zamknij

Wiadomości

Sofia i jej rodzice uciekli z Donbasu. „Już nie boję się samolotów”

2019-11-17, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

To żadna tajemnica – Ukraińcy wybierają Polskę w głównej mierze, dlatego że da się u nas zarobić. My zresztą też wybieramy zachód w tym samym celu. Nie każda historia obywatela Ukrainy przebywającego w Rybniku jest taka sama. Wśród nich są też ci, którzy uciekli przed wojną. Poznajcie ich historie!

Reklama

Wg oficjalnych danych, w Rybniku przebywa około 4 tys. Ukraińców. Jednak Mariusz Wiśniewski zauważył, że może być ich znacznie więcej.

- Oficjalne dane pochodzą z urzędu pracy, który posługuje się danymi dotyczącymi pracy w krótkich terminach. Zdecydowanie bliższe prawdy są dane, które posiada ZUS – obejmujące tych, którzy pracują, ale i niepracujące żony oraz dzieci. Nikt jednak nie robi badań statystycznych dotyczących faktycznego powodu ich przyjazdu do Polski, do Rybnika - powiedział nasz rozmówca.

A przyczyny są różne. Stepania nie ukrywa, że zamieszkała wraz z rodziną w Rybniku ze względów ekonomicznych.

- Jesteśmy w Polsce od roku, w Rybniku mieszkamy od 3 miesięcy. Dlaczego? Mój mąż pracował tutaj, chciał dorobić. Było nam jednak przykro, że rodzina jest rozdzielona. Zdecydowaliśmy, że będziemy razem tworzyli tutaj przyszłość. Podoba nam się Rybnik, to piękne miasto. Jest nie za duże i hałaśliwe - słyszymy od Stepanii.

Na Ukrainie wraz z mężem żyli w województwie lwowskim, 30 kilometrów od Krościenka. Co ciekawe, nasza rozmówczyni jest z zawodu nauczycielką młodszych klas, a w Rybniku pracuje w opiece zastępczej. Podczas Dnia Ukraińskiego pokazywała mieszkańcom, jak zapisywać ich imiona cyrylicą.

Rozmawialiśmy też z Maxem i Sofią, 11-latkami, którzy bez problemów odnaleźli się w nowym środowisku.

- Bardzo mi się tu podoba. Dogaduję się z kolegami, choć widzę różnice pomiędzy tym, co było na Ukrainie, a jest w Polsce. Dzieci inaczej się zachowują. Tu jak nauczyciel wyjdzie z klasy robi się hałas, a tam jest nadal spokój - zauważył Max.

Jego koleżanka Sofia zauważyła, że mamy fajne drogi. Podoba jej się też wygląd Rybnika. - Mój tata tutaj pracował wcześniej, chciał byśmy byli razem. Nie miałam problemów, by nauczyć się języka polskiego – dodała.

Sofia prowadzi swój kanał YouTube, na którym mówi o tym, jak jej się żyje w Polsce.

Pobyt w Rybniku wiąże się nie tylko z przyczyn ekonomicznych. Niestety, jest o wiele mroczniejsza strona tego medalu. 16-letnia Sofia musiała uciekać wraz ze swoimi rodzicami z objętego wojną Donbasu.

- Jesteśmy tutaj od 1,5 roku. Dawniej mieszkaliśmy w Donbasie, do granicy z Rosją było 15 kilometrów. Pamiętam, że to były trudne czasy, słychać było strzały, wybuchy bomb. Zdecydowaliśmy, że nie możemy żyć w takich warunkach. Mój tata pojechał do Polski, by znaleźć mieszkanie. Podjęliśmy decyzję, że trzeba uciekać jak najdalej do Rosji – wspominała nastolatka.

Sofia nie ukrywała, że początki pobytu w Polsce nie były łatwe.

