16:57:16

  Po Ryfamie stoi budynek ,b.szkoły zawodowej i technikum.Miast wyremontować,to niszczeje.Ludzie o co Wam chodzi?
  Nie potrzebne"gdybania"o szkole zawodowej.

  0 0
 • ~markiz 2011-03-29 13:31:32

  Moim zdaniem w centrum brakuje parku z prawdziwego zdarzenia. Park na pewno będzie się mieścił w zakresie celów społeczno-użytecznych. I prawie wszyscy będą zadowoleni. A koszty utworzenia i utrzymania nie będą powalające.

  0 0
 • ~werkk 2011-03-29 19:27:48

  hub381 budynek byłej szkoły RYFAMY kupili gazownicy i przeniosą tu dyrekcję z Jastrzębia to akurat należy chwalić.

  0 0
 • ~Arteks 2011-03-29 20:28:35

  @werkk - ciekawe info napisałeś. Czy możesz coś więcej na ten temat np. w jakimś wątku? O jakich gazowników chodzi? Przecież to w Świerklanach jest cała gazownia zaopatrująca pół Śląska. A może chodzi o jakieś pogotowie gazowe? Napisz coś więcej :)

  0 0
 • ~kurier 2011-03-31 20:14:46

  Paradoksalnie najpiękniejsza część tego ceglanego budynku będzie dalej stała pusta i niszczała, a ta najbrzydsza będzie odnowiona... No, no, no pomysły w tym Rybniku to są naprawdę szalone ;P

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak oceniasz jedzenie w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym nr 3 w Rybniku?

Oddanych głosów: 1708