zamknij

Wiadomości

SOR w Rybniku będzie działać szybciej i sprawniej

Szpitalny Oddział Ratunkowy w Rybniku będzie działał szybciej i sprawniej. Szpitale z naszego województwa, w tym WSS nr 3 podpisały umowy o partnerstwie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Z końcem września ma być wdrożony projekt TOP SOR. Jakie są jego założenia? Jakie przyniesie korzyści dla pacjentów?

Reklama

– Podpisanie umowy partnerskiej to zapoczątkowanie nowej jakości pracy SOR-ów – podkreślił wicewojewoda Jan Chrząszcz, który powitał uczestników uroczystości w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.

Z czym wiąże się realizacja TOP SOR? Projekt zakłada wprowadzenie jednolitych dla całego kraju zasad triażu, czyli segregacji pacjentów według stopnia pilności udzielenia pomocy medycznej. Ma to usprawnić pracę SOR-ów i zwiększyć efektywność udzielania świadczeń zdrowotnych osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, co w efekcie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów.

– Pacjent jak przyjdzie, od razu otrzyma numerek i personel szpitalnego oddziału ratunkowego dokona segregacji i wprowadzenia pacjenta do systemu, ustali stan pacjenta i przydzieli kolor, do jakiego pacjent przynależy, od którego będzie zależał czas pobytu pacjenta i czas zrobienia diagnostyki (…) Wszystko jest w kierunku tego, aby pacjenci jak najsprawniej byli leczeni – mówił podczas uroczystości wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.

Oprócz zapewnienia łatwego dostępu do informacji o przewidywanym czasie oczekiwania na SOR, system ma też generować dane umożliwiające ewaluację czasu udzielanych świadczeń.

Jak podkreśla Michał Sieroń, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, spotkanie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zakończyło się zawiązaniem konsorcjum. - Całością będzie kierowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. To oni będą organizować przetargi. W ramach porozumienia szpitale, w tym my będzie wdrażać np. oprogramowanie – wyjaśnia.

Projekt TOP SOR powinien działać już z końcem września tego roku.

Oceń publikację: + 1 + 47 - 1 - 15

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
 • ~pprywatne 2019-07-12 12:04:34

  Segregacja odpadów, teraz pacjentów, no, no. To znowu działania pozorowane, ilości lekarzy to nie zwiększy.

  75 16
 • ~sympatykrybnika 2019-07-12 12:43:11

  ~pprywatne obrady, dyskusje, debaty i uroczystości w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach nie zwiększą ilości personelu medycznego Do tego są potrzebne pieniądze. Jak tu powiedzieć potencjalnym wyborcom, że podniesiemy składkę zdrowotną, a przeto mniej zarobicie.

  44 4
 • ~Jan R. 2019-07-12 12:57:18

  Apartheid

  4 17
 • ~pprywatne 2019-07-12 13:29:48

  Ciekawe ile będzie kosztowała ta segregacja. Przecież trzeba będzie we wszystkich SORach zamontować pewnie jakieś automaty do wydawania numerków, czy coś w tym stylu. Te automaty to produkuje pewnie jakaś rodzinna albo zaprzyjaźniona firma urzędnika, który zapewne zgarnął sowitą premię za takie wspaniałe rozwiązanie.

  15 18
 • ~sympatykrybnika 2019-07-12 14:28:40

  ~pprywatne – Automaty do wydawania numerków służą do utrzymania kolejności w kolejce. Segregacja to coś innego, to dzielenie czegoś na grupy, kategorie według wybranych cech. W przypadku medycznym to określenie pacjenta, który ze względu na zagrożenie życia winien być w pierwszej kolejności leczony. Automat do wydawania numerków tego nie załatwi. Czemu widzisz tutaj „jakaś rodzinna albo zaprzyjaźniona firma urzędnika”, a nie aspekty czysto medyczne. Podaj swoją albo przytocz czyjeś pozytywne rozwiązane tej kwesti.

  20 1
 • ~Dawid Dziwoki 2019-07-12 16:46:42

  Szpitale podpisały umowę o współpracy z lotniczym pogotowiem. Czyli dotychczas ze sobą nie współpracowały?

  14 4
 • ~Barakuda 2019-07-12 19:12:53

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 1
 • ~Adam Czapla 2019-07-12 21:56:13

  Segregacja, sortowanie Triage lub Triaż (fr. triage – segregowanie, sortowanie) – procedura medyczna stosowana w medycynie ratunkowej, umożliwiająca służbom medycznym segregację rannych w wypadku masowym w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania.

  Na świecie znanych jest kilka systemów segregacji. W Polsce powszechny jest system S.T.A.R.T. (Simple - prosta, Triage - selekcja, And - i, Rapid - szybka, Treatment - pomoc)[1]. Na ocenę stanu zdrowia osoby poszkodowanej "segregator" ma tylko 30 sek.

  W systemie S.T.A.R.T. wyróżnia się cztery kategorie poszkodowanych, którym odpowiadają cztery kolory opasek lub plakietek przyznawane na miejscu zdarzenia, w zależności od stanu ich zdrowia i poniesionych obrażeń. Podział na określone grupy wygląda następująco:

  czarny (poniżej 4 pkt. SCU) – brak oddechu i tętna, osoba nie do uratowania.
  czerwony – transportować w pierwszej kolejności,
  żółty – transportować w drugiej kolejności,
  zielony – transportować jako ostatni.
  System segregacji medycznej START ma za zadanie umożliwić przeżycie jak największej liczbie osób z grona poszkodowanych. W przypadku wypadków masowych nieroztropną rzeczą jest zabranie pierwszej rannej napotkanej osoby do szpitala, ponieważ może ona być ranna w takim stopniu, że nie przeżyje 24 godzin lub, wprost przeciwnie, może poradzić sobie bez specjalistycznej opieki medycznej, której z kolei mogą wymagać inne ranne osoby.
  źródło: Wikipednia

  4 2
 • ~ 2019-07-13 06:23:23

  Byłem światkiem jak 2014 r wywieziony z dołu kopalni górnik czekał na pogotowie lotnicze 2 godziny . Wiatraczek pogotowia szukał lądowiska w Rydułtowach a biedny górnik spoglądał w niebo na placu kopalni bez opieki medycznej w końcu po dwóch godzinach zabrało go pogotowie .
  Czy umowa przyniesie jakieś korzyści dla pacjentów ? Obawiam się, że nie.

  14 5
 • ~Dropsik Dropsik 2019-07-20 08:50:07

  Żeby jeszcze ci lekarze walczyli o życie pacjenta, jak w serialach. Pomarzyć nie grzech.

  4 4
 • ~Aga Polok 2019-10-13 16:21:11

  serio, szybciej, no nie powiedziałabym! Sor w Rybniku w dalszym ciągu woła o pomstę do nieba. A lekarze tam przyjmujący uważają się za święte krowy i maja pacjentów za bydło. Jak lekarz może się zwrócić do pacjenta: wynoś się ! i trzasnąć drzwiami. To jest lekarz?!!! Brak słów. Nie bez powodu ludzie mowią, że to umieralnia. To się nadaje do telewizji !!!

  4 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 1295