Wiadomości
SOR w Rybniku będzie działać szybciej i sprawniej
Szpitalny Oddział Ratunkowy w Rybniku będzie działał szybciej i sprawniej. Szpitale z naszego województwa, w tym WSS nr 3 podpisały umowy o partnerstwie z Lotniczym Pogotowiem Ratunkowym. Z końcem września ma być wdrożony projekt TOP SOR. Jakie są jego założenia? Jakie przyniesie korzyści dla pacjentów?
– Podpisanie umowy partnerskiej to zapoczątkowanie nowej jakości pracy SOR-ów – podkreślił wicewojewoda Jan Chrząszcz, który powitał uczestników uroczystości w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach.
Z czym wiąże się realizacja TOP SOR? Projekt zakłada wprowadzenie jednolitych dla całego kraju zasad triażu, czyli segregacji pacjentów według stopnia pilności udzielenia pomocy medycznej. Ma to usprawnić pracę SOR-ów i zwiększyć efektywność udzielania świadczeń zdrowotnych osobom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, co w efekcie przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa pacjentów.
Zobacz także
– Pacjent jak przyjdzie, od razu otrzyma numerek i personel szpitalnego oddziału ratunkowego dokona segregacji i wprowadzenia pacjenta do systemu, ustali stan pacjenta i przydzieli kolor, do jakiego pacjent przynależy, od którego będzie zależał czas pobytu pacjenta i czas zrobienia diagnostyki (…) Wszystko jest w kierunku tego, aby pacjenci jak najsprawniej byli leczeni – mówił podczas uroczystości wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski.
Oprócz zapewnienia łatwego dostępu do informacji o przewidywanym czasie oczekiwania na SOR, system ma też generować dane umożliwiające ewaluację czasu udzielanych świadczeń.
Jak podkreśla Michał Sieroń, rzecznik Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego nr 3 w Rybniku, spotkanie w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim zakończyło się zawiązaniem konsorcjum. - Całością będzie kierowało Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. To oni będą organizować przetargi. W ramach porozumienia szpitale, w tym my będzie wdrażać np. oprogramowanie – wyjaśnia.
Projekt TOP SOR powinien działać już z końcem września tego roku.
Zobacz także
Komentarze (11):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Najwyżej oceniane
-
Tyle dalekobieżnych pociągów z Rybnika jeszcze nie było. Sprawdź, gdzie dojedziesz
+631 / -19 -
Nowy ordynator chirurgii: pacjenci z nowotworem nie mogą czekać
+273 / -14 -
Maluszek silnie krwawił. Mundurowi eskortowali go do szpitala
+215 / -11 -
Paweł Rek leci do Bangkoku na przeszczep komórek macierzystych!
+206 / -4 -
„Koniaczek” przy Miejskiej straci koncesję na alkohol
+350 / -182
Najczęściej komentowane
-
Nie ma 110 mln złotych w miejskiej kasie! Będą cięcia w budżecie
124 -
Karny Kopciuch poruszył internautów. W tydzień 120 zgłoszeń trucicieli
123 -
Akcja Karny Kopciuch. Lawina zgłoszeń i nowi partnerzy!
113 -
Rybnik. Konferencja „Tęczowa zaraza...” nie doszła do skutku
61 -
Rusza akcja społeczna Karny Kopciuch
46
Alert Rybnik.com.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy to dobrze, że konferencja "Tęczowa zaraza - antychrześcijańska rewolucja w Polsce” nie odbyła się?
Oddanych głosów: 2337
~pprywatne 2019-07-12 12:04:34
Segregacja odpadów, teraz pacjentów, no, no. To znowu działania pozorowane, ilości lekarzy to nie zwiększy.
~sympatykrybnika 2019-07-12 12:43:11
~pprywatne obrady, dyskusje, debaty i uroczystości w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach nie zwiększą ilości personelu medycznego Do tego są potrzebne pieniądze. Jak tu powiedzieć potencjalnym wyborcom, że podniesiemy składkę zdrowotną, a przeto mniej zarobicie.
~Jan R. 2019-07-12 12:57:18
Apartheid
~pprywatne 2019-07-12 13:29:48
Ciekawe ile będzie kosztowała ta segregacja. Przecież trzeba będzie we wszystkich SORach zamontować pewnie jakieś automaty do wydawania numerków, czy coś w tym stylu. Te automaty to produkuje pewnie jakaś rodzinna albo zaprzyjaźniona firma urzędnika, który zapewne zgarnął sowitą premię za takie wspaniałe rozwiązanie.
~sympatykrybnika 2019-07-12 14:28:40
~pprywatne – Automaty do wydawania numerków służą do utrzymania kolejności w kolejce. Segregacja to coś innego, to dzielenie czegoś na grupy, kategorie według wybranych cech. W przypadku medycznym to określenie pacjenta, który ze względu na zagrożenie życia winien być w pierwszej kolejności leczony. Automat do wydawania numerków tego nie załatwi. Czemu widzisz tutaj „jakaś rodzinna albo zaprzyjaźniona firma urzędnika”, a nie aspekty czysto medyczne. Podaj swoją albo przytocz czyjeś pozytywne rozwiązane tej kwesti.
~Dawid Dziwoki 2019-07-12 16:46:42
Szpitale podpisały umowę o współpracy z lotniczym pogotowiem. Czyli dotychczas ze sobą nie współpracowały?
~Barakuda 2019-07-12 19:12:53
Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.
~Adam Czapla 2019-07-12 21:56:13
Segregacja, sortowanie Triage lub Triaż (fr. triage – segregowanie, sortowanie) – procedura medyczna stosowana w medycynie ratunkowej, umożliwiająca służbom medycznym segregację rannych w wypadku masowym w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania.
Na świecie znanych jest kilka systemów segregacji. W Polsce powszechny jest system S.T.A.R.T. (Simple - prosta, Triage - selekcja, And - i, Rapid - szybka, Treatment - pomoc)[1]. Na ocenę stanu zdrowia osoby poszkodowanej "segregator" ma tylko 30 sek.
W systemie S.T.A.R.T. wyróżnia się cztery kategorie poszkodowanych, którym odpowiadają cztery kolory opasek lub plakietek przyznawane na miejscu zdarzenia, w zależności od stanu ich zdrowia i poniesionych obrażeń. Podział na określone grupy wygląda następująco:
czarny (poniżej 4 pkt. SCU) – brak oddechu i tętna, osoba nie do uratowania.
czerwony – transportować w pierwszej kolejności,
żółty – transportować w drugiej kolejności,
zielony – transportować jako ostatni.
System segregacji medycznej START ma za zadanie umożliwić przeżycie jak największej liczbie osób z grona poszkodowanych. W przypadku wypadków masowych nieroztropną rzeczą jest zabranie pierwszej rannej napotkanej osoby do szpitala, ponieważ może ona być ranna w takim stopniu, że nie przeżyje 24 godzin lub, wprost przeciwnie, może poradzić sobie bez specjalistycznej opieki medycznej, której z kolei mogą wymagać inne ranne osoby.
źródło: Wikipednia
~adamczykhenryk 2019-07-13 06:23:23
Byłem światkiem jak 2014 r wywieziony z dołu kopalni górnik czekał na pogotowie lotnicze 2 godziny . Wiatraczek pogotowia szukał lądowiska w Rydułtowach a biedny górnik spoglądał w niebo na placu kopalni bez opieki medycznej w końcu po dwóch godzinach zabrało go pogotowie .
Czy umowa przyniesie jakieś korzyści dla pacjentów ? Obawiam się, że nie.
~Dropsik Dropsik 2019-07-20 08:50:07
Żeby jeszcze ci lekarze walczyli o życie pacjenta, jak w serialach. Pomarzyć nie grzech.
~Aga Polok 2019-10-13 16:21:11
serio, szybciej, no nie powiedziałabym! Sor w Rybniku w dalszym ciągu woła o pomstę do nieba. A lekarze tam przyjmujący uważają się za święte krowy i maja pacjentów za bydło. Jak lekarz może się zwrócić do pacjenta: wynoś się ! i trzasnąć drzwiami. To jest lekarz?!!! Brak słów. Nie bez powodu ludzie mowią, że to umieralnia. To się nadaje do telewizji !!!