- Wszyscy myśleli, że my jako Ukraińcy chcemy odebrać „ostatni chleb”, nikt nie wiedział o mojej przeszłości i nie miałam przyjaciół. Dzięki panu Mariuszowi Wiśniewskiemu spotkałam wielu ludzi, którzy pomogli nam stanąć na nogi. Dzisiaj mam przyjaciół i nie boję się już samolotów – dodała.

Sofia uczy się w liceum o profilu artystycznym. Maluje, rysuje. Chce otworzyć w przyszłości swoje studio. Nie myśli o powrocie na Ukrainę.

Jak przyznał w rozmowie z nami Mariusz Wiśniewski, Ukraińcy nie chcą za bardzo wracać do przeszłości.

- Wiedzą, że to im nie pomoże, a wręcz skomplikuje życie. Prawdziwe powody „wychodzą” najczęściej podczas indywidualnego kontaktu. Kiedy spotkałem się z Sofią, nie chciała mówić o tym, co się działo na Ukrainie. Nabrała jednak zaufania i wyznała prawdę. Ucieczka z kraju to rzecz intymna, która wiąże się z traumą. Ukraińcy nie lubią o tym opowiadać. Mam nadzieję, że audytorium o tym usłyszy – powiedział.

Pomoc dla Ukraińców w Rybniku niesie projekt 28. Dzielnica. Zajmuje się nim m.in. Alla Brożyna, która w Rybniku mieszka od 3 lat.

- W samym projekcie jestem od roku. Usłyszałam, że będą prowadzone spotkania Ukraińców z przedstawicielami różnych instytucji. Skontaktowałam się z panem Mariuszem, zaproponowałam pomoc w tłumaczeniu. Zaczęłam prowadzić później kursy języka polskiego dla obcokrajowców. Mamy już trzeci nabór – powiedziała.

W ramach 28. Dzielnicy prowadzone są warsztaty twórcze, artystyczne i kulturalne.

- Organizujemy spotkania z prawnikami, instytucjami: ZUS czy PUP. Ludzie potrzebują informacji, nie wiedzą do kogo się zwrócić. Wychodzimy naprzeciw zapotrzebowaniu. Cieszę, że jest ten projekt, że ludzie przychodzą na kursy, że są zainteresowani i pomagają innym – dodała na koniec Alla Brożyna.

Oceń publikację: + 1 + 78 - 1 - 19

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~akukuruku 2019-11-17 18:49:43

  No i bardzo dobrze ,bo ukraincy przynajmniej nie boja sie roboty a i kulturowo sa bardzo blisko,nawet flaga Ukrainy jest "dzieki" Gornemu Slaskowi jest identyczna ino ze "nogami do gory"!
  Na cale szczescie od 2015 NIE rzadzi PO bo w Rybniku mielibyscie juz nie 4tys Ukraincow ale kilkanascie tysiecy muslimow,a Ci stronia od roboty jak tylko moga.
  PObudowaliby meczety i w POludnie na srodku ulicy odprawialiby modly do Allacha a niech by tylko ktos odwazyl sie na takiego "zatrabic"to by POznal ich "dobroc" tak jak mieszkancy Szwecji czy Francji.

  84 82
 • ~skuty 2019-11-17 19:29:13

  @akukuruku

  Zapomniałeś wziąć leków dziś?

  Parę ciekawostek.

  PiS przyjął rekordową ilość imigrantów z poza europy, a za PEŁO do Polski przyjechało mniej niż 1% tego co przyjął PiS.

  Muzułmanów w Polsce by nie było, bo Polska nie jest dla nich atrakcyjnym krajem.
  Poczytaj sobie o rodzinach muzułmańskich sprowadzonych ZA PISU, które w ciągu tygodnia uciekły do Niemiec, mimo że PiS w ramach propagandy oferował im niezły socjal, mieszkanie i ogólną pomoc. Mimo to oni wybrali Niemcy.

  Żadnych meczetów by nie pobudowali, na ulicach by się nie modlili.

