zamknij

Wiadomości

Spędził w psychiatryku 8 lat... za kradzież kawy. Dzisiaj wyszedł na wolność

2016-02-09, Autor: Bartłomiej Furmanowicz
To kolejna historia, która negatywnie rzutuje na polski system sprawiedliwości i sposób działania Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Dzisiaj po 8 latach mury psychiatryka opuścił Stanisław Belski, który był przetrzymywany za kradzież kawy. Jego adwokat – Piotr Wojtaszak wskazał, że szpital popełnił szereg rażących błędów.

Psychiatryk za kradzież kawy

Krystian Broll, Feliks Meszka, a teraz Stanisław Belski. We wtorek po 8 latach przymusowego pobytu w szpitalu psychiatrycznym, mężczyzna mógł w końcu poczuć ulgę i rozpocząć życie od nowa. - Czuję, że siedziałem tutaj niesprawiedliwie – powiedział tuż po opuszczeniu oddziału X.

Dramat pana Stanisława rozpoczął się od kradzieży kawy, jakiej dopuścił się w jednym z krakowskich marketów. - Mój klient przyznał, że zabrał dwie paczki kawy za kwotę kilkudziesięciu złotych. Został on jednak posądzony za kwotę 320 złotych. Łatwo możemy sobie wyobrazić, że musiałby wynieść dwie reklamówki pełne kawy. Mój klient podkreśla, że w chwili ujęcia przez ochronę został wciągnięty do pokoiku, tam dotkliwie pobity. Pracownicy sklepu pomiędzy sobą uzgodnili jaka wartość kawy musi być, żeby z wykroczenia zrobić przestępstwo – wyjaśnił mecenas Piotr Wojtaszak.

Sąd w Krakowie orzekł, że Stanisław Belski jest chory (schizofrenia paranoidalna), w tym istnieje prawdopodobieństwo, że popełni podobny czyn, czyli kradzież.

Leki i elektrowstrząsy

Mężczyzna został poddany leczeniu farmakologicznemu. Opinie wystawiane przez lekarzy nie dawały cienia szansy na poprawę zdrowia mężczyzny. Dopiero po 8 latach, po nagłośnieniu sprawy Krystiana Brolla i Feliksa Meszki coś drgnęło. Piotr Wojtaszak mówi wprost – opinie sporządzane przez lekarzy były pisane na tym samym wzorcu. - Były wręcz kopiowane od innych pacjentów. To lekarze są zobligowani do tego, aby przed wydaniem opinii osobiście zbadać pacjenta. Mało tego, są zobligowani, by rzeczową opinię przesłać do sądu, a ten na tej podstawie wydaje orzeczenie – dodał adwokat.

Stanisław Belski był już wcześniej karany za kradzież – paczki herbat. Jednakże, zdaniem Piotra Wojtaszka środek zabezpieczający w postaci zamknięcia w szpitalu psychiatrycznym może być orzeczony tylko i wyłącznie jeżeli czyn był wysoko szkodliwy społecznie. - Nikt nie przekona mnie, że kradzież kawy czy herbaty to jest społeczna szkodliwość w stopniu wysokim – powiedział.

Przetrzymywany mężczyzna nie miał wglądu do opinii na swój stan zdrowia. Co ciekawe, ostatnia opinia lekarska sporządzona na potrzeby sądu dalece odbiegała od poprzednich. - Stwierdzono, że pan Stanisław wyzdrowiał... w ciągu 5 miesięcy. Mój klient przechodził zabiegi elektrowstrząsów, które stosuje się w naprawdę ciężkich przypadkach. Bardzo źle się po nich czuł, nie pamiętał swojego imienia, nie wiedział gdzie się znajduje – dodał.

„Chciałbym pojechać na wakacje”

Adwokat zaznaczył, że jest za wcześnie by mówić o zadośćuczynieniu za wyrządzone szkody. - Osobiście będę jednak zachęcał klienta, by wszedł z tym na drogę sądową. Analizując akta stwierdzam, że opinie posiadają wiele wad, nie powinny być w ogóle w obrocie. W związku z tym pobyt w szpitalu był niezasadny – wyjaśnił.

Decyzją sądu w Krakowie, pan Stanisław wyszedł dzisiaj na wolność. - Cieszę się, mam w sobie wiele pozytywnych emocji. Spróbuje nadrobić tych 8 lat. Marzę by się wykąpać, zjeść kolację, chciałbym pojechać na wakacje. Długo planowałem ten dzień – zdradził dziennikarzom tuż po wyjściu z oddziału.

Próbowaliśmy porozmawiać z dyrektorem Państwowego Szpitala dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Rybniku. Usłyszeliśmy, by w tej sprawie kontaktować się z rzecznikiem Anną Wilczak. Ta jednak poleciła, by przesłać pytania drogą mailową. Czekamy zatem na odpowiedź.

Tymczasem w psychiatryku znajduje się jeszcze jedna osoba o której uwolnienie będzie się starał mecenas Piotr Wojtaszak. Przebywa w zamknięciu od 12 lat w związku z zarzutem gróźb karalnych.

