zamknij

Wiadomości

„Smogiła” wyjechała na rybnickie drogi (wideo)

2020-01-31, Autor:  Bartłomiej Furmanowicz

Nietypowa instalacja pojawiła się dzisiaj na naszych drogach. „Smogiła” przemierzyła ulice Rybnika i zatrzymała się na parkingu przy kąpielisku Ruda. Tutaj organizatorzy wyjaśnili cel akcji, a dotyczy on smogu i walki o czyste powietrze.

Reklama

Była to inicjatywa Rybnickiej Rady Kobiet, do której dołączyły Śląskie Perły oraz Rybnicki Alarm Smogowy i Rybnicki Sztab Kryzysowy.

Jak wyjaśnia Jolanta JackiewiczRRK, akcja ma na celu pokazanie mieszkańcom miasta oraz jego włodarzom, z jakim problemem trzeba się borykać w Rybniku. Jest nim smog.

Smogiła wygląd strasznie, ona nie dycho a zdycho. Naszym celem jest przywrócenie jej prawdziwej twarzy. Mam nadzieję, że przyjdzie moment opamiętania i nasze dzieci będą mogły wychodzić na podwórka, przestać chorować i umierać z powodu smogu – mówi Jolanta Jackiewicz.

Jak zapowiada, Rybnicka Rada Kobiet nie ustanie w dążeniach do tego, by poprawić jakość powietrza.

- Będziemy naciskać na nasze władze, władze w Katowicach i te centralne. Nie ma nic ważniejszego niż życie nas, naszych dzieci i wnuków – dodaje.

Z kolei Joanna Bulandra z RRK wyznaje, że codziennie panie spotykają się z niechęcią, niewiedzą i hejtem.

- Sprawę bagatelizują władze i ludzie. Są przyzwyczajeni do węgla, nie lubią zmian. Obecna uchwała antysmogowa daje za dużo czasu tym, którzy żyją z węgla. A my nie mamy czasu, co trzy lata giną mieszkańcy takiego miasta jak Rybnik. Mówi się, że każde ludzkie istnienie jest warte, a my je liczymy w tysiącach – wyjaśnia Joanna Bulandra.

Nasza rozmówczyni zapowiada, że Rybnicka Rada Kobiet się nie ugnie.

- Nie boimy się ośmieszenia. Chcemy uderzyć do sumień ludzi, niech zastanowią się, w jakim świecie żyją – dodaje.

Z paniami był poseł na Sejm – Maciej Kopiec. Powołał się na zapisy w konstytucji, które gwarantują prawa obywateli w dążeniu do życia w zdrowym środowisku.

- Jako Ślązacy wzywamy rząd do tego, by realnie zainteresował się problemem. W ciągu ostatnich lat jakość powietrza nie zmieniła się ani o gram – wyjaśnia.

Z kolei Zdzisław Kuczma (Rybnicki Alarm Smogowy) mówi o zwykłym draństwu. Dotyczy to tych, których stać na wymianę kotła. Mimo to zwlekają z podjęciem decyzji. Odniósł się też do sprawy Oliwiera Palarza, który walczy o odszkodowanie ze Skarbu Państwa.

- Mamy nadzieję, że w ciągu kilku miesięcy uzyskamy wyrok, który umożliwi wykorzystanie ludziom swoim praw – dodaje.

W końcu panie odniosły się też do wczorajszej sesji rady miasta, a konkretnie radnych krytykujących działania RKK.

- Niektóre wypowiedzi były prawie że seksistowskie. My nie ustaniemy. Mam też słowa do wszystkich innych hejtujących: rada powstała rok temu, z inicjatywy Śląskich Pereł. Od roku pracujemy społecznie, wszystkie akcje robimy za własne środki. Z budżetu miasta nie dostałyśmy ani złotówki – zaznacza Jolanta Jackiewicz.

Z kolei Joanna Bulandra stwierdza, że krytykujący kobiety radni minęli się ze swoim powołaniem.

