zamknij

Wiadomości

Śmiertelnie potrąciła egzaminatora. Barbara K. skazana

2020-08-17, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Dzisiaj w rybnickim sądzie rejonowym zapadł wyrok ws. Barbary K. Kobieta za śmiertelne potrącenie egzaminatora została skazana na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Przez 10 lat nie może też prowadzić jakichkolwiek pojazdów mechanicznych. Skazanej nie było dzisiaj podczas ogłoszenia wyroku.

Reklama

Zanim zapadł dzisiaj wyrok, sędzia Justyna Sarikaya usłyszała dzisiaj mowy końcowe zarówno strony oskarżającej, jak i broniącej Barbary K. Ze względu na dane wrażliwe, sąd jednak utajnił ten przebieg rozprawy, a media musiały poczekać na korytarzu.

Ogłoszenie wyroku było już jawne. Na sali rozpraw nie było Barbary K. Tymczasem Justyna Sarikaya ogłosiła wyrok. Oskarżona kobieta jest winna zarzucanego jej czynu.

- Naruszyła nieumyślnie zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym podczas wykonywania zadania 2, tj. jazdy po łuku. Jadąc do przodu nie zatrzymała się w wyznaczonym miejscu tylko kontynuowała jazdę. Po potrąceniu pachołku z tyczką gwałtownie przyśpieszyła. Poprzez stosowanie niewłaściwej techniki jazdy, nie hamując, a zwiększając prędkość doprowadziła nieumyślnie do wypadku drogowego, potrąciła Łukasza O, który poniósł śmierć na miejscu. Czynu tego dopuściła się mając ograniczoną w stopniu znacznym zdolność do rozpoznania jego znaczenia i kierowania swoim postępowaniem – mówiła sędzia.

Barbara K. została skazana na 6 miesięcy pozbawienia wolności. Sąd jednak zdecydował o zawieszeniu kary na okres do 2 lat. Ponadto sprawczyni śmiertelnego wypadku otrzymała zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych na okres 10 lat. Sąd wymierzył ponadto karę grzywny 100 stawek dziennych, przy czym jedna stawka dzienna wynosi 40 złotych.

Jak wyjaśniała sędzia Justyna Sarikaya w uzasadnieniu wyroku, oskarżona dopuściła się czynu w trakcie egzaminu państwowego na prawo jazdy.

- Należy wskazać, że osoba egzaminowana powinna dysponować wiedzą teoretyczną i umiejętnościami wykonywania podstawowych manewrów drogowych oraz znać obsługę pojazdów. Barbara K. rażąco naruszyła zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Nie zatrzymała się po wykonaniu manewru na łuku, operowała tylko sprzęgłem i gazem, ani razu nie użyła hamulca. Świadczy to o tym, jak poważne niebezpieczeństwo spowodowała – wyjaśniła sędzia.

Biegli stwierdzili, że kobieta zamiast się zatrzymać, jechała cały czas na pierwszym biegu osiągając prędkość 50 km/h. W pewnym momencie nawet spuściła wzrok i spoglądała na układ jezdny samochodu. Szukała rozwiązania problemu, ale nie wiedziała jak się zachować.

- Biegli psychiatrzy stwierdzili, że oskarżona cierpiała na zaburzenia czynności poznawczych. Miało to istotny wpływ na jej zachowanie w tym tragicznym dniu. Mimo to, Barbara K. postanowiła przystąpić do egzaminu pomimo czynników chorobowych. Cierpi na wiele schorzeń, ale zdecydowała się to zrobić – dodała Justyna Sarikaya.

Sędzia wykluczyła też winę samego pokrzywdzonego. Tłumaczyła, że nie miał czasu na podjęcie decyzji ratującej jego życie.

- Cała ta sytuacja była bardzo dynamiczna. Zaczął uciekać przed pojazdem w przód. Nie można czynić mu zarzutu, że wybrał niewłaściwy manewr obronny. Biegły wskazał, że gdyby skoczył w bok, to uniknięto by wypadku. Biegły ustalił jednak, że miał czas na podjęcie decyzji tylko 0,2 sekundy – usłyszeliśmy.

Rodzina poszkodowanego Łukasza O. nie chciała komentować wyroku sądu.

---

Przypomnijmy, 24 czerwca 2019 w Rybniku doszło do tragedii. W Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego 68-letnia Barbara K. w tym dniu zdawała egzamin na prawo jazdy. Wykonywała jazdę po łuku. Kiedy już wydawało się, że zakończy zadanie, ruszyła nagle do przodu, postrącała słupki i uderzyła samochodem w egzaminatora. 35-letni Łukasz O. zginął na miejscu.

Nic nie zapowiadało tragedii. Barbara K. bezbłędnie wykonała pierwsze zadanie na placu manewrowym. Drugie z kolei, czyli jazda po łuku zakończyła się już tragicznie. Z relacji świadków wynika, że oskarżona zamiast się zatrzymać, wjechała w pachołek i jechała dalej samochodem do przodu.
Łukasz O. bronił się przed samochodem, uniósł ręce. Oskarżona tuż po zdarzeniu siedziała – nie panikowała, nie płakała, była spokojna i najprawdopodobniej w szoku.

Właściciel ośrodka nauki jazdy w Tychach (gdzie uczęszczała Barbara K.) mówił, że oskarżona wyjechała regulaminowe 30 godzin. Wspomniał, że kobieta wykupiła dodatkowe jazdy, nie pamiętał jednak jak dużo tego było i kiedy.

Oceń publikację: + 1 + 23 - 1 - 92

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~marys76 2020-08-17 13:06:58

  Śmiesznie łagodny wyrok. ZABIŁA człowieka i dostała "zawiasy"!!! PARANOJA !

 • ~bombi 2020-08-17 13:17:53

  Ten wyrok to jakaś parodia... Przez 10 lat nie może prowadzić? Czyli jak będzie miała koło 80 lat, to pewnie pójdzie na prawko..

 • ~kierowca bombowca 2020-08-17 13:34:18

  ~marys76

  zobaczymy jaki wyrok dla siebie wybierzesz jak bedziesz miał zdarzenie, w wyniku którego ktoś zginie cwa niaczku, geroj za monitorem będzie sędziom i katem, jakie to polaczkowe

  91 83
 • ~skuty 2020-08-17 14:23:35

  Przepis na bezkarność.

  1. Bądź kobietą.

  Koniec przepisu.


  Żałosny wyrok. Jestem na 100% pewny, że mężczyzna dostał by co najmniej dychę za to samo.

  Popierdółka, a nie państwo.

  64 70
 • ~Janusz_Cebularz 2020-08-17 14:52:39

  Państwo z g*wna i patyków

  44 34
 • ~UFOmWOM 2020-08-17 15:17:30

  Skoro ta pani pojawiła się na egzaminie, na pewno wcześniej nikt do jej jazdy nie miał zastrzeżeń. Ale czy kogoś da się kogokolwiek sprawdzić, czy jest dobrym kierowcą tylko w ciągu 30 godzin jazdy? Z czego oczywiście część spędza się, ucząc się manewru na tzw. "łuku". Mimo iż byłam dobrze przygotowana do egzaminu, wykupiłam sobie dodatkowe godziny ponieważ nadal nie czułam się na drodze zbyt pewnie. Od początku wiedziałam, że przyznane nam godziny na naukę jazdy, to stanowczo zbyt mało! Naprawdę, myślę że te osoby które zdały za kolejnym razem, są dużo lepiej przygotowane do jazdy niż te, które zdały za pierwszym. Uczymy się na błędach, a jeśli ich nie popełniamy podczas nauki, to nie wiemy jak reagować. W tym przypadku skończyło się to tragicznie, zawiodła psychika - pani musiała być w ogromnym stresie. Na pewno największą karą dla niej jest świadomość, co zrobiła. Przestańmy więc publicznie krytykować, bo to nic nie da. Najlepiej byłoby zmienić zasady obowiązujące we wszystkich szkołach nauki jazdy. Gdyby każdy krytyk zasygnalizował, że trzeba zmienić np. ilość godzin obowiązkowych do "wyjeżdżenia", na pewno przyszli kierowcy byliby lepiej przygotowani do różnego rodzaju pojawiających się na drodze sytuacji.

  62 10
 • ~Janusz_Cebularz 2020-08-17 15:30:18

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  25 13
 • ~PogromcaSzkodnikow 2020-08-17 15:45:23

  Dlatego ogarnia mnie smiech jak widze sedziego mowiacego o lamaniu Konstytucji :)))))

  i zawsze sobie wtedy mysle.. „a widzisz... a widzisz... trzeba bylo sie przykladac do swojej pracy to by ludzie za toba staneli murem.. a wiekszosc Polakow ma was dosc za wasze wyroki”

  30 8
 • ~Zoltan666 2020-08-17 16:54:07

  czyli w zasadzie nie poniesie żadnej kary. wczoraj ogladałem na Netflixie dokument o lasce z USA która zadzwoniła do nieznajomego gościa i się z nim umówiła na spotkanie po czym kiedy przybył ulotniła się, jej koledzy chcieli go opędzlować z kasy ale kolo byl wysportowany i widząc że nie dają mu rady posłali mu 4 kulki. nie pociągnęła za spust, nawet jej nie było na miejscu w chwili morderstwa ale została uznana winną jak jej koledzy i wszyscy dostali karę dożywocia. w PL by ją pewnie puścili bo tylko zadzwoniła do kolesia żeby się umówić na spotkanie.

  35 8
 • ~UFOmWOM 2020-08-17 17:28:47

  Janusz Cebularz - naprawdę myślisz, że to takie proste? Większość osób nie zdaje sobie sprawy, że może stworzyć jakieś zagrożenie. Szczególnie dotyczy to właśnie ludzi młodych - świeżo upieczonych kierowców. Może ja zdaję sobie sprawę z czyhających niebezpieczeństw, ale większość osób - przynajmniej tak dobrze założyć - nie.