  Polecam też poczytać rzetelniejsze źródła, niż propagandowe TVP czy inne psychoprawicowe media, które straszą muzułmanami na każdym kroku.

  "Nie głupi jest ten który głosi kłamstwa, głupim jest ten który w nie wierzy i je powtarza"

  76 63
 • ~akukuruku 2019-11-17 19:47:17

  @Panie "skuty" Pan KPI,czy o droge pyta?
  Takie brednie ze PIS sprowadzil wiecej muslimow niz OBIECALO i zaPOwiadalo PO NA CZELE z Donaldem T.to prosze oPOwiadac dzieciom w przedszkolu!
  Jesli chodzi o meczety,to prosze sie dowiedziec KTO POzwolil Katarczykom na wybudowanie 1szego w Warszawie?I Czy ISTNIEJE mozliwosc jego zburzenia badz przeniesienia?
  NIE istnieje taka mozliwosc gdyz rownaloby sie to z wypowiedzeniem wojny swiatu islamskiemu.Tam gdzie postawia meczet, TA ZIEMIA NALEZY PO wieki do Allacha!
  A co do Pana zapytania o leki ,to jeszcze czeka mnie jak codzien konsumpcja takiej rombowej,niebieskiej.
  Pozdrawiam.

  47 49
 • ~Sebastian Ryszka 2019-11-17 19:51:36

  ~skuty inaczej Pogromca szkodników .Daj Pan spokój ,weź się za naukę ,nie za wpisy ,bo miernie To wychodzi

  37 33
 • ~ 2019-11-17 20:47:04

  ~skuty łeb

  25 23
 • ~rzyt 2019-11-17 21:51:02

  Nam pomagano, my musimy też pomagać. Takie inicjatywy są warte poparcia. Panie Wiśniewski - szacunek. Gdy będzie Pan potrzebował pomocy w swoim projekcie proszę napisać. Znam problem nie tylko Ukraińców.

  45 7
 • ~ 2019-11-17 22:44:52

  akurat Ukraińcy przyjeżdżają pracować i integrują się z lokalną społecznością, a nie tworzą zamkniętych grup bazujących na pobieranych zasiłkach

  42 8
 • ~akukuruku 2019-11-17 23:26:37

  No i zajs mom problym,CZEMU na zdj.nr.3 stolica RP jest PO angielsku a nie PO POlsku???
  Jak mnie KLUJA w oczy i PO prostu nie daja mi zasnac takie FEJKI zwyklych chyba "DEBILI"ktorzy nie POtrafia POprawnie napisac- WARSZAWA!!!

  13 29
 • ~Jacek Kamiński 2019-11-18 07:31:25

  do kukuryku:
  Panie kazo, od debili wyzywa Pan tych, którzy naszą stolicę opisali na mapie po angielsku, a muzułmanów nazywa z tego samego języka muslimami.
  I kłamie, iż w Rybniku dzięki PO byłoby ich kilkanaście tysięcy. Tymczasem wynegocjowane było siedem, weryfikowanych przez nasze władze. Po co tak czytelników w błąd wprowadzać?
  Czy pisanie imienia Boga w wersji islamskiej z błędem to tylko wynik niedouczenia, czy może czegoś innego?

  21 15
 • ~skuty 2019-11-18 07:40:54

  @akukuruku

  Napisał człowiek, który każde PO w słowach pisze z wielkiej litery. To są poważne problemy psychiczne.

  https://www.ekspedyt.org/2019/03/14/liczba-imigrantow-z-krajow-muzulmanskich-przyjetych-przez-pis-przekroczyla-plan-po/

  "Według danych z portalu migracje.gov.pl liczba imigrantów z krajów afrykańskich i muzułmańskich, posiadających prawo pobytu w Polsce, przekroczyła 17 tys. Jest to prawie 3-krotnie więcej niż zgodziła się przyjąć PO pod koniec swojej kadencji"

  Oficjalne dane ze strony rządowej. Z tym też się będziesz kłócił?

