zamknij

Biznes

Spadło bezrobocie, swoje robi 500 plus. Czego dowiedzieliśmy się na VIII Targach Pracy?

2017-03-15, Autor: bf

Rynek pracy ulega przeobrażeniom. Jeszcze do niedawna to człowiek szukał zatrudnienia, dzisiaj jest już zupełnie inaczej. To było widać na dzisiejszych VIII Targach Pracy i Przedsiębiorczości w auli Centrum Kształcenia Inżynierów.

Reklama

Rynek pracy ulega przeobrażeniom. Jeszcze do niedawna to człowiek szukał zatrudnienia, dzisiaj jest już zupełnie inaczej. To było widać na dzisiejszych VIII Targach Pracy i Przedsiębiorczości w auli Centrum Kształcenia Inżynierów.

Na dzisiejsze targi przybyło ponad 50 wystawców z okolicy. - Pojawiło się dużo ofert dla osób fizycznych dotyczących pracowników produkcji, spawaczy, ślusarzy czy CNC. Widać, że poszukiwani są przede wszystkim specjaliści. Dla młodzieży również przygotowano oferty. Mamy tutaj nawet agencje pracy, które proponują zatrudnienie w Czechach. Chcemy trafić w możliwie jak największą grupę, ponieważ istnieje obecnie duże zapotrzebowanie na pracowników – wyjaśnia Ewelina Marszołek-Polańczyk z Punktu Pośrednictwa Pracy w Rybniku.

Jak dodaje współorganizatorka wydarzenia, sporo się zmieniło od ostatnich targów. - Spadło bezrobocie, to widać. Nie wszyscy chcą jednak pracować i to my musimy ich poszukiwać – mówi. - Czy 500 plus ma wpływ na to, czy komuś zależy na znalezieniu pracy? - pytamy. - Patrząc na wysokość zarobków na poziomie 2 tys. złotych brutto przy dwójce dzieci? Na pewno 500 plus dało dużo do myślenia. Panie zaczęły się zwalniać z pracy właśnie z tego powodu – podkreśla Ewelina Marszołek-Polańczyk.

Z kolei prezydent Piotr Kuczera zaznacza, że formuła Targów Pracy i Przedsiębiorczości jest nam bardzo potrzebna. - Musimy ciągle sobie odpowiadać na nasze miejsce w życiu zawodowym i o to, w jaki sposób nasze kształcenie się odbywa. To dobry moment, by zastanowić się nad życiem edukacyjnym w mieście. Myślę, że Targi pozwolą odpowiedzieć na te pytania – zwrócił się do uczestników wydarzenia.

W Targach Pracy i Przedsiębiorczości uczestniczyli m.in. wicestarosta Marek Profaska, dr Zygmunt Łukaszczyk – dyrektor CKI Politechniki Śląskiej, Adam Kocjan - dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Rybniku, Małgorzata Tlołka, zastępca dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy w Rybniku czy Łukasz Norek – zastępca komendanta śląskiego OHP.

Zobacz galerię

Oceń publikację: + 1 + 10 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (19):
 • ~turistas 2017-03-15
  15:58:52

  97 3

  To jak wyjaśnicie fakt, że połowa młodych siedzi w Agnlii, Niemczech, Norwegii czy ostatnio modnej Islandii? Wszyscy stąd spieprzają. Jak mają po 12h z weekendami siedzieć w robocie, a na papierku podstawa, to pakują manele i tam mogą godnie żyć. Moja znajoma pracuje na taśmie w UK, przy produkcji opakowań. 2x wczasy w roku - dopiero co byłą w Tajlandii, w sieprniu do Meksyku... Jest tam 10 lat, zmieniła już 3 samochody, za każdym razem nowy... Kolega w Niemczech jak większość znajomych którzy wybrali ten kraj, pracują w BMW. 5 lat za granicą, w Polsce dom w stanie surowym zamkniętym 150 metrów... Jeszcze 5 lat i emerytura się będzie należała... Można tak wymieniać... W Polsce gdzie mam na to zarobić? Na kasie w jednym z X supermarketów w Rybniku? Na kopalni? No gdzie?

 • ~ 2017-03-15
  16:01:46

  52 14

  Spadło bezrobocie ha ha ha :)

 • ~drwall 2017-03-15
  16:06:56

  63 9

  Nasi pracodawcy czyli janusze, sami się zagłodzą swoją pazernoscią na kasę, janusze wolą umrzeć i nie płacić niż rozwinąć swoją firmę.

 • ~truman20 2017-03-15
  16:51:30

  54 12

  ~turistas - podziękuj za to wszystkim kolejnym władzom po 89 roku, które nie zrobiły dla Polski NIC żeby polepszyć sytuację Polaków. Działo się wręcz przeciwnie, ciągłe działanie z premedytacją na szkodę polskiej gospodarki i obywateli. Wszyscy za to odpowiedzialni powinni już dawno wisieć na drzewach za stan polskiej gospodarki a tymczasem zmieniają kaboty i ciągle przewijają się te same twarze w kuluarach władzy w Polsce za koszt podatnika mając całkowicie w dupie Polaków i polską gospodarkę, liczy się tylko czy oni mają. Dlatego Korwin ma rację, że demokracja jest dla idiotów, bo jeśli przez 30 lat obywatele widząc stan polskiej gospodarki nie zrobili nic żeby to zmienić, żeby wypieprzyć na zbity pysk tych wszystkich sprzedawczyków, to naprawdę śmiało można powiedzieć, że Korwin ma rację. Patrząc na to szambo, które przelewa się ostatnio u władzy, to dziwię się ludziom, że mają cierpliwość robić na tych błaznów.

 • ~Arteks 2017-03-15
  17:02:10

  21 71

  @turistas @truman20 - ale doczekaliśmy właśnie wspaniałych czasów, że każdy może wybierać miejsce pracy, miejsce do życia. Jeśli się komuś nie podoba na Śląsku, może spróbować w Warszawie, jeśli tam nie wyjdzie, może wyjechać do Londynu, Bawarii czy Wenecji... Czy to ma być powód to narzekań?! Nie ma co oczekiwać aby ktoś kto pracuje na taśmie czego można nauczyć w dwa dni - zarobi krocie. Bo sensem inwestycji jakie się lokują w Polsce jest właśnie... tańszy pracownik. Natomiast ludzie którzy coś potrafią, mają różne kwalifikacji i specjalizacje - zarobią nawet w Polsce. To już nie są biedne lata 90. Dzisiaj szef który poskąpi spawaczowi, murarzowi, dyspozytorowi, maszyniście, elektrykowi, lekarzowi, programiście, menadżerowi itd itd to go straci bo go podkupi konkurencja. Ale zauważcie sami, że ludzie jeżdżą co raz lepszymi autami, budują nowoczesne domy, kupują apartamenty, jeżdżą na wczasy zagraniczne, kupują drogie ciuchy, meble czy kosmetyki. Nawet w Polsce da się już godnie żyć tylko musi się chcieć i trzeba coś potrafić. @turistas - powiedz mi skąd w Londynie jest kilkuprocentowe bezrobocie? Czyżby tam także były osoby które nie doceniają tego co mają lub nie chce im się pracować?

 • ~ 2017-03-15
  17:16:46

  37 10

  Arteks
  cytuje : ale doczekaliśmy właśnie wspaniałych czasów, że każdy może wybierać miejsce pracy.
  Arteks !! tak przemawiał Lech Wałęsa w Bielsku Białej :)
  i dodał że Polska wyżywi 20 mil polaków

 • ~exx 2017-03-15
  17:56:02

  52 7

  Arteks takich czasów sie doczekaliśmy, że pracodawca jak ma dać podwyżkę Polakowi to woli zatrudnić Ukrainca i to powoli zaczyna sięgać ludzi lepiej wykształconych. Ktoś może odpowiedzieć, no tak wolny rynek ty też możesz jechać zagranicę. Owszem, ale kiedy zachód otworzył nam granice ? Kiedy oni zarabiali 350 EU ? Generalnie polski pracodawca woli zatrudnić Mongoła byle tylko płacić mniej. Mam tylko pytanie kto ma reprezentować popyt wew. w tym kraju ?

