zamknij

Ekologia

Sprawdzaliście już swoje skrzynki pocztowe? Pracownicy urzędu roznoszą ulotki o smogu

2016-02-22, Autor: bf, źródło: UM Rybnik
Władze miasta stawiają na edukacje mieszkańców z zakresu zanieczyszczenia powietrza. Tym razem razem z CRIS-em magistrat przygotował ulotki informujące o szkodliwości smogu oraz sposobach walki z tym zjawiskiem. Foldery roznoszą pracownicy urzędu.

Reklama

Jak podkreśla Anna Kolenda z biura prasowego Urzędu Miasta w Rybniku, ulotka nazwana przewodnikiem po rybnickim smogu, to kompendium wiedzy na temat przyczyn zanieczyszczenia powietrza. To także źródło danych o najbardziej szkodliwych substancjach, jakie przede wszystkim w wyniku nieekologicznego ogrzewania domów trafiają do atmosfery.

- Folder zawiera ponadto informacje m.in. o tym, jak właściwie i w sposób bezpieczny dla środowiska korzystać z węgla, jak uzyskać dopłatę do wymiany źródła ogrzewania na bardziej ekologiczne, czy też skąd czerpać informacje o stężeniach niebezpiecznych substancji w powietrzu – dodaje Anna Kolenda.

Ulotka została przygotowana przez Centrum Rozwoju Inicjatyw Społecznych CRIS w ramach projektu „Wyjście Smoga”, w który aktywnie zaangażował się także Urząd Miasta Rybnika. – Bardzo zależy nam na dotarciu z informacją o tym, czym jest smog i jakie zagrożenia się z nim wiążą do jak najszerszej grupy mieszkańców. Problem ten dotyczy bowiem nas wszystkich i ma realny wpływ na nasze zdrowie. Edukacja powinna być  podstawą działań zmierzających do uporania się z niską emisją, stąd też pomysł na przekazanie rybniczanom ulotek. Aktualnie pracujemy nad nowym regulaminem dopłat do wymiany źródła ogrzewania i termomodernizacji. Wdrażamy uwagi, które otrzymaliśmy po konsultacjach społecznych. Żeby mieszkańcy chcieli podjąć wysiłek finansowy związany ze zmianą sposobu ogrzewania potrzeba jest wiedza dotycząca realnego wpływu smogu na zdrowie. Samorząd może pomóc stosując wsparcie finansowe, ale decyzję o tym czy warto, mieszkańcy podejmują samodzielnie – podkreśla prezydent Rybnika, Piotr Kuczera.

Ulotkę możecie zobaczyć na stronie internetowej UM Rybnik.

Oceń publikację: + 1 + 2 - 1 - 5

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~panoczek 2016-02-22
  08:53:54

  49 0

  Rozumiem, że te ulotki wchłaniają dym i dzięki temu będziemy mieli powietrze jak w Sopocie ;)

 • ~Marcin74 2016-02-22
  09:07:13

  28 0

  Wg. fanpage na FB Cris-u "wyjście smoga" - Somg w Rybniku co dwa dni zabija jedną osobę czyli co roku w Rybniku umierają mieszkańcy dwóch, średnich bloków osiedlowych. Wg. Gazety Prawnej "Ranking Zdrowia Polski - gdzie żyje się najdłużej i w dobrym zdrowiu" Rybnik jest najzdrowszym miastem w województwie śląskim! To jednocześnie 14 miejsce w Polsce. Albo, któraś informacja jest kompletnie bez sensu i powinna zostać usunięta albo w miastach, które znajdują się na dole rankingu GP rocznie umierają całe osiedla. Jeśli prawdą jest to co pisze GP to w Rybniku nie ma żadnego problemu a wręcz powinien być przykładem dla innych miast na Śląsku (roznoszenie ulotek jest bez sensu ponieważ smog nie zabija a raczej pomaga zachować zdrowie). Jeśli prawdą jest to co podaje Cris to rozdawane ulotki powinny zawierać adresy biur nieruchomości dla tych rybniczan, którzy chcą uniknąć śmierci i przeprowadzić się do innego miasta.

 • ~Tom_maroko 2016-02-22
  09:14:01

  27 0

  Z tej ulotki wynika, że najlepiej to pakować się i uciekać z tego miasta.

