zamknij

Wiadomości

Smog nie tylko dusi, ale też zabija plemniki. Gminy rozmawiały o uchwale antysmogowej

2017-01-30, Autor: bf

Smog nie tylko wpływa niekorzystnie na nasze samopoczucie, serce czy układ oddychania. Jeżeli chodzi o panów – zauważono u nich obniżony poziom testosteronu, a co za tym idzie – plemników. Takimi wynikami podzielił się dzisiaj prof. dr hab.n. med. Andrzej Lekston z przedstawicielami gmin wchodzących w Subregion Zachodni.

Reklama

Dzisiaj (30 stycznia) w rybnickim magistracie odbyło się spotkanie zorganizowane przez Subregion Zachodni i Urząd Marszałkowski w Katowicach. Główne tematy dotyczyły problemu smogu i projektu uchwały antysmogowej. W pierwszej kolejności przedstawiciele gmin zapoznali się z opinią prof. Andrzeja Lekstona, który jasno określił z jakimi kłopotami zdrowotnymi borykają się lub będą w niedalekiej przyszłości borykać mieszkańcy regionu.

- Nie chcę straszyć, ale przedstawić pewne fakty i dowody, ponieważ do tej pory ten temat był albo celowo niezauważalny albo sprytnie omijany. Koniec z tym! Jeżeli weźmiemy dane statystyczne z Europejskiej Agencji Środowiska, to w Europie z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera około pół miliona ludzi. Statystyczny Europejczyk żyje około 8 miesięcy krócej, Polak – 9 miesięcy. W Polsce z powodu zanieczyszczeń powietrza umiera rocznie umiera około 47 tys. ludzi, czyli małe miasteczko znika z powierzchni. Nie zwracamy uwagi na to, co mamy w płucach – zaczął ekspert ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Aby jeszcze bardziej zobrazować skalę problemu porównał łożysko naczyniowe do wanny. - Szkodliwe związki zawarte w powietrzu uszkadzają śródbłonek. To tak, jakbyśmy uszkodzili emalię w wannie, w której po pewnym czasie pojawi się rdza. Uszkodzenie śródbłonka powoduje zawężenie światła łożyska, aż w końcu dochodzi do niewydolności. Inaczej mówiąc nasz „silnik” - serce nie otrzymuje potrzebnej ilości „benzyny”. Płuca to nasza rafineria, jeżeli w tej rafinerii będzie dobra wymiana powietrza, do serca wpływa "benzyna wysokooktanowa" zawierająca duży odsetek tlenu. Wtedy cały system pracuje świetnie – wyjaśnił.

Jak podkreślił prof. Lekston, medycyna w tej chwili potrafi bardzo precyzyjnie okreslić jaka jest przyczyna zgonu człowieka. - Z przerażeniem stwierdzamy, jak często one tkwią z powodu chorób sercowo-naczyniowych, układu oddechowego czy centralnego układu nerwowego. Mało tego smog niekorzystnie wpływa na materiał genetyczny. U mężczyzny spada bowiem poziom testosteronu, zmniejsza się liczba plemników – wyliczał.

Zdaniem eksperta najtańszą metodą nie jest leczenie, a profilaktyka. - Proszę mi wierzyć, że przychodzi moment w życiu pacjenta i lekarza, że serce jest już na tyle mocno uszkodzone, że nie bardzo jest wiadomo co ratować. A z przeszczepami nie jest wcale tak łatwo – zwrócił się do zebranych.

Głos zabrał też Łukasz Tekeli – dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego. Przedstawił i omówił jakie zapisy znajdują się w projekcie uchwały antysmogowej, nad którą pochyli się za niedługo Samorząd Województwa Śląskiego. Więcej na ten temat przeczytacie w artykule >>Jest projekt uchwały antysmogowej! Od września zakaz palenia mułu i flotu<<

Z kolei prezydent Rybnika Piotr Kuczera zwrócił uwagę na jeden ciekawy aspekt. - Gdyby się okazało, że normy czystości wody w naszym mieście są przekroczone o 20, 30 procent, to rybnickie wodociągi zostałyby prawdopodobnie zamknięte, a po Rybniku jeździłyby beczkowozy. Dzisiaj jak mamy przekroczone normy powietrza, to znajdą się tacy, którzy nie widzą żadnego problemu – zauważył. Zdaniem prezydenta gminom potrzebne są rozwiązania systemowe.