  Do tego dochodzi ogromna ilość imigrantów z Indii, Nepalu, Bangladeszu oraz krajów byłego ZSRR.


  W Polsce mamy budynki różnych kultów i religii. W tym aż 5 meczetów czy 18 miejsc wyznań Islamu.
  Muzułmanów w Polsce przed PiSem było od 12 do 15 tysięcy(w tym Tatarzy) dziś może ich być nawet 50!! tysięcy, co jest zasługą PiSu i ich polityki imigracyjnej.

  Chcąc nie chcąc, jest to spora ilość ludzi tego wyznania, w tym duża ilość Polaków, która przeszłą na Islam(głównie kobiet) i zdecydowali się zostać w kraju.

  Polecam też poczytać o Tatarach i ich wpływie na kulturę Polski. Ciekawa lektura.

  Co do burzenia czy przenoszenia meczetu.
  Tak. Istnieje taka możliwość.
  W Chinach zburzono już kilka, tak samo zresztą jak kościołów katolickich.
  Wojny brak.


  Powtórzę się, bo może chociaż jedna osoba, która 24/7 jest poddana pisowskiej propagandzie zdecyduje się zweryfikować fakty, a to już będzie mój mały sukces.

  Muzułmanie do Polski nie przybędą, bo Polska nie jest dla nich atrakcyjnym krajem.
  Oni przyjeżdżają do europy po socjal, duży socjal które gwarantują im takie kraje jak UK, Niemcy, Szwecja, Francja, Belgia czy Holandia.
  Żaden z nich nie przyjdzie do Polski wegetować za 1300 zł, kiedy w sąsiednich krajach ma 2000+ € za nic nierobienie.

  PiS was straszy imigrantami, a sami ściągnęli ich w ciągu 4 lat więcej niż PO w ciągu 8 lat.
  PiS jest "przeciwny" imigracji oraz Unii Europejskiej.
  PO było "za" przyjęciem imigrantów oraz są pachołami w rękach Niemców i UE.

  Największy napływ muzułmanów zaczął się 2012 roku. W 2013 UE kazała przyjmować wszystkim krajom muzułmanów.
  W 2013-2014 rządziło PO - Ilość muzułmanów przyjętych do Polski? Poniżej 100.
  W 2015 do władzy doszedł PiS.
  Ilość przyjętych muzułmanów w latach 2015-2018 - Ponad 15 tysięcy.

  A w propagandowym TVP, PiS nadal straszy PO i muzułmanami.

  Taki wasz obraz fanatycy pisu.

  I nie nazywajcie się prawicą, bo jedyną prawicową partią w Polsce jest Konfederacja, co pokazało jak fajnie banda czworga ze sobą dziś współpracuje w rządzie.

  24 13
 • ~Benett 2019-11-18 09:32:34

  Witamy w Polsce.
  To, ze muzulmanie "siedza na zasilkach" jest oczywiscie nonsensem. Oczywiscie czesc siedzi, tak jak czesc bialych obywateli zachodnich panstw siedzi na zasilkach. Ja akurat z autopsji wiem, bo mieszkalem w malym miasteczku w UK. Po zaaklimatyzowaniu sie, nagle zaczely sie pojawiac biznesy w miescie, ktorych daaaawno ludzie nie widzieli na oczy. Male zaklady krawieckie, szewc, Meskie zaklady fryzjerskie zostaly praktycznie zmonopolizowane przez Kurdow (angielskie byly drozsze, a po usludze wychodzilo sie wygladajac, jakby fryzjer sie bal obciac ci wlosy). A, ze muzulmanie, zyja skromniej od ludzi zachodu, nie pija alkoholu, to maja z tych biznesow wiecej pieniedzy i zaraz widac, ze wsrod studentow dobrych zawodow (medycyny) jest ich (i innych mniejszosci) nieproporcjonalnie duzo. Chrzanienie o zasilkach moga tylko przemawiac do ludzi, ktorzy nigdy nie mieszkali na zachodzie i nie znaja zadnego muzulmanina.