 • ~ 2016-02-22
  09:15:32

  12 1

  Na mojej ulicy jest duży problem. Nawet jeśli wskazania na Borki są dobre, to sasiedzi robią nam krematorium. I wzywanie SM nie ma sensu, bo palą mułem, flotem - czyli tym, co na razie dozwolone. Tylko wieczorem dorzucają śmieci i w nocy, wtedy można się udusić, ale SM przyjeżdża po południu następnego dnia i nie stwierdza uchybień. Byliśmy tydzień na wyjeździe i było cudownie - dało się oddychać i spacerować po zmierzchu!. Można było otwierać okno kiedy się chciało - na mojej ulicy czesto w ciągu całego dnia nie da się znaleźć 15 minut żeby wywietrzyć mieszkanie. Dzieci (szczególnie Młodsze) chorują naprawdę dużo. Dla mnie problem jest ogromny i gdyby tylko było to możliwe, to byśmy się wyprowadzili

 • ~ 2016-02-22
  09:16:53

  22 0

  Ale znam te osoby, które najbardziej smrodzą na naszej ulicy. To nie są osoby, do których przemówią ulotki, nie żartujmy sobie...

 • ~spirit-of-the-town 2016-02-22
  09:40:19

  15 0

  Można przy okazji kolportować również ulotki o szkodliwości swojskich jajek:)

 • ~czorcik 2016-02-22
  10:18:47

  0 14

  Kasiu.....po prostu nie przebywaj aż tyle na tej ulicy...a wszystkim będzie lepiej

 • ~siwy1983 2016-02-22
  10:55:34

  18 0

  Sprawdzałem u siebie w skrzynce i nie ma żadnej ulotki więc wnioskuje ze nie ma u mnie smogu lub jest tak duży ze boja sie przyjechac :)

 • ~piotrekdec 2016-02-22
  11:29:13

  0 5

  Marcin74: i po co to wielkie wydumane pisanie, podszyte akurat niechęcią do danej organizacji pozarządowej? "Albo, któraś informacja jest kompletnie bez sensu i powinna zostać usunięta" --> jutro wiatr w godzinach dziennych ma wynosić ok 2m/s (choć będą porywy), odczytaj sobie wynik ze stacji pomiarowej i wyciągnij wnioski czy zutylizować należy GP czy ulotki, które są kolportowane

 • ~piotrekdec 2016-02-22
  11:33:14

  0 11

  jeśli norny znów będą przekroczone to możesz pisać do GP, żeby usunęli tą informacje, może zwrócą na ciebie uwagę, wystraszą się i niezwłocznie będą przepraszać na swoich łamach ; )

 • ~imrahil 2016-02-22
  11:34:06

  0 0

  ~czorcik bezczelny jesteś, trucicielu

 • ~Marcin74 2016-02-22
  11:54:18

  16 0

  ~piotrekdec - nie ma mowy o żadnej niechęci! Jeśli Cris na stronie "wyjście smoga" pisze, że smog w Rybniku zabija co dwa dni 1 osobę i jest to prawda - ulotki są czyś jak strzelanie wiatrówką do słonia. Jeśli zaś nie jest prawdą, że smog zabija w Rybniku co dwa dni 1 osobę to informacja na stronie "wyjścia smoga" szkodzi wizerunkowi Rybnika a jako, że ta akcja ma pełne wsparcie Urzędu Miasta to tenże urząd wpiera działania na szkodę swojego miasta i jego mieszkańców. To nie jest ok. Chyba, że chcesz mi powiedzieć, że i Gazeta Prawna i Cris ma rację tzn: w Rybniku co dwa dni smog zabija jedną osobę a równocześnie Rybnik jest najzdrowszym miastem na Śląsku?

