zamknij

Wiadomości

Ślązacy mniejszością etniczną? Pierwszy krok w sejmie zrobiony

2014-10-10, Autor:  ww
Wczoraj w sejmie odbyło się pierwsze czytanie obywatelskiego projektu zmiany ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Projekt, pod którym podpisało 140 tys. Ślązaków, został skierowany do pracy w komisjach.

Reklama

To dobra wiadomość dla wszystkich, którzy zabiegają o uznanie Ślązaków jako piątą mniejszość etniczną w Polsce, obok mniejszości karaimskiej, łemkowskiej, romskiej i tatarskiej.

Sprawozdawcą projektu zmiany ustawy był w czwartek w sejmie dobrze znany rybniczanom prof. Zbigniew Kadłubek z Uniwersytetu Śląskiego, niegdyś szef Rybnickiego Ośrodka Naukowo-Dydaktycznego UŚ.

- Uznanie Ślązaków za mniejszość to uprawianie demokracji, która już nie jest tylko piękną ideą, lecz mądrą praktyką i sposobem współistnienia. Chodzi o ludzi, którzy pragną żyć jako lojalni obywatele polskiego państwa, co poświadczali niejednokrotnie aż do przelania krwi – argumentował prof. Kadłubek, którego wystąpienie zostało w sejmie bardzo ciepło przyjęte.

Za skierowaniem projektu ustawy do pracy w komisjach opowiedziała się większość klubów parlamentarnych.

Obywatelski projekt ustawy trafił do sejmu dzięki współpracy 11 śląskich organizacji, którym udało się zebrać pod nim aż 140 tysięcy podpisów. Ideę silnie wspierali też śląscy parlamentarzyści – Kazimierz Kutz, Piotr Chmielowski, a przede wszystkim europoseł Marek Plura, który na wczorajsze czytanie projektu ustawy przyjechał specjalnie z Brukseli.

Na sali sejmowej wystąpień słuchało około 30 posłów, głównie ze Śląska. Stanowisko SLD prezentował poseł z naszego regionu - Piotr Chmielowski. - Zmiany w ustawie są ważne, bo chodzi o zachowanie, zapisanie, skatalogowanie języka śląskiego, który podobnie jak inne języki etniczne jest narażony na wymieranie. To samo dotyczy zachowania historii, kultury i śląskich zwyczajów – mówił poseł Chmielowski.

Pozostali posłowie z naszego regionu cieszą się, że projekt ustawy trafił do pracy w komisjach, ale na propozycje autorów ustawy patrzą już bardziej sceptycznie.

- Jeżeli taka inicjatywa społeczna się pojawiła, to trzeba się nad nią głęboko zastanowić. A na pewno nie można od razu odrzucać. Dlatego cieszę się, że komisja nad nią popracuje. To dla mnie ważne, jako dla mieszkańca Śląska – powiedział nam poseł PO Krzysztof Gadowski.

- Ten projekt wymaga dopracowania. Jestem za tym, aby uznać Ślązaków jako mniejszość etniczną oraz szanuję wolę osób, które podpisały się pod projektem. Problem tkwi jedynie w uznaniu języka śląskiego - posiada on 16 dialektów przez co jest bardzo różnorodny i nie da się go ujednolicić – uważa inny poseł PO – Marek Krząkała.


- Ja osobiście i moja partia rekomendowaliśmy, by projekt trafił  do prac w komisjach sejmowych, gdzie powinien zostać dopracowany – przekonuje poseł PiS z Rybnika Grzegorz Janik.

 

Czy Ślązacy powinni zyskać status mniejszości etnicznej?




Oddanych głosów: 1760

Oceń publikację: + 1 + 6 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (10):
  • ~SunShine11 2014-10-10
    10:04:56

    2 13

    Jaa piernicze jaka zaś mniejszośc etniczna. Ja nie chce czegoś takiego. Komu to przeszkadza że jest jak jest.!!!! Nudzi sie komuś to niech na spacer idzie !!!!!!!!!

  • ~Margro1 2014-10-10
    11:09:04

    2 10

    Jestem Ślązakiem z krwi i kości, z dziada pradziada i żadnej mniejszości nie chcę bo uważam że prawdziwy Ślązak jest także prawdziwym Polakiem. To co wyprawia RAŚ i inni tym podobni to nic innego jak sianie zamętu ludziom w głowach. Moi przodkowie walczyli w Powstaniach Śląskich i się teraz w grobach przewracają jak widzą co się wyrabia, oni walczyli aby Śląsk był wolny ale przede wszystkim Polski.

  • ~karolVTEC 2014-10-10
    11:09:51

    0 5

    Autonomia - aby śląskie pieniądze zostały na śląsku - tak. Mniejszość etniczna - jako chęć podkreślenia odrębności narodowej i, być może, różnic - nie.

  • ~ 2014-10-10
    12:19:17

    39 0

    @Margro1 chyba nie do końca tak jest i wielu Ślązaków miało sympatie niemieckie co jest zrozumiałe bo przecież nasz region najbardziej rozwinął się w czasach niemieckich. Część Ślązaków nie opowiadało się ani za jedną, ani za drugą stroną. Byli też Ślązacy bardzo mocno związani z Polską. W każdym razie sprawa jest trudna i wielowątkowa.