  18 12
 • ~ 2019-11-18 12:45:21

  Na cały powiat rybnicki mamy taką liczbę obcokrajowców, jak cała populacja gminy jejkowice... Nie pamiętam już dokładnej liczby... A liczby te zostały podane jako sukces albo tutaj... Albo na halo rybnik.

  4 1
 • ~ 2019-11-18 12:49:49

  Gowin (PiS): Ukraińcy mogą być przyszłą elitą Polski.
  Dziękuję czekam na rozpad pisu

  6 5
 • ~akukuruku 2019-11-18 19:04:25

  @Panowie "skuty i Kaminski"muszę przyznac że DAWNO NIE dyskutowałem z tak "wypranymi mózgami",tak że moje słowa uznania dla Waszych "móżdżków ameby",POddanstwa i Kolaboranctwa żeby nie POwiedzieć o zdradzie!
  Panie "skuty"Wszyscy przyjezdni ktorzy przyjechali za czasow PiSu uzyskali prawo do pracy i zostali ściagnięci przez pracodawcow badz agencje pracy.Takowi NIE mogą ściagac za soba swoich rodzin,w przeciwienstwie do tych pseudo imigrantów przywożonych do Europy NOWYMI POntonami mafii przemytniczej made in fr.
  Widzi Pan różnicę,czy dalej bedzie Pan bredzil że PO chcialo ściągnac POtencjalnych "najeźdźcow"w liczbieTYLKO 7tys.,z ktorych PO paru latach byloby na też Pana "garnuszku"z 70tys.(wg.ówczesnego rzecznika PO,Polskę stać na KAŻDĄ ILOŚĆ imigrantów)W Afryce czeka ponad MILIARD!
  Takie BANIALUKI jakoby polski rzad móglby przebierac w imigrantach oPOwiadaj Pan na Waszym KCPO,bo Juncker i Mogellini POwiedzieli JASNO -NIE MA ŻADNEGO PRZEBIERANIA,każdy kraj MUSI PRZYJĄĆ TYCH KTORYCH ONI WSKAZĄ,wiec proszę NIE ŁGAĆ !!!Co do likwidacji meczetu w Chinach to jaki to ma zwiazek z INWAZJĄ islamu na Europę?Podaj Pan JEDEN przyklad zburzenia meczetu ale na terenie UE.A tak na koniec jeśli chcecie ściągnąć kłopoty na Polskę i Wasze rodziny to dalej oPOwiadajcie bajki że muslimy to są miłosierni biedni,skrzywdzeni i są oczywicie POkojowo nastawieni,bardzo pracowici i wogole są super ,to proszę zapraszac tego "lisa"ale TYLKO DO WŁASNEGO ogródka.Ciekawe jak dlugo POżyjeci?.Żeby cokolwiek moc powiedziec o ich intencjach i sposobie życia,"tolerancji"to trzeba z nimi troszkę pożyć i popracować,czego obu "SUPERNAIWNIAKOM"życzę.
  Pozdrawiam.

  9 5
 • ~Jacek Kamiński 2019-11-19 08:46:04

  do kukuryku:
  Panie kazo, zwyczajowo pan obraził rozmówców, ale cóż, taka Pańska kultura. Trudno. A merytorycznie: skoro na całą Polskę miało być 7 tysięcy imigrantów , to jak Panu wyszło kilkanaście tysięcy w samym Rybniku? Przypuszczam, iż wyzwiska miały zastąpić logiczną odpowiedź na moje pytanie. I od razu zauważę, iż gdy tylko mogą, to przenoszą się do innych (normalnych) krajów, więc liczba by spadała, nie rosła.
  Uspokojenia i dobrego dnia życzę.

  4 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 2593