Oceń publikację: + 1 + 53 - 1 - 20

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (40):
 • ~Ja_2 2017-01-30 17:48:40

  Zabija nie tylko plemniki ...
  Zapraszam do lektury styczniowego wydania Gazety Rybnickiej i zapoznania się z wywiadem udzielonym przez dr Wojciecha Kreisa odnośnie zagrożeń wynikających z oddziaływania smogu na ludzi.
  Przede wszystkim polecam go dla płytko myślących o pseudo oszczędnościach wynikających z palenia odpadami węglowymi i śmieciami. Dziś zaoszczędzisz a jutro ... Jeśli chcesz truć samego siebie to mnie nic do tego, lecz jeśli trujesz i mnie to już nie ma na to mojej zgody !!!

  Egon z Rybnika - śmierć rybnickiemu smogowi !!!

  57 45
 • ~ 2017-01-30 17:54:01

  tego się nie da słuchać smog, mam wrażenie że na tym Śląsku się sam urodziłem a cały Rybnik nie dawno się pojawił :) . Niemiecki emeryt jedzie z rodziną na zimę do afryki i nie palą wcale parę litrów na rok . Polski emeryt stoi przed gabinetem lekarza z butelką moczu i spala 8 ton węgla . Proste !!!!

  46 47
 • ~ 2017-01-30 18:35:23

  przede wszystkim smog zabija u niektórych resztki zdrowego rozsądku
  dlatego parafrazując
  smogooszołomom mówimy nie !

  55 50
 • ~Arteks 2017-01-30 18:57:10

  @ursus - mułowcy zostali sami na placu boju... Nawet Polska Grupa Górnicza chce się wycofać ze sprzedaży indywidualnym osobom odpadów górniczych zdając sobie sprawę z tego, że niszczy w ten sposób wizerunek węgla. Mułooszołomom mówimy nie!

  48 62
 • ~MTWWD 2017-01-30 19:23:20

  A jo mom taki zapos mułu, że nic mie nie ruszo. Chajcuja i chajcuja i mom hyc. A jak plemników mie bydzie to też dobrze bo kondonów nie byda musiół kupowoć.

  61 59
 • ~menworld 2017-01-30 19:27:26

  SMOG to nie problem. Problem jest w tym, że ludzie żyją coraz biedniej!... zajmijcie się lepiej zarobkami obywateli a oni dobrze wiedzą, że jak będzie ich stać to sami przejdą np. na gaz czy palenie węglem! znam dużo ludzi co musieli zrezygnować z gazu bo tak zdrożał, że nie było wyjścia.. realia są takie, że coraz większe podatki, leki coraz droższe, leczenie prywatnie.. chyba ze czekać pare lat na wizyte (np do kardiologa) itd itd, Zajmijcie się tym lepiej! A co do smogu, to poszukajcie sobie o co w tym naprawdę chodzi (bo nie o nasze zdrowie) - jaki jest cel tej całej kampanii o smogu :) podpowiem, że sprytnie wykorzystują naszą naiwność :) napisałem wcześniej trochę wiecej o tym to zaraz mnie usunęli, mimo, że bardzo dużo pozytywnych komentarzy było. Pamiętacie, kiedyś było pełno zakładów i jakoś nikomu to nie przeszkadzało, a teraz niema nic i nagle larmo i to w całej Polsce! :) ale chemia w jedzeniu tuż to samo zdrowie a co drugi alergik hehe, tak jak akcja z ociepleniem.. poźniej okazało się, że to niezła ściema była :)

  95 35
 • ~imrahil 2017-01-30 19:50:01

  smog to nie jest problem? tak może pisać tylko osoba, która nigdy nie spędziła zimy na świeżym powietrzu. opracowania naukowe to jakiś spisek? smród to spisek? kiedyś larma nie było, bo ludzie nie byli świadomi tego co się dzieje. u niektórych faktycznie smog zabija resztki zdrowego rozsądku. smog u nas jest poza skalą pomiarową w cywilizowanych krajach. poza problemami ze zdrowiem mamy brudne elewacje budynków, tarasy, brudzące się szybko okna, wiecznie brudne samochody (przy czystym powietrzu deszcz zmywa z samochodów brud, u nas zostawia syf), ubrania śmierdzące jeśli ktoś odważy się na spacer. no i głupich ludzi, którzy pchają do nowych domów węgiel, kombinują jak tu nie zaizolować domu zgodnie ze sztuką, słuchają "fachowców" szkodników. do starych domów kupują znacznie przewymiarowane kopciuchy, w których nie chcą palić czysto. narzekają na biedę wyrzucając tony niespalonego opału przez komin i trując dzieci, przy okazji chwaląc się niezdrowymi temperaturami w domu i regulacją temperatury przez otwieranie okien. jak górnik miał 8 t deputatu to spalał te 8 t, jak przechodzi na emeryturę i nie ma to nagle ten sam dom u niektórych potrafi pociągnąć 4 t i to bez obniżania komfortu. teraz narzekają że ktoś ich zmusi do odrobiny kultury, a to przecież tak jak z kanalizacją - chyba nie wylewacie szamba na działkę sąsiada (albo do domu sąsiada, bo z kominów czasem tak wali, że niektórzy mają to w domu)?

  44 44
 • ~Henryk Adamczyk 2017-01-30 19:52:12

  menworld - dobry początek poruszyłeś mnie :) ja zacząłem prace jako kowal piece i spalanie mam w małym paluszku . Firma google nie wie co to spalanie węgla detonacyjne a to jedyny ekologiczny proces spalania . Popierając ten smog to za dziesięć lat będziemy mieć w piwnicy piece z certyfikatem a smog za oknem .

  35 3
 • ~psotnik 2017-01-30 19:53:36

  Kiedy ta wiosna? Bo tego już ani więcej czytać ani więcej słuchać się nie chce. W tym sezonie grzewczym ludzie chorują w zeszłym byli mega zdrowi i mega się rozmnażali! Ktoś wmówił że smog to TYLKO przez złe spalanie ( a przypominam że to nie tylko!) ludzie to podchwycili i wariują. Na lato będzie zakaz palenia grilla. Kto za? Przypominam że to też szkodzi (tzn. nie tak bardzo ten dym bardziej chyba nadmiar alkoholu :P) ale niech będzie.

  66 16
 • ~Arteks 2017-01-30 20:12:29

  @menworld - ludzie się co raz bardziej bogacą. Aż wierzyć się nie chce jak duże zakupy robią ludzie i z jakich wygód korzystają, jakie kupują wyposażenie do mieszkań i jak zwiedzają Europę i świat.
  Dzięki programowi 500+ nawet rodzinom wielodzietnym bardzo się poprawiło, a bez pracy są obecnie tylko ci którzy nie chcą pracować. Jeśli kiedykolwiek wprowadzać reformy związane z poprawą powietrza - to nie ma lepszego czasu na to od obecnego. I chyba władze miasta, województwa i państwa to wreszcie pojęły! :)
  Piszesz, że kiedyś było dużo zakładów i ludziom to nie przeszkadzało. Przeszkadzało tylko do połowy lat 80. nie można było o tym pisać. A później zaczęto likwidować zakłady, zakładać filtry i udało się zminimalizować wpływ zakładów przemysłowych na środowisko. Za mało jednak zrobiono aby walczyć z niską emisją. A największym błędem było dopuszczenie montowania pieców-śmieciuchów w nowo powstających budynkach. Nie stać kogoś? Niech nie buduje domu! Po wpisach widać, że mentalność też jest do tyłu gdzieś z 50 lat za resztą Europy... Wielu mówi, że w takich krajach jak Polska z ciemnotą trzeba walczyć przez zakazy i kary. Trudno się z nimi nie zgodzić. Obowiązkowe przyłączanie do kanalizacji sprawiło, że rzeki i potoki są co raz czystsze, ustawa śmieciowa spowodowała, że w lasach zdecydowanie ubyło dzikich wysypisk. Teraz przyszła pora na uporządkowanie spraw związanych z powietrzem. :)

  36 57
 • ~Kwinto 2017-01-30 20:33:54

  Naprawdę te artykuły zaczynają mi bardziej szkodzić niż ten smog, przecież dzieci w przedszkolu wiedzą że z zanieczyszczenia powietrza zdrowsi nie jesteśmy, teraz tylko codziennie można dopisywać do tego choroby.
  Na poprawę humoru dodam że na pewno za parę dni pojawi się kolejny program rządowy szczepionka + dla każdego obywatela.
  Mnie bardziej spada testosteron na widok Pawłowicz, Mazurek, Kępy czy Lichockiej, do smogu organizm już przyzwyczaiłem.

  40 15
 • ~imrahil 2017-01-30 20:38:18

  dodam jeszcze że z biedy nie buduje się nowego domu. a już na pewno nie nowego domu ogrzewanego węglem. kto ma głowę na karku, policzy sobie ile go taki system kosztuje, policzy ile za to może kupić dodatkowej izolacji, o ile lepsze okna i drzwi, że wystarczy też na odzysk ciepła z wentylacji. to wszystko to nie tylko oszczędności na ogrzewaniu, ale komfort przez cały rok. teraz wystarczy wybudować zgodnie z zasadami budowlanymi, a nie wg porad "pana murarza" ("ile też panu przez te w sumie 100 mb mostka liniowego ciepła ucieknie? nawet pan tego nie zauważy") i mamy dom wysoce energooszczędny, tani w budowie i eksploatacji.

  20 28
 • ~MTWWD 2017-01-30 20:43:38

  Zaś to samo szkryflecie. Jak gaz bydzie kosztowół tela co mie teroz kosztuje muł to zaroz odpalom piec gazowy co ostatnio rzech go używoł chyba jeszcze za komuny bo wtedy gaz był tani.

  47 12
 • ~menworld 2017-01-30 20:56:23

  Ten co ma kasę to normalne, że ma gaz bo go stać. A pamiętacie jak niedawno Rybnik się chwalił, że Rybniczanie najdłużej żyją w Polsce?? było to wypisane jakich lat dożywają mimo kiepskiej opieki zdrowotnej.. że nawet na terenach wiejskich tyle nie żyli. A teraz rok później znowu bębnią, że tacy wrażliwi się od razu zrobiliśmy :) no domy budują bo na kredytach na 30 lat.. Aż tak cudownie nie jest, bo kiedyś jak ojciec szedł do pracy jako zwykły pracownik to było go stać budować dom bez kredytów, żona nie pracowała i mieli jeszcze dzieci, a teraz pracując to ledwo na używany samochód starczy bo o nowym to można pomarzyć. Oczywiście są tacy co się powodzi i czego życzę każdemu ale przeciętny obywatel ma ciężko się utrzymać a co dopiero całą rodzinę.

  53 7
 • ~Sebastian Jurkiewicz 2017-01-30 20:57:15

  Korzyść ze smogu jest taka, że nagle Rybnik zaczął być z czegoś znany i już nie trzeba ludziom z Polski tłumaczyć, że Rybnik to takie miasto koło Gliwic.

