zamknij

Wiadomości

Śródmieście jeszcze bardziej wypięknieje

2014-03-21, Autor: Dominika Kuśka
Władze Rybnika przedstawiły wczoraj koncepcję na zagospodarowanie kolejnego parku w centrum miasta. Skwer przy bazylice ma stać się przyjaznym i nowoczesnym miejsce spotkań rybniczan.

Reklama

Skwer Państwowej Organizacji Wojskowej, znajdujący się na rogu ulic Powstańców Śląskich i Kościuszki, znany jako „park z kaczkami” doczeka się rewitalizacji. Jeszcze w tym roku miejsce to zmieni się w nowoczesny park. Projektanci z firmy Park M stworzyli koncepcję skweru z strefą widokową, zieleni, rekreacji biernej i czynnej oraz ze strefą parkingową.

 

W parku będzie wydzielona polana, na której będzie można rozłożyć koc. Poza tym mieszkańcy będą mogli odpocząć na nowoczesnych tarasach czy betonowych ławkach. – Zastosowaliśmy w projekcie wiele nowoczesnych rozwiązań, które są tanie w utrzymaniu i bardzo dobrze sprawdzają się w tego typu miejscach. Przykładowo tarasy do wypoczynku choć będą wyglądać jak drewniane, będą stworzone z mączki drzewnej i tworzywa sztucznego. To zapewni im wieloletnią gwarancję, bez konserwacji – tłumaczy Marlena Drewniak z firmy Park M.

Nie zabraknie też placu zabaw z nietypowymi sprzętami m.in. będą tam kopce wspinaczkowe. Swoje pojazdy będzie można zostawić na parkingu, który prawdopodobnie będzie bezpłatny. Co ważne, z parku będzie można korzystać również w nocy. – Wszystkie sprzęty, ławki będą w nowoczesny sposób podświetlone – mówi Marlena Drewniak z firmy Park M.

 

Ważną częścią skweru będzie również roślinność. Jak zapowiada Hanna Wieczorek z Zarządu Zieleni Miejskiej w Rybniku jeszcze w marcu, przed okresem ochronnym ptaków, w tym miejscu zostanie wyciętych kilkadziesiąt drzew, które i tak nadają się do wycięcia. Pozostałe drzewa będą częścią koncepcji zagospodarowania parku, a oprócz tego powstaną jeszcze szpalery nowych drzew.

>> Zobacz, jak będzie wyglądał nowy park w centrum miasta

 

Park ma być częścią powstającego na ulicach Powstańców i Sobieskiego deptaka. – Chcemy, by mieszkańcy mieli gdzie odpocząć w centrum miasta. To miejsce będzie wprowadzało na nasz deptak – mówi prezydent Adam Fudali.

 

Projekt wykonała firma Park M ze Starego Sącza. – Mieliśmy do wyboru dwie koncepcje tej firmy i wybraliśmy tę, którą uznaliśmy za lepszą dla miasta. Projekt zostanie zrealizowany z budżetu miasta. Czekamy na wartość kosztorysową projekt, przy czym chcemy się zmieścić w granicach 1,5 – 2 mln złotych – mówi prezydent miasta.

>> Jak teraz wygląda skwer na rogu Powstańców i Sobieskiego?

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (24):
 • ~Afordancja 2014-03-21 09:35:36

  Wybory jednak powinny być co 3 lata ;) A poważniej, mam nadzieję, że wszystko wypali, bo jednak brakuje takich miejsc(mówię o centrum), wiem, wiem, niektórym wystarczą galerie, rynkowe ławki, a w lato rynkowe ogródki.

  26 0
 • ~Azja 2014-03-21 10:10:48

  a mnie to jakoś nie cieszy, bo jak czytam że ma być 60 drzew wyciętych i posadzono ma być na ich miejsce trawy i krzewy to jakoś sobie nie wyobrażam spędzania w tym miejscu letniego dnia..... Zaczynają mnie stresować wszystkie rewitalizacje zieleni miasta Rybnika, bo za niedługo nie będzie można nazwać go ZIELONYM, tylko BETONOWYM

  19 0
 • ~Afordancja 2014-03-21 10:15:20

  @~Azja, mnie też zazwyczaj wycinanie drzew nie cieszy, jednak piszą :"w tym miejscu zostanie wyciętych kilkadziesiąt drzew, które I TAK NADAJĄ SIĘ do wycięcia. Pozostałe drzewa będą częścią koncepcji zagospodarowania parku, a oprócz tego powstaną jeszcze szpalery NOWYCH drzew.

