zamknij

Wiadomości

Smog zaatakował. Autobusy jadą za darmo!

2019-12-19, Autor: bf

Uwaga! Dzisiaj, tj. czwartek, 19 grudnia, jakość powietrza na poziomie alarmowym – kolor czerwony. Bardzo duży poziom zanieczyszczenia powietrza powyżej 150 µg/m3 . W związku z tym przejazdy autobusami, na liniach organizowanych przez ZTZ są dziś bezpłatne.

Reklama

Taki komunikat wydał dzisiaj Urząd Miasta w Rybniku.

- Zalecamy unikanie lub ograniczenie do minimum czasu przebywania na powietrzu, zwłaszcza przez kobiety w ciąży, dzieci i osoby starsze oraz osoby z astmą, chorobami alergicznymi skóry, oczu i chorobami krążenia. Należy unikać dużego wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu – mówi Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu.

Osoby cierpiące z powodu chorób serca mogą odczuwać pogorszenie samopoczucia: uczucie bólu w klatce piersiowej, palpitacje serca, brak tchu, znużenie.

Oceń publikację: + 1 + 27 - 1 - 68

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (30):
  • ~Kurt_Wallander 2019-12-19 12:01:03

    Czy ZTZ przyjedzie po mnie do Katowic? Boję się wyleźć z biura, że mnie smog zaatakuje...

    ...a nie, czekaj. Mam auto z filtrem węglowym (sic!).

    50 50
  • ~x.treme 2019-12-19 12:04:04

    "Smog zaatakował. Autobusy jadą za darmo"
    Co ma jedno z drugim wspólnego? Jakie jest powiązanie? Żeby stać na przystankach, iść na nie itp i filtrować płucami to powietrze czy jak?

    No chyba, że ktoś dowali że to od samochodów:)

  • ~Lateks 2019-12-19 12:18:01

    Z tego co mi wiadomo to autobusy jeżdżą normalnie za pieniądze podatników. Tylko pasażerowie dziś nie muszą kasować biletów jednorazowych, bo przecież jak ktoś ma kupiony miesięczny to bez zmian. P.s. to rano to była mgła a nie smog.

    87 32
  • ~piotr.kowalski 2019-12-19 12:23:56

    Panie Lateks, tak mgła z dymem to właśnie definicja smogu. Przytoczę po raz kolejny, dym (smoke) + mgła (fog) daje właśnie smog. Próbowano to spolszczyć jako dymgła ale się nie przyjęło.

    47 48
  • ~Arteks 2019-12-19 12:27:08

    Moim zdaniem lepiej byłoby zamknąć miejskie instytucje - wtedy odniosłoby to jakiś społeczny skutek. A tak Janusz który pali z powodu skąpstwa w piecu śmieciuchu ucieszy się, że dodatkowo zaoszczędzi 2 zł za przejazd autobusem... Nie popieram takich akcji - szczególnie w sytuacji kiedy mamy mniejszy budżet. @x.treme - oczywiście, że się przyczyniają chociaż w mniejszym stopniu. Niedawno niektórzy przytaczali tu mapki innych zanieczyszczeń. Przy czym EU chce również ograniczać transport samochodowy - nie tylko energetykę. To dopiero przed nami.

    37 63
  • ~piotr.kowalski 2019-12-19 12:28:54

    Ogólnie akcja spóźniona i nie trafiona jak za każdym razem.
    W dniach 11 i 12 grudnia mieliśmy przekroczone stany alarmowe odpowiednio 264 ug/m3 i 189 ug/m3. Wtedy powinna być komunikacja miejska darmowa a zajęcia w szkołach i przedszkolach odwołane. Pisałem maile wtedy do Urzędu Miasta Rybnika i nie dostałem nawet odpowiedzi.

    Dziś zapewne będzie przekroczony "tylko" poziom informowania (100ug/m3). Były już gorsze dni w tym miesiącu.

    Stop węglowemu terroryzmowi. Jedynie całkowity zakaz spalania węgla i paliw stałych w indywidualnych kotłowniach domów jednorodzinnych może przynieść wymierną poprawę jakości powietrza.

    55 51
  • ~piotr.kowalski 2019-12-19 12:31:44

    Tak Panie Arteks, ludzie nie dostrzegają problemu, bo pomimo katastrofalnej jakości powietrza w Rybniku każdy udaje, że nic się nie dzieje, włącznie z Urzędem Miasta Rybnika. Gdyby w dni przekroczenia poziomu alarmowego zamykano wszystkie miejskie instytucje ludzie zauważyliby problem.