  34 12
 • ~Arteks 2017-01-30 21:23:29

  @Jurkiewicz - nigdy nie trzeba było tak mówić bo jeśli ktoś nie zna Rybnika, to Gliwic tym bardziej nie będzie znał. Dzisiaj Rybnik nie ma najgorszej sytuacji z powietrzem. Dane ze stacji pomiarowych: AQI w Rybniku 66, w Gliwicach 176, a w Katowicach i Krakowie powyżej 200... No chyba, że rybniccy jaskiniowcy się postarają to ich "przegonimy". ;) @MTTWD -pożal się rodzince, wypłacz się na forum, pohejtuj blokersów, a potem szporuj na wongel. Ps. Super, że się pojawiłeś w komentarzach. Niech decydenci wiedzą jak tępe mamy społeczeństwo, które samo od siebie w tym pokoleniu niczego by nie zmieniło. A dzięki takich uchwałom - będą musieli zmienić przyzwyczajenia. @menworld - te wszystkie nowe i stare salony samochodowe w Rybniku to powstały tak dla szpanu, z pasji kolekcjonerskiej ich właścicieli? ;) Jeśli ktoś jest pazerny i skąpy w kontekście opału - to tak samo będzie skąpy i pazerny jeśli chodzi o auta. Wczoraj w TVN była świetna dyskusja na temat stanu powietrza w miastach i tego jakie gractwo sprowadzane jest do Polski. Wiele diesli ma uszkodzone lub wycięte filtry DPH a benzyniaki mają uszkodzone katalizatory. Za granicą takie coś jest niedopuszczalne, w Polsce na razie nikt się tym nie przejmuje. Ale też dojrzejemy do tego aby przestać tolerować Polskę jako największe złomowisko Europy. To tylko kwestia czasu.

  18 45
 • ~ 2017-01-30 21:32:04

  Menworrd, priorytety, rozumiesz? I ja, i sąsiedzi mają doprowadzony gaz. Status społeczny i zarobki porownywalne, nieco na ich korzyść. I co? My oszczędzamy, umiemy sobie czegoś odmówić i mamy chłodniej, ale nie trujemy. Oni kupują kolejne auto (żeby się wozic do kosciola kilkaset metrów), jakieś szpetne ozdoby do ogrodu, strzelają drogimi racami w Sylwestra, zmieniają telefony i tablety na nowsze. .. Tak że nikt mnie nie przekona o tej rzekomej biedzie.

  26 17
 • ~bartezz 2017-01-30 22:28:57

  Arteks - filtry cząstek stałych DPF nie DPH. Jak już wspomniałeś o wyciętych tych filtrach lub katalizatorach to, niektórzy robią to świadomie bo pózniej sprzedają te wycięte katy a w nich jest porcelana.

  18 2
 • ~Arteks 2017-01-30 23:40:52

  @bartezz - masz rację, oczywiście DPF - literówka sorki. ;| Główną przyczyną ich usuwania jest ich zapychanie po kilku latach eksploatacji. Dlatego w krajach zachodnich niektórzy pozbywają się diesli już po 3 latach eksploatacji bo potem trzeba w nie ciągle inwestować, nawet jeśli są to tak dobre silniki jak TDI z WV. Tam ci nie dopuszczą diesla na przeglądzie, jeśli masz niesprawny filtr DPF! Dla nich to jest tak samo ważne jak sprawność hamulców. Poza tym jak masz zapchany filtr to włącza się tryb awaryjny, trzeba ten błąd kasować i w końcu albo wymienić filtr który jest bardzo drogi albo go... wyciąć co robi większość polskich kierowców. No i wtedy taki diesel kopci jak parowóz, a do atmosfery leci wszystko bez jakichkolwiek filtrów. Cały zamysł fachowców-ekspertów którzy chcieli zmniejszyć zanieczyszczenie spalinami z tego rodzaju silników zostało zniweczone.

  9 14
 • ~bartezz 2017-01-31 00:25:58

  Arteks - a wiesz w czym tkwi cały problem? otóż dużo ludzi upiera się, że musi mieć diesla, więc kupują taki samochód większość nowych ma już DPf-y i pokonują tymi samochodami krótkie dystanse np. do pracy, gdzie nawet silnik nie zdąży osiągnąć swojej temp.90 stopni przez dłuższy czas takiej jazdy zapycha się DPF. Dlatego każdy kto ma o tym pojęcie wie, że mając diesla z DPF-em trzeba od czasu do czasu przegonic go konkretnie np. na autostradzie by filtr się nie zapychał.

