zamknij

Wiadomości

Śmierć egzaminatora: wyrok dla Barbary K. utrzymany. Sąd: zachowanie poszkodowanego nieracjonalne

2021-04-21, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Sąd Okręgowy w Rybniku rozpatrzył dzisiaj apelację ws. Barbary K. - kobiety, która w czerwcu 2019 roku śmiertelnie potrąciła egzaminatora w rybnickim ośrodku WORD. Wyrok został utrzymany i jest już prawomocny. Pojawiło się jednak coś nowego - zdaniem sądu to zachowanie poszkodowanego przyczyniło się też do wypadku.

Reklama

Przypomnijmy, nie tak dawno pisaliśmy o tym, że Prokuratura Rejonowa w Rybniku chciała zaostrzenia kary dla Barbary K. Kobieta za śmiertelne potrącenie egzaminatora została skazana na 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Przez 10 lat nie może też prowadzić żadnych pojazdów mechanicznych. Z kolei obrońca skazanej chciał dla swojej klientki łagodniejszego wyroku.

Podobnie jak w przypadku pierwszego procesu, apelacja toczyła się za zamkniętymi drzwiami. Dzisiaj w Sądzie Okręgowym w Rybniku zapadł wyrok II instancji. Sędzia Aleksandra Odoj-Jarek podtrzymała karę 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. To samo dotyczy zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

- Oskarżona nieumyślnie doprowadziła do wypadku drogowego w ten sposób, że potrąciła pieszego – egzaminatora Łukasza O., który poniósł śmierć na miejscu – czytamy treść wyroku.

Sędzia dopatrzyła się jednak winy samego poszkodowanego.

- Swoim zachowaniem przyczynił się do zaistnienia wypadku drogowego w ten sposób, że podjął obiektywnie nieracjonalne działania mające na celu zatrzymanie pojazdu kierowanego przez oskarżoną w wyniku czego znalazł się na torze jazdy tego pojazdu – odczytała treść sędzia Aleksandra Odoj-Jarek.

Paweł Stępień – wiceprezes Sądu Okręgowego w Rybniku dodaje, że to pokrzywdzony przyczynił się też do tego wypadku.

- Wyrok jest prawomocny. Nie podlega zaskarżeniu, ewentualnie od wyroku może być wydana kasacja – dodaje.

Dodajmy, że Barbary K. tak jak przy pierwszym ogłoszeniu wyroku, nie było dzisiaj w sądzie okręgowym.

Oceń publikację: + 1 + 28 - 1 - 31

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (2):
 • ~Longina b 2021-04-21
  14:34:14

  42 21

  Ten wyrok i uzasadnienie tego wyroku bardzo rozsądne.Każda śmierć w wypadku to tragedia.Jednak egzaminator powinien być szczególnie na to wyczulony.

 • ~Adam_Sl 2021-04-23
  00:03:44

  3 0

  Mnie od początku tej sprawy dziwi, że nikt z WORD nie został pociągnięty do odpowiedzialności a poszkodowany dopiero teraz określony jako "współwinny". To jest przecież plac egzaminacyjny, gdzie statystycznie większość oblewa, więc NIE potrafi jeździć (zdaniem WORD) więc dlaczego oni sami tam stoją a ich przełożeni na to zezwalają. Jak dla mnie BHP'owiec z WORD powinien wpisać jako winnego wypadku egzaminatora (jeżeli było szkolenie żeby nie stać na placu gdy jeżdżą tam ludzie bez prawa jazdy!) lub przełożonego za to, że kazał mu tam stać (w czasie gdy poruszają się tam osoby bez prawa jazdy).
  Każdy słyszał, że "szkoły słabo uczą" i dlatego "tyle oblewanych kursantów" ... chyba oprócz pracowników i kierownictwa WORD.
  BTW pamiętacie historię kursantki, która "spadła" z wzniesienia ... jak dla nie to była ostatnia szansa na poprawę bezpieczeństwa sowich pracowników dla WORD. Naprawdę dziwię się, że PIP i prokuratura nie badały tej sprawy z tej perspektywy.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy jesteś za autonomią dla Śląska?
Oddanych głosów: 1366