    Panie Piotrze Kuczera, proszę wziąć się do roboty. Bycie prezydentem miasta to nie tylko zdjęcia, bankiety i kabarety. Oczekujemy stanowczych działań.

    70 28
  • ~piotr.kowalski 2019-12-19 12:35:20

    Szanowna Redakcjo, smog nie zaatakował. Smog jest. Smog towarzyszy nam przez pół roku. Dziwnym trafem smog towarzyszy nam akurat przypadkowo w okresie sezonu grzewczego. Póki co nikt nie pojął zależności smogu od sezonu grzewczego(żart).

    61 23
  • ~arkussinus 2019-12-19 12:51:37

    Superszybka decyzja.....jak już prawie wszyscy powyjeżdżali autami, to "transport" łaskawie zafundował darmowe przejazdy??? To jawna kpina z kierowców, a zwłaszcza z problemu. Poza tym tradycyjnie od gadania smog się nie straci, a zmarnowane lata w tym temacie się po prostu mszczą....

    64 4
  • ~arkussinus 2019-12-19 12:56:20

    panie arteks :" Przy czym EU chce również ograniczać transport"....unia to unia tamto, a smog będzie!!. Niestety stare powiedzenie komuś: jesteś 100 tat za Murzynami" coraz bardziej do nas pasuje. Takie Wyspy Zielonego Przylądka zakazuję używania w hotelach rurek plastikowych, w Zanzibarze wydano ZAKAZ przywozu czegokolwiek w torbach foliowych...i nie pytali żadnej UE, OJA, ONZ-u...tylko zakazali i już i cały Świat musi się do nich dostosować

    41 1
  • ~pprywatne 2019-12-19 13:31:34

    Czy jest jakiś limit zanieczyszczenia powietrza w miejscu pracy? Może należałoby spróbować z tej strony i odmówić pracy w związku z zanieczyszczeniem powietrza, podobnie jak przy niskiej lub wysokiej temperaturze.
    Może to by dało komuś trochę do myślenia.

    33 7
  • ~wojto 2019-12-19 13:38:33

    Za te same pieniądze z darmowych przejazdów wolałbym akcje rozdawania wszystkim oczekującym na autobus maseczek. Ale nie takich pseudomaseczek za 3zł tylko nieco lepszej jakości za około 30zł. Byłaby to zdecydowanie lepsza kampania uświadamiająca wciąż duży u nas odsetek osób nieświadomych syfu w jakim mieszkamy.

    28 15
  • ~Łukasz Radomski 2019-12-19 14:03:58

    Nie bardzo rozumiem jak smog mogl zaatakowac? On gdzies mieszka? Co jakis czas odwiedza Rybnik przejazdem? Przeciez my go sami produkujemy!!! Ten naglowek jest na poziomie dawnych komunikatów WIOS o tym ze przyczyna smogu jest pogoda. Poza tym zgadzam sie z przedmowcami - darmowa komunikacja w tym dniu to chyba, mowiac delikatnie, niezbyt przemyslana akcja UM.

    38 1
  • ~Kurt_Wallander 2019-12-19 14:12:02

    W Ostrawie, DPO i krajsky urad bardzo szybko podejmowali decyzję o darmowej komunikacji dla wszystkich (a tam smog i mgła, która zimą jest dość częsta ze względu na okoliczne rzeki Odra i Ostrawica). Smogova situace utrzymująca się 24h i nie trzeba było czekać tygodnia na podjęcie decyzji.

    W Rybniku jest na opak - jak już nawdychaliśmy się pyłu, to po tygodniu możemy łaskawie pojeździć po mieście za free. Ale zapomniałem - bo przecież wiało i wszyscy decydenci myśleli, że tak będzie cały czas.

    21 1
  • ~entropia 2019-12-19 14:28:23

    lepiej wydać te pieniądze na podłączenie kolejnych zasobów komunalnych do sieci ciepłowniczej lub termomodernizację niż marnować je na akcje które nic nie dają, jako kierowca nie mam zamiaru inhalować się smogiem (z pieców a nie samochodów) na przystanku żeby zaoszczędzić parę złotych, a ci którzy nie mają samochodu i tak muszą jechać autobusem więc gdzie tu sens

    25 3
  • ~arti86pl 2019-12-19 15:29:15

    gdyby to komunikowano dzien wczesniej, to chetnie przejde sie na autobus. Takie rzeczy sa publikowane jak juz wszyscy sa w pracy...

