zamknij

Wiadomości

Stacja dializ w WSS nr 3 będzie sprzedana? Dyrekcja zaprzecza, ale...

2021-05-25, Autor: 

Waży się los stacji dializ na Oddziale Chorób Wewnętrznych w rybnickim szpitalu? Z kilku źródeł dostaliśmy sygnały, że dyrekcja WSS nr 3 zamierza ją sprzedać. - Wszystko odbywa się pokątnie i nikt nie konsultuje się z pracownikami. Z dnia na dzień mają stracić pracę i pracować na umowach zleceniach – dowiadujemy się. Co na to szpital w Rybniku?

Reklama

Od dłuższego czasu otrzymujemy informacje z różnych źródeł odnośnie stacji dializ. To bardzo ważna część Oddziału Chorób Wewnętrznych, do którego zgłaszają się chorzy nie tylko z okolic Rybnika, ale i odległych rejonów Polski.

Jak niedawno dowiedzieliśmy się od lekarzy, stacja dializ leczy ponad 80 pacjentów z przewlekłą chorobą nerek. Zaopatrywani są w niej również chorzy w ostrych, ciężkich stanach, u których wystąpiła ostra niewydolności nerek czy to w przebiegu zatruć, urazów, czy sepsy.

Teraz pojawiło się widmo, że zostanie sprzedana.

- Myślę, że zaciekawi państwa informacja na temat poczynań dyrekcji WSS nr 3, która rozpoczęła wysprzedaż oddziałów szpitalnych. Rozpoczyna od stacji dializ, którą chce wydzierżawić prywatnej firmie. Cała procedura rozpoczęła się a personel tam pracujący nie został nawet poinformowany o takich działaniach. Wszystko odbywa się pokątnie i nikt nie konsultuje się z pracownikami. Z dnia na dzień mają stracić pracę i pracować na umowach zleceniach – dowiadujemy się od informatora.

Jak dodaje, ten ruch spowoduje zmniejszenie się liczby personelu i pogorszy się opieka.

- Tak wygląda ratowanie szpitali. W dzisiejszych czasach szpital traktują jak biznes, na którym jak nie idzie zarobić, to trzeba to zamykać. Gdzie w tym wszystkim jest opieka? - pyta

Co na to dyrekcja szpitala w Rybniku? Maciej Kołodziejczyk, rzecznik prasowy WSS nr 3 odpiera zarzut o sprzedaży stacji dializ i określa go jako nieprawdziwy.

- Ona działa i będzie działać w strukturach Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3. Po prostu w sytuacji, w której zatrudnieni lekarze wciąż informują, że nie akceptują zmiany warunków pracy i płacy związanych z wypłacaniem specjalnych dodatków finansowych za tzw. zejścia po dyżurach i chcą odejść z placówki, dyrekcja szpitala musi szukać rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo pacjentom korzystającym ze stacji dializ – wyjaśnia.

Z kolei Ewa Fica, dyrektor WSS nr 3 w Rybniku nie ukrywa, że szpital prowadzi rozmowy z podwykonawcą, który mógłby stację dializ prowadzić.

- Dodam – prowadzić w oparciu o kontrakt WSS nr 3 z NFZ. Odpowiedzialność za szpital i dobro pacjentów zobowiązuje mnie do wszelkich działań, których celem jest zapewnienie ciągłości leczenia w naszej placówce. Jeśli, podkreślam – jeśli, to rozwiązanie zostanie wprowadzone w życie, poziom opieki nad pacjentami nie ulegnie pogorszeniu – mówi Ewa Fica.

Szpital nie określił, kiedy zamierza przekazać stację dializ podwykonawcy.

Oceń publikację: + 1 + 12 - 1 - 46

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~ 2021-05-25
  09:45:00

  25 29

  @Redakcja,
  czy Wy moglibyście się w końcu zdecydować: ma być sprzedana czy wydzierżawiona?

  Bo to są dwie różne rzeczy...

  Zresztą nawet jeśli będzie prowadził ją inny podmiot w ramach kontraktu z NFZ to w czym problem?

