Wiadomości
Solidarność Górnicza o dymisji Gawędy: zaskakująca zbieżność
- Każda dymisja ministra ze Śląska musi wywoływać niepokój, bo jest zwiastunem zmiany polityki rządu w odniesieniu do branży i regionu, a zamieszanie to ostatnia rzecz, jakiej ktokolwiek oczekuje – uważa Bogusław Hutek, przewodniczący Solidarności Górniczej.
Związkowiec w swoim komentarzu po nagłym nocnym zdymisjonowaniu Adama Gawędy z funkcji wiceministra aktywów państwowych, pełnomocnika rządu ds. górnictwa, zwraca uwagę na nieprzypadkową datę decyzji kadrowej premiera.
Wyzwaniem utrzymanie płynności finansowej
Bogusław Hutek wskazuje na problem dotykający sektor paliwowo-energetyczny z uwagi na pandemię koronawirusa. Otóż koncerny energetyczne nie będą kontraktować tyle węgla, co dotąd, gdyż drastycznie spadło zapotrzebowanie na prąd.
Zobacz także
- Już przed pandemią był z tym odbiorem zakontraktowanego węgla przez energetykę olbrzymi problem. Zachowanie płynności finansowej przez spółki węglowe oraz utrzymanie miejsc pracy będzie teraz prawdziwym wyzwaniem. I nikt nie powinien dzielić firm na lepsze i gorsze, na małe i średnie, którym pomoc się należy oraz te duże, którym się nie należy. Kryzys dotyka wszystkich, więc wszyscy powinni móc liczyć na pomoc ze strony państwa – uważa szef Solidarności Górniczej akcentując brak pakietu pomocowego dla branż wydobywczej i energetycznej.
Zaskakująca zbieżność z Brukselą
I wskazuje, że w obliczu całej tej sytuacji odwołano wiceministra aktywów państwowych odpowiedzialnego za górnictwo.
- Abstrahując od osoby tego konkretnego polityka, każda dymisja ministra ze Śląska musi wywoływać niepokój, bo jest zwiastunem zmiany polityki rządu w odniesieniu do branży i regionu, a zamieszanie to ostatnia rzecz, jakiej ktokolwiek oczekuje. Nie wiemy już dziś zupełnie, jakie zamiary wobec górnictwa ma polski rząd, wiemy natomiast, że Unia Europejska - zamiast działać na rzecz złagodzenia skutków pandemii - właśnie przygotowała projekt rozporządzenia zaostrzającego dotychczas prowadzoną politykę antywęglową. I trudno nie zauważyć, że brak rządowej pomocy dla sektora jest zaskakująco zbieżny z tym, co wyczynia Bruksela – dodaje Bogusław Hutek.
Zobacz także
Komentarze (5):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
-
Kawiarnia w Rybniku myślała o otwarciu. Dzisiaj miała „nalot”
39473 -
Kto otwiera lokal w Rybniku? Jest mapa „zbuntowanych”
30320 -
Oficjalnie: Elektrownia Rybnik przechodzi na gaz. Wiemy kiedy
28642 -
W Rybniku też pośmigasz na nartach! Powstała trasa
26167 -
Oto „miszczowie” parkowania w Rybniku. Straż publikuje zdjęcia
25165
Najwyżej oceniane
-
Kto otwiera lokal w Rybniku? Jest mapa „zbuntowanych”
+230 / -66 -
Ślązacy łączą siły. Mają jeden cel
+237 / -94 -
Koniec objazdów. Wiadukt na Żorskiej otwarty (foto, wideo)
+132 / -1 -
Oficjalnie: Elektrownia Rybnik przechodzi na gaz. Wiemy kiedy
+130 / -31 -
Kawiarnia na deptaku ma dość obostrzeń. Będzie otwierać lokal?
+171 / -73
Najczęściej komentowane
-
Przez to tak szybko ubywa rybniczan? Zabraliście głos
74 -
Piecha był na gorącej Kubie, by ratować branżę. O obostrzeniach: dura lex, sed lex
57 -
Jest nas coraz mniej. Rybnik nie jest już nawet 130-tysięcznym miastem
52 -
Odbiorą nam prawo odmowy przyjęcia mandatu? Jest kontrowersyjny projekt ustawy
46 -
Szpital w Rybniku wznowił działalność
45
Alert Rybnik.com.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Franz Kawka 2020-03-30 09:53:59
Wygląda na to, że ten rząd stał się zakładnikiem własnych szkodliwych pomysłów. 60 miliardów wydane na tzw. "transfery społeczne", które nie poprawiły dzietności nawet o 1% i okazały się kompletna porazką.
Teraz pójda szybko na dno ... a my niestety razem z nimi.
~lok 2020-03-30 10:12:54
oj gdyby nie te związki to Ci górnicy mieli by się dużo lepiej ot i tyle
~zak 2020-03-30 10:50:08
cyt. I trudno nie zauważyć, że brak rządowej pomocy dla sektora jest zaskakująco zbieżny z tym, co wyczynia Bruksela – dodaje Bogusław Hutek. Znowu rząd ma pomagać? a związkowcy chcą wykonczyć górnictwo podwyżkami płac dla górników. Wywalić związkowców poza kopalnie , może wtedy zmądrzeją
~hub381 2020-03-30 12:51:45
Zachciało się wam PiS-u,to go macie jak w"tomacie"!
I nie narzekać a mordę w kubeł,tak chce władza.Amen
~ 2020-03-30 19:17:53
akurat głównym zadaniem tego typu "działaczy" jest dbanie o własne stolki, dlatego do takich wypowiedzi należy mieć duży dystans