  Ja akurat jestem za tym, by jednak godzin nauki jazdy było trochę więcej, przynajmniej z 5 godzin (czyli 35h). Wtedy taki kursant bardziej zapoznały się z różnymi sytuacjami na drodze, dzięki czemu można by uniknąć sytuacji jak miała miejsce na tym słynnym egzaminie na placyku.

  Zazwyczaj panowie mają odrobinę większe doświadczenie, bo jeździli samochodem już zanim zapisali się na kurs prawa jazdy. Panie natomiast często wsiadają po raz pierwszy do samochodu, pierwsze pół h jest takie zapoznawcze jak zapina się pasy, gdzie włącza się jakie światło itp.

  10 2
 • ~nutria123 2020-08-17 18:46:27

  rybnik com pl dlaczego nie kasujecie tych hejterskich komentarzy?chcecie by znów ktoś samobójstwo popełnił?

  14 14
 • ~Dintojra 2020-08-18 11:17:30

  Czyli należy wprowadzić szkolenia dla egzaminatorów z technik uciekania (ratowania życia) przed egzaminowanymi ?
  Wiem, mało śmieszny żart... ale poza śmiercią tego młodego człowieka, cała ta sprawa to żart i kpina.
  To obraz jak polskie państwo jest bezradne w tej dziedzinie od wielu, wielu lat niezależnie od tego kto rządzi.
  Wprowadza się głownie zmiany, które mają na celu osiąganie zysków, oraz zmiany kosmetyczne.
  Zapyta ktoś: skoroś taki mundry, to co trzeba zrobić ?
  Odpowiem przewrotnie: przenieść ze szkół lekcje religii tam gdzie były wcześniej czyli do salek katechetycznych, a w ich (lekcji religii) wprowadzić przedmiot pn. "Wychowanie komunikacyjne".
  Uczyć dzieci od najmłodszych lat zasad ruchu drogowego, przepisów, jazdy na rowerze w warunkach drogowych itd
  Po piątej klasie obowiązkowo egzamin na kartę rowerową.
  Powie ktoś, że przecież nie każdy dzieciak będzie kierowcą... to prawda, ale każdy jest i będzie pieszym, a tych przecież też obowiązują przepisy RD, ale nikt pieszych nie uczy przepisów, więc skąd taki pieszy ma wiedzieć co oznacza okrągły znak z ludzikiem na środku (zakaz ruchu pieszych).
  Jakby tego było mało dorosły pieszy miże sobie kupić skuter i zostać kierowcą jako uprawnienua mając... dowód osobisty :)
  Zdawaliście kiedyś

  5 0
 • ~Dintojra 2020-08-18 11:35:02

  Cd.
  Zdawaliście kiedyś egzamin z kodeksu drogowego przed odbiorem dowodu osobistego ? :) pytanie retoryczne.
  Co dalej ?
  Zmienić ilość godzin jazd samochodem na nieokreśliną zamiast tych 30.
  Człowiek, człowiekowi bratem... ale umiejętności i przyswajanie ich mogą być różne, jednemu wystarczy 10h, a innemu 60h będzie za mało.
  Niech decyduje instruktor SJ, to jest w ich interesieby zdawalność w ich szkole była wysoka.
  Przed rozpoczęciem kursu obowiązkowe badania lekarskie ogólne (tutaj najwyraźniej coś zawiodło, skoro ta pani cierpuała na tyle schorzeń, a mimo to dostała zgodę lekarza), fo tego obowiązkowe badanua psychotechniczne, bo tak jak nie każdy będzie artstą malarzem, tak nie każdy się odnajdzie za kierownicą, a im szybciej się o tym dowie tym niższe koszty poniesie.
  Dalej: możliwość nauki jazdy swoich dzieci (np. po 16 rż) przez rodzica mającego prawo jazdy np. od 10 lat.
  Na koniec: wyrzucić idiotyczne pytania z testów np. odnośnie wymuarów tablic rej. i wiele innych równie niepotrzebnych.
  Jest tylko jeden problem... zamiast udawać, że coś się w tej dziedzinie robi, trzeba zrobić rewolucję... nue zawadziłoby też uproszczenie przepisów RD zamiast ich dalszego komplikowania... od skomplikowanych przepisów są prawnicy, a nie każdy kuetowca musi nim być.
  Pozdrawiam i liczę na wiele minusów od tyvh co prawo jazdy znaleźli w chipsach:)

  6 1
 • ~TAKI JA 2020-08-18 16:40:25

  4 tyś. zadośćuczynienia za zabicie syna. Nie wiem czy to zgodne z prawem, ale rodzice ofiary powinni przekazać te pieniążki pani Justynie Sarikaya np. na waciki. Ciekawe na ile byłoby wycenione życie dziecka np. sędziego, kolegi pani Justyny Sarikaya?

  3 2

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1010