 • ~kierowca bombowca 2017-03-15
  18:49:08

  31 5

  A w Holandii wolą tez innych niż Holendrów, to w Polsce kogo mają brac pracodawcy kiedy przepisy nie są pro gospodarcze, na zmiany trzeba czekać po 25 latach rozkradania kraju

 • ~ 2017-03-15
  19:10:52

  59 5

  Pracowałem na zachodzie 12 lat temu kiedy jeszcze można było sobie przebierać w ofertach pracy. Niczego mi tam nie brakowało , nie rozumie co mnie po...ało żeby tu wracać żona do dziś mi wypomina teraz z wykształceniem wyższym robi za najniższą . Stoisz w miejscu żadnych inwestycji od pierwszego do ostatniego tyrasz jak wół a niczego konkretnego dorobić się nie da. Jeżeli ktoś się zemną nie zgadza pewnie piastuje dobrą posadkę z dziada pradziada za 10 koła netto

 • ~bartezz 2017-03-15
  20:59:16

  51 4

  Arteks - bzdury gadasz jak zawsze, nie każdy kupuje nowy samochód, nie każdy jezdzi co roku na wczasy i nie każdemu się polepszyło...
  Mam styczność z różnymi ludzmi i widzę ten " dobrobyt " , że ludzie kombinują jak tu przeżyć cały miesiąc na najniższą krajową. W niektórych przypadkach bieda aż piszczy.

 • ~ 2017-03-16
  02:52:49

  29 7

  dobrobyt w telewizji można zobaczyć :)

 • ~truman20 2017-03-16
  07:23:15

  37 4

  Arteks: "Nie ma co oczekiwać aby ktoś kto pracuje na taśmie czego można nauczyć w dwa dni - zarobi krocie." - a powinien! Bo to właśnie podstawowe ogniwo tworzenia dobrobytu w kraju. Od 13 lat Polacy mają już tak wyprane mózgi, że wmawia się im iż ich dobrobyt bierze się z dotacji unijnych (czyli kredytu) a nie z pracy, którą wykonują. Od kolejnych profesorów, dyrektorów, prezesików, banksterów, maklerów giełdowych oraz całej armii nowych urzędników dobrobytu nam nie przybędzie. Spytasz pierwszego lepszego przechodnia co dała mu UE... to 99% odpowie, że super drogi - to pierwsza odpowiedź jaką da się usłyszeć. Co z tego skoro większość tych dotacji jest marnowana - te pieniądze się wydaje zamiast inwestuje. Od kolejnych milionów km barierek przy drogach, ekranów dźwiękochłonnych, wypasionych placów zabaw, miejskich publicznych kiblów, granitowych chodników w miastach, nierdzewnych ławek w parkach etc... dobrobytu nam też nie przybędzie. Ostatni temat linii kolejowej między W-wą a Poznaniem - remont niepotrzebny, ale prawdopodobnie do niego dojdzie, bo trzeba będzie 2 miliardy oddać do Brukseli jeśli nie wyremontują linii - to jest już głupota a nie absurd.

 • ~Łukasz Cesarski 2017-03-17
  11:57:02

  5 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Łukasz Cesarski 2017-03-17
  12:03:29

  29 6

  APELUJE DO PREZYDENTA KUCZERA ZACZNIJ PRZYCIAGAC INWESTOROW ZEBY TO BYLA PRODUKCJA SPOZYWCZA I PRZEMYSLOWA A NIE KOLEJNE MARKETY W RYBNIKU BO NIESTETY TWOJA DZIALANOSC GOWNO WYNIKA JESLI W TYM ROKU NIC NIE BEDZIESZ DZIALAC TO NASTEPNY MOJ GLOS STRACISZ NA PEWNO DZIALAJ DZIALAJ JESZCZE RAZ DZIALAJ !!!!! MIESZKANIEC RYBNIKA NOWIN FLORIANSKA

 • ~lucaszw 2017-03-23
  18:45:27

  14 3

  W Rybniku dosc dlugo szukalem pracy, ktora pozwoli mi i mojej rodzinie na przezycie, mialem tez epizod ze swoja dzialalnoscia... Koniec koncow dopiero nasi poludniowi sasiedzi zaproponowali godziwe wynagrodzenie. Gdyby nie moja Zona to w zyciu nie zamieszkalbym w Rybniku. Bieda i poki co, zadnych perspektyw.

