zamknij

Wiadomości

Solidarność krytykuje ustawę o deputatach. PO krytykuje Solidarność za milczenie

2017-10-16, Autor: tora

Solidarność Górnicza negatywnie ocenia uchwaloną 12 października przez Sejm ustawę o rekompensacie za utracony deputat węglowy. Z kolei posłowie PO, w tym Krzysztof Gadowski, mają za złe związkowcom, że siedzieli cicho, kiedy trwały prace nad ustawą, a zabierają głos dopiero po fakcie.

Reklama

Krajowa Sekcja Górnictwa Węgla Kamiennego (KSGWK) NSZZ „Solidarność” w swoim stanowisku sprzeciwia się rozwiązaniu, które część emerytów całkowicie pomija, zaś pozostałym nie daje prawa wyboru pomiędzy świadczeniem rekompensacyjnym a dalszym otrzymywaniem bezpłatnego węgla.

- Mamy pełną świadomość, że obecny rząd nie ponosi żadnej odpowiedzialności za decyzje podejmowane w spółkach węglowych w czasach rządów poprzedniej koalicji. Odbieranie bądź zawieszanie górniczym emerytom prawa do bezpłatnego węgla następowało wskutek decyzji podejmowanych w gabinetach polityków PO i PSL. Mamy również świadomość, że rząd postanowił przeznaczyć duże środki finansowe z tegorocznego budżetu na rozwiązanie problemu. Nasze społeczeństwo przyzwyczaiło się już jednak do zgoła odmiennych standardów niż te, które obowiązywały za czasów rządów liberałów z PO, dlatego oczekiwania emerytów pozbawionych prawa do bezpłatnego węgla były znacznie dalej idące, niż rozwiązania wynikające z rządowego projektu ustawy - pisze KSGWK, uzasadniając treść stanowiska.

Zdaniem przedstawicieli największej górniczej organizacji związkowej, emeryci i renciści powinni mieć możliwość wyboru pomiędzy świadczeniem rekompensacyjnym z tytułu utraty prawa do bezpłatnego węgla a dalszym otrzymywaniem bezpłatnego węgla na zasadach obowiązujących w momencie zawieszenia realizacji tego świadczenia.

Czytaj więcej: Sejm przyjął ustawę o rekompensacie za deputat węglowy

Solidarność krytykuje również podział emerytów, rencistów i byłych pracowników kopalń na kilka grup: tych, którzy nadal będą mieli ekwiwalent wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, tych, którzy prawdopodobnie nadal będą otrzymywać świadczenie, ale od byłych pracodawców, nie od ZUS, tych, którzy zyskają wyłącznie prawo do rekompensaty, bez możliwości otrzymywania świadczenia w przyszłości, wreszcie tych, których wcześniej prawa do bezpłatnego węgla skutecznie pozbawiono, i którzy nie otrzymają niczego. - Na taki podział byłych pracowników kopalń nie może być naszej zgody - czytamy w stanowisku.

Zwrócono uwagę, że nowe regulacje nie przywracają prawa do bezpłatnego węgla po przejściu na emeryturę czy rentę obecnym pracownikom kopalń, którym zarządy spółek węglowych wypowiedziały wcześniej to prawo.

KSGWK podtrzymała postulat górniczych central związkowych dotyczący ujednolicenia zasad realizacji ekwiwalentu za bezpłatny węgiel dla emerytów i rencistów poprzez przeniesienie kosztu jego wypłaty ze spółek węglowych na budżet państwa, tak jak ma to miejsce w przypadku innych uprawnionych do tego grup zawodowych. Jednocześnie zadeklarowała gotowość do natychmiastowego podjęcia rozmów celem rozwiązania tej wielokrotnie podnoszonej kwestii.

Na stanowisko Solidarności zareagowało troje posłów PO: Krzysztof GadowskiDanuta Pietraszewska i Paweł Bańkowski. Opublikowali list otwarty do Jarosława Grzesika, przewodniczącego Krajowej Sekcji Górnictwa Węgla Kamiennego NSZZ „Solidarność”. Posłowie cieszą się, że stanowisko KSGWK jest takie same z postulatami PO kierowanymi do rządu i posłów PiS i zgłoszonymi w formie poprawek do ustawy.

Czytaj więcej: Rekompensata za deputat węglowy - poprawki posła Krzysztofa Sitarskiego z Kukiz15 i Krzysztofa Gadowskiego

Jednocześnie parlamentarzyści PO żałują, że Solidarność zabrała głos dopiero po fakcie, czyli po przyjęciu ustawy przez Sejm. „Poprawki, które zgłaszaliśmy […] uwzględniały m.in. możliwość wyboru dla emerytów i rencistów górniczych – osoba uprawniona mogła pobrać jednorazową rekompensatę w kwocie 10 tys. zł i zrzec się prawa do deputatu węglowego, albo miała prawo skorzystać z deputatu węglowego dożywotnio. Wtedy byłby on wypłacany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych z budżetu państwa.”

PiS odrzucił te poprawki. Autorzy listu do przewodniczącego Grzesika ubolewają, że Solidarność nie wysłała swoich przedstawicieli ani na posiedzenie Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, ani na obrady Sejmu, podczas których projekt ustawy i poprawki były omawiane, a finalnie głosowane. Była wtedy szansa, aby szkodliwe zarówno z punktu widzenia PO jak i Solidarności rozwiązania poprawić.

Ale wg posłów PO jeszcze nic nie jest stracone. Apelują do przewodniczącego o włączenie się Solidarności do prac nad ustawą w Senacie. Parlamentarzyści Platformy liczą, że skoro ich postulaty są takie same jak Solidarności, to zgłoszą je w formie poprawek, a związkowcy nakłonią PiS do ich przyjęcia.

Czy waszym zdaniem PO słusznie zarzuca Solidarności milczenie podczas prac nad ustawą o rekompensacie za utracony deputat?

Oceń publikację: + 1 + 175 - 1 - 28

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
 • ~ 2017-10-16 17:40:39

  W demokracji większość ma rację .
  M Kopernik udowodnił że ma rację ❤️ .

  16 21
 • ~miastowy 2017-10-16 20:32:37

  Platforma Obywatelska po tekstach 500+ dla każdego dziecka kompromituje się dalej, licząc na to, że ludzie są skończonymi debilami i zapomnieli kto odebrał deputaty górnikom. Potem wielkie zdziwienie, że sondaże na poziome AWS w schyłkowej fazie. Tylko tak dalej, a PiS będzie rządził sam bez żadnej opozycji

 • ~Tomek_81 2017-10-17 07:33:47

  Jestem ściekły na PO że są tacy daremni i nie ma nikogo normalnego na kogo można głosować.

  67 11
 • ~gorkaz55 2017-10-17 07:41:36

  Działo się top za przyzwoleniem Gabinetów politycznych PO i PsL kiedy pozbawiano Emerytów Deputatów a teraz Wielki Kwik to POmafia okradła emerytów POwinni się POd ziemię schować Oszuści w obronie Kolesia Zagórowskiego Kopacz Kazała strzelać do Górników

  62 33
 • ~truman20 2017-10-17 08:04:54

  ~Tomek_81 - oni zawsze byli daremni. Teraz to dopiero zauważyłeś jak wyszła ich prawdziwa natura na wierzch? Jedni i drudzy są siebie warci, co za różnica na kogo głosujesz.

  74 14
 • ~uvwxyz 2017-10-17 15:45:46

  A gdzie byliście gdy podnosili wiek emerytalny, zabierali kasę z OFE, czy wyrzucali nasze podpisy w sprawie referendum do kosza ? Teraz każdy odważny, zapomnieli kto odebrał deputaty górnikom.

  28 6
 • ~Sławek Laura Wąsowicz 2017-10-17 18:03:10

  Po sie obudzlo gdzie byli 3 lata temu to oni i PSL zalatwili emerytow za zgoda miedzy innymi Solidarnosci teraz namawiaja zwiazkowcow do wspolpracy mieli czas zbierac podpisy do swojego projektu nie zrobili nic teraz staja sie obronicami w

  24 7
 • ~tf2 2017-10-17 18:07:48

  A Platfusy tradycyjnie ociężali umysłowo. Czyż w 2014 gdy likwidowali owe deputaty nie było rządu PO-PSL?

  29 6
 • ~Stanisław Nowak 2017-10-17 20:49:51

  Chcąc zrozumieć teraźniejszość trzeba znać przeszłość.
  Deputat węglowy w naturze otrzymywali górnicy na Śląsku od niepamiętnych czasów , jako wynagrodzenie przesunięte w czasie . Wiele decyzji podjęcia pracy w kopalni wiązało się z pewnością otrzymania bezpłatnego węglą na emeryturze. W czasie okupacji na terenach G. Śląska włączonych do Niemiec w wyniku wojny, pracowników Polaków nie pozbawiono deputatów węglowych. Objęto ich dodatkowym podatkiem od płacy wynoszącym 15 procent , bo korzystały ich rodziny z "dobrodziejstw III Rzeszy". Deputat był świętością nawet dla hitlerowskich barbarzyńców. W ostatnich latach debile i frustraci zaczęli głosić idiotyczną propagandę, że deputat węglowy w naturze jest " Przywilejem" . Kierunek działań na rzecz zabrania deputatów wyznaczyły wszystkie związki zawodowe górniczej hańby . które w sławetnym Porozumieniu sprzed kilku lat zgodziły się pozbawić emerytów jednej tony węgla . I tak to się zaczęło . Droga bezprawnego zabrania deputatów została otwarta o paranojo przez związkowców . Szperając w internecie , wykryłem ,że jako pierwszy w OSAMOTNIENIU ruszyło do boju o przywrócenie deputatów Stowarzyszenie Nasz Wspólny Śląski Dom rozpoczynając pismem do Rzecznika Praw Obywatelskich. Na stronie www.nwsd.pl pełno było i chyba jest w Archiwum opisów podjętych działań w tym zakresie. Ciężki grzech zaniechania braku walki o prawa nabyte i przeciw ewidentnemu bezprawiu dotyczył nie tylko związkowców, ale wszystkie "Elity" śląskie - polityczne, samorządowe , kościelne . Milczenie owiec też było powszechne. Oczywiście znaleźli się nielicznie bojownicy o słuszną sprawę i za to im CZEŚĆ I CHWAŁA. A mądrym inaczej przypominam, że jak sąsiad coś ma to jest dobrze. Puszczając w ruch pieniądze na miejscu powoduje , że pośrednio mają coś z tego wszyscy .

  39 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

"Piątka dla zwierząt" - popierasz ten projekt ustawy?
Oddanych głosów: 1210