  • ~auralfloat 2014-10-10
    14:07:03

    1 25

    Perfidne zakłamywanie rzeczywistości w imię demokracji, a raczej w zgodzie z poprawnością polityczną. Ślązacy to zupełnie inna kategoria etnologiczna i nie można jej porównywać z prawdziwymi mniejszościami etnicznymi, posługującymi się odrębnymi językami. Ślązacy i śląska tradycja nie gwarantują stania się grupą etniczną, nie posiadają własnego języka, a ten jest podstawowym wyznacznikiem. A ten, przepraszam za wyrażenie, śląski bełkot - niechlujstwo językowe to po prostu przeinaczony i wypaczony (w mowie) język polski w wpływami niemieckiego i czeskiego - gwara Nie jest to też ludność napływowa. Chęć uznania Ślązaków za mniejszość etniczną to czysto polityczne zagranie.

  • ~dizers 2014-10-10
    14:22:33

    23 0

    lepiej mniejszością etniczną niż zakamuflowaną opcją niemiecką ___________ Kaczyński ! Nie wybaczę ci tego do końca życia !

  • ~miastowy 2014-10-10
    15:02:53

    26 0

    Magro, z tego co wiem to Powstańcy załamani byli tym co spotkali za rządów Polaków na ich terenie. Sam Korfanty był załamany, a nie miał okazji dowiedzieć się co będzie po II wojnie z komuchami.

  • ~sweeTeddy 2014-10-10
    21:23:51

    17 1

    Hmm ciekawe dyskusje.. no cóż śląska historia wskazuje jednoznacznie na wymieszanie 3 (lub nawet 4) narodowości, z których "powstali" Ślązacy. Zdecydowanie najmniej czasu Śląsk spędził w Polsce ( poza tym no nie ukrywajmy polscy władcy nie kwapili się zbytnio aby ten Śląsk odzyskać, wręcz przeciwnie, lądowaliśmy najczęściej pod czeskim berłem), najbardziej Śląsk rozwinął się za czasów Austro-Węgierskich i Pruskich, całkiem bogaty był w czasach międzywojennych - kiedy to miał autonomię skarbu i samorządu.
    O tradycji, wartościach i języku pisać nie będę, bo na pewno przez ten krótki wpis nikogo nie przekonam, że Ślązacy są inni. Mogę jedynie odesłać do ciekawych publikacji naukowych (do których badania prowadzono także w Rybniku) np: "Wartości – pracy, rodziny i religii – ciągłość i zmiana. Socjologiczne studium społeczności śląskich", "Śląski świat wartości. Z badań empirycznych w Rybniku".

  • ~Arteks 2014-10-11
    21:43:28

    5 0

    @miastowy - i dlatego witali 1 IX Niemców wkraczających na Śląsk z kwiatami np. w Katowicach, Rybniku czy Wodzisławiu. O tym z wiadomych względów nie można było mówić w czasach PRL w których w każdym filmie Kutza czy Kidawy przedstawia się Ślązaków którzy za Polskę oddaliby życie. A prawdopodobnie wcale tak nie było dlatego że rozwój gospodarczy po stronie niemieckiej był dużo większy niż po stronie polskiej, a obietnice strony polskiej nie zostały spełnione. Warto wziąść pod uwagę że w latach 30 w niemieckiej części Śląska prawie w ogóle nie było bezrobocia, a w polskiej było i to bardzo duże. Sporo biedaszybów istniało w powiecie rybnickim. Rybnik w plebiscycie opowiedział się za Niemcami - dopiero od niedawna można o tym przeczytać w nielicznych artykułach naukowych. Wcześniej ten fakt przeinaczano. Natomiast mimo wszystko niech się historią zajmują historycy, a dzisiaj Ślązacy powinni się cieszyć że żyją w zjednoczonej Europie w pokoju z innymi nacjami i mogą zupełnie swobodnie władać swoją gwarą gdziekolwiek są. W tym roku byłem na urlopie nad Bałtykiem i bardzo często wśród wypoczywających słyszałem śląską gwarę - nikomu to nie przeszkadzało, ani miejscowym Kaszubom ani innym. Tak więc generalnie to że Śląsk i Polska są w EU jest korzystne dla wszystkich. Nie ma co wracać do różnych resentymentów i wszczynać etniczne konflikty które kończą się potem takimi tragediami jak pamiętna wojna domowa w Rwandzie czy na Bałkanach albo obecnie we wsch. Ukrainie

  • ~LESZEKHB 2014-10-17
    19:30:47

    2 0

    Absurdalny jest dla mnie po pierwsze sam fakt, że próbuje się postrzegać mieszkańców Śląska jako mniejszość etniczną, a po drugie koalicja Platformy i PSL wrzucała do kosza społeczne inicjatywy i protesty liczone w milionach. Tu mamy zaledwie 140 tysięcy i skwapliwie od razu robi się z tego wielką sprawę. To się nazywa HIPOKRYZJA - nie podoba mi się to! A uczestnikom trzech Powstań Śląskich nie podobało się, że Śląsk zdaniem niektórych miał być niemiecki. Ślązak równa się Polak - tak to zawsze widziałem i nie widzę żadnego powodu, by nagle to zmieniać. Leszek Leśnikowski / PRO Veritas

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Straż Miejska w Rybniku jest potrzebna?




Oddanych głosów: 818