Kiedy zauważysz, że skóra Twojej twarzy przesusza się, sięgasz po krem i maskę nawilżającą. A kiedy przesusza się skóra głowy? Czy zauważasz ten problem? Czy starasz się mu skutecznie zaradzić? Podpowiadamy, jak zdiagnozować suchą skórę głowy i co zrobić, by przywrócić jej odpowiedni poziom nawilżenia.
Skórze głowy wciąż poświęca się niewiele uwagi. Bardziej skupiamy się na włosach, zapominając, że ich wygląd w dużej mierze zależy od kondycji skalpu. Dopiero gdy zaczyna się dziać coś poważnego – skóra głowy zaczyna swędzieć, łuszczyć się, pojawiają się na niej krostki – poświęcamy jej nieco więcej uwagi i szukamy rozwiązania problemu. Sprawdź, jak rozpoznać suchą skórę głowy oraz jak o nią prawidłowo zadbać dzięki wysokiej jakości kosmetykom duńskiej marki Hairlust.
Sucha skóra głowy i swędzenie często idą w parze. Może pojawić się uczucie dyskomfortu i ściągnięcia. Obserwując skórę skalpu w lustrze, możesz zauważyć zaczerwienienia.
Dodatkowo może dochodzić do łuszczenia się naskórka. Białe płatki pokrywające ramiona mogą przypominać łupież, jednak nim nie są. Łupież zazwyczaj przybiera postać tłustych, niekiedy żółtych płatków. Łuszczący się naskórek spowodowany przesuszoną skórą głowy daje drobniejsze, białe i suche płatki.
Skóra głowy może się przesuszać z różnych powodów. Oto najczęstsze z nich:
Sposób walki z przesuszeniem skóry głowy zależy w dużej mierze od przyczyny wywołującej suchość skalpu. Jeśli problemem są nieodpowiednio dobrane kosmetyki, wystarczy zmienić pielęgnację. Z kolei gdy winne są zmiany hormonalne czy choroby skóry, konieczne będzie rozwiązanie problemu u źródła.
Łagodnie oczyszczaj
Delikatne oczyszczanie to podstawa zdrowej skóry głowy. Zrezygnuj z tzw. rypaczy, czyli szamponów z mocnymi detergentami, takimi jak SLES (Sodium Laureth Sulfate) czy SLS (Sodium Lauryl Sulfate). Substancje te to siarczany, za sprawą których szampony dobrze się pienią, dzięki czemu masz wrażenie, że skutecznie oczyszczają skórę i włosy. Niestety długotrwałe stosowanie szamponów z siarczanami wysusza skórę głowy i zaburza prawidłowe wydzielanie się sebum.
Zamień mocne szampony na te z łagodniejszymi substancjami myjącymi. Szukaj w składzie takich składników jak: Cocamidopropyl Betaine, Coco Betaine, Lauramidopropyl Betaine, Laureth-10, Coco Glucoside, Lauryl Glucoside. Wypróbuj szampon Hairlust Split Fix™. Zawiera łagodne detergenty i substancje, takie jak Aquaxyl™, który zapewnia włosom i skórze głowy długotrwałe nawilżenie.
Staraj się nie myć włosów zbyt często. Jeśli myjesz włosy codziennie, sprawdź, czy nie wystarczy tego robić co drugi dzień.
Pamiętaj, by woda, którą zwilżasz włosy i spłukujesz szampon i odżywkę, nie była zbyt ciepła, ponieważ może to dodatkowo wysuszać skórę głowy.
Raz na tydzień lub dwa warto wykonać delikatny peeling skóry głowy, który pomoże pozbyć się łuszczącego się naskórka, nawilży skalp i przygotuje go na działanie innych preparatów nawilżających.
