zamknij

Wiadomości

Slawistyka szansą dla rybnickiego UŚ?

2012-08-13, Autor: Redakcja
Niż demograficzny ostro daje się we znaki Rybnickiemu Ośrodkowi Dydaktycznemu Uniwersytetu Śląskiego. Nad tym, co zrobić, aby młodzi ludzie na miejsce studiowania wybierali Rybnik, zastanawiało się szefostwo rybnickiej uczelni, samorządowcy oraz przedstawiciele okolicznych liceów.

Reklama

- Zależy nam, żeby ofertę stanowiły kierunki jak najbardziej trafione i z punktu widzenia absolwentów szkół średnich, i z punktu widzenia pracodawców. Dlatego chcemy, żeby to miasto, otoczenie, biznesmeni odpowiedzieli, jakie wydziały byłyby jeszcze potrzebne – mówiła dr Marta Cuber podczas czwartkowego spotkania. – Osobiście nie jestem za kopiowaniem kierunków. Dobrze byłoby stworzyć kierunek, którego nie ma w Katowicach, taki kierunek, na który będą chcieli przyjeżdżać studenci z Wodzisławia, Jastrzębia, ale też z Sosnowca czy Będzina – tłumaczyła nowa szefowa rybnickiego Ośrodka Dydaktycznego UŚ.

Uczestnicy spotkania zgodnie podkreślali, że problemem młodych ludzi jest wybieranie kierunków o wąskiej specjalizacji, które dają marne szanse na pracę, podczas gdy absolwent szkoły wyższej, żeby odnaleźć się na rynku pracy powienien mieć wiedzę niemalże omnibusa. Wychodząc naprzeciw potrzebom większej interdycyplinarności kształcenia być może w Rybniku w najbliższej przyszłości będzie można liczyć na kierunki humanistyczno-ekonomiczne.

 

Kierunkiem, który mógłby przyciągnąć do Rybnika studentów miałaby być także slawistyka. - Język czeski, slawistyka to kierunki, które mogłyby zachęcić studentów do wybierania Rybnika. Jesteśmy tak blisko Czech, to olbrzymi obszar handlowy, ale brakuje ludzi którzy dobrze ten język znają – mówił podczas spotkania, Piotr Masłowski, dyrektor CRiS.

 

Tymczasem już od tego roku akademickiego 2012/2013 uczelnia wprowadza nowe specjalności: na socjologii – socjologia miasta i regionu, wiedza o współczesnym społeczeństwie, na filologii polskiej - asystent menadżera i pracownik promocji kultury w regionie. Uczestnicy spotkania podkreślali jednak wagę nie tylko teoretycznej, ale też praktycznej możliwości nauki zawodu. - Zależałoby nam, żeby studenci mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w praktyce, np., żeby studenci nowej specjalizacji pracownik promocji kultury w regionie mieli zapewnione praktyki w instytucjach kultury w regionie – mówiła Marta Cuber.

 

Szefowa UŚ podkreślała również, że będzie jej zależało, żeby Rybnik stał się prawdziwym miastem akademickim. - Uniwerystet stał się troche martwą instytucją. Co zrobić, żeby Rybnik żył, tętnił jako miasto akademickie? Życie studenckie może ożyć dzięki oranizacji imprez, festiwali. Rybnik w końcu stał się w Polsce stał się słynny z powodu swoich koncertów – mówiła Marta Cuber.

Oceń publikację: + 1 + 3 - 1 - 4

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~charlie 2012-08-13 07:58:11

  Kolejny jakże potrzebny kierunek studiów... Szczególnie w Rybniku, no ale w gazetach, w ogłoszeniach internetowych aż roi się od ofert "Slawista- pilnie poszukiwany"

  0 0
 • ~beciak999 2012-08-13 08:30:58

  ~charlie01 ale "samodzielny księgowy z j. czeskim" już tak;]

  0 0
 • ~charlie 2012-08-13 08:42:02

  Szczególnie kilkuset samodzielnych księgowych z językiem czeskim

  0 0
 • ~auralfloat 2012-08-13 08:59:52

  Czarli, lepiej niech wszyscy studiują "potrzebne" kierunki i potem z papierkami inż. lub mgr inż. myją kible w UK. Rzeczywistość jest taka, że polska emigracja w UK w jakiejś na pewno to "ścisłowcy" i nie jest to zjawisko marginalne.Nie widziałem, żeby w gazetach roiło się od ogłoszeń na stanowiska "ścisłe". A slawistyka - filologia słowiańska, z różnymi językami, daje spore możliwości - praca w firmach z wymogiem języków słowiańskich (jest ich trochę), tłumacze przysięgli, zlecenia tłumaczeń... Po slawistyce trzeba się wykazać przedsiębiorczością. Kto jej nie ma, to mu nawet mgr inż. nie pomoże.

  0 0
 • ~jedrek_1_1 2012-08-13 08:59:55

  charlie - a skąd ci się wzięło kilkuset? Pewnie przeczytałeś tylko tytuł. Idąc twoim tropem rozumowania to trzeba na Uś kształcić panienki do agencji - takich ogłoszeń jest najwięcej.