 • ~Arteks 2017-03-23
  22:10:36

  2 17

  @lukaszw - w Rybniku jest ok. 40 tys. miejsc pracy w przedsiębiorstwach i instytucjach, poza tym ok. 20 tys. w małych firmach, ok. 11 tys. osób prowadzi jednoosobowe firmy. Jeśli znasz miasta 100-200 tys. w Polsce które mają lepszą ofertę miejsc pracy i w których są jeszcze przedsiębiorstwa zatrudniające po 1000 czy 2000 osób z dobrymi wypłatami to napisz gdzie jest taki raj? Nie wiem jaki masz zawód i co potrafisz ale nawet twój przykład dowodzi, że jeśli nie tu, to łatwo można znaleźć pracę za granicą i wcale nie trzeba wyjeżdżać bo Ostrawa to kawałek od Rybnika. :) Będąc na urlopie przeczytałem w lokalnej gazecie zielonogórskiej coś w stylu "Gorzowowi zazdrościmy miejsc pracy". Pytam kolegi z Gorzowa - jakie u was są największe zakłady pracy, takie zatrudniające z 1000 osób a on długo myśli i potem mi mówi, że takich nie ma ale jest fabryka części samochodowych WV i fabryka pasty do butów... ;) W takiej Zielonej Górze masa ludzi pracuje w Niemczech, przyjeżdżają do domu tylko w weekend i wątpię aby pomstowali na swoje miasto.
  Ciekaw jestem ile osób spoza Rybnika będzie trzeba zatrudnić do budowy miejskiej obwodnicy i tak ogromnego remontu linii kolejowej z Kędzierzyna do Chybia w tym stacji w Rybniku...

 • ~jurempus 2017-03-24
  11:28:29

  14 0

  arteks podaj kilka ofert pracy w których dostajemnicy się średnie wynagrodzenie w Polsce czyli 3.5 tys na rękę i umowę o pracę???? praca w Rybniku jest szkoda ze za tysiąc z sobotami i umowami smieciowymi

 • ~Arteks 2017-03-24
  11:41:30

  2 18

  @jurempus - przecież tyle to zarabia nawet nauczyciel mianowany... Człowieku, gdzie ty żyjesz? To już chyba nawet w twojej Czerwionce w Polho tyle się zarabia, a co dopiero w Rybniku w zakładach energetycznych czy górniczych? A wiesz o ile wzrosły dochody miasta w ciągu tylko ostatnich 5 lat z tytułu podatku PIT (czyli od osób fizycznych) o 78 mln!!! Nigdy w historii nie było tak dużego wzrostu w ciągu kilku lat. To najlepszy dowód na to jak zarobki musiały poszybować, a przecież nigdy do najniższych nie należały bo jeśli ktoś zarabia za mało, a zna się na czymś - to go ktoś inny podkupi bo jest w czym wybierać na rybnickim i śląskim rynku pracy.

 • ~HAN 2017-03-26
  11:57:06

  4 9

  @jurempus pierwsze z brzegu BlueSoft- programisci, testerzy, Alan System- programisci, Tenneco- inzynierowie, DB Cargo- maszynisci, Hostersi- administratorzy sieci itd. wszedzie dostaniesz umowe o prace i zarobek wiekszy od sredniej krajowej. Moglbym tu wymieniac dlugo. Jak masz wyksztalcenie i fach w reku znajdziesz dobra prace bez problemu. Najwiecej zawsze placza ci co nic nie umieja a wymagania zawsze dyrektorskie maja.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1566