Mądrze nawilżaj
Skutecznym orężem w walce z przesuszeniem skóry głowy okaże się nawilżająca wcierka. Wypróbuj wygodną wcierkę w sprayu Grow Perfect™ Thickening Spray marki Hairlust. Preparat bogaty jest w substancje odżywcze i nawilżające, takie jak aloes i ekstrakt z acai. Ponadto zawiera AvenaPlex, substancję pozyskiwaną z owsa, która odnawia i chroni barierę lipidową naskórka. Pozytywnym „skutkiem ubocznym” stosowania nawilżającej wcierki w sprayu jest szybszy i efektywniejszy wzrost włosów.
Pomocne może okazać się również olejowanie skóry głowy. Szczególnie dobrze sprawdzą się w tym wypadku olej jojoba, oliwa z oliwek, olej słonecznikowy oraz olej ze słodkich migdałów. Wybrany olej należy wmasować w skórę głowy, założyć czepek lub owinąć włosy bawełnianym t-shirtem i zostawić na czas od 30 minut do dwóch godzin. Następnie należy umyć głowę. Warto mieć na uwadze, by nie przesadzić z ilością oleju. Do zabiegu wystarczą maksymalnie dwie łyżki stołowe.
Zadbaj o nawilżenie od wewnątrz
Pij więcej wody – podziękuje Ci za to nie tylko skóra głowy, ale cały organizm. Warto również zadbać o odpowiednią podaż kwasów tłuszczowych omega-3, które pozytywnie wpływają na nawilżenie skóry. Znajdziesz je w łososiach, sardynkach, oleju oraz siemieniu lnianym.
Jeśli trudno Ci odpowiednio zbilansować dietę, sięgnij po suplementy diety. Wybierając żelki lub tabletki Hairlust Hair Formula, masz pewność, że dostarczasz swoim włosom i skórze głowy wszystkiego, czego potrzebują do prawidłowego funkcjonowania.
Wykonawca ma przyjechać do Rybnika „na godzinach”? Spontaniczna akcja aktywistów. Wyłapali dzisiaj ponad 30 nutrii
29623Prezydent "namaścił", rada wybrała. Dorota Masłowska wiceprezesem KMR. Jakie ma doświadczenie?
16701To był umyślny wypadek. Prokuratura zamyka śledztwo ws. śmierci biznesmena z powiatu rybnickiego
16601Nowy wymiar walki o klienta, czy forma żartu? Ruchem przed nowym sklepem "kierowały"… biedronki
15190Chwałowice: bus zderzył się czołowo z osobówką. Jedna osoba w szpitalu
14735Były dyrektor w UM Rybnik z zarzutem o znęcanie się psychiczne i fizyczne nad sekretarką
+132 / -3PGE GiEK: była groźba przerwania wałów zalewu i uszkodzenia zapory czołowej. Komunikat spółki
+131 / -18Będzie głośno ws. Elektrowni Rybnik. Związkowcy zapowiadają manifestację
+135 / -29Poziom wody w Zalewie Rybnickim zbliża się do krytycznego. PGE GiEK będzie zrzucał do Rudy większe ilości wody
+103 / -17„Mówili, że będziemy pracowali do 2030, albo nawet 2035. Jesteśmy zaskoczeni”. Pracownicy Elektrowni Rybnik nie chcą szybszej likwidacji zakładu (zdjęcia, wideo)
+88 / -5Praca zamiast studiów. Dla młodych Polaków wyższe wykształcenie nie jest już priorytetem
26Były wiceminister: w Polsce brakuje węgla, będą kolejki. Jak z dostępem i ceną surowca? Co na to PGG?
23Prezydent "namaścił", rada wybrała. Dorota Masłowska wiceprezesem KMR. Jakie ma doświadczenie?
20Sprawa Elektrowni Rybnik na sesji Rady Miasta. Radni wystosują apel do premiera
18„Mówili, że będziemy pracowali do 2030, albo nawet 2035. Jesteśmy zaskoczeni”. Pracownicy Elektrowni Rybnik nie chcą szybszej likwidacji zakładu (zdjęcia, wideo)
16Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert