zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Solidarność: proszę się wycofać z likwidacji Ryfamy

2020-04-30, Autor: bf

Przewodniczący śląsko-dąbrowskiej „Solidarności” Dominik Kolorz zwrócił się do prezesa Famuru Mirosława Bendzery z wnioskiem o odwołanie decyzji o likwidacji oddziału Famuru w Rybniku i zwolnieniu przeszło 200 pracowników tej jednostki.

Reklama

– Wiemy, jak ogromne problemy gospodarcze przyniosła ze sobą pandemia COVID-19, ale zbyt pochopne i drastyczne decyzje właścicieli oraz zarządzających przedsiębiorstwami, zamiast pomóc w zwalczaniu tych problemów, pogłębią je, bo wywołają dramatyczne konsekwencje społeczne – czytamy w wystąpieniu szefa śląsko-dobrąwskiej "Solidarnosci" - Dominika Kolorza do prezesa Famuru.

– Apelując do Pana Prezesa i zarządu firmy o wycofanie się z decyzji o likwidacji oddziału w Rybniku i zwolnieniach grupowych, pragnę jednocześnie wyrazić zdumienie, że zarządzana przez Pana firma nie skorzystała z rządowej tarczy antykryzysowej, która daje przedsiębiorcom instrumenty i środki, aby starać się w sposób społecznie odpowiedzialny walczyć z kryzysem –podkreślił przewodniczący, dodając, że o takie instrumenty, również dla średnich i dużych przedsiębiorstw, zabiegał NSZZ „Solidarność”.

Dominik Kolorz zwrócił uwagę, że decyzje zarządzających firmą dziwią tym bardziej, że niedawno jeden z oddziałów Famuru - gorlicki Glinik – otrzymał wyróżnienie w organizowanym pod patronatem Prezydenta RP konkursie „Pracodawca Przyjazny Pracownikom”.

– W tak trudnych czasach odpowiedzialność społeczna właścicieli i managementu przedsiębiorstw jest szczególnie ważna. Właśnie teraz, a nie tylko w czasach prosperity. Właśnie teraz okaże się, czy wizerunek firmy odpowiedzialnej społecznej był prawdziwy, czy był to jedynie chwyt marketingowy – podsumował szef śląsko-dąbrowskiej „S”.

W ubiegłym tygodniu Famur poinformował, że podjął decyzję o likwidacji oddziału w Rybniku (d. Ryfama) i zwolnieniu grupowym 204 osób z tego zakładu. Więcej pisaliśmy w artykule >>Ryfama znika z Rybnika. Ponad 200 osób do zwolnienia<<

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 70 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Abisall 2020-04-30 09:40:18

  No niestety panowie związkowcy - ta likwidacja to też pokłosie waszej działalności na kopalniach. To wasze obstrukcyjne blokowanie wszelkich procedur które mogły poprawić realną sytuację ekonomiczną branży, doprowadziły do tego że dla firmy działające wg zasad rynkowych utrzymywanie zakładu takiego jak Ryfama jest ekonomicznie nieuzasadnione.
  Kredyt z tarczy finansowej nic tu nie zmienia, a wręcz może stać się obciążeniem, bo 3 letnie zobowiązanie kredytowe przy stanie w jakim jest polskie górnictwo nawet bez covid to proszenie się o kłopoty.

  129 7
 • ~master4k 2020-04-30 09:57:03

  Związki vs rzeczywistość ekonomiczna. Runda 1.

  A o którą tarczę Panu chodzi Panie przewodniczący? 1, 2 czy właśnie powstającą 3? Pierwsza była z papieru, druga z dykty, a trzecia będzie z PowerPointa. Proszę sobie samemu odpowiedzieć na pytanie, czy to aby nie z pracodawcą, ale może z tymi tarczami jest coś nie tak, skoro zdecydował się na zwolnienia grupowe.

  A zastanawiał się Pan w wolnej chwili dlaczego właściwie Famur zwalnia tych pracowników? Nie lubi ich? Nie szanuje? Zwalniani są tylko rudzi z zezem? No nie wiem, bo na mój rozum to tylko po to, żeby cała firma nie upadła. Z czysto ludzkiego punktu widzenia lepiej zwolnić część, czy może całość załogi, gdy firmę definitywnie położą jej własne koszty pracy? To, że na kopalniach mało kto się przejmował tą konkretną pozycją w Excelu nie oznacza, że inni mogą sobie na to samo pozwolić.

  Ale można też zrobić inaczej. Proszę własnym sumptem załatwić jakieś zamówienia na produkty Famuru, tak żeby utrzymać dotychczasową produkcję. A jak to się nie uda, to zawsze można zorganizować w związku zrzutkę. Związkowców jest kilkaset tysięcy, każdy da po złotówce i będzie na wypłaty. W końcu nazwa "Solidarność" zobowiązuje.

  93 19
 • ~Dawid Dziwoki 2020-04-30 09:59:58

  Za kryzys zapłacą najbiedniejsi. Utrata pracy? Przecież prezes Famuru nie będzie ujmował sobie od ust. Odrodzi się Lichwa. Wiele firm odcina zarobki o 20%. Jeśli ja zarobię 5 tysięcy stracę 1 tysiąc. Gdyby zabrać zarabiającym powyżej 10tysiecy 50%, oni nadal są w lepszej sytuacji odemnie.

  38 56
 • ~Abisall 2020-04-30 10:13:09

  @master4k "Ale można też zrobić inaczej. Proszę własnym sumptem załatwić jakieś zamówienia na produkty Famuru, tak żeby utrzymać dotychczasową produkcję"
  Ale to by musiały być PRAWDZIWE związki zawodowe, takie które podchodzą do swojej działalności z myślą o tym pracowniku u samego dołu hierarchii dziobania. Takie które aktywnie działają aby wspomóc pracowników poprzez dbanie o rentowność branży, a nie głoszą tylko populistyczne hasełka i grożą pogotowiem strajkowy jak tylko ktoś wspomni o realnych reformach.

  66 2
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-04-30 10:39:47

  Koniec Ryfamy to koniec kopaln w Rybniku.

  Kopalnie wszystkie maszyny dzierzawia od Ryfamy.

  Watpie, zeby gornicy wrocili do ryli, kilofow i wynoszenia „czarnego zlota” w kiblach.

  Kryzys na poczatku „zabija” najmnejszych, a najwieksi padna pozniej z wielkim hukiem jak sie okaze, ze bez maluczkich nie moga funkcjonowac.

  Teraz gorniku - oprocz epidemii coronavirusa mozesz sie zaczac tez martwic utrata pracy. Nie chcieliscie postojowego - zerwaliscie umowy z Ryfama - to teraz bedzie szkola zycia.

  Tym razem Polacy kopaln nie uratuja - bo sami potrzebujemy „chleba” - mam nadzieje, ze gorniku jestes tego swiadom w jakiej przesr..nej sytuacji sie znalazles.

  Szczesc Boze.

  61 11
 • ~Piotr Czaja 2020-04-30 10:53:21

  Panie Kolorz - proszę skorzystać z zasłużonej emerytury.Proszę nie bałamucić górników!Kończ waść swoją dziłalność związkową.Emerytura lub uczciwa praca.Trochę pan się zasiedział na tym związkowym fotelu.

  62 8
 • ~Arteks 2020-04-30 10:56:27

  Widocznie prezes nie widzi świetlanej przyszłości jeśli chodzi o produkcję dla kopalń. Nie ma co wylewać morza łez z tego powodu bo obecny rynek pracy bez problemu przechwyci te 200 osób, a Rybnik zyska blisko Śródmieścia niezwykle cenny teren do zagospodarowania.

  27 39
 • ~Abisall 2020-04-30 10:57:56

  @~PogromcaSzkodnikow
  "Koniec Ryfamy to koniec kopaln w Rybniku.

  Kopalnie wszystkie maszyny dzierzawia od Ryfamy."
  Ale Famur nie znika, nie dezintegruje się - właściciel maszyny pozostaje na rynku. To że w Rybniku zamkną zakład nie oznacza z automatu wycofania się całkowitego z branży.

  40 6
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-04-30 11:09:43

  Abisall

  Wlasciciel Ryfamy sie wk..rwil na kopalnie. Jestem w 100% pewny, ze pociagnie kopalnie na dno.

  Zerwanie umow na dzierzawe maszyn oraz zamowien w realizacji to bylo chamstwo ze strony kopalni.

  Pewnie wzowienie tych umow i zamowien bedzie juz na nowych warunkach - i teraz to prezes Famuru bedzie trzymac kopalnie za jaja.

  Mu nie bedzie na tym zalezec - zaklad pracy juz stracil. Nie bedzie chcial znow inwestowac w biznes z „dziecmi”, zeby stracic po raz kolejny pieniadze.

  Wiec drogi gorniku tym razem pojdziecie na dno.

  Jak pisalem wczesniej Polacy wam nie pomoga bo sami potrzebujemy pomocy od Panstwa.

  Dokladac do kopaln mozna bylo w czasie prosperiti, a nie teraz w czasie najwiekszego kryzysu gospodarczego od czasow upadku komuny.

  Gornicy - macie przesr..ne i taka jest prawda.

  Szczesc Boze.

  36 17
 • ~Bananarang2020 2020-04-30 13:39:54

  PogromcaSzkodników
  To jest biznes a nie piaskownica przedszkolaków.
  Tu nikt z powodu tego że się wkur**** nie zabiera zabawek.
  Jakby zarząd famuru myślał tymi kategoriami to go akcjonariusze zeżerą razem z biurkiem
  Zaden przedsiębiorca nie zrezygnuje z dochodu, choćby mniejszego, jesli prognozy mu mówią że spadną przychody z podstawowej działalności z 30 do 8 milionów zł.

  7 7
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-04-30 13:51:32

  Bananarang2020

  Szczesc Boze Gorniku,

  Mozesz miec i pierdylion przychodu i w tym samym momencie 100 mln straty.

  Ze straty jeszcze nikt zysku nie zrobil.

  Wiec drogi gorniku - mysle, ze macie niezle przewalone.. bo pracownikow na rynku teraz bedzie pelno, a zaden pracodawca nie bedzie chcial gornika przyjac do pracy - bo gornik tylko potrafi strajkowac.

  Na pieniazki od Panstwa tez nie ma co liczyc - bo jest pelno Polakow, ktorzy beda ich potrzebowac do wznowienia rentownych biznesow - a takie beda mialy priorytet podczas uzyskiwania pomocy.

  11 9
 • ~obserwathor 2020-04-30 14:53:07

  to niezupełnie tak, jak głośno wypowiadają się tutaj portalowi "znafcy" upadek "Ryfamy" tak naprawdę dokonal sie przy przejęciu przez Kopex (później Famur) skupiającym produkcję dla górnictwa, Ryfama która była juz wtedy cieniem dawnego zakładu posiadała prawa do produkcji używanych od lat w górnictwie maszyn i dostarczała kopalniom części do nich, i o to właśnie chodzilo kupującemu, od tego czasu przejęcia przez kupującego dokumentacji i praw do produkowanych tu maszyn i urządzeń, rybnicka filia koncernu była już mało znaczącym zakładem, bo główna produkcja i tak odbywała się poza Rybnikiem, a teraz znalazł się idealny pretekst do zamknięcia zakładu, co i tak nieuchronnie musiało sie wydarzyć
  ale wbrew temu co niektórzy tu twierdzą, to nie koniec górnictwa, bo Famur ma się dobrze, ciągle dostarczając maszyny i urządzenia dla spółek wydobywczych, oraz dzierżawiąc maszyny, np kombajny chodnikowe

  18 2
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-04-30 16:54:12

  obserwathor,

  Szcze Boze Gorniku,

  mial sie dobrze*

  dostarczal*

  do zeszlego piatku drogi znawco.

  Jakby bylo inaczej to by Ryfama nie byla likwidowana, prawda?

  Czas pokaze kto ma racje..

  ale gornikom to ja nie zazdroszcze.. wlasnie sie Wam prawdziwe zycie zaczyna.

  Teraz cala Polska jest przeciwko Wam - w Rybniku wszystkie zaklady ida na 80% lub maja postojowe.

  Tylko gornicy nie chcieli i zeby miec 80% wyplaty to uwalili Ryfame zrywajac z nia wszystkie dzierzawy i zlecenia - bezkarnie jak zawsze to robiono.

  Nie bylo z Waszej strony wspolczucia - nie bedzie teraz wspolczucia ze strony spoleczenstwa...

  a powiedzmy sobie szczerze - przez coronavirusa i kwarantanne kopalnie zaliczaja gigantyczna strate - tego sie juz nie da wyciagnac za uszy, kiedy w Polsce mamy recesje.

  Witamy gornictwo w nowej rzeczywistosci.

  Panowie, przewalone.

  6 8
 • ~Andrzej Kuśka 2020-04-30 17:41:31

  Do wszystkich co tu piszą głupoty, wyroby Ryfamy nie są dzierżawione tylko są kupowane przez kopalnie, dzierżawione są kombajny produkowane w Katowicach,to raz a dwa wirus jest tylko pretekstem do likwidacji Ryfamy. Dlaczego nie pokażą ile zysku dała im Ryfama, zakład który miał 75 procent sprzedaży w polskich kopalniach i exportował wyroby praktycznie na cały świat.

  25 1
 • ~rosthost1 2020-05-01 01:14:28

  ~master4k - pytanie do Famuru jest ile przychodu i zysku wypracowala Ry fama w roku 2019. caly Famur miał 250 mln zysku !

  8 0
 • ~rosthost1 2020-05-01 01:36:11

  ~Arteks " a Rybnik zyska blisko Śródmieścia niezwykle cenny teren do zagospodarowania." Jak znam zycie cena będzie kosmiczna - a miasto jesli kupi te grunty da zarobic Famurowi niezłe pieniądze .

  8 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 12422