Co działo się na parkingu przed Rudą? Zobaczcie relację live:

Oceń publikację: + 1 + 57 - 1 - 127

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (35):
 • ~adamczykhenryk1 2020-01-31
  16:37:07

  55 21

  Rybnik się budzi w sklepach brakuje czarnej szmatki . To na pewno nie smog :)

 • ~Don C. 2020-01-31
  16:42:04

  Liga rządzi, liga radzi, liga nigdy was nie zdradzi! Jakie to okropne i żałosne i jeszcze to grat na spaliny ciągnie? Chichot losu! Już chyba lepsze tęczowe marsze i koguciki na biedronkach.

 • ~Krisss 2020-01-31
  16:43:34

  Roboty niech sie chycą lepiej a nie głupoty w głowie.

 • ~ 2020-01-31
  17:07:11

  władze Krakowa w ramach walki ze smogiem u siebie, załatwiły zewnętrzne środki, dzięki którym każdy chętny mógł bez spełniania szczególnych wymogów otrzymać 100% dofinansowania na likwidację źródła ciepła na paliwa stałe,
  a u nas, jedynie co potrafią, ro rękami powolanej przez siebie rady, to zrobić prymitywne "szoł" licząc na odwrócenie opini publicznej od swojego braku dzialań, licząc, że ciemny lud to kupi (co niestety potwierdzają niektóre komentarze )
  jakie władze, takie dzialania :(
  jakby członkinie wspomnianej "rady" rzeczywiście chciały być tak ekologiczne, za jakie się uważają, ciągnęły by tego potworka w rózku podpiętym pod rower, najlepiej miejski, mogłyby zrobić rundę po "czerwonych dywanach " w centrum, one i tak w większości świecą pustkami

 • ~Arteks 2020-01-31
  17:22:43

  Zabawna akcja. Myślę, że jeszcze przydałyby się jakieś wuzuzele i odwiedziny we wszystkich dzielnicach z chałupami i okolicznych wioskach. @ursus - w dużej mierze były to programy Urzędu Marszałkowskiego (notabene też z Krakowa). W naszym województwie UM stosunkowo mało pieniędzy wydaje na walkę ze smogiem. I nie było to na zasadzie, że dostaje każdy tyle ile chce - tylko w połączeniu z dochodami. Ale załóżmy, że ty czy jakiś inny prezes, naczelnik, dyrektor, sztygar, biznesmen, kierownik, sędzie, ordynator, konsultant, informatyk itd itd - dobrze zarabiacie. Dlaczego państwo/miasto miałoby sponsorować takich ludzi i to, że to tej pory mimo dużych dochodów żyją jak zwykłe dzikusy? Przecież to pachnie jakąś paranoją. Fajne są te twoje wtrącenia o czerwonych drogach dla rowerów. To nie tylko natręctwo ale też dowód jak bardzo stale cię to irytuje i jak olewane są żale takich płaczek. ;P

 • ~Mars 2020-01-31
  17:23:22

  Rozumiem, że samochód, którym transportowano to COŚ, był na paliwo ekologiczne...

 • ~adamos33 2020-01-31
  17:33:08

  -Mars to "coś" ciągnie niezawodny "TDI",no kurcze jak już się bawią w "ECO" to nie dało rady chociaż jakieś hybrydy wynająć,halloween sobie zrobili z TDI-kiem na przodzie.

 • ~DANGAS 2020-01-31
  17:33:12

  Moim zdaniem nie tędy droga.Pan Kuczma lensuje się w mediach ,ale nic z tego nie wychodzi.Dlaczego nie uderzacie państwo w instytucje które najbardziej blokują zmiany np.ja na wymiane pieca(kopciucha) na gaz będe czekał 9 miesięcy.Tutaj są utrudnienia dla mieszkańców,tu jest realny problem, a nie jeżdzenie po mieście samochodem (diesel) i udawanie że sie coś robi.Lepiej niech Pan poseł załatwi dofinansowania dla firm wtedy one też pójdą z postępem .pozdrawiam

 • ~Fiodore 2020-01-31
  17:41:11

  O ironio a holował ją VW w TDI ! Przecież ta akcja to jakiś pastisz.

 • ~Piotr Czaja 2020-01-31
  17:49:43

  72 10

  Arteks-Wuzuzele???Nie znam.Znam wuwuzele.Wuwuzela aerofon ustnikowy.