  0 0
 • ~ika-mind 2012-08-13 09:14:52

  niestety próby nauczania j.czeskiego podjęła placówka w Raciborzu, jej absolwenci mają problem ze znalezieniem pracy - co powoduje że z roku na rok jest tam mniej chętnych. Sama znajomość j.czeskiego nic nie daje. Jest to na tyle łatwy język że Polacy są w stanie samodzielnie szybko przyswoić podstawy czeskiego.

  0 0
 • ~charlie 2012-08-13 09:17:18

  @auralfloat a kto powiedział że jedyna alternatywa dla studiów humanistycznych są politechniki... @jedrek_1_1 miałen na mysli ogół a nie tylko filię UŚ w Rybniku. Ja uważam, że każdy niech sobie studiuje co chce, ale niech sobie za to zapłaci... wtedy nie będzie żadnego problemu

  0 0
 • ~charlie 2012-08-13 09:19:07

  Przepraszam za błąd stylistyczny...

  0 0
 • ~alex 2012-08-13 11:01:32

  Jeśli Rybnik ma proponować studia na kierunkach wymienionych w artykule to niech lepiej zamkną ten kampus. Nie należy namawiać młodzieży do marnowania czasu i pieniędzy na studiowanie nikomu nie potrzebnych nauk. No chyba że wykładowcom. Miejmy nadzieję, że czas "pozornego" wykształcenia się kończy, a młodzież będzie studiować na kierunkach dających realną perspektywę pracy, albo zajmnie się pożyteczną pracą.

  0 0
 • ~catrina 2012-08-13 11:42:35

  Może zamiast narzekać, sami coś zaproponujecie? ja jesli otwarliby język czeski czy np. język czeski w biznesie chetnie bym z tego skorzystala...ciekawe czy dojdzie to do skutku

  0 0
 • ~auralfloat 2012-08-13 16:05:02

  Czarli, politechniki nie są żadną alternatywą dla uczelni (kierunków) humanistycznych, ba nawet społecznych. To po prostu inne studia. Xalexx - gdybyś miał być ministrem/ministrą szkolnictwa wyższego, rozumiem, że zostawiłbyś same "postępowe" uczelnie, po których wyjdzie masa inż. i mgr inż. Będzie ich tak dużo, że nie znajdą pracy nawet na zmywaku w UK. Jeśli wg ciebie filologia słowiańska jest zbędna, to w takim razie również zbędne jest uczenie się języków obcych. Rozumiem - możesz nie mieć tego daru.

  0 0
 • ~Bittersweet 2012-08-13 19:58:16

  Ale wymyślili z tą slawistyką :D Kto niby ma przyjeżdżać do Rybnika z Sosnowca albo Będzina, skoro właśnie w Sosnowcu na UŚ jest ten kierunek? Druga rzecz: zapotrzebowanie na slawistów nie jest zbyt duże i sporo osób ma problem ze znalezieniem pracy, widzę to na przykładzie starszych koleżanek i kolegów ze studiów.

  0 0
 • ~JustDoiT 2012-08-13 21:34:53

  Jestem po kierunku humanistycznym i świetnie sobie radzę zawodowo, jednak nie dlatego że jestem po kierunku humanistycznym. Państwo, którzy debatowali zapomnieli o ważnym aspekcie, nie wszyscy ludzie którzy wybierają kierunek studiów stawiają znak równości pomiędzy nimi a przyszłością zawodową. Studia humanistyczne kształcą studenta w wiedzę ogólną i nie traktujmy tego jako zło konieczne, większa część studentów tego właśnie chce i wybiera takie studia. Jeszcze inni tak jak ja chciałam rozwijać się intelektualnie a nie kształcić na księgową- stąd wybór takiego kierunku.
  Zgadzam się, że oferta UŚ nie jest atrakcyjna ale po to jest dyskusja aby to zmienić, także drodzy komentujący zaproponujmy coś a przyczynimy się do zmiany na lepsze :):)

  0 0
 • ~jedrek_1_1 2012-08-13 21:50:55

  a kilka newsów niżej tekst o współpracy czeskiej i polskiej policji. I jak znam ich poziom komunikacyjny to nasi szukają w Czechach przestępców ;)

  0 0
 • ~Ksenopita 2012-08-13 23:07:20

  Ja proponuję kierunki vaginologia i penisoznawstwo. Tyle mam do powiedzenia no może oprócz tego, że mój pomysł jest o niebo lepszy od tych debilnych pomysłów UŚ i z pewnością przyciągnie więcej chętnych. Po czesku gadam od dziecka bo krecik mnie nauczył mówić ahoj. Kiedyś jak wypiłem flaszkę łiski z ruskim to i po rusku płynnie gadałem. Albo to ruski zaczął po polsku, już sam nie wiem... Konkluzja. Żeby mówić po czesku wystarczy się go nauczyć a nie iść na jakieś debilne studia, które kosztują podatników grubą kasiorkę.

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Na czym Miasto Rybnik powinno oszczędzać?

Oddanych głosów: 2998