  21 2
 • ~bartezz 2017-01-31 00:32:57

  Starej generacji diesle nie mające DPF-a kopcą już ze względu na wyeksploatowaną jednostkę, lejące wtryski i zużytą turbinę.
  Choć dalej będę powtarzał, że spaliny z samochodów to pestka w porównaniu z kopcącymi kominami.

  12 5
 • ~jurempus 2017-01-31 06:38:01

  Ja tu czegos nie rozumiem.Rok temu była zima dwa lata temu też była i co najlepsze trzy lata temu także była i jakoś nikomu smog nie przeszkadzał.A teraz debaty cuda nie widy bo smog jest.Mogę się założyć lub jestem pewny że jak zrobią zakaz sprzedaży mułu itp to prywatne lasy szybko znikną z oczu i ludzie będa drewnem palić.A każdy kto ma las to wycinke załatwi w tydzień

  18 8
 • ~kierowca bombowca 2017-01-31 07:23:10

  Jak widzę tych darmozjadów za biurkami to mi niedobrze się robi.

  16 10
 • ~przykopa 2017-01-31 09:01:32

  W Krakowie smog powstaje głównie ze spalania odpadu węglowego zwanego miałem. I myślą nad zakazem sprzedaży tego odpadu .U nas ustalenia są diametralnie inne. ,,Winne jest" np. spalanie węgla o wysokiej wartości energetycznej i niskiej zawartości siarki i popiołów ( flotokoncentrat). U nas ci co ogrzewają się miałem zadowoleni z siebie najgłośniej krzyczą , że inni ich trują ? Gdzie tu jest sens? gdzie tu jest logika?Czyżby w Krakowie posiadającym bardzo duże zaplecze naukowo-badawcze, nie zakazując sprzedaży węgla wysokogatunkowego się mylili ?

  10 0
 • ~Abisall 2017-01-31 09:02:54

  @
  ~jurempus
  "Ja tu czegos nie rozumiem.Rok temu była zima dwa lata temu też była i co najlepsze trzy lata temu także była i jakoś nikomu smog nie przeszkadzał"
  Nawet z archiwum tego portalu widać że to zdanie jest całkowicie fałszywe
  http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,ostrzezenie-nad-rybnikiem-unosi-sie-smog,wia5-3266-15731.html
  http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,stan-zanieczyszczenia-powietrza-jest-efektem-wielu-czynnikow,wia5-3284-19371.html
  http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,rybniczanie-beda-sadzic-panstwo-polskie-za-trujace-powietrze,wia5-3284-18685.html

  Kpicie sobie że ci co podnoszą temat zanieczyszczenia powietrza to sezonowi aktywiści zmanipulowani przez tych ONYCH - a prawda jest taka że to ci którzy obśmiewają te działania prędzej nazwani mogą być niezorientowanymi w temacie ignorantami którzy pod wpływem impulsu bredzą że to wszytko tylko nie niska emisja sprawia że w tym mieście oddychamy czym oddychamy. Lata mieli ludzie na to żeby unowocześnić swoje domowe instalacja grzewcze ale woleli tokować że "to Śląsk a nie uzdrowisko, że mój upa tak palił, mój fater tak palił to i ja bede , że mnie nie stać na modernizację bo ..., że stać mnie ino na muł a flot a w domu muszę mieć ciepło przecież" Ok sami mnie chcieli to wreszcie systemowo się za nich wzięto i jak nie dało się po dobroci to da się po złości - jak raz drugi przyjdzie zapłacić mandacik za truci to się nagle znajdą i chęci i fundusze

  7 15
 • ~ 2017-01-31 09:04:45

  palenie odpadami typu flot, muł, miał nie ma nic wspólnego z kulturą ludzi, ich wykształceniem, czy pozycją. Jest jedna dzielnica, w której dom, w którym mieszka była p. Dyrektor szkoły, Pani obecna Dyrektor Szkoły, prawnik i inne szacowne osoby, codziennie późnym popołudniem rozpala ogień i tylko przykłada mułem, bo pewnie na inny piec i opał ich nie stać. Węgiel drogi. Proszę zobaczyć centrum tzw. Ochojca, centrum usługowe, gdzie z każdego komina leci w powietrze czarna smoła, i w cale nie jest pewne, czy to tylko miał, czy też inne "odpady". Cóż, biednych na węgiel czy gaz stać, ale tych nowobogackich nie stać, taka "patologia wyższych sfer", tam nasza SM nie pójdzie, bo lepiej postraszyć babcię niż kwiat rybnickiego biznesu czy szkolnictwa....