 • ~bikerek 2020-01-31
  17:52:31

  Poseł Wiosny Maciej Kopiec, Panie z KOD-u czyli wciąż ta sama ekipa.
  A gdzie Mateusz Kubis, za kierownicą diesla.
  Tylko europosła brak, może zasiedział się w Brukseli.
  Wciąż ci sami ludzie tylko dlaczego nie protestują pod UM i nie atakują prezydenta Kuczery.

 • ~Marek Gawliczek 2020-01-31
  17:57:26

  15 0

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~ 2020-01-31
  18:14:50

  Po pierwsze kierowca tego samochodu powinien dostać mandat za zasłanianie tablicy rejestracyjnej.

  Po drugie panie nie mają pojęcia co to jest ten smog.

  Wwystawiają sie na pośmiewisko. Osobiscie brakowało mi obecności pana Kohuta na tej...co to było? ktory wczoraj występował przeciwko Polsce w Brukseli i zdradzał swój kraj.

 • ~hromqwe 2020-01-31
  18:22:53

  87 15

  ...."pozbierajmy śmieci ,może spadnie śnieg..." Przekłamuje pani dziecko ,że śmieci mają coś wspólnego ze śniegiem .5 letnie dziecko już ma w głowie nas....e .Wszystkiemu są winne śmieci ,i smog ,Mikołaj w tym roku nie przyjdzie ,bo boi się smogu ,...hahhahahaahha!!!!!!!!!

 • ~bikerek 2020-01-31
  18:26:14

  97 18

  A w przerwach przejażdżki uczestnicy w ramach ochrony środowiska i walki ze smogiem wyciągnęli papierosy i puścili dymek do nieba.

 • ~ 2020-01-31
  18:43:13

  17 57

  Bikerek, brak argumentow, ze.klamstwami sie poslugujesz?

 • ~bikerek 2020-01-31
  18:46:04

  87 16

  Przejdź się czasem po Pl. Wolności obok kiosku i zobacz jak na dymek wyskakują poseł Kopiec, Mateusz Kubis, jeszcze pracownica biura i jeszcze inni.

 • ~ 2020-01-31
  18:50:26

  64 12

  ~Arteks
  "Zabawna akcja"
  racja, niby eko heppening ale z dieslem w tle - w cywilizowanych krajach ze względów ekologicznych nie wpuszczają takich do miast, a u nas to symbol niby eko akcji
  @ursus - w dużej mierze były to programy Urzędu Marszałkowskiego (notabene też z Krakowa). W naszym województwie UM stosunkowo mało pieniędzy wydaje na walkę ze smogiem."
  nie ważne,skąd były środki, ważne było, że urzędnicy byli na tyle skuteczni, by środki te pozyskać
  " I nie było to na zasadzie, że dostaje każdy tyle ile chce - tylko w połączeniu z dochodami"
  dlaczego piszesz nieprawdę ? w wymaganiach nie było wzmianki o dochodach
  " Ale załóżmy, że ty czy jakiś inny prezes, naczelnik, dyrektor, sztygar, biznesmen, kierownik, sędzie, ordynator, konsultant, informatyk itd itd - dobrze zarabiacie. Dlaczego państwo/miasto miałoby sponsorować takich ludzi"
  sponsorować ? akurat takie osoby swoimi podatkami poważnie zasilaja budżet państwa / miasta, dlatego pisanie tu o sponsorowaniu brzmi co najmniej niepoważnie, poza tym, jeżeli władzom naprawdę zależy na poprawie jakości powietrza, dlaczego miałyby różnicowac mieszkańców i "karać" brakiem dotacji swoich sponsorów ? w Krakowie nie byl to problem
  jakoś nie ma u nas problemu ze sponsorowaniem tych, którzy załapali się na miejskie mieszkanie (niejednokrotnie spełniając wymagania w "cudowny" sposób - sposoby na odpowiedni meldunek, czy niskie dochody przez pracę w szarej strefie), pomimo rzeczywistych niemałych dochodów, sponsorując za miejskie środki remontuje sie ich bloki i umożliwia wykup zajmowanych mieszkań za ulamek ich wartości - kolejny sponsoring
  " Przecież to pachnie jakąś paranoją."
  racja i takie osoby śmieją się, że jesteś frajerem, bo kupiłeś mieszkanie za swoje i sam ze współlokatorami musiałeś sfinansować ocieplenie twojego bloku, a do tego, poprzez podatki, finansujesz jego mieszkanie,
  to nie paranoja ?
  "Fajne są te twoje wtrącenia o czerwonych drogach dla rowerów. To nie tylko natręctwo ale też dowód jak bardzo stale cię to irytuje i jak olewane są żale takich płaczek. ;P"
  skoro akcja jest (rzekomo) ekologiczna, to dlaczego nie ma tam ekologicznego napędu, tylko znienawidzony przez ciebie "blachosmród", który tutaj jakoś ci nie przeszkadza i nie irytuje
  a jak przyjmowane i " jak olewane są żale takich płaczek. ;P""
  widać po ilości minusów przy twoich wpisach

