Oczekiwania samorządowców związane z organizacją przyszłego Śląskiego Okrągłego Stołu były głównym tematem spotkania przedstawicieli gmin górniczych i samorządu gospodarczego z Arturem Soboniem, wiceministrem aktywów państwowych. Podczas rozmowy reprezentanci Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, Stowarzyszenia Gmin Górniczych, Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej, a także Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach przedstawili wiceministrowi listę tematów do przedyskutowania w ramach okrągłego stołu, o który postulują.
Inicjatorzy spotkania są sygnatariuszami specjalnego stanowiska dotyczącego zwołania Śląskiego Okrągłego Stołu w sprawie transformacji energetycznej. W jego trakcie uzgodniono, że samorządy przekażą stronie rządowej propozycje zagadnień problemowych, które ich zdaniem mogłyby stanowić przedmiot szerszej umowy społecznej.
- Cieszymy się, że samorządy lokalne o charakterze górniczym chcą uczestniczyć w pracach związanych z restrukturyzacją górnictwa – podkreślił na początku spotkania Artur Soboń, wiceminister aktywów państwowych, pełnomocnik rządu ds. transformacji spółek energetycznych i górnictwa węglowego.
W trakcie spotkania strona samorządowa i reprezentująca sektor okołogórniczy oraz biznesu przedstawiła propozycje obszarów tematycznych, które w związku z wygaszaniem górnictwa węglowego powinny być elementem umowy społecznej.
Są to m.in. takie kwestie jak likwidacja szkód górniczych, zabezpieczenie terenów pod ziemią oraz na powierzchni, czy likwidacja zwałów oraz zagospodarowywanie hałd i odpadów. Kolejne omawiane tematy dotyczyły wskazania liczby miejsc pracy traconych w poszczególnych kopalniach w kolejnych latach oraz określenia inwestycji strategicznych, dających gwarancję zatrudnienia młodym górnikom. Jednocześnie podniesiony został postulat dotyczący uproszczenia ścieżki realizacji inwestycji, głównie w zakresie planistycznym.
Samorządowcy oczekują także wskazania mechanizmu podziału środków dla poszczególnych gmin górniczych, niezależnie czy kopalnie były, są czy będą zamykane oraz dla tych, w których było wyłącznie wydobycie, bez zakładów górniczych.
Uczestnicy spotkania zwracali uwagę także na problem rekompensaty dla gmin za utracone dochody z PIT i CIT oraz na opracowanie mechanizmu przekazywania majątku do gmin lub wnoszenia go do firm nowopowstających. Inny poruszany postulat dotyczył podania miejsc i czasu lokowania inwestycji zapewniających nową energię, a także wsparcia transformacji gospodarczej firm i instytucji działających w otoczeniu górnictwa.
- To otwarta lista zagadnień, w ramach których chcemy poszukiwać w pierwszej kolejności rozwiązań systemowych. Ich podbudową powinny być odpowiednie przepisy prawa i zagwarantowane fundusze – wyjaśniał Janusz Olszowski, prezes Górniczej Izby Przemysłowo-Handlowej. W wywiadzie podkreślał, że firmy mają sporo propozycji wsparcia.
- Problemy, na które zwracamy uwagę, dotyczą wielu zasadniczych zagadnień związanych m.in. z gospodarką, ekonomią, środowiskiem czy aspektami społecznymi. Te kwestie powinny być przedmiotem szerokiej umowy społecznej, wypracowanej w ramach śląskiego okrągłego stołu - mówiła Anna Hetman, przewodnicząca zarządu Stowarzyszenia Gmin Górniczych w Polsce, prezydent Jastrzębia-Zdroju.
Przewodniczący Śląskiego Związku Gmin i Powiatów, prezydent Rybnika, Piotr Kuczera podkreślił, że do okrągłego stołu jego inicjatorzy zapraszają przedstawicieli Rządu RP, władz województwa śląskiego, a także środowiska nauki w naszym regionie.
Podczas spotkania uzgodniono, że strona samorządowa i reprezentująca sektor okołogórniczy oraz biznesu przekaże wiceministrowi Arturowi Soboniowi w najbliższym czasie listę zagadnień problemowych z ich szerszą charakterystyką.
W miniony poniedziałek gminy górnicze oraz przedstawiciele branży okołogórniczej zaapelowali do Premiera i Rządu RP o utworzenie „śląskiego okrągłego stołu” dotyczącego transformacji górniczej i energetycznej. Inicjatorzy stanowiska wyrazili w nim zadowolenie z faktu, iż strona rządowa i związki zawodowe zbliżają się do osiągnięcia porozumienia. Jednocześnie podkreślili, że proces ten odbywa się z pominięciem innych zainteresowanych stron. Samorządowcy i przedstawiciele biznesu przypomnieli, że Śląsk zamieszkuje ok. 4,5 mln ludzi, z czego zatrudnieni w kopalniach górnicy to ok. 83 tys. osób, co stanowi niecałe 2 proc. mieszkańców. Z kolei nawet 400 tys. osób, czyli blisko 10 proc. mieszkańców, jest związanych z górnictwem pośrednio i współpraca z tym sektorem to główne źródło ich utrzymania.
