zamknij

Wiadomości

Skończyła się era Koniaczka. Sklep po 30 latach zniknął z Rybnika

Bartłomiej Furmanowicz 2022-02-02, Autor: 

Wczoraj (1 lutego) przypadały 30. urodziny Koniaczka – sklepu naprzeciw rybnickiego magistratu. Nie było jednak okazji do świętowania. Wraz z początkiem lutego lokal stoi pusty. Sklep właśnie zniknął z Rybnika. Jego właściciel zakończył działalność z kilku powodów.

Reklama

Ostatnimi czasami o Koniaczku było dosyć głośno. Wystarczy wspomnieć tu pamiętną konferencję prasową w rybnickim magistracie, gdzie komendant straży miejskiej zapowiedział odbiór lokalowi koncesji. Dowodów miało być tak dużo, że wydanie decyzji uzależnione było tylko od czasu »„Koniaczek” przy Miejskiej straci koncesję na alkohol«

Waldemar Cieślak uznał natomiast, że działanie władz miasta to nagonka. Zapowiedział walkę o koncesję, którą ostatecznie… wygrał. Mimo szumnych zapowiedzi urzędników i strażników, prezydent zrezygnował z walki o wycofanie koncesji dla Koniaczka. O tym szeroko pisaliśmy w artykule »Miasto ustępuje. „Koniaczek” pozostaje z koncesją«

Trzy powody zamknięcia Koniaczka

W tym roku Koniaczkowi „stuknęłoby” równe 30 lat (historia tego miejsca jako punktu handlowego jest jednak dłuższa - red.). Tak się jednak nie stanie. Sklep, który został otworzony 1 lutego 1992 – został zamknięty we wtorek - 1 lutego 2022 roku. Dlaczego? Waldemar Cieślak w rozmowie z nami podaje trzy główne powody: covid, urząd miasta i mieszkańcy. Nasz rozmówca najpierw skupia się na magistracie.

Odpuściłem, nie przystępuję do koncesji, musiałbym ją na nowo załatwiać. Pamiętam, co się działo dotychczas między mną a urzędnikami. Musiałbym na nowo prosić o zezwolenie, przygotować papiery do UM. Po prostu nie chce mi się już tego przechodzić – przyznaje otwarcie Waldemar Cieślak.

Kolejnym czynnikiem, który miał wpływ na decyzje to covid.

Wykończył nas. Nie ma ruchu w Rybniku. Brakuje klientów, a pracownikom trzeba płacić. Pamiętam, ile osób obsługiwaliśmy na samym początku, czyli w 1992 roku. Wtedy to były tłumy, a teraz? Jest pusto – nie tylko u nas, ale i na rynku w ciągu tygodnia – zauważa nasz rozmówca.

Ma też żal, do mieszkańców bloku, w którym znajdował się Koniaczek.

Chodzi głównie o 2 osoby, które notorycznie stwarzały problemy. Donosiły i napuszczały różne instytucje. Odwiedzał nas sanepid, nadzór budowlany, PIP. Oczywiście niczego nie znaleziono, ale ci mieszkańcy potrafili napsuć krwi – słyszymy.

Osobnym tematem jest Polski Ład. Przed reformą przedsiębiorca płacił za prąd do 5 tys. złotych, po reformie już 9 tys.

Na szczęście nie używaliśmy gazu. Urządzenia chłodnicze dawały tyle ciepła w zimie, że nie mieliśmy problemu z ogrzewaniem – dodaje.

Pojawi się sieć i nie będzie cackania

Co dalej z lokalem? Waldemar Cieślak mówi nam, że będzie starał się wynająć komuś powierzchnię.

Pojawiają się oferty. Prowadzę rozmowy z Żabką czy Stokrotką i innymi sieciami franczyzowymi. Oni nie będą się już cackać z ludźmi, mają swoich prawników – zauważa.

Nasz rozmówca chciał przekazać ważną rzecz.