 • ~bikerek 2020-01-31
  18:56:32

  88 21

  Wszędzie Ci sami ludzie: wolne sądy, czarne parasolki, protest nauczycieli, smog itd można wymieniać działania tych ludzi.

 • ~Jacek Kamiński 2020-01-31
  19:16:21

  do#19#;
  L. Kohut w Brukseli nie występował "przeciw Polsce" jak piszesz. Za nią. Za krajem nowoczesnym, demokratycznym, zachodnim, z trójpodziałem władzy. Występował przeciwko tym, którzy niszczą nasz kraj, spychają go ku Moskwie.

 • ~arares1818 2020-01-31
  19:25:41

  82 19

  Za kasę która na to poszła mogli najbiedniejszym piece powymieniać, większy pożytek by z tego był

 • ~ 2020-01-31
  19:41:07

  71 19

  Jacek Kamiński

  Kogo w Brukseli obchodzi Polski wymiar sprawiedliwości?Gra polityczna opozycji nic wiecej,ale to nic nie da.Polski nikt z UE nie wyrzuci bo byłoby to nieopłacalne dla zachodu właśnie ze względu na Moskwę.Polski rząd walczy o umocnienie swojej pozycji w UE i równego traktowania.To Tusk i Kopacz obścskiwali się z Putinem i Merkel.

 • ~JulianUrsynNiemcewicz 2020-01-31
  21:07:49

  10 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Jacek Kamiński 2020-01-31
  21:09:15

  17 56

  do #19#;
  "Polski rzad walczy o umocnienie swojej pozycji..."
  Rzeczywiście długa droga przed nim, po sukcesie 1:27. Po totalnej klęsce z IPN-owską ustawą. Po niedopuszczeniu do głosu Prezydenta ( z dużej z szacunku do urzędu). Po zniszczeniu dyplomacji. Totalna katastrofa. Ale niektórzy nadal wierzą pisiej propagandzie...

 • ~Sirmario Niewiem 2020-01-31
  21:13:05

  68 31

  Na lekcjach geografii w latach 90' mówiono, że na Śląsku nie powinno istnieć życie (flora i fauna), istnieje i ma się dobrze ba nawet ludzie tu żyją i dozywaja sedziwych lat 90+. Smok istnieje od dziada pradziada lecz w ich czasach nie było tyle "kroliczokow" i samochodów (Na jedno mieszkanie 3 samochody). Ja się pytam skąd ten smok? Od chałup, które stoją w Rybniku od 100 lat czy od mieszkańców blokowisk, którzy mają po 2-3 samochody?
  Mówią wiele Ci pseudoekolodzy, a jeżdżą "trupami", które emitują więcej trujących oparów niż nie jeden "kopciuch".
  Ludzie zastanówcie się chociaż raz nad własnymi wypowiedziami siadając do swego samochodu, który wiedzie Was do pracy czy wiecie o czym piszecie?
  Przez ekologiczne brednie teraz ja nie mogę dziecku pokazać jak świetnie smakują kiełbaski z ogniska czy kartofle w mundurkach. Za jakiś czas przyjdzie nawet taki moment, że na własnym balkonie, nie będzie można zrobić grilla na węglu drzewnym. Wy się zastanówcie co Wy odbieracie własnym dzieciom, wy nazywacie się Ślązakami? Wasi dziadowie w grobach się przewracają słysząc wasze dygresje (Chyba że Ci co krzyczą są tylko zwykłymi krojcokami bez korzeni Śląskich).
  Jak krojcoki w kroliczokach zmienią samochody wszystkie na elektryczne, to rodowici Ślązacy zmienią piece na słońce.

 • ~ 2020-01-31
  22:46:20

  35 15

  Zatrucie środowiska, nielegalna imigracja generująca zarazy? To nieistotne. DwUtLenEk węgla wydobywany z polskich kopalni, to jest poważny problem! Przecież jak powiedziała nastolatka bez podstawówki, to znaczy że tak jest .

 • ~ 2020-01-31
  23:52:10

  16 50

  Obroncy Smrodu z kominow jak zwykle przybiegli tu z pochwalami swojego dymu. Biedni ludzie, bo głupi, tylko ze terroryzuja cale miasto:(

 • ~polk 2020-02-01
  01:07:28

  14 32

  @Sirmario Niewiem widzisz jestem rodowitym Ślązakiem z dziada pradziada a mieszkam w "króliczoku" na wysokim piętrze.
  Gdyby było tak jak piszesz, że to wina samochodów, to w ciągu dnia nie widziałbym centrum miasta i hołdy koło wysypiska.
  Tak się składa, że w dzień są dobrze widoczne a przejrzystość powietrza zanika w godzinach wieczornych przy bezwietrznej pogodzie.
  Wytłumacz mi proszę, skoro to wina aut, dlaczego w dzień jest większa widoczność niż wieczorem i w nocy?
  Dlaczego przy zanikającym wieczorem ruchu samochodów pogarsza się jakość powietrza, przecież powinno być odwrotnie z tego co piszesz?

 • ~Karol Serwatka 2020-02-01
  01:47:55

  29 7

  Tak jak rzekła Iwona Hartwich to nie jest protest polityczny

 • ~truman20 2020-02-01
  08:50:46

  21 14

  Ale jest przynajmniej progress wszystkich tych akcji! Na mojej wsi, dwie ulice dalej, jeden z najbardziej kopcących kominów stał się bardziej eko! Właściciele komina kupili sobie NOWE AUTO (na oko za jakieś 120tyś zł!) Prawdopodobnie już z DPF, więc powietrze wreszcie będzie czystsze. Od bożego rana dalej napier.....ają z komina, ale mają der neue szajsen wagen!!! To się liczy na wsi!! .... [koniec ironii]

 • ~Zdziwiony 2020-02-01
  08:57:37

  17 13

  Czy orientuje się ktoś, gdzie można znaleźć listę "naszych" radnych, którzy głosowali za przyjęciem uchwały, która przez 5 lat legalizuje trucie Rybniczan ? Mam nadzieję, że kronikarze kiedyś wymienią tych bohaterów z imienia i nazwiska podczas opisywania dziejów naszego Miasta.

 • ~spirit-of-the-town 2020-02-01
  09:10:51

  11 4

  Czy miał ktoś może jakieś doświadczenia z grzejnikami na podczerwień? Chodzi mi o praktyczne użytkowanie, nie suche dane z internetu czy od producenta.

 • ~ 2020-02-01
  13:40:12

  10 4

  ~spirit-of-the-town
  przed laty zabudowano takie w rybnickiej bazylice, wisiały na filarach i promieniowaly w strone ludzi, chyba się nie sprawdziły, bo zostały zdemontowane

 • ~Piotr Nowak 2020-02-01
  13:55:23

  36 7

  W dupach sie wom przewraco !!!

 • ~pzh36 2020-02-02
  18:29:51

  9 1

  Powiem tak to śmieszne ratowanie upadającej karierki pani Jolanty i Pani która bezskutecznie od lat próbuje dostać się do polityki . mogę porównać to z beznadziejna naszego rybnickiego olimpijczyka, któremu nie pykło na Chorwacji to powalcze SE ze smogiem i wyprowadzenie się na Teneryfę.
  Żal.PL

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy wiceprezydent powinien "dorabiać" w innych miastach i spółkach?
Oddanych głosów: 278