  14 10
 • ~czorcik 2017-01-31 10:16:10

  Boxer...w Ochojcu SM kontrolowała nawet ważność szczepień psów, ale próbek resztek z pieca CO jakoś nie chcieli pobrać!!! Bo trzeba za badanie sporo płacić??? Bo okazałoby się, że resztki po spalaniu mułu, miału są bez trujących elementów? Ba histeria smogowa by upadła i wielu nic już nie zarobi na smogu?

  11 7
 • ~Arteks 2017-01-31 11:51:57

  @boxer - bo wielu ludzi uwierzyło w to, że ich "nie stać" tak jak Wałęsa uwierzył, że Bolek to nie on... Dyrektor szkoły według listy zarobków z DZ zarabia powyżej 7000 zł. Oczywiście też może powiedzieć, że ją "nie stać" bo lubi wydawać zamiast na ekologiczniejsze ogrzewanie np. na swoje hobby, kosmetyki, koncerty czy wymianę auta co 3 lata... Macie przykład dzielnica Północ - pełno bogatych ludzi tam mieszka i czy powietrze tam jest lepsze? W Polsce zmiany można wymusić tylko ustawami, które powstają niestety latami.

  6 15
 • ~przykopa 2017-01-31 12:21:53

  ~Arteks 2017-01-31 11:51:57
  .... bo wielu ludzi uwierzyło w to, że ich "nie stać" tak jak Wałęsa uwierzył, że Bolek to nie on...
  Arteks. Wałęsa jest jednym z największych polaków obecnych czasów... I guzik mnie to obchodzi , czy gdzieś na początku lat 70 tych coś tam przymuszony do tego podpisał , czy też nie....
  Nie jestem zwolennikiem politycznym Wałęsy. Ale uważam że należy go szanować jako człowieka wybitnego. Ci co na niego plują napuszczeni i sterowani przez populistycznych oszołomów z Torunia im podobnych . Robią to bo myślą, że plując na wielkiego człowieka, sami staną się przez to ,,trochę większymi".
  Arteks , to złudzenie .Trochę samodzielnego myślenia.Lepiej spojrzeć do lustra.

  7 9
 • ~Arteks 2017-01-31 12:32:45

  @przykopa - co do Bolka, to niech go oceni historia ale... po co kłamał?
  Brał pieniądze za donoszenie i być może nie raz zaszkodził swoim kolegom z pracy. Niektórzy ludzie tak daleko posuwają się w różnej mitomanii, że potem sami wierzą w coś co zostało wykreowane. Napisałeś "trochę samodzielnego myślenia". Tak, ja popieram myślenie i dlatego dziwię się, że w twoich wpisach jest tyle sprzeczności i braku myślenia. Dlaczego wsadzając kolejną łopatę mułu do pieca, nie pomyślisz, że przyczyniasz się do trucia swojej rodziny i sąsiadów oraz psucia wizerunku Rybnika i Śląska?

  6 10
 • ~adiqq 2017-01-31 13:08:15

  @przykopa,arteks - kłamał to raz, a dodatkowo niszczył dokumenty, usuwał ludzi którzy mogli coś wiedzieć o jego przeszłości...trochę dużo tego się zbiera. No ale to nie ten temat..