Chciałem poinformować klientów o powodach i przy okazji powiedzieć, że Polski Ład też dał nam po tyłku. Dziękuję tym, którzy nas wspierali. Skończyła się jednak era Koniaczka. Firma od zawsze była dwuosobowa – moja i wspólnika. Wychowaliśmy 9 dzieci – ja 4, wspólnik 5. Wszystkie już wykształcone. Pracowaliśmy na to wszystko – słyszymy.

Czy to oznacza, że Waldemar Cieślak przechodzi na emeryturę? Okazuje się, że nic z tych rzeczy.

Pracuje prawie 40 lat, nie mogę ot tak tego zakończyć. Na pewno nie będę otwierał własnej działalności. Definitywnie kończę też z handlem – zapowiada.

Jak będziecie wspominali Koniaczka?

Oceń publikację: + 1 + 274 - 1 - 35

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (53):
 • ~Bonifacy Onufrewicz 2022-02-02
  17:19:04

  Dyskonty i "dobra zmiana" zrobiły swoje.

 • ~Kwinto 2022-02-02
  17:47:49

  180 9

  Przypuszczam że to własnie Żabka odebrała klientów Koniaczkowi. Dzisiaj w centrum Rybnika co kilka metrów mamy Żabkę, sklep do szybkich zakupów a to zawsze świeże bułki, gotowe kanapki, piwerko czy chipsy ... Niestety czasy się zmieniają a taki pawilon handlowy jak Koniaczek mimo wszystko kojarzy się z minionymi czasami.

 • ~Franek 7 2022-02-02
  17:52:23

  Tak działa PiSowski socjalizm…

 • ~Arteks 2022-02-02
  18:01:14

  Wszystko poszło do przodu, a w tym sklepie czas zatrzymał się na początku lat 90. A właściciel zdziwiony, że mało kto chce robić zakupy w taki sposób jak 30 lat temu lub jak w dawnych filmach z epoki PRL np. Poszukiwany, poszukiwana gdzie kolejkę obsługuje pani za ladą...

 • ~Abisall 2022-02-02
  19:00:01

  Heh, w jednym ma p. Cieślak rację - jak wejdzie tam jakaś Żabka itd to ludziki z bloku będą z rozrzewnieniem wspominać Koniaczka

 • ~ 2022-02-02
  20:14:11

  140 5

  Czyli to co napisałem jeszcze dwa tygodnie temu, potwierdza sam właściciel Koniaczka - ruch w śródmieściu Rybnika zaczął wymierać, rynek i okolice są opustoszałe nawet w godzinach popołudniowych. Na rynku i bezpośrednio przy nim w przyległych ulicach przybyło również znowu kilka pustych lokali i ten stan się pogłębia z miesiąca na miesiąc. Drastyczna podwyżka opłat za media bardzo temu pomogła ale samo zachowanie ludzkie względem drugiego człowieka także zadecydowało o takiej decyzji. Życzę właścicielowi dużo zdrowia i wytrwałości w dążeniu do pomyślnego wynajmu lokalu jakiejś sieciówce bo patrząc na to z punktu zawiłości i problemów wynikających z prowadzenia własnej działalności w obecnych czasach to jedynie mądre rozwiązanie. Sam bym tak postąpił w tej sytuacji.
  Nastały takie czasy, że człowiek człowiekowi wilkiem ale karma zazwyczaj wraca nawet po długim czasie.

 • ~Maksymilian Popeć 2022-02-02
  20:25:36

  Kto pamięta jak gwarno i wesoło było w centrum Rybnika całe lata 90-te i jeszcze w początkach tego wieku, ten ze smutkiem patrzy na te przemiany. Blaszoki, internet i polityka zrobiły swoje. W tej chwili do centrum jadę tylko po to, aby zatankować auto, kupić chleb za prawie już 10zł i warzywa od rolnika spod Raciborza...

 • ~cabrio 2022-02-02
  20:38:16

  75 7

  A co z kantorem wymiany walut? najlepsze kursy w rybniku !muszę podjechać wziąć numer tel od gościa

 • ~ 2022-02-02
  20:49:48

  87 32

  Arteks w każdym sklepie stoi przecież pani za ladą lub przy taśmie w jaki inny sposób chciałbyś robić zakupy?

 • ~ 2022-02-02
  20:51:04

  ceny prądu to przecież Tuskowe co ma Polski ład do tego?