>>Stanisław Belski na wolności. Spędził w psychiatryku 8 lat za kradzież kawy - zdjęcia<<

Reklama

Oceń publikację: + 1 + 24 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~tymonn 2016-02-09 17:13:11

  Jak widać zrobić z kogoś normalnego osobę chorą psychicznie jest bardzo łatwo. Wyleczyć go natomiast bardzo trudno. Przypuszczam, że w drugą stronę to również działa i granica jest bardzo cienka. Jeśli dodamy do tego rutynowe podejście lekarzy bez dogłębnej analizy danego przypadku to zrobić z kogoś świra można wręcz na zamówienie, na prośbę, na polecenie bądź ot tak sobie, z powodu widzi mi się sfrustrowanego lekarza. Swoją drogą szpital ma w tym swój interes. Każdy stały pacjent na wagę złota. A jest pacjent jest klient i jest kasa z NFZ. Ten system ma niewątpliwie coś wspólnego z chorobą psychiczną:( Ciężko go zdiagnozować :((

  86 0
 • ~tf2 2016-02-09 17:14:38

  To efekt bezkarności naszego wymiaru sprawiedliwości, jego ułomności i patologii spowodowanej kompletnym brakiem nadzoru. Orzekać o winie powinna ława przysięgłych a nie jeden "sędzia".
  Jakie były dowody na to, że wynosił dwie reklamówki? Czy był zapis z monitoringu? Dlaczego np.: seryjny morderca, zwydonialec z Warszawy wyjeżdża do swoich krewnych Izraela a za kradzież kawy idzie się na 8 lat do "szpitala"?

  86 0
 • ~Monia2002 2016-02-09 18:51:08

  coś potwornego, pewnie nie będzie winnych, tych lat temu człowiekowi już nikt nie zwróci!

  74 0
 • ~co to jest ? 2016-02-09 21:49:55

  Proponuję, aby po wykryciu prawdziwych winnych tego wyroku - czyli personel sklepu, lekarzy i oskarżyciela - leczyć również elektrowstrząsami - 8 lat albo aż do skutku.

  54 0
 • ~goliat 2016-02-09 22:00:04

  Gdyby nie telewizja i program o tej sprawie, to chyba nikt tego Pana by nie wyciągnął, pytam się co adwokat robił przez te 8 lat? Takich przypadków w Rybniku jest więcej, szpital dobrze wychodzi na takich pacjentach, ktoś musiałby przyjrzeć się działaniu pewnych osób w szpitalu.
  Nie ma jak to sprawiedliwość, za paczkę kawy 8 lat a za zabicie ojca i poćwiartowanie co dostał?

  39 0
 • ~___ 2016-02-09 22:39:45

  a jak nazywa się z nazwiska ten "sprawiedliwy sąd" , bo wychodzi na to, że w kraju "demokracji" (której tak dzielnie bronią działacze KOD-u ) można bezkarnie praktycznie każdego człowieka wsadzić bez wyroku do psychiatryka i zrobić z niego wariata i gdyby nie ostatni szum medialny w tej sprawie ten i jemu podobni poszkodowani mieli by tam zapewnione dożywocie, teraz po długim i żmudnym procesie, poszkodowany otrzyma zapewne odszkodowanie od państwa, na które złożymy się my wszyscy jako podatnicy, a "sprawiedliwy sąd" wiódł będzie sobie spokojny żywot za sędziowską pensję, lub sędziowską ciężko wypracowaną emeryturę, śmiejąc się z całej sytuacji, dodatkowo chroniony sędziowskim immunitetem, sprawiedliwość jak za Stalina

  36 0
 • ~Afordancja 2016-02-10 07:03:44

  W ogóle zawód psychiatra jak tak patrzę to raczej z kategorii wróżka, tak jak mu się wydaje tak ocenia, przykładem tego może być eksperyment dziennikarski (co prawda w USA, ale to nie ma znaczenia) gdzie dziennikarze poszli (nie pamiętam jak to dokładnie zorganizowali) do iluś zakładów psychiatrycznych, najpierw chyba udawali, zostali zamknięci (czyli nie wykryto, że udają), potem przestali udawać, i coś w 80% przypadków nie potrafili już udowodnić (Bez interwencji z zewnątrz), że są normalni.

  16 0
 • ~goliat 2016-02-10 08:31:17

  Różnica między normalnym zdrowym psychiatrą, psychologiem a YETI jest taka , że YETI podobno już widziano.

  20 0
 • ~ 2016-02-10 10:28:45

  Szpital ten, to wstyd dla tak dobrze rozwijajacego sie miasta. Trzeba zobaczyc szpitale dla nerwowo chorych na zachodzie.
  A w Rybniku to niestety bieda z nedza. No i jeszcze do tego takie tragedie. Czy w tym szpitalu pracuja lekarze???
  Co chwila slychac,jezeli juz cos na swiatlo dzienne sie wydostanie, ze nic tam nie funkcjonuje.Taki szpital to niestety jak wiezienie dla ludzi,ktorzy sa bardzo chorzy i potrzebuja wyjatkowych warunkow.
  Jeszcze raz, wstyd i hanba dla Rybnika .

  28 0
 • ~Jan R. 2016-02-10 17:23:15

  Mnie interesuje ilu z tych 460 + 100 trafiłoby po przebadaniu do tego lub podobnego przybytku.

  7 0
 • ~smr 2016-02-10 22:21:14

  Ten szpital to jedna wielka patologia ...

  12 0
 • ~Kurz 2016-02-14 21:58:38


  Czas by Parlament
  W tej wstydliwej sprawie,
  Stanowił porządek
  W konkretnej Ustawie.

  Komuna od ćwierćwiecza
  Już w Polsce wakuje,
  A tam stare prawo
  Wciąż obowiązuje.

  W tym akcie prawnym
  Musi być dodany
  Wpis, że skarżący musi
  Badaniom być poddany.

  Ponadto ten kto złożył
  Na kogoś doniesienie,
  Musi również wyłożyć
  Pieniądze na leczenie.

  0 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jaki Waszym zdaniem czas powinien pozostać na stałe: letni czy zimowy?

Oddanych głosów: 683