 • ~Arteks 2016-02-22
  12:39:14

  5 2

  @marcin74 - z jednej strony to co ja wywlokłem też jest bardzo ciekawe czyli, że w badaniach zachorowalności na nowotwory płuc to Rybnik jest w końcówce, a najbardziej rakotwórcze są powiaty z płn "zielonej" Polski (np. Ełk, Tczew, Malbork, Kwidzyn, Gryfino). Teraz ty podajesz jakiś ranking do którego nie mam dostępu, że Rybnik jest jednym z najzdrowszych miast w Polsce... Paradoks? Myślę, że samo spalanie węgla wcale nie jest tak bardzo szkodliwe jak się o nim powszechnie sądzi. Natomiast na pewno jest to uciążliwe dla naszych nosów i dlatego mimo wszystko warto walczyć ze złej jakości paliwami, a także namawiać ludzi do nowocześniejszych technologii czy do przyłączania się do ciepłociągów. Zaczynam się zgadzać z tobą, że akcja CRIS szkodzi naszemu miastu. CRISowcy próbują pokazać, że to Rybnik jest najbardziej zanieczyszczony mimo, że taki sam problem występuje na całym Śląsku i w Małopolsce więc jeśli chcieli mogli opracować program dla całych regionów i jeszcze lepiej zarobić na funduszach unijnych. Do tej pory traktowałem CRIS pozytywnie, odtąd kojarzyć mi się będziecie jako osoby szkodzące naszemu miastu i widzę, że podobne zdanie ma wielu internautów nie tylko ja i @marcin74. Wy na tym zarobiliście kasę, a w świat poszły różne negatywne informacje o naszym mieście które nagłośniliście.

 • ~piotrekdec 2016-02-22
  12:43:49

  0 8

  Marcin74: "nie ma mowy o żadnej niechęci!" --> wiesz deklarować można różne rzeczy... a uważam tak dlatego, że gdybyś chciał uczciwie przedstawić pewne dane to nie pisałbyś, że ulotka CRIS i GP mówią o tym samym (np. GP bierze pod uwagę długość kolejek w przychodniach); napisałbyś, o metodologii Rankingu Zdrowia Polski - że tam brane pod uwagę są dane: "1. Zaplecze medyczne (liczbę szpitali, przychodni i poradni, ich wyposażenie oraz liczbę lekarzy i pielęgniarek przypadających na tysiąc mieszkańców).2. Zdrowie mieszkańców danego powiatu (w tym m.in. demografię, umieralność noworodków).3. Dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej (czas oczekiwania na badania podstawowe, wizytę lekarską i niektóre zabiegi np. usunięcia zaćmy, a także jakość opieki nad osobami starszymi)"; w ww. rankingu dotyczącym całego kraju Kraków jest na czwartym miejscu, JEDNOCZEŚNIE TA SAMA GP WSKAZUJE KRAKÓW NA TRZECIM MIEJSCU WŚRÓD NAJBARDZIEJ ZANIECZYSZCZONYCH MIAST W EUROPIE (i tego dotyczy ulotka kolportowana przez UM) - wyniki trzeba umieć czytać albo nie chcieć nimi manipulować

 • ~Marcin74 2016-02-22
  12:59:48

  7 0

  ~piotrekdec - ok. ładnie wypisałeś skąd w rankingu Gazety Prawnej Rybnik jest na pierwszym miejscu jako najzdrowsze miasto na Śląsku. Podaj jeszcze proszę, skąd CRIS ma info, na jakich danych się opiera twierdząc, że w Rybniku smog zabija co dwa dni jedną osobę. Bo mówiąc szczerze strasznie mnie to ciekawi. Nigdzie nie napisałem, że ulotka Crisu i GP mówią o tym samym. Nawet nie widziałem ulotki CRISU. Mówię o tym co Wyjście Smoga ma w swoim headerze na FB. Trochę naginasz fakty, ale jak nazwiesz mnie za chwilę "Bolek" to wiedz, że w latach 70-tych nie potrafiłem się jeszcze pod niczym podpisać więc ten wątek odpada ;)

 • ~spirit-of-the-town 2016-02-22
  13:13:16

  11 0

  Ja trochę z innej beczki. Nie należy zapominać, że głównym czynnikiem wywołującym coraz więcej różnorakich chorób jest zatruta żywność - właśnie tak powinno się ją nazywać - nie szkodliwą, lecz zatrutą; a czym, to można poczytać na składzie danego produktu. Ale trudno przecież wyobrazić sobie kampanię przeciwko takiej żywności, bo kto takową poprowadzi? Dlaczego kiedyś, gdy było dużo więcej szkodliwych substancji w powietrzu, prawie wszyscy palili papierosy, itp. zachorowalność na nowotwory była niższa? Bo ludzie żywili się zdrowo nie przetworzoną żywnością. A teraz zamiast wskazywać na te prawdziwe źródło chorób, próbuje się znaleźć temat zastępczy. Pozdrawiam