 • ~Jan Kow 2022-02-02
  20:58:59

  91 11

  Zdj. nr 6 . Śliczne drzwi i jeszcze piękniejszy uchwyt -klamka . Ostatni bastion PRL-u w Rybniku !!! Bezcenne !!!!! Jest moc ! Nie ma lipy !!!

 • ~Maksymilian Popeć 2022-02-02
  21:05:01

  71 16

  @ Jan Kow - ale masz świadomość, że za te ruchome drzwi, mocne światła, piękny wystrój itp bzdety w sklepie płacisz Ty... kupując serek

 • ~artefaks 2022-02-02
  21:13:28

  @iwona. Alzheimer w tak młodym wieku? Dla przypomnienia tylko w skrócie pisowskie zasługi w niszczeniu energetyki. 1. Zmuszenie elektrowni do wykupienia długów kopalń. 2. zarzniecie rynku OZE tkzw. walka z wiatrakami. 3. zarznięcie rynku prosumenckiego tkzw. walka z fotowoltaiką. Sprzedanie przez picc darmowych certyfikatów otrzymanych z UE emisji na CO2. Elekrownie musiały za certyfikaty kupić na wolnym rynku. Zaś piss zarobione w ten sposób pieniądze przerżnął. 4. Afera z budową elektrowni ostrołęka zmarnowano 2mld. Afera z elektrownią rybnik , odkupiono od francuzów elektrownię tylko po to by ją wygaszać . Afera z elektownią Jaworzno. gdzie od 2 lat pissowscy geniusze nie są w stanie uruchomić bloku 910 MW. Afera z elektrownią Turów.
  Oraz cała masa mniejszych afer i pissowskich skandali.
  I ktoś o móżdzku wielkości fasolki będzie opowiadał że za drożejący prąd jest odpowiedzialny tusk i UE. Dziewczyno idź do pasmanterii , kup 3/4 metra gumy do majtek i sobie pyknij w mózg...

 • ~#Indyvidualny 2022-02-02
  21:18:41

  @iwonaa1, przypominam że Tusk już nie rządzi 7 lat szczekanie typowe dla wyborcy jedynie słusznej.

 • ~Arteks 2022-02-02
  21:19:00

  16 74

  @bartezz - niektóre lokale są do wynajęcia (są napisy na szybach), a są też puste które czekają na remont czy sprawy spadkowe. Wiele domów też stoi pustych - z podobnego powodu. Właśnie ktoś wprowadza się do lokalu który był pusty obok pl. JP II. Przy tak dużym wzroście powierzchni handlowej w mieście w ostatnich 20 latach, ułamek procenta lokali jest pustych. I niech nas to nie dziwi bo warunki nie są sprzyjające ale to się odrodzi jak minie pandemia, a ludzie przyzwyczają się do nowych stawek. Właścicielom puste lokale też się przecież nie opłacają. Podoba mi się typowa dla ciebie tendencyjność. Zauważyłeś, że właściciel Koniaczka twierdzi, że "nie ma ruchu", a jednocześnie nie zauważyłeś, że nie ma on zamiaru sprzedać tego lokalu?! Sam zdradza, że pertraktuje z sieciami handlowymi... Po co? Skoro "nie ma ruchu"? Czyżby inni dostrzegali potencjał miejsca do handlu w samym centrum? ;)

 • ~Arteks 2022-02-02
  21:22:34

  22 87

  @iwonaa1 - duży sklep spożywczy z ladami to anachronizm... Popatrz na najbardziej rozwojowe Żabki. Nawet w małych lokalach - pełna samoobsługa. To nie jubiler czy apteka... @Maksymilian - to masz dość niskie potrzeby. Wielu w centrum pracuje, kupuje, je, bawi się, załatwia sprawy. Jest wiele przyczyn z powodu których ruch pieszy jest mniejszy poza oczywistym czyli pandemią - rozwój motoryzacji. Wielu z tych którzy kiedyś szli z pracy do domu lub na przystanek czy dworzec - teraz jeździ autami, postawionymi często przy... miejscu pracy. Czy było weselej? Ja wątpię. Było bardziej ponuro, szczególnie wieczorami, dużo mniej miejsc gdzie można coś zjeść, brakowało klubów, sklepy czynne do 17 kiedy obecnie sporo sklepów w naszych galeriach pracuje do 21.00, a dzięki klientom jakie one generują, także apteki czy drogerie czynne są do 19.00. Wiele lokali ma obecnie zdecydowanie ładniej wyglądające wieczorami podświetlane witryny i reklamy.