  0 0
 • ~Azja 2014-03-21 10:28:49

  ~Afordancja masz rację, tylko przeczytałam sobie jeszcze artykuł na konkurencyjnym portalu i jakoś tam inaczej odebrałam tą rewitalizację, troszkę więcej konkretów podali. Skwer jest mały a wycięcie 60 drzew to chyba dużo nie sądzisz... Nawet ja nasadzą nowe to będą to małe drzewa, które są wszędzie posadzone w Rybniku po wycięciu dużych a one jak to cienia nie za bardzo dają w lato. Na pl Wolności też posadzili drzewa, ale jakoś od lat marnie wyglądają...

  7 0
 • ~Tadeusz Dybala 2014-03-21 11:04:59

  No i widać, że w tym roku są wybory.

  7 0
 • ~sweeTeddy 2014-03-21 11:33:31

  ALE KACZKI ZOSTAWCIE W SPOKOJU! (bez skojarzeń z polityką proszę) Są tak charakterystyczne dla tego miejsca, żal by było biednych kaczek =(

  6 0
 • ~Fiodore 2014-03-21 12:53:39

  Park bardzo fajny, tylko co z tego, skoro zaraz postawią tabliczki z zakazem: "nie deptać zieleni" i cały urok odpoczywania na kocu pójdzie się...

  9 0
 • ~LEMUR 2014-03-21 14:39:18

  "Wydzielona polana na koc" zapewne będzie niedostępna dla wszędobylskich strających piesków i nie sprzątających po nich właścicielach? ;)

  9 0
 • ~ 2014-03-21 15:15:12

  Nie ma to jak betonowa ławka żeby odpocząć...

  11 0
 • ~Jan R. 2014-03-21 16:28:28

  Widzimy jak mocno AF jest zdeterminowany, żeby wygrać wybory. Ciekawe co zrewitalizują pozostali kandydaci na prezydenta miasta? Te jego "rewitalizacje" powinny być zrealizowane dawno temu przy minimalnych kosztach. Ja osobiście odbieram to jako kosztowny łabędzi śpiew zbyt długo nam panującego. Wyborcy nie dajcie się po raz kolejny nabrać.

  2 0
 • ~majster_01 2014-03-21 16:32:56

  za dużo kombinują. coś mi się zdaję że nie wyjdzie im to tak jak myślą i później będą sondy robić żeby mieszkańcy zadecydowali co zmienić co zostawić.

  6 0
 • ~agulec 2014-03-21 20:09:36

  Swoje pojazdy będzie można pozostawić na pobliskim parkingu,park wśród spalin-średnia przyjemność wypoczynku

  0 0
 • ~Arteks 2014-03-21 20:15:11

  @Jan R. - ale akurat taka determinacja będzie z korzyścią dla oka i miasta :) Takie byle co to niech sobie robi Kieca w Wodzisławiu który w ramach renowacji jedynego miejskiego parku maluje ławki i wymienia lampy. Rybnik to bogate miasto i ma prawo zaszaleć bo wykonaniu ogromnych inwestycji kanalizacyjnych i drogowych. A co do kandydatów to w Rybniku każdy chętnie chciałby zostać prezydentem bo Fudali zostawia po tej kadencji budżet w rewelacyjnym stanie. Za zeszły rok była nawet nadwyżka. W odwrotnej sytuacji są Wodzisław czy Żory gdzie miejska kasa jest pusta, a kanalizacji nie ma tam jeszcze sporo ulic i dzielnic. No cóż, jak to mówią "Lepiej być pięknym i bogatym niż brzydkim i biednym". ;)

  0 15
 • ~kretek 2014-03-21 20:30:31

  @arteks - jesteś taka stara baba co klepie ciągle to samo.. Nadwyżkę w budżecie miasta to miało i Jastrzębie. To jest akurat objaw tego, że nie znają się na budżetowaniu. Rybnik zresztą z okazji wyborów ma nagle 100 milionów deficytu. Taki szał na wybory - pożyczą za nasze 100 milionów. Na niedochodowe inwestycje. A przychody ze sprzedaży miejskich kamienic i wyzbywanie się majątku NIE CHARAKTERYZUJĄ DOBREGO GOSPODARZA. Jak przyjdzie teraz, czy za 4 lata następca tego schorowanego pana to będzie miał co sprzątać kilka dobrych lat. Wspominisz moje słowa. Chociaż jak znam życie to będziesz lizał tyłek jego następcy równie intensywnie i zapomnisz, jak to wielbiłeś Adama F.

  12 0
 • ~Arteks 2014-03-21 21:04:04

  @kretek - jak widzisz akurat o Jastrzębiu nie wspomniałem bo wiem, że oni też sobie dobrze radzą finansowo. Wspomniałem wyraźnie o Żorach czy Wodzisławiu którzy sytuację finansową mają kiepską, a Żory nawet fatalną. Rybnik ma zadłużenie proporcjonalnie niższe od sąsiadów a przecież dochody ma wyższe - to jest ciekawe, że u sąsiadów prawie nic powstaje, nie było spektakularnych remontów czy inwestycji, a pieniędzy "nima", w Żorach w pewnym momencie brakło nawet na wypłaty dla sfery budżetowej. A u nas realizuje się gigantyczne remonty i inwestycje z własnego budżetu (nie z dotacji unijnych!) jak Ruda czy deptak, a kasa i tak jakoś jest. I zostaw sobie określenie stara baba do qwerty czy do innych forumowych nudziarzy którzy piszą zawsze jedno i to samo pod każdym tematem. Ja mogę się czasami powtórzyć ale zawsze potrafię wymyślać nowe argumenty i potrafię rozsądnie wypowiadać się w różnych tematach :)))

  0 13
 • ~kretek 2014-03-21 21:14:17

  ma wyższe dochody, bo ER, kopalnie i centra handlowe. I sprzedaż majątku! Chłopie ty nie słuchaj propagandy Jarocha tylko budżet przewertuj. Inwestycje ze środków własnych, w deficytowe przedsięwzięcia mają mnie cieszyć? Szkoda gadać.

  7 0
 • ~ 2014-03-21 22:08:15

  Podstawowe pytanie: czy wraz z budową tego parku tematycznego z ul. Kościuszki zniknie ten dziki "parking" z błotnistych kolein, zajmujący dalszy obszar obecnego parku - teren obok przedszkola nr 1?

  7 0
 • ~slmen 2014-03-21 23:29:21

  Arteks a nie pamiętasz już jak było "gorąco" przy remontach ulic Żorskiej i Wodzisławskiej bo UE dała na te inwestycje dofinansowanie? Skąd ty masz dane o Żorach czy Wodzisławiu hmm czyż byś na obiadkach u mamusi się dowiedział? Co zaś tyczy się funduszy UE to proponuję się doinformować bo przy każdej inwestycji jak byk stoi tablica że zbudowano przy wsparciu Unii Europejskiej. Czytać i jeszcze raz czytać ze zrozumieniem a nie tylko że Arteks to tako wiejsko chwolno żić.

  6 0
 • ~oriono1 2014-03-22 11:01:21

  Dlaczego władze Rybnika nie konsultują z mieszkańcami osiedli, co jest ich największą bolączką? Zapomniane przez władze Miasta ulice są w stanie nienadającym się do użytkowania. . Brakuje atrakcyjnych i bezpiecznych placów zabaw oraz boisk. Nasze dzieci i młodzież też powinny mieć warunki do atrakcyjnego, zdrowego i bezpiecznego spędzania czasu na swoich osiedlach. Niech osiedla będą przyjaznym i ciekawym miejscem do spędzania czasu blisko domu. Brakuje nam komunikacji z władzami, my też powinniśmy mieć wpływ na to, co dzieje się w mieście. To jest nasze wspólne miasto a nie tylko osób, które są aktualnie przy władzy. Sprawne zarządzanie miastem to odpowiadanie na potrzeby miasta i jego wszystkich Mieszkańców, dobrze znać i rozumieć te potrzeby. Może warto posłuchać jakie pomysły mamy na rozwiązanie naszych problemów ,,zapomnianych” częściach miasta.
  Jeżeli nie mieszkamy w centrum, to nie znaczy, że chcemy być mieszkańcami drugiej kategorii, a z przedstawicielami naszego miasta chcemy rozmawiać nie tylko podczas kampanii wyborczej. Bez mieszkańców ich działania, zaangażowania, często też cierpliwości – nie będzie dało się nic skutecznie zrobić Mam nadzieję że mieszkańcy dzielnic będą pamiętać o tym przy najbliższych WYBORACH

  1 0
 • ~Jan R. 2014-03-22 11:26:40

  Arteks wierz mi, niczego bardziej nie pragnę jak tego, żeby finanse miasta były rzeczywiście w tak dobrej kondycji jak piszesz. Jednakże AF może startować w tych wyborach, ale po raz pierwszy i ostatni ich nie wygra i nie on będzie się użerał z tym, bałaganem ale jego następca.