- Dopiero w tym kontekście widać prawdziwą skalę wyzwań oraz liczbę zagrożonych miejsc pracy, a także wymiar możliwego kryzysu gospodarczego i społecznego – wyjaśniła Grażyna Dziedzic, prezydent Rudy Śląskiej, członek Zarządu Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. - Ten kryzys wywołany może zostać nie tylko przez wysokie bezrobocie, ale także obniżenie dochodów z podatków PIT, CIT, czy też od nieruchomości, a to głównie z nich samorządy finansują bieżącą działalność – dodała prezydent Rudy Śląskiej.
Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,slaski-okragly-stol-samorzadowcy-spotkali-sie-z-ministrem-soboniem,wia5-1-4405.html
Tagi: śląski okrągły stół, branża okołogórnicza, transformacja górnicza, transformacja śląsk, Śląski Związek Gmin i Powiatów, stowarzyszenie gmin górniczych, Artur Soboń, RIG Katowice
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Tragedia w Bogunicach. Nie żyje nastolatka
49521Policja i pogotowie na rynku. Były dwie interwencje
25998Tragiczny pożar niedaleko Rybnika. W pszowskim hostelu znaleziono ciała 5 osób
25919Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
23330Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
21612Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
+360 / -63Nowość w Rybniku! Już dziś otwarcie chlebomatu Piekarni Croma przy Galerii Domus
+240 / -23Będzie pociąg z Rybnika do Chorwacji? Odpowiedź ministerstwa intryguje!
+151 / -5"Polska może być krajem bogatym i wolnym". Sławomir Mentzen w Rybniku zgromadził tłumy (zdjęcia)
+309 / -165Jejkowice: to była próba porwania dzieci? Policja zaprzecza, ale prowadzi czynności
+88 / -13Tak ma wyglądać nowy stadion miejski przy Gliwickiej. Poznaliśmy werdykt konkursu (zdjęcia)
34Miejsca relokacji imigrantów w Rybniku? Mamy konkretną odpowiedź MSWiA
23Braun i Fritz weszli do szpitala, by zatrzymać lekarkę. „Może dalej mordować?”. Służby sprawdzają, czy politycy popełnili przestępstwa (wideo)
22Żałoba to kwestia prywatna? Nie wszystkie wydarzenia w Rybniku zostaną odwołane w sobotę
16Kolejny krok ku biogazowni. Miasto chce wnieść grunty do spółki komunalnej
13Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~rybnik52 2021-03-05
17:52:56
Kurczowe trzymanie się pakietu klimatycznego opłaty za emisję CO2 sprowadzają polskie firmy do roli podwykonawców niemieckich wiatraków i paneli. Prąd juz drożeje przez "opłatę mocową". Czy nam to odpowiada ?
~hub381 2021-03-05
18:02:28
Moim zdaniem ,że rozmowa z min. Soboniem, to jak byś głuchemu powiedział "GUT MORGEN". Filozofia PiS-u.
~ 2021-03-05
21:26:37
Tak ...zgodnie z wolą UE wszytko pozamykajmy a za kilka lat będziemy wieczory spędzać przy świecach :( totalsi przynajmniej będą mieli zniżkę na prąd z Niemiec.
~Piotr Czaja 2021-03-05
21:43:09
Ten stół nie był okrągły.Za to pierzenie bzdur tak.
~Jan R. 2021-03-06
12:38:12
Kaczyzm niewiele różni się od leninizmu-stalinizmu. Cechuje go duża nieumiejętność rozwiązywania błahych problemów a co dopiero tych poważnych. Naprawdę zaczynam się bać.
~ 2021-03-06
12:48:54
@JanR- taaa...Tuskizm był w tym o wiele lepszy , on rozwiązywał to gumowymi kulami.
~Jan R. 2021-03-06
18:45:54
Nie zwykłem odpowiadać pieskom Kaczki, ale muszę w tym przypadku odpowiedzieć, że tuskizm jak i cały Polski parlament mam deep in my ass.
~"MADA" 2021-03-08
00:36:27
Jak nie wiadomo o co chodzi, to na pewno chodzi o pieniądze. Niektóre samorządy nic, tylko chciałyby kasy od górnictwa a teraz znowu rekompensaty od rządu. Może tak pora zaciągnąć pasa na swoim podwórku? Nasz samorządowiec 0,49 z Rybnika w ostatnich latach jest POtwornie rozrzutny i POdatny na zatrudnianie i tworzenie etatów dla spadkowiczow opcji PO z regionu.