 • ~Krus 2021-05-25
  10:19:20

  41 12

  ...dobro pacjenta powinno być najważniejsze... niestety tak nie jest... dla 80 pacjentów dializa jest sprawą życia, czy śmierci... I jak oni mają się czuć, będąc przedmiotem gier politycznych i personalnych... Tak nie powinno się działać w "służbie" zdrowia... Niekompetentna, bez skrupułów wypełniająca polityczne żądania Pani Dyrektor, która kiedyś zostanie za swoje działania rozliczona... ponieważ realizując swoje, czy nie swoje plany naraża życie i zdrowie pacjenta !!! Nie wiem jak tacy ludzie mogą funkcjonować, że działając dla swojej "kariery" i kasy... depczą godność ludzką ( dobro pacjenta)!!!

 • ~ 2021-05-25
  10:22:34

  44 10

  Służba zdrowia to studnia bez dna , nawet gdyby 3 razy więcej pieniędzy w nią wpompować , to i tak będzie żle . W szpitalach totalne sobiepaństwo , każdy lekarz robi co chce i zleca badania jakie chce .
  Przypadek ostatni w mojej rodzinie ...dwa pobyty w szpitalu parodniowe dwa razy te same drogie badania i na koniec tekst ,,, "proszę sobie poszukać innego szpitala , bo my nie mamy przetargu rozstrzygniętego na pewne rzeczy potrzebne do leczenia" dlaczego zaraz tego nie powiedzieli a dobrze wiedzieli , ze nie mają ? itd .itp nawet (a może szczególnie ) na państwowym trzeba pieniądze liczyć i lekarze powinni być z efektów i kosztów leczenia rozliczani.
  Wejdziesz do przychodni a tam aż biało od pielęgniarek , a zadzwonisz , to nie ma kto odebrać . Szkoda pisania i tak ono nic nie da.

 • ~ewelina 2021-05-25
  10:27:52

  35 38

  No to się lekarzyki zakiwali. Straszyli, że odejdą bo za zejścia z dyżurów szpital nie chce płacić to zobaczymy czy teraz prywaciarz ze to zapłaci. W rybnickim szpitalu zarobki należą do jednych z wyższych w kraju ale o tym już żaden szanowny lekarz nie wspomni....

 • ~Abisall 2021-05-25
  11:02:05

  36 13

  @~ewelina "No to się lekarzyki zakiwali. Straszyli, że odejdą bo za zejścia z dyżurów szpital nie chce płacić to zobaczymy czy teraz prywaciarz ze to zapłaci."
  Eee, lekarze którzy idą na wypowiedzenia mają w tym momencie po kilka ofert pracy - do wyboru do koloru.
  Tu za chwilkę będzie tak że p.o dyrektora jak już będzie na odchodnym ogłosi "sukces", bo księgowo za te kilka miesięcy wyjdzie że zredukowała koszty, ale za chwilę żeby utrzymać działalność na odpowiednim poziomie to lekarzy trzeba będzie sprowadzać na kontrakty...

 • ~lukson997 2021-05-25
  11:13:43

  41 2

  Zróbcie coś z tą stroną. Nie działają linki, nie można otworzyć galerii, strasznie muli. Zatrudnijcie porządnego informatyka. Może być zamiast cenzora

 • ~ 2021-05-25
  13:35:34

  23 7

  @kulfoniasty duży problem bo to wyprzedawanie państwowego majątku czyli coś czemu PiS jest przeciwna i czym straszy wypominając to poprzednikom. Tymczasem poprzednicy nie psuli naszego szpitala i go nie okrajali z funkcji. PiS co innego mówi, co innego robi. Warto na to zwrócić uwagę w naszym bliskim kontekście.

 • ~ 2021-05-25
  16:35:15

  8 14

  @orient,
  dzierżawa to nie jest wyprzedawanie. Wyprzedawanie to sprzedaż. Co najwyżej zmiana podmiotu prowadzącego stację dializ w ramach kontraktu z NFZ a dla WSS3 zysk z dzierżawy.

 • ~ 2021-05-25
  16:37:00

  9 18

  @orient,
  a jeśli ktoś inny będzie lepiej zarządzał stacją dializ i poprawi się dzięki temu obsługa pacjentów to także będziesz płakał że taka opcja dzierżawy to zło?

  Bo mi jakoś to nie przeszkadza kto tym zarządza. ja oczekuje odpowiedniego poziomu usług, nic więcej.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?
Oddanych głosów: 4028