 • ~rosthost1 2022-02-02
  22:03:15

  Faktem jest że to Rybnik umiera. Miasto bez ikry bez Koniaczka ale z kiepską władzą. Która na wszystko narzeka. A Żory ida do przodu bez wyjazdów na targi do Cannes, Wodzisław tez zaczyna być atrakcyjniejszy. Rybnik jak Koniaczek - lata 70 XXwieku.

 • ~ 2022-02-02
  22:11:52

  58 8

  Arteks - doczytaj ze zrozumieniem mój powyższy komentarz! Wskazałem brak ruchu w śródmieściu co potwierdza właściciel Koniaczka, wskazałem inne przyczyny również, które przyczyniły się do zamknięcia sklepu i co jeszcze napisałem???
  Że życzę właścicielowi wytrwałości i pomyślnego znalazcy na wynajem jego lokalu czyż nie tak?? Znowu kłania się u ciebie czytania bez zrozumienia! Wynajem tego lokalu jest podejrzewam sto razy lepszą alternatywą niż użeranie się ze złośliwymi urzędnikami, co po niektórymi ludźmi z bliskiego otoczenia, którzy żyją tylko tym jak uprzykrzyć życie właścicielowi sklepu donosami itd.... Też tak bym wynajął niech się inni bo martwią a lepiej by mieć spokój i czystą gotówkę w kieszeni.

 • ~rosthost1 2022-02-02
  22:19:23

  37 78

  Oj Artefaks
  1. Zmuszenie elektrowni do wykupienia długów kopalń. Ktore powstały za PO
  2. zarzniecie rynku OZE tkzw. walka z wiatrakami - POMIESZKAJ KOLO WIATRAKA TO POGADAMY a o to chodziło aby oddalić ich budowę od domostw
  3. Sprzedanie przez picc darmowych certyfikatów otrzymanych z UE emisji na CO2. - a kto wymyślił handel uprawnieniami - TAK Unia Europejska I dopuscilado handlowania nimi przez spekulantów.
  4. Afera z elektrownią rybnik , odkupiono od francuzów elektrownię tylko po to by ją wygaszać . - to Francuzi wystawili ją na sprzedaż aby mieć kasę na działalność na rynku brytyjskim. Słabo znasz realia EDF.
  Afera z elektrownią Turów. - Jak to dobrze rozegramy to za obniżenie wód gruntowych w okolicach Buczą, Przewozu i Potoku pociągniemy tez niezle odszkodowanie :) Artefaks Ty ją ta Unia gadasz głupoty aby zakryć własny stan umysłu.

 • ~Marek Twardowski 2022-02-02
  22:26:48

  100 7

  "...Chodzi głównie o 2 osoby, które notorycznie stwarzały problemy. Donosiły i napuszczały ..." - i jak teraz te dwie osoby będą żyły? Bez wroga, bez celu w życiu.

 • ~Teddy 2022-02-02
  22:32:16

  7 19

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Arteks 2022-02-02
  22:33:39

  18 55

  @rosthost1 - może właśnie bierzemy przykład z Żor bo tam Starówka wymarła z 20 lat temu jak otwarto Auchana, a w Wodzisławiu ostatnio zamontowano scenki skrzatów aby przyciągnąć na Rynek chociaż rodziców z dziećmi. Niestety przyciągnęli wandali bo już te witryny ze skrzatami są zbite i uszkodzone... Dziwi mnie, że likwidacja Koniaczka was nie cieszy. Przecież to pozbywanie się kiepskich wizytówek Śródmieścia. @bartezz - czynne sklepy i lokale w tym nowe (na JP II właśnie się coś nowego otwiera po krótkim remoncie) przeczą postawionej tezie o małym ruchu. Przeczy jej nawet sam autor tych słów skoro... negocjuje już odnośnie wynajmu... W jego przypadku zwyczajnie wyczerpała się formuła sklepu z... początku lat 90. Mi ten Koniaczek przypomina współczesne sklepy alkoholowo-spożywcze na Ukrainie.

 • ~Arteks 2022-02-02
  22:37:10

  12 53

  @teddy - zgadzam się z prohibicją. Katowice ją wprowadziły - podobno z bardzo pozytywnym skutkiem. Katowice też mogą świecić przykładem jeśli chodzi o wywalanie aut z centrum, zamianę parkingów na deptaki czy wprowadzenie strefy Tempo 30 dla kierowców. Natomiast nie rozumiem do końca tych którzy bronią tego Koniaczka, zważywszy artykuły jakie na ten temat były i skargi mieszkańców - akurat co ciekawe na ten sklep, nie na inne czy nie na zlokalizowaną obok włoską restaurację czy cukiernię.

 • ~Arteks 2022-02-02
  22:44:07

  9 43

  @bartezz - szkoda czasu na analizowanie twoich wpisów. Zwróciłem tylko uwagę, że tezie o małym ruchu przeczy to, że właściciel nie chce się pozbyć lokalu, a także to co zauważył @kwinto, że w Śródmieściu co raz więcej jasnych, zadbanych, samoobsługowych Żabek z... wyposażeniem pasującym do dzisiejszych czasów.
  Jakbym nie widział potencjału czy sensu to zwyczajnie pobyłby się lokalu... a jednak się nie pozbywa bo jako pewnie sprytny biznesmen wie, że kryzysy mają do tego, że mijają. A centrum dużego miasta na dłuższą metę zawsze będzie atrakcyjne. Jak nie dla takiego to do innego biznesu.

 • ~Franek 7 2022-02-02
  22:45:19

  35 12

  ~Jan Kow

  Zdj. nr 6 . Śliczne drzwi i jeszcze piękniejszy uchwyt -klamka . Ostatni bastion PRL-u w Rybniku !!! Bezcenne !!!!! Jest moc ! Nie ma lipy !!!”

  Jest jeszcze kilka bastionów z zapachem PRL w Rybniku. Na przykład budynek Urzędu Skarbowego.

 • ~Arteks 2022-02-02
  22:47:39

  7 41

  @Franek 7 - też tak uważałem do czasu kiedy przeszedł termomodernizację i remont. Przyjedź czasami do Rybnika, jak w każdym mieście zobaczysz zmiany na plus. :)
  https://www.rybnik.com.pl/wiadomosci,rybnik-trwa-remont-budynku-urzedu-skarbowego,wia5-3266-37409.html

 • ~ 2022-02-02
  23:06:28

  55 8

  Arteks - a kto ci karze analizować moje wpisy???
  Nie wiem po kiego grzyba wtrącasz się w czyjeś dyskusje jak z tobą nie konwersuje....
  Dalej nie rozumiesz, że brak ruchu w centrum jest JEDNYM z powodów dlaczego właściciel zamyka sklep, ale nie jest jedynym powodem bo do tego dochodzą jeszcze inne wymienione przez właściciela i przeze mnie. Wyjdź wreszcie do miasta z tego swojego osiedla i zapoznaj się z rzeczywistością, że Rybnik jest wymarłym miastem i twoje bzdurne teorie świadczą tylko o tym, że w śródmieściu nie bywasz lub bywasz okazjonalnie! Zobacz sobie na samym rynku ile stoi pustych lokali... niedawno plajtła nawet kawiarnia. Przejdź się po śródmieściu i policz puste nieczynne do wynajęcia lokale jest ich paredziesiąt w okolicy rynku, Sobieskiego, Powstańców. Na Wieniawskiego dołączyła także ostatnio piekarnio - cukiernia, która istniała w tym miejscu około 20 lat! I przestań wreszcie wypisywać bzdury, ze Rybnik się rozwija bo Rybnik się zwija w porównaniu z tym co sobą prezentował od dziesięcioleci.