  9 6
 • ~przykopa 2017-01-31 13:44:57

  ,,Tak, ja popieram myślenie i dlatego dziwię się, że w twoich wpisach jest tyle sprzeczności i braku myślenia. Dlaczego wsadzając kolejną łopatę mułu do pieca, nie pomyślisz, że przyczyniasz się do trucia swojej rodziny i sąsiadów oraz psucia wizerunku Rybnika i Śląska? "
  Arteks ja od bardzo wielu lat nie dołożyłem łopaty mułu do pieca. Ciężko się z kimś rozmawia , jak druga strona nie słucha tego co się do niej mówi i odpowiada cały czas sloganami nie związanymi rzeczowo z tematem. Ja w przeciwieństwie do Ciebie jestem otwarty na dyskusję i i empiryczne rozważenie argumentów ( co według ciebie nazywa się sprzecznością ).Dla potwierdzenia faktów ( własnego dowartościowania),nie muszę też zaciągać opinii u populistycznych mentorów z Torunia , czy Nowogrodzkiej...

  5 6
 • ~pprywatne 2017-01-31 14:06:48

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 1
 • ~pprywatne 2017-01-31 14:16:44

  Wałęsa jest jednym z największych polaków obecnych czasów...
  I to właśnie niektórych doprowadza do dupościsku...

  12 11
 • ~ 2017-01-31 14:50:56

  ~Arteks 2017-01-31 12:32:45
  (...)Niektórzy ludzie tak daleko posuwają się w różnej mitomanii, że potem sami wierzą w coś co zostało wykreowane. (...)

  to powinno być napisane DUŻYMI, ZŁOTYMI LITERAMI, właśnie tak tworzą się mity i teorie na tym portalu, także te dotyczące smogu, walki z nim czy komunikacji zbiorowej

  ~Arteks 2017-01-30 18:57:10
  "@ursus - mułowcy zostali sami na placu boju... Nawet Polska Grupa Górnicza chce się wycofać ze sprzedaży indywidualnym osobom odpadów górniczych zdając sobie sprawę z tego, że niszczy w ten sposób wizerunek węgla. Mułooszołomom mówimy nie!"

  jeżeli ma wejść zakaz palenia mułem, to PGG chcąc nie chcąc zakończy jego sprzedaż , także nie tyle chce, co musi, mamy tu kolejny przykład mitomanii

  8 4
 • ~jojo 2017-01-31 15:05:39

  Bo ten cały smog to wina niezrównoważonego transportu. Prawda arteks ?

  9 7
 • ~zmarzloki 2017-01-31 15:55:31

  Cały ten smog to wina stacji pomiarowych, kiedyś nie było pomiaru i żyło się lepiej.

  10 5
 • ~orient 2017-01-31 18:16:14

  Śląscy naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego wystosowali apel w sprawie skrócenia okresu używania kotłów gorszych od piątej klasy do 2022 roku. Ciekawe czy ten mądry głos zostanie usłyszany w konsultacjach. Zgadzam się z nimi, że okres jaki Urząd Marszałkowski chce dać na wymianę kopciuchów jest stanowczo zbyt długi.

  5 11
 • ~po prostu ja 2017-01-31 21:28:25

  A co to "pleminiki"?

  5 0
 • ~przykopa 2017-01-31 21:53:54

  ~orient 2017-01-31 18:16:14
  Śląscy naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego wystosowali apel w sprawie skrócenia okresu używania kotłów gorszych od piątej klasy do 2022 roku. Ciekawe czy ten mądry głos zostanie usłyszany w konsultacjach. Zgadzam się z nimi, że okres jaki Urząd Marszałkowski chce dać na wymianę kopciuchów jest stanowczo zbyt długi.....

  W roku 2016 kupiłem nowy kocioł dolnego spalania , o wysokiej sprawności. Kocioł ten posiada pełną dokumentację z ważną homologację dopuszczającą go do użytkowania. Zgodnie z obowiązującym prawem , nowe wprowadzone ustawodawstwo nie może obowiązywać do tyłu. Czy ktoś słyszał by wyburzać kilkuletnie budynki które nie spełniają nowszych norm ? Czy ktoś słyszał by z takiego samego powodu złomować kilkuletnie samochody?
  Szykuje się bubel prawny i sądy będą miały wiele roboty

  6 5

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Rybnik potrzebuje parku kulturowego?
Oddanych głosów: 568