zamknij

Wiadomości

Klimatyczne fakty i mity. Ciekawy gość w DK Chwałowice

2019-11-18, Autor: AM, źródło: DK Chwałowice

19 listopada w Domu Kultury Chwałowice gościł będzie dziennikarz, wybitny znawca tematyki odnawialnych źródeł energii - Marcin Popkiewicz. 

Reklama

Marcin Popkiewicz jest jednym z najwybitniejszych w Polsce znawców OZE, zmian klimatycznych, smogu, transformacji energetycznej. Autor najlepszych w kraju książek o tej tematyce, nagradzanych w kraju jak i zagranicą. 

Doktor fizyki, dziennikarz, wykładowca, redaktor portali ziemianarozdrozu.pl i naukaoklimacie.pl. Laureat głównej nagrody „Dziennikarze dla klimatu 2015”, „Economicus 2016” za najlepszą książkę szerzącą wiedzę ekonomiczną oraz „Promotor Energetyki Odnawialnej 2016”. Wraz z zespołem redakcji „Nauka o klimacie” laureat przyznawanej przez MNiSW oraz PAP nagrody „Popularyzator Nauki 2017”.

Autor setek artykułów dotyczących zmian klimatycznych, środowiska naturalnego, zasobów i energii, oraz książek:
„Świat na rozdrożu" (2013) i „Rewolucja energetyczna. Ale po co?" (2015), „Nauka o klimacie” (2018).
Wstęp wolny dla wszystkich.

Podczas spotkania w Domu Kultury w Chwałowicach Marcin Popkiewicz postara się odpowiedzieć na pytania:

 • O co chodzi ze zmianą klimatu?
 • Czy i jakie są dowody na jej zachodzenie i przyczyny?
 • Jak obecna zmiana klimatu ma się do zmian klimatu w przeszłości i jakie mogą być jej potencjalne następstwa?
 • Czy i jak znaczące działania na rzecz zapobieżenia niebezpiecznym zmianom powinniśmy podjąć, w Polsce i na świecie
 • Jak się mają do tego energetyka odnawialna - OZE?

Początek spotkania 19 listopada o 17:15. Wstęp wolny.

Patronem medialnym wydarzenia jest Rybnik.com.pl.

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~pprywatne 2019-11-18 13:27:43

  Tylko wyciągać pieniądze od Europejczyków pod pretekstem ratowania Świata, a cała reszta Świata ma to gdzieś na czele z Ameryką, Chinami, Afryką itd...

  30 16
 • ~hexon 2019-11-18 14:12:54

  To tak dla przeciwwagi laureat nagrody Nobla z fizyki profesor Ivar Giaever w tym temacie:
  https://www.youtube.com/watch?v=TCy_UOjEir0
  https://www.youtube.com/watch?v=SXxHfb66ZgM

  14 9
 • ~ 2019-11-18 16:01:17

  USA opanowało Syryjskie złoża . I nagle budują dupne kanistry Meksyk Kreta i Jugosławia . Dalej zaprzestałem wyszukiwania .

  14 8
 • ~wojto 2019-11-18 16:55:24

  Super gość, świetnie się go słucha, choć mówi strasznie szybko i lekko niewyraźnie :) Ja będę!

  14 10
 • ~tf2 2019-11-19 00:02:44

  Niemcy wydzielają najwięcej CO2 w Europie, ciekawe ile tam ostatnio "strajków", "konferencji" no i oczywiście wygaszono i zlikwidowano w tym celu zakładów i elektrowni w ostatnim czasie.
  Głównym składnikiem niemieckiej polityki energetycznej jest pozbywanie się przestarzałych technologii, jak na przykład wyeksploatowanych wiatraków, które oprócz zagrożeń dla środowiska dodatkowo wymagają stałego dofinansowywania z budżetu państwa.

  8 10
 • ~akukuruku 2019-11-19 08:02:31

  @Panie Adamczyk dobna korekta ze akurat w Syrii na zlozach gazu lapke swoja czerwona POlozyl Putin.
  Pozdrawiam.

  3 5
 • ~Zbigniew Martyniak 2019-11-19 09:52:11

  1. CO2 nie jest gazem cieplarnianym, Kłamstwo nauk podstawowych a tu fizyki.
  2. Energetyka odnawialna czyli fotowoltanika i wiatrowa w naszych warunkach geograficznych jest kompletnie nieopłacalna.
  3. Gaz ziemny czyli metan jest gazem cieplarnianym i 10% ulatnia się do atmosfery w czasie wydobycia i transportu ale...
  4. Gdyby nie było efektu cieplarnianego na ziemi byłoby -19 stopni C.
  5. Milczenie wokół geotermii wymowne.
  6. Rybnik ma doskonałe warunki geotermiczne....
  7. Starczy...

  7 9
 • ~brusli 2019-11-19 11:54:05

  ~Zbigniew Martyniak Odpowiem od końca: starczy. Ale to właśnie do Ciebie kierowane jest zaproszenie na to spotkanie. Znasz się na prawach fizyki, klimacie, geologii i ekonomii, więc przyjdź, zdemaskuj indolencję doktora fizyki, zgrilluj go, możesz zaorać i zabić śmiechem. No tak, ale ciebie tam nie będzie. Trolle nie lubią się pokazywać w realu. Szkoda... I jeszcze jedno- fotowoltanika jest nieopłacalna. Za to fotowoltaika, nawet bez dopłat i bez podwyżek cen prądu, zwraca się najpóźniej po 10 latach.

  8 4
 • ~sympatykrybnika 2019-11-19 12:34:35

  Do Pana Marcin Witold Popkiewicz polskiego fizyka miałbym pytanie.

  Dawno, dawno temu mój nauczyciel fizyki powiedział nam, że fizyka to matematyka plus poezja. Bez tej poezji nie było by teoria względności Alberta Einstein.
  Dlatego proszę Pana o odłożenie na bok tej matematyczno-fizycznej bazy i spojrzenie na to tak bardziej „poetycko” i pokazanie nam relacji między energią, a jakością życia.

  3 1
 • ~Lateks 2019-11-20 10:19:24

  Do czasu gdy mówił o faktach to nawet dało się słuchać. Później to były już tylko bezsensowne wywody jak nas uratują podatki i weganizm.
  Najgorsze że całe spotkanie to tylko pralnia mózgów dla dzieci z 4LO i ZST.

  3 4
 • ~brusli 2019-11-20 16:53:03

  Do ~Lateks: nie odniosłem takiego wrażenia, co więcej, każde stwierdzenie prowadzący uzasadniał możliwie dogłębnie. Ale możesz się nie zgadzać, tylko czemu nie odezwałeś się na miejscu? Czy liczysz że pan Popkiewicz czyta nasze wywody i odpowie na Twoje wątpliwości?

  3 0
 • ~Zbigniew Martyniak 2019-11-21 22:06:45

  Byłem na tym spotkaniu i postaram się jak najdelikatniej wytłumaczyć tezy spotkania. Nadmieniam, że dwa prawa fizyki zaprzeczają temu, iż CO 2 jest gazem cieplarnianym.
  1. Zużywamy bardzo dużo kopalin to fakt i tyle pozytywów.
  2. Musimy zlikwidować górnictwo węgla....nasze zasoby węgla to ok. 600 miliardów ton a w nim metan jakieś 5 m3 na tonę.
  3. Zlikwidować w ten sposób niezależność energetyczną....kto wie co to jest? To wie o co chodzi.
  4. Przyjąć model duński czyli energetyka rozproszona ( tego nie było ale w domyśle) ...tylko, że nam nie wolno. Wiem coś na ten temat.
  5. Ten punkt powinien być wyżej bo pan zapomniał powiedzieć, że w naszych warunkach geograficznych potrzebujemy więcej energii do przeżycia tak na oko 2 x niż inne kraje europy południowo-zachodniej.
  6. Nie odpowiedział pan dlaczego laureat nagrody tzw. Nobla ( zeszła na psy) Al Gore tłumaczył się z kłamstwa klimatycznego przed Kongresem USA.
  7. Świnki, krówki i krówki zużywają energię i musimy ograniczyć hodowlę( zużywają ale tą odnawialną) czyli ukłon w stronę żywności syntetycznej czyli boczek z drukarki 3 D. Tak oni to planują czytaj korporacje.
  8. Propagowanie energetyki wiatrowej i solarnej, które w naszych warunkach geograficznych są kompletnie nieopłacalne.
  9. Przemilczenie energii odnawialnej jakim jest energia gorących skał i wody czyli zasoby geotermalne i geotermiczne.
  10. Pan był na posiedzeniach i komisjach sejmowych i myślę , że nic nie załatwił. Bo wszystkie dobre rozwiązania dla Polski są blokowane lub przemilczane.
  Wnioski kiedyś wmawiano nam, że cukier to biała śmierć i Polska zlikwidowała cukrownię w Chybiu oraz pozwoliła Niemcom przejąć 60 procent naszych cukrowni plus narzuciła limity produkcji. Dziś już nie ma limitu produkcji cukru a my straciliśmy dochodowy przemysł. A teraz by korporacje mogły nasze zasoby energetyczne przejąć wymyślili walkę ze smogiem by nam kopalń i złóż węgla wartych 300 BILIONÓW ZŁOTYCH nie było żal. Jak już przejmą korporacje nasze zasoby to węgiel będzie leczył raka!!! Dodam, że program anty smogowy jest programem kredytowym!! Bo problemu smogu nie rozwiązuje czyli nie eliminuje emisji tlenków siarki i azotu do atmosfery a skuteczne technologie są przemilczane jak technologia sorbentowa ( wiedzą o niej władze Rybnika po premiera i prezydenta) czy energetyka geotermiczna ( nie mylić z energią geotermalną ale ona też ok i jest przemilczana)
  Konkluzja. Rybniczanie zajmijcie się ujawnionym raportem NIK oz 2018 r. , który mówi o braku kontroli nad jakością sprzedawanej w marketach żywności. Jest ona RAKOTWÓRCZA!!! Zawartość rakotwórczych związków przekroczona jest ponad 20 razy. W Polsce zmarło jak nigdy dotąd po wojnie przeszło 400 tys. Polaków z tego 100 tys. przeszło na raka!!! I zachorowalność wzrasta!! Mięso nasze polskie jest wywożone a przywożą ścierwo na hormonach i metronizadolu!!! Jakiś sterydach!!! Rakotwórczych....Polecam na facebooku profil Marcin Bustowski tam wszystko. Na jednej z komisji sejmowej nazwał konserwę mięsną miną przeciw piechotnią, ale to nie żart.
  Dlatego apeluję : ,,Rybniczanie włączcie myślenie,,
  Zbigniew Martyniak

  5 3
 • ~Zbigniew Martyniak 2019-11-21 22:21:12

  do brusli...tak jedna z nauczycielek powiedziała mi ,cytuję ,,... nie przy dzieciach,, gdy pokazywałem zdjęcie z postu prof. senatora Krystiana Probierza młodzieży, z którym pisałem na facebooku. Pisał on w nim, że starają się ( Senat RP) zminimalizować skutki kłamstwa klimatycznego. Pomyślałem wtedy sobie, że jakby było o LGBT to by można było ,,przy dzieciach,, Dodam, że pod Rybnikiem mamy miliardy ton węgla a w nim metan. Plus znakomite warunki geotermiczne czyli bez emisyjną energię odnawialną. Sam potencjał kopalni Krupiński i jej złóż to 2 BILIONY złotych w węglu po jego zgazowaniu. Z jednej tony może być 400 m3 wodoru i innych gazów cennych w przemyśle chemicznym. Tylko, że nam nie wolno!!

  4 1
 • ~Zbigniew Martyniak 2019-11-21 23:51:13

  Posłuchajcie....
  Musisz to wiedzieć! (627)No niestety Zandberg skasował konkurentów w Sejmie, ale...
  https://www.youtube.com/watch?v=75sn6uByEIo

  1 2
 • ~Lateks 2019-11-27 01:49:33

  ~brusli jeśli doktor fizyki, specjalista ds OZE nie ma pojęcia jaki jest najbardziej ekonomiczny i energooszczędny sposób magazynowania energii elektrycznej w dodatku twierdzi że zwierzętom są podawane sterydy i należy dopłacać do wegańskich burgerów jednocześnie opodatkowywać te wołowe to nie wiem jaki ma sens jakakolwiek dyskusja. Przecież to logika dokładnie taka sama jak w ZSSR gdzie partia dokładnie wiedziała co mają obywatele jeść i co robić.

  1 3
 • ~Sebastian Ryszka 2019-11-28 18:27:36

  Zobaczyłem sondaż ,i czy ty mężczyzno macho ,pozwolił byś aby inny chłop dymał Twojego potomka w zad .Kurde chory kraj chłop chłopa w dupę .Ręce opadają .Zdecydowanie wole aby mój syn był narkomanem ,niż cwelem

  2 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2373