 • ~piotrekdec 2016-02-22
  13:15:56

  0 5

  "Nawet nie widziałem ulotki CRISU"--> warto wypowiadać się o tym co się widziało/czytało; "Podaj jeszcze proszę, skąd CRIS ma info(...)"--> to chyba już trzeba pytać CRIS, nie uważasz? "Trochę naginasz fakty" --> "nie wiem, nie czytałem, ale ty naginasz fakty", no i co tu komentować? wskazałem ci manipulacje (może nieświadomą-choć wtedy nie byłaby już manipulacją ; ), więc lepiej w to dalej nie brnąć); pozdrawiam życzę miłego dnia; słońce dziś świeci i 5 st. w skali Beauforta wiec przyjemnie się oddycha

 • ~Marcin74 2016-02-22
  13:31:09

  4 0

  ~piotrekdec - nie widziałem ulotki CRISU. Nie kwestionuję treści ulotki (bo jej nie czytałem), kwestionuję sens rozdawania ulotki bo o tym jest artykuł. Zapytałem Cie o to "skąd CRIS ma info..." bo napisałeś, że wyniki trzeba umieć czytać, stąd wniosek, że wiesz dlaczego, na jakiej podstawie CRIS mówi, że smog w Rybniku zabija co dwa dni jedną osobę ale jak się okazuje Ty przechodzisz nad tym "faktem" bez mrugnięcia okiem nawet nie znając danych. Również życzę Ci dobrego dnia a u mnie za oknem (Powstańców) w słońcu jest 24 st c! W końcu! :)

 • ~czorcik 2016-02-22
  14:35:25

  6 0

  ~imrahil- to że tak napisałem wynika ze starego porzekadła"kto czuje ten suje"....no ale żeby to zrozumieć trzeba chcieć, a nie od razu do kogoś z pyskiem "ty trucicielu"...a truję tak jak prawie każdy i nie mam zamiaru zmieniać pieca CO kupionego i zamontowanego 18 miesięcy temu, bo jedynym działaniem urzędu jest akcja ulotkowa, na którą poszło ileś tam złotych, a przy produkcji ulotek ileś trucizny do atmosfery też poszło, dodam: smog był, smog jest i smog będzie!!! a pisanie smoga z wielkiej litery coś jednak pokazuje- przynajmniej dla mnie i nie są to przyjazne skojarzenia ani związane z tą uciążliwością życia, ani z działaniami UM

 • ~eljot13 2016-02-22
  15:42:46

  11 0

  A mnie się wydaje, że smog smogiem, ale najważniejsze jest aby wyciągnąć jakąś kasę, co w przypadku CRIS jest najważniejszą ideą. Twórca ulotki nie wysilił się, poza tym mija się z prawdą podając niektóre informacje. No ale czegoż można oczekiwać.

 • ~piotrekdec 2016-02-22
  16:12:02

  0 4

  "ale jak się okazuje Ty przechodzisz nad tym "faktem" bez mrugnięcia okiem nawet nie znając danych"--> jak się okazuje tylko Ci się wydaje i na podstawie tego wyciągasz nieuprawnione wnioski; "Z powodu zanieczyszczeń powietrza w ciągu roku w Europie umiera przedwcześnie ponad pół miliona ludzi. W Polsce jest to 47,3 tys. osób - wynika z raportu Europejskiej Agencji Środowiska (EEA).(...)Największym problemem jest zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi (PM 10 i PM 2,5), ozonem troposferycznym (O3) i dwutlenkiem azotu (NO2) - podkreślają autorzy raportu "Air quality in Europe — 2015 report", pełny tekst źródłowy: http://www.eea.europa.eu/publications/air-quality-in-europe-2015/at_download/file pozdrawiam

 • ~fanprawdy 2016-02-22
  18:37:57

  8 0

  Ile kosztowało wydanie tej ulotki ?! Może Urząd Miasta oraz Urząd Powiatowy w Rybniku ogłoszą konkurs na opracowanie dotyczące smogu .Objetość opracowania do 6- 12 stron A4. Termin 20 - 30 marzec 2016 r. Nagrody za trzy najlepsze opracowania. Jak ta ulotka była "bezkosztowa' to nagrody mogą być honorowe - dyplomy uznania , plus uścisk ręki Prezydenta Miasta i Starosty.

 • ~Zbigniew Martyniak 2021-12-05
  12:49:20

  2 2

  Indoktrynacji ciąg dalszy

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Najczęściej czytane

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Chcielibyście zobaczyć galę MMA w Rybniku?
Oddanych głosów: 341