    31 1
  • ~Jan R. 2019-12-19 16:19:51

    Taki pomysł przyszedł mi do głowy. Straż Miejska czyli nasi współcześni halabardnicy chodzą po domach i sprawdzają paleniska w kotłowniach. Mam do nich prośbę, by sprawdzali czy mieszkańcy mają protokoły sprawdzenia przewodów kominowych (przeglądy powinny być przynajmniej raz w roku) lub rachunek kominiarza za czyszczenie kominów. Jeżeli mieszkańcy nie posiadają takich dowodów to SM powinna zgłaszać to Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego. Zaniemanie tych dokumentów grozi grzywna.

    16 12
  • ~ 2019-12-19 16:21:53

    Za te przejazdy powinni placic smrodziarze bedacy przyczyna tego stanu rzeczy

    14 18
  • ~minowa 2019-12-19 17:15:12

    To ile dziś mgły namierzyły te czujniki mgielno-smogowe Airly ?

    14 9
  • ~hynio1960 2019-12-19 17:38:35

    przesada z tym smogiem- dzisiaj w rejonie targu dwie osoby w maskach przeciw smogowych - chyba, szły przez pasy a na przystanku autobusowym po papierosku sobie dali

    16 7
  • ~felix 2019-12-19 18:23:23

    Przypominam jeszcze 743 dni i kopciuchy mają być wymienione.

    16 10
  • ~ 2019-12-19 19:19:02

    Minowa, a ile mgly wypusciles w powietrze? I dlaczego pozwalasz na to, by twoj ukochany dym i smrod wychodzil na zewnatrz? Jak taki dobry, to wpusc sobie do domu. Bedziesz miec to co lubisz, a inni nie beda podtruwani. Przemysl to

    10 10
  • ~ 2019-12-19 19:19:46

    BTW masz polipy, czy imna chorobe, ktora nie pozwala ci czuc zapachu? Bo wiesz, sama mgla nie smierdzi ...

    6 6
  • ~Arteks 2019-12-19 19:43:37

    @arkussinus - nawet ty zakumałeś, że bez odpowiednich przepisów nie zwalczy się pewnych patologii. Tak jak mieszkańcy Zanzibaru muszą zrozumieć, że torby plastikowe nie tylko zanieczyszczają rzeki, morza i oceany ale są zgubne dla okolicznej fauny. Czy wszyscy mieszkańcy Zanzibaru zrozumieli dlaczego takie utrudnienia? Pewnie nie ale tym bardziej postępowym udało się takie prawo przeforsować. U nas torby foliowe nie są aż tak ogromnym problemem, ale smogowy smród jest i dlatego warto walczyć z nim na różne sposoby, także odpowiednimi przepisami. Nawet jeśli ktoś ich nie zrozumie od razu - po latach przyzna, że były słuszne i potrzebne.

    12 12
  • ~moniczak 2019-12-19 21:14:29

    jak zwykle informacja idzie w dzień zdarzenia. Jak mam planować podróż busem, skoro wiadomość o darmowym busie nadchodzi prawie w południe? Wszystkie cywilizowane miasta informują z co najmniej dziennym wyprzedzeniem.

    17 0
  • ~Małgorzata Czer 2019-12-19 22:11:04

    Przerażające jest to ,że nie można wyjść na spacer z dzieckiem ,smog jednak jest potężnym problemem
    Polecam kanał YouTube z dobrymi kotłami
    https://www.youtube.com/watch?v=OPO3t_QRVWI

    6 12
  • ~Wertykalny Magik 2019-12-20 12:25:45

    Panie Piotr Kowalski!
    "Panie Piotrze Kuczera, proszę wziąć się do roboty. Bycie prezydentem miasta to nie tylko zdjęcia, bankiety i kabarety. Oczekujemy stanowczych działań. "~

    Podoba mi się Pana zaangażowanie, stąd też podaję namiary na siebie. Na początku tego roku udało się zebrać kompleksowe informacje w ramach inicjatywy Rybnicki Think Tank Smogowy. To zestaw 37 stron przeróżnych kompleksowych informacji na temat smogu jak powstaje i kto i co powinien zrobić żeby przeciwdziałać- ale podkreślam, że to nie pierdoły tylko sam konkret np. aspekt techniczny, prawny itp.

    Zostało to przedstawione naszemu urzędu, ale oni mają smog głęboko w nosie. Moje 10 petycji antysmogowych złożonych na wiosnę - konkretnych (np. wykonanie inwentaryzacji, współpraca z kominiarzami) zostało w sposób całkowicie infantylny zlekceważonych - również mogę podesłać to ciekawa lektura, która pokazuje infantylizm i poziom wiedzy naszego urzędu.

    Więc jeśli chcecie otrzymać fajnie opracowany zestaw informacji lub chcielibyście przeprowadzić jakąś akcję (np. wysyłanie petycji, inicjatywa uchwałodawcza) proszę się zgłosić. Bez naszego nacisku urząd miasta w nieskończność będzie udawał, że nic nie da się zrobić i prowadził wyłącznie propagandowe pokazowe pseudodziałania.

    Brak rzetelnych informacji na temat smogu powoduje właśnie tak abstrakcyjnie niedorzeczne historie jak darmowa komunikacja (co to ma do rzeczy???). Absurdów w tym temacie są tysiące.

    Kto ciekaw zestawu rzetelnych informacji oraz petycji wraz z odpowiedziami naszego "rzetelnego" urzędu proszę o kontakt:

    Tomasz Miłowski
    502773557
    rtts_leo@wp.pl

    7 0
  • ~Wertykalny Magik 2019-12-20 12:35:31

    Panie Jan R!!!
    "Taki pomysł przyszedł mi do głowy. Straż Miejska czyli nasi współcześni halabardnicy chodzą po domach i sprawdzają paleniska w kotłowniach. Mam do nich prośbę, by sprawdzali czy mieszkańcy mają protokoły sprawdzenia przewodów kominowych (przeglądy powinny być przynajmniej raz w roku) lub rachunek kominiarza za czyszczenie kominów. Jeżeli mieszkańcy nie posiadają takich dowodów to SM powinna zgłaszać to Powiatowemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego. Zaniemanie tych dokumentów grozi grzywna. "

    Ależ oczywiście!!! To podstawa podstaw: "Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów (Dz. U. z dnia 22 czerwca 2010 r.) §4 ust. 1 pkt. 2 brzmi: zabronione jest (…) użytkowanie instalacji, urządzeń i narzędzi niesprawnych technicznie lub w sposób niezgodny z przeznaczeniem albo warunkami określonymi przez producenta bądź niepoddawanych okresowym kontrolom, o zakresie i częstotliwości wynikających z przepisów prawa budowlanego, jeżeli może się to przyczynić do powstania pożaru, wybuchu lub rozprzestrzenienia ognia"

    Nasz kochany smog wynika z tego, że zdecydowana większość użytkowników kotłów używa ich niezgodnie z instrukcją, używa niewłaściwego typu węgla, źle pali, nie czyści kominów itp. Wiedza czysto techniczna, która powinna być absolutną podstawą. Ulotki w tej sprawie każdy powinien codziennie dostawać, żeby w końcu ludzi nauczyć co robią nie tak.

    Moja petycja w tej sprawie wysłana w kwietniu została przez Urząd Miasta zlekceważona, a odpowiedź infantylna i na poziomie wiedzy przedszkolaka.

    Podobnie jak i napisałem powyżej Janu Kowalskiemu: Kto ciekaw zestawu rzetelnych informacji oraz petycji wraz z odpowiedziami naszego "rzetelnego" urzędu proszę o kontakt:

    Tomasz Miłowski
    502773557
    rtts_leo@wp.pl

    4 0
  • ~Wertykalny Magik 2019-12-20 12:40:55

    Swoją drogą należałoby również zacząć próbować pozywać poszczególne urzędy (czy np. pisać urzędową skargę z KPA) na prowadzenie wyłącznie propagandowych, bezcelowych akcji, które nic nie wnoszę jak darmowa komunikacja czy ten ostatni infantylny filmik z Anna Dymną. Ile te rzeczy kosztowały? Ile z tych pieniędzy można by przeprowadzić rzetelnych, opartych na wiedzy działań?

    Dowiedział się ktoś ile ten filmik kosztował?

    6 1
  • ~Marcelina Norwinak 2019-12-21 17:46:04

    Wieczorem bez dobrej maski (Broyx) nie da się normalnie wyjść i normalnie oddychać powietrzem. Maska dobrze filtruje wszystkie pyły, jest wygodna i ładna

    4 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy lekcje religii powinny być finansowane przez Kościół Katolicki?




Oddanych głosów: 1521