  6 0
 • ~Arteks 2014-03-23 11:59:15

  @slmen - tak, było gorąco, ale inwestycje drogowe należą do trudnych i wyjątkowo kłopotliwych. Wie o tym każdy samorząd który tak wielkie przedsięwzięcia realizuje. Zauważ, że władze twojego Wodzisławia mają problem nawet z dość prostym w realizacji parkiem atrakcji który powstaje na nieużytkach a co ty chcesz mówić o drogach... A przecież nie można porównywać małego parku z drogami o łącznej długości kilkunastu kilometrów w których przebudować trzeba było wszystko - instalacje, podłoże, chodniki, przepusty, mosty, przystanki, sygnalizacje, oświetlenie, wylać kilka warstw asfaltu itd! Ruda, targowsko, rewitalizacja deptaka to konkretne przykłady na inwestycje które wyróżniają Rybnik spośród okolicznych miast. Jako jedyni w okolicy potrafimy realizować kosztowne projekty finansowe bez pomocy środków unijnych. A to wynika z świetnej sytuacji finansowej miasta której nam zazdroszczą sąsiedzi. :) oriono1 - komunikacja samorządu z mieszkańcami nie jest idealna ale każdy kto chce porozmawiać o problemach dzielnicy może spotkać się z władzami miasta i im wygarnąć chociażby na dzielnicowych spotkaniach sprawozdawczych. Co ciekawe frekwencja na nich nie jest za duża według GR... @Jan R. - AF może nie wygrać jeśli pojawi się lepszy kandydat. Ale jedno jest pewne, finanse miasta są w rewelacyjnym stanie. Potwierdza to nawet miejska opozycja. Dla porównania Żory - mają największe zadłużenie na Śląsku, a Wodzisław, Rydułtowy czy Pszów to jedne z najsłabszych finansowo samorządów w PL...

  0 5
 • ~slmen 2014-03-23 15:56:10

  Arteks tak dla twojej informacji Wodzisław nie jest mój a ich inwestycje to sprawa ich samorządowców a nie moja. Tak z czystej ciekawości to jakie ty masz prawa nazywania Rybnikiem "moje miasto" ? Jak zaś chcesz mówić o dużych miastach to wymieniaj Gliwice, Tychy, Zabrze a nie porównuj Rybnika do Wodzisławia czy Żor, nie wiem co ci tak sąsiedzi przeszkadzają ale to twoje zmartwienie. Rybnickie inwestycje zaś są robione tylko przed wyborami aby przypomnieć mieszkańcom że coś się udało zrobić, tylko że ja mogę głosować w Rybniku a ty chyba nie za bardzo.

  2 0
 • ~Arteks 2014-03-23 21:00:39

  @slmen - wstydzisz się teraz tego, że jesteś z Wodzisławia i zdarza ci się hejtować Rybnik na rybnickim forum? Ja bym się też wstydził bo hejterzy nigdy reklamy swoim miastom nie przynoszą. Wręcz przeciwnie, utwierdzają w przekonaniu, że okoliczne mieściny mają straszne kompleksy wobec Rybnika :)

  0 1
 • ~kurier 2014-03-23 23:32:05

  Kolego Janie R. nie po drodze mi z PiSiorami i osobami które rządzą Rybnikiem jeśli idzie o poglądy ale nie można odmówić im tego, że dbają zarówno o finanse miasta jak i jego mieszkańców i samo miasto. Terenów zielonych w Rybniku nie brakuje a ciagle coś się zmienia na plus, te ronda jakie są fajne, istniejące skwery czy parki będą poprawiane i upiekszane. Miasto dba o sport. Jest gdzie wysłać dzieciaka aby się rozwijał fizycznie, jest gdzie iść na sportową impreze... Te różne spa czy jak to zwał przy basenie przy EDF jakby w jakimś kurorcie sanatoryjnym. Słyszałem, że nad zalewem też ma powstać jakiś super ośrodek i jakieś pole golfowe ma się pojawić... Jak przybyłem do Rybnika to czasami wydawało mi się że tu jest więcej drzew niż ludzi... Takie miasto w stylu niemieckim, gdzie się nie spojrzy to drzewa, klomby... Jak się jedzie od strony Gliwic to dosłownie za Carrefurem wjeżdża się jakby do jakieś zalesionej góry. Wy miejscowi tego może tak nie cenicie ale dla osoby która jakiś czas temu poznawała Rybnik sporo rzeczy mi się tu spodobało właśnie jeśli chodzi o przyrode, zabytki, atmosfere. Szkoda, że drogi są zbyt wonskie i ten smog zima - tragegia.....

  1 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 152