zamknij

Wiadomości

Skutki „hejtowania” mogą być opłakane. Dlaczego?

2014-06-18, Autor: ww
Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK realizuje projekt „Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w Internecie”. Przedsięwzięcie ma na celu uświadomienie użytkownikom sieci, jak poważne są konsekwencje społeczne mowy nienawiści.

Reklama

Projekt skierowany jest do młodych ludzi z naszego regionu. W rybnickich, raciborskich, wodzisławskich, jastrzębskich i żorskich szkołach odbywają się wykłady i warsztaty. Ich cel jest jasny: uświadomienie młodzieży czym jest mowa nienawiści i jak opłakane mogą być skutki hejterstwa.

- Mowa nienawiści uderza szczególne w ludzi młodych. Zewsząd słychać o tragediach, do których się ona przyczyniła. Zdarza się, że młodzi ludzie nawet odbierają sobie życie pod wpływem szczucia na portalach internetowych. Takie szykany często odbijają się na psychice. Ale mowa nienawiści odbija się nie tylko na psychice jednostki. Ona degraduje kulturę słowa. Mowa nienawiści to swego rodzaju pogarda dla języka. A piękną polszczyznę trzeba promować – tłumaczy Aneta Korzonek ze stowarzyszenia ASK.- Pierwsze spotkania w szkołach utwierdziły nas w przekonaniu, że ten projekt ma głęboki sens. Z jednej strony młodzi ludzie często nie zdają sobie sprawy, że hejtowanie jest czymś złym. Z drugiej, nauczyciele i pedagodzy z bardzo pozytywnym nastawieniem przyjęli naszą inicjatywę, bo zdają sobie sprawę z wagi i skali problemu, ale nie wiedzą, jak temu zaradzić i jak reagować – dodaje Piotr Dominiak – prezes ASK-u.

W ramach projektu odbędą się również panele dyskusyjne z udziałem wydawców i redaktorów lokalnych mediów. Będą się oni zastanawiać, jak same media mogą zapobiegać szerzeniu się mowy nienawiści.

Uruchomiony zostanie również portal internetowy, którego redaktorzy monitorować będą negatywne zjawiska w internetowym dyskursie i przedstawiać przykłady mowy nienawiści.

Za rok, na zakończenie projektu, w regionie przeprowadzona zostania kampania społeczna, której głównym celem będzie uwrażliwienie społeczności lokalnej na problematykę mowy nienawiści.

Projekt „Palące słowa. Zwalczanie mowy nienawiści w Internecie” realizuje Raciborskie Stowarzyszenie Kulturalne ASK w ramach programu „Obywatele dla Demokracji”, finansowanego z Funduszy EOG.

Więcej informacji o projekcie: www.stowarzyszenieask.pl
Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 8

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~Arteks 2014-06-18 20:11:27

  Nareszcie pojawił się artykuł o hejterstwie które leży gdzieś po środku między aspołecznością i problemami psychicznymi. Na naszym forum jest conajmniej kilkanaście osób których jedynym celem jest hejtowanie. Najbardziej na hejting narażone są osoby którym się dobrze powodzi, które piszą merytorycznie i nie można im dorównać oraz miasta takie jak Rybnik które osiągnęły sukces powodując przy tym frustracje sąsiadów. Akcja tego stowarzyszenia jest ze wszechmiar pożyteczna ale wydaje mi się że niektórymi hejterami powinien zająć się moderator, który mógłby częściej usuwać wpisy które mają takie znamiona, psychiatra bo hejter który dzisiaj atakuje na forum, jutro może zaatakować żywego człowieka albo prokurator jeśli hejt przekracza granice prawa.

  0 32
 • ~Maniak 2014-06-18 20:27:19

  Uderz w stol a nozyce .......

  26 1
 • ~Jan R. 2014-06-18 21:36:13

  Love - Hate wow >:-)> był taki western, gdzie gostek miał to wytatuowane na paliczkach bliższych czy dalszych, dokładnie nie pamiętam. Motto do Arteksa określa ewangelia na dziś, cyt.: "Mt 5, 43–48
  Jezus powiedział do swoich uczniów: „Słyszeliście, że powiedziano: «Będziesz miłował swego bliźniego», a nieprzyjaciela swego będziesz nienawidził. A Ja wam powiadam: Miłujcie waszych nieprzyjaciół i módlcie się za tych, którzy was prześladują; tak, będziecie synami Ojca waszego, który jest w niebie; ponieważ On sprawia, że słońce Jego wschodzi nad złymi i nad dobrymi, i On zsyła deszcz na sprawiedliwych i niesprawiedliwych. Jeśli bowiem miłujecie tych, którzy was miłują, cóż za nagrodę mieć będziecie? Czyż i celnicy tego nie czynią? I jeśli pozdrawiacie tylko swych braci, cóż szczególnego czynicie? Czyż i poganie tego nie czynią? Bądźcie więc wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski”. Arteks dwa razy się zastanów nim będzie cię korciło napisać jakieś hejterstwo, bo nie jesteś od tego wolny.

  6 0
 • ~xxxx 2014-06-18 21:41:38

  otworzyłem słownik języka polskiego i nie znalazłem takiego słowa jak hejter,arteks wytłumacz co lub kto to jest ten hejter ? ,poniewaz jak czytam twój komentarz to masz na ten temat jakąś wiedzę

  5 0
 • ~martin75fm 2014-06-18 21:52:14

  Panie Arteks może więcej samokrytyki - ostatnie miesiące pokazują że największa liczba wypowiedzi nie związanych z tematem to Pana zasługa. Merytoryczne wypowiedzi ma Pan na ocenę mierną, jak się Panu powodzi to sprawa Urzędu Skarbowego ewentualnie CBA. Co mają powiedzieć mieszkańcy Gliwic, Katowic czy Warszawy? Z tego co powszechnie wiadomo to jedną z bogatszych gmin na terenie ROW jest gmina Marklowice - brak oznak problemu z pseudo hejtowania (po za kawałami o Marklowicach ale to już Masztalscy o tym godali). Co do przekraczania prawa to na Pana miejscu miał bym się na uwadze, najwięcej gróźb kierowanych pod adresem przyjezdnych - posiada Pan aktualne zezwolenie na opuszczanie miejsca zamieszkania oraz terenu miasta?

  11 0
 • ~martin75fm 2014-06-18 21:58:19

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  4 0
 • ~orient 2014-06-18 22:45:05

  Ogólnie hejting w Polsce jest powszechnie znanym zjawiskiem. Jesteśmy krajem zawistników i ze świata polityki, celebrytów, muzyki, filmu - przenosi się to także na rynek lokalny. Dla mnie to strata czasu i powód do zastanowienia się nad sobą... @Jan R. akurat ty to jesteś dość regularnie hejtującym na tym forum. Rzadko je odwiedzam ale kiedy już jestem - zawsze widzę jakiś twój negatywny wpis.
  Taki mały przykładzik z twojej działalności który akurat pamiętam bo nawet zwróciłem wtedy uwagę na bezsens takich wpisów... Pojawia się artykuł o wykonawcy nowego parku przy kampusie - i co ty piszesz? wpis 1 "Czy Nacyna posiada I klasę czystości wody?" wpis 2 "skoro Nacyna to rodzaj kloaki, to cała ta inwestycja jest o d... rozbić, a pieniądze zostaną wyrzucone nie w błoto ale właśnie do ścieku." W kolejnych wpisach których nie będę cytować przenosisz hejting na arteksa a potem na prezydenta. W razie jakbyś nie pamiętał gdzie to było to podaję linka http://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,znamy-wykonawce-parku-nad-nacyna,wia5-3273-23133.html Nie wypowiadam się o innych ale w twoim przypadku to - klasyka hejtingu.

  4 0
 • ~ 2014-06-19 03:37:42

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  0 4
 • ~Demos e Totalis 2014-06-19 10:13:22

  Hm...mowa nienawiści. Odreagowywanie. Właśnie. To jeden z tzw. soft-efektów "oddziaływania" silnie zideologizowanej kultury masowej (czyli nie kultury) Pauperyzuje, wypacza, kaleczy. Przekłada się m. in. na wykwity internetowe, quasispołeczne etc. Na uderzjąco widoczne znijaczenie społeczne, które oczywiście ma korzystne, oczekiwanie pozytywne znaczenie dla m.in. sprawnego zarządzania zasobami ludzkimi etc. A hejtowanie etc.? (co za mdły "termin") Czasem zależy kogo, czego i dlaczego "dotyczy"... w realiach reżimu poprawności politycznej, tzw. zagłaskiwania społecznego, pozycjonowania mentalnego mas, różnie można to (nad)interpretowywać etc. i różnie wykorzystywać etc...

  5 0
 • ~auralfloat 2014-06-19 14:51:48

  ~Arteks się zgodzić muszę poza tym "rybnickim sukcesem" - a dobry by był tytuł "Hejtowanie- od narzekania i frustracji do tragedii".

  5 0
 • ~Jan R. 2014-06-19 15:52:23

  orient mylisz pojęcia. Ten wpis odnośnie kasy na bulwar nad Nacyną to klasyczna krytyka wydawania moich pieniędzy. Natomiast Arteks jako osoba anonimowa musi się liczyć z tym, że wypisując głupoty musi liczyć się z kontrą. Klasycznym hejtingiem jest to, że atakujesz konkretną osobę z imienia i nazwiska, a przy okazji przekręcasz rzeczywistość. Klasycznymi hejterami są tzw. redaktorzy tzw. telewizji regionalnej, którzy pod przykrywką błaznowania przedstawiali bez uzasadnienia w negatywnym świetle prezydentów niektórych naszych miast. Nie wiem czy nadal to robią bo nie mam potrzeby ich oglądania. Jeszcze raz powtórzę nie myl krytyki z hejtingiem.

  4 0
 • ~roy 2014-06-19 21:01:42

  Arteks... a jak Ty sobie radzisz z tym problemem co? Bo po postach Twoich.. hmm ludzie ogólnie kochają Cię hejtować xD ale beka, przy okazji jak ktoś ma miękkiego to niech na neta nie wchodzi, wiadomo, że ludzie się tutaj napinają ale taki jest urok internetu, trzeba się liczyć z krytyką a jak jest konstruktywna to cóż słusznie, że boli. Z reguły dobre rzeczy bronią się same i żaden hejt im nie zaszkodzi.

  10 0
 • ~Arteks 2014-06-20 11:25:43

  Liczyłem na większe zainteresowaniem hejterów artykułem o nich, a pojawiło się ich tylko trzech... No cóż, jak będzie artykuł o jakieś kolejnej nowej inwestycji w Rybniku albo oddaniu do użytku deptaka - będą szaleć. @roy - hejting z krytyką nie ma nic wspólnego. Krytyka oparta jest o merytoryczną analizę czy ocenę czegoś, a hejting to szkalowanie, nienawidzenie wszystkiego w obrębie jakiegoś tematu - w przypadku naszych różnych hejterów jest to głównie miasto Rybnik. Natomiast słusznie zwróciłeś uwagę, że jestem hejtowany przez niektórych użytkowników ale to wynika z ich intelektualnej pustki bo na argumenty po prostu w dyskusji ze mną przegrywają... @martin75fm - nie tylko piszę na temat ale czasami zwracam uwagę na to, że inni z niego zbaczają. Jeśli wchodzę wtedy w polemikę to z powodu kogoś. Sam staram się precyzyjnie pisać na temat. Tak jak orient słusznie przypomniał Jan R. nie potrafił napisać czegoś mądrego na temat remontu albo mądrze skrytykować tę inwestycję to popisał się "kloaką" a to świadczy, że albo nie był nad Nacyną już dawno albo chce żyć ciągle tymi samymi skojarzeniami jakie były na rzeczy 10-15 lat temu. Kiedyś każdy przechodząc przez most na Nacynie zatykał nos albo przechodził czym prędzej - teraz ludzie wzdłuż Nacyny spacerują, siedzą na ławkach przy kampusie lub karmą kaczki które ją masowo zasiedliły...

  0 9
 • ~Arteks 2014-06-20 11:40:07

  @Jan R. - dzięki za fajny tekst z Ewangelii ale podaj najpierw jakiś przykład w którym nienawidzę kogokolwiek? To że odpowiadam na zaczepki sąsiadów czy to, że śmieszą mnie okoliczne osady to nie świadczy że nienawidzę ludzi. Moje wpisy są wyłącznie polemiką. I nawet znajomi z SWD nie mają do mnie o to pretensji. Natomiast to co ty robisz to hejting w czystej postaci. Przecież ty piszesz tylko negatywne komentarze, a to jest właśnie hejerstwo! A to że jesteś sąsiadem potwierdziłeś kiedyś w jednym z twoich wpisów zwracając się do Rybniczan per "wy"... Teraz z kolei swoim wpisem dałeś do myślenia bo jeśli nie podobają ci się satyryczne programy na Telewizji TVT to znaczy że nie tylko nie masz poczucia humoru ale zatracasz rzeczywistość. Bo dziennikarze nigdy nie ośmieszają żadnego z miast ale co najwyżej drwią z niektórych głupich pomysłów i sytuacji jakie dzieją się w naszym regionie. Jeśli czujesz się tym urażony to kto wie czy nie jesteś jakimś urzędnikiem... Jeden z urzędników żorskiego magistratu regularnie tutaj bywa i też hejtował Rybnik pod kilkoma nickami ale w obliczu zdemaskowania przestał to robić, a jego obecne wpisy chwalące Żory są czasami infantylne ale na pewno nie są niedozwolone. Hejterzy lepiej zrobiliby gdyby chwalili coś swojego niż hejtowali Rybnik. Przynajmniej próbowalibyście udowodnić że okoliczne osady nie są takie złe i da się tam żyć. Ale wy niestety siejąc jadem wykazujecie, że nasze miasto ciągle was wyprzedza o lata świetlne...

  0 6
 • ~Jan R. 2014-06-20 13:37:13

  Arteks proponuję "dziennikarzom" z naszej tzw. telewizji by w satyryczny sposób pokazali jak szczęśliwi mieszkańcy Rybnika sami robią sobie drogi z trylinki, podówczas kiedy budujący w okolicznych wioskach ćwoki mają do swoich działek doprowadzone wszystkie media i asfalt. Jeszcze raz powtarzam krytyka durnego postępowania to nie hejterstwo, ale gdybym powiedział np., że Adam Fudali jest wsiokiem to byłoby to duże nadużycie, a ty to stosujesz. Nie mówię, że akurat wobec Adama Fudalego, z tej prostej przyczyny, że nie kąsa się ręki, która cię karmi.

  7 0
 • ~slmen 2014-06-20 16:20:26

  15 komentarzy z tego 3 od ~Arteks i kto tu hejtuje? Arteks sam się nakręcasz i podpuszczasz innych do krytyki. Tak bardzo nie lubisz okolicznych mieszkańców no trudno ale gdy byś się przyjrzał ilości komentarzy na ich portalach np. tużory tujastrzębie czy tuwodzisław to tam jakoś nikogo nie interesuje wypisywanie setek bzdetów pod wiadomością. Po za tym nie wiem dlaczego wyrażanie odrębnej opinii od redaktora czy kilku komentujących ma być czymś złym? może zaczną za to zamykać jak dawniej za drukowanie gazetek opozycyjnych? Gdy by nie jak to nazywacie hejtowanie to nie było by żadnego zainteresowania artykułami, choć i tak większość z czytających ma największą rozrywkę z czytania komentarzy a nie samej merytorycznej treści newsa.

  5 0
 • ~Arteks 2014-06-20 18:24:07

  @slmen - ilość moich wypowiedzi niech cię nie dziwi bo raz że jestem u siebie a dwa że zwalczam hejterstwo na tym forum i temat mnie bardzo interesuje. W ogóle ten artykuł jest pierwszym który zwraca uwagę jak bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest hejtowanie. I jest jakimś odpowiedzią na problem który zauważyłem jakiś czas temu. A ty jesteś na tyle mocnym hejterem że redakcja wiele razy usuwała twoje głupie hejty więc w tym temacie to już powinieneś przynajmniej milczeć, a nie grać głupa. Co do tuwodzislaw czy tujastrzebie sprawa jest bardzo prosta - nikt z Rybnika tam nie hejtuje bo te miasta są dla nas obojętne lub wynika to z większej świadomości czy kultury naszych mieszkańców. A na rybnik.com.pl zdecydowana większość hejtujących to zakompleksieni ludzie z Wodzisławia, Żor czy Jastrzębia. Ja dzisiaj napisałem coś na tuwodzislaw ale ani jeden mój wpis nie ma cech hejtowania - ot taki skromny przykład że można się wypowiadać w sprawach sąsiedzkich i można to robić w sposób normalny. @Jan R. to znaczy że chcesz się mścić na tym forum za to że Telewizja TVT ma siedzibę w naszym mieście i nie akceptujesz wygłupów dziennikarzy - no nie dość że należysz do nienawistników to jeszcze jesteś irracjonalny... Co do karmienia to który urząd ciebie karmi skoro przeszkadza ci dziennikarska krytyka różnych głupich pomysłów samorządowców? Mi racjonalna krytyka i racjonalne szydzenie z rybnickiego UM wcale nie przeszkadza.

  0 5
 • ~Jan R. 2014-06-20 22:24:19

  W Czerwionce-Leszczynach, Gaszowicach, Lyskach, Świerklanach, a nawet w Jejkowicach mieszkańcy dawno zapomnieli co to hasiówa. Wystarczy przejechać się ul Gzelską w Rybniku i Chwałęcicką w Jejkowicach by stwierdzić wyższość Jejkowic nad Rybnikiem. Rybnik dobrze był zarządzany za Władysława Webera, ale jego działania broniły się same, chyba nie potrzebował do tego wydziałów promocji i quasi tv. Ps. i jeszcze jedno, ciekawe gdzie budują młodzi mieszkańcy Rybnika, zdaje się,że uciekają właśnie do Jejkowic i innych okolicznych miejscowości, które oferują im więcej niż Rybnik. I jeszcze jedno ps. ciekawe, czy pan prezydent miasta Rybnika pitnie do senatu, bo jego czas w Rybniku definitywnie się skończył. 3 Ps. Porównywanie Rybnika do Żor, czy Jastrzębia Zdroju jest rzeczywiście bezsensem ponieważ potencjał ludzki Rybnika jest znacznie większy niż tych dwóch miast, dla mnie nie są to żadne punkty odniesienia. Niech raczej wyborcy sami rozstrzygną czy władze tych miast spełniają ich oczekiwania, ja im w tym nie pomogę bo jak wcześniej napisałem mnie to nie obchodzi.

  2 0
 • ~slmen 2014-06-20 23:23:31

  ~Arteks niestety to ty masz kompleks Rybnika. Jak już jakieś moje wypowiedzi zostały usunięte to tylko po twoich interwencjach co wskazuje że działasz w porozumieniu z portalem nakręcając sztuczną oglądalność rybnik.com.pl . Dla mnie pojęcie "hejtowania" jest obce i tylko ty jesteś twórcą tego określenia, tylko ty masz z tym problem, pozostali mieszkańcy Rybnika mają problem z żebrakami którzy wyłudzają kasę a w okolicznych miastach to nie istnieje - niestety.

  4 0
 • ~Arteks 2014-06-21 23:44:39

  @slmen @Jan R. - czy widzieliście genialny film Skazani na Shawsank? Jeśli tak to będziecie wiedzieć o co chodzi. Jeśli nie to polecam. W każdym razie akcja toczy się w więzieniu i wszyscy więźniowie którzy tam trafiają zawsze uważają się za niewinnych... Tak sam jest z waszym hejtowaniem - niby nie hejtujecie, a nie ma ani jednego waszego wpisu w którym nie dalibyście ujścia swojemu jadzikowi i hejtowi... ;) @Jan R. - dałbyś spokój z takimi głupimi przykładami w sytuacji kiedy Rybnik ma najlepsze drogi w okolicy i wszyscy którzy jeżdżą po regionie to potwierdzają :) A jeśli ktoś buduje w okolicy dom to tylko dzięki temu że w Rybniku ma tak stabilną pracę, że jest w stanie dostać kredyt hipoteczny. :D

  0 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co wg Ciebie jest przyczyną wyludniania się Rybnika?

Oddanych głosów: 3645