 • ~Arteks 2022-02-02
  23:47:27

  7 54

  Defetyści pokroju @bartezza czy @roshosta od lat źle wróżą miastu i zawsze wszystko negują. Tu trochę przeszli samych siebie. Bo likwidacja upiornego monopola jest zdecydowanie na plus miasta. No ale przecież hejter nie zmarnuje okazji aby dowalić władzom, a przy okazji miastu... A tak obiektywnie spojrzeć to jak na taką skalę nieszczęścia Rybnik w miarę łagodnie to przechodzi. Nadal co warto podkreślić WIĘKSZOŚĆ lokali na deptakach, Rynku, pl. Wolności, w Focusie i Plazie - a więc w tych najbardziej reprezentacyjnych miejscach jest WYNAJĘTA. W Polsce w ostatnim czasie zamknęło się 20 tys.(!) lokali gastronomicznych. Ubywa też sklepów. Ostatnio dziennikarze zaniepokoli się stanem wrocławskiego Rynku gdzie znika jeden lokal po drugim:
  https://businessinsider.com.pl/gospodarka/pustki-na-wroclawskim-rynku-nawet-znana-siec-sie-zwinela/eyh13v2 ubywa tam lokali. ;P
  Według rozsądnych komentatorów to tymczasowy efekt covida, według defetystów zwijanie się miast... ;)

 • ~MatiW 2022-02-03
  00:00:32

  37 18

  Tylko koni żal...w sklepie śmierdziało, była niemiła obsługa, towar drugiej świeżości wydawany zza lady. Dziwię się, że ten sklep wytrzymał tyle. Pan właściciel ma pretensje do wszystkich, do urzędu bo trzeba papiery wypełniać, a jemu się nie chce, do mieszkańców bloku, że się skarżyli, się widocznie mieli powód, na końcu do galopujących cen. Jest wiele firm które upada, ale raczej nie doczekaja się artykułu na rybnik.com.pl

 • ~ 2022-02-03
  00:21:56

  46 2

  Arteks - pamiętaj o tym, że największym hejterem hejtującym każdego kto ma odmienne zdanie tutaj na portalu niż ty jesteś właśnie ty i każdego, który mieszka w domu jednorodzinnym a nie bloku jak ty również jesteś..... ty. Wypisywać pierdoły może tutaj każdy ale przyjąć na klatę fakty dotyczące Rybnika nie każdy potrafi czego jesteś świetnym przykładem. Dlaczego tylko ty JEDEN na tym portalu stajesz w obronie upadającego miasta?! Doczytaj powyższe wpisy innych - twierdzą to co ja. Faktów nie obronisz swoim wyciem, fakty są dla ciebie bardzo bolesne, gdyż ty jako taki obrońca Rybnika z przykrością patrzysz jak miasto stacza się i swoimi urojeniami próbujesz przepchnąć każdy mit, który przyjdzie ci do głowy.

 • ~Azaia 2022-02-03
  00:23:25

  25 19

  @iwonaa1, zanim zaczniesz bezmyślnie pisowską propagandę, wypadałoby zapoznać się z tematem. Od razu widać, słychać i czuć pod wpływem jakich mediów jesteś.

  @Maksymilian Popeć, do Rybnika przeprowadziłam się w połowie lat 90-tych i niestety nie podzielam Twojego zdania. Mieszkając w ścisłym centrum e w niedzielę w południe zjedzenie pizzy graniczyło z cudem. W ogóle knajp, restauracji, pubów czy kawiarni było jak na lekarstwo. Życie zaczęło tętnić wraz z pojawieniem się studentów, bo dopiero wtedy otwieranie klubów czy pubów zaczęło mieć sens. Zresztą ogródków na rynku też długo nie było.

 • ~Teoretyk 2022-02-03
  00:41:03

  39 2

  Arteks - handel dostosował się do ludzi pracujących. W lata 90tych ludzie pracowali głównie w fabrykach na 3 zmiany 6-14, 14-22, 22-6 i zarówno handel jak i reszta "dobrodziejstw" była pod nich dopasowana. Dzisiaj każdy pracuje na inną zmianę np 9-17 i chcąc nie chcąc wydłużyły się godziny handlu czy nawet był market całodobowy. Gadki o wywalaniu aut z centrum schowaj sobie do kieszeni z powodu pandemi, każdy woli jechać autem niż "ryzykować" transport zbiorowy. Rybnik niestety pustoszeje.

 • ~ 2022-02-03
  01:07:29

  44 5

  Przyczyn jak zawsze jest więcej. Po 1 cytując klasyka: "świat zapie*la do przodu". Po 2 miasto umiera. To nie jest już ten Rybnik co 20 czy chociażby 10 lat temu i należy się z tym pogodzić. Cieszcie się że jeszcze macie kopalnie i mieć póki co będziecie bo właśnie prezydent podpisał ustawę umarzając długi PGG. Jak zamkną te nieszczęsne kopalnie to miasto całkiem padnie. Starzy wracają w rodzinne strony a młodzi nie mają żadnych perspektyw

 • ~ 2022-02-03
  01:16:20

  46 7

  Oczywiście że pustoszeje. Gdzie ta młodzież widoczna jeszcze 10 lat temu? Gdzie w tym 140 tysięcznym smutnym jak pi*da mieście można w lato wypocząć? Gdzie są porządne place zabaw na świeżym powietrzu? Gdzie powstają jakieś firmy mogące zatrzymać młodych godnymi wypłatami? Gdzie są jakieś imprezy plenerowe? Nie ma. Młodzi co mieli łeb na karku i wyjechali do Wrocławia, Katowic, Krakowa, Warszawy czy ościennych Gliwic wygrali życie.

 • ~truman20 2022-02-03
  05:51:58

  54 6

  Po co dyskutujecie z Arteksem, ten człowiek do perfekcji opanował zaklinanie rzeczywistości według swoich urojonych wizji. Jak w Rybniku spali się żarówka w latarni, to on znajdzie miasto, w którym spaliły się dwie żarówki i będzie pisał jak to w Rybniku jest zaje...cie. Jak w Rybniku w drodze zrobi się dziura, to on znajdzie miasto, w którym jest 5 dziur w drodze i dalej będzie się rozpuszczał nad tym jak to w Rybniku jest zaje...cie. Jak Rybnik się zapadnie, to on znajdzie miasto, które się dwa razy zapadło i będzie pisał, że Rybnik z tego powodu jest zaje...ty. Nie znam człowieka, który by się dobrze wypowiadał o naszym prezydencie i o tym jak Rybnik się (ro)zwija.

 • ~Mateusz Konsek 2022-02-03
  08:59:30

  28 1

  w sytuacji gdy zaba jest co 50 m to cud że koniaczek przetrwał tyle lat

 • ~rzyt 2022-02-03
  09:28:05

  25 3

  A może miasto wydzierżawi ten lokal i zrobi tam świetlicę środowiskową z ogrzewalnią w zimie dla ludzi ulicy. Latem wykorzystają pobliskie ławeczki /100% obłożenia/, a i aspekt kontroli "przez okna" też przemawia za takim rozwiązaniem ekonomicznym. Nie można sobie wyobrazić oooochów i aaaachów zazdrosnych władz okolicznych miast, których empatia tak wysoko nie sięga.
  Czynsz można zapłacić taki jaki miasto pobiera od najemców z centrum. W w/w lokalu musi być WC i łaźnia obsługiwana przez osoby niezadowolone ze sklepu. Dostęp przez 24 godziny.

  Więcej absurdów w Rybniku o jeden taki przypadek... to prawie nic.

  A teraz serio; modlę się o wytrwałość właściciela Orbity, by kiedyś rankiem nie wyczytam, że ostatni normalny sklep na Rynku przestaje istnieć.

 • ~Arteks 2022-02-03
  09:44:17

  2 40

  @Onyx01 - oczywiście, że nie jest już taki jak 20 lat temu bo jest dużo lepszy. Mniej śmierdzi, mniej przestępstw, brak bezrobocia, co raz więcej zadbanych miejsc do rekreacji, co raz więcej inwestycji, co raz lepsze połączenia drogowe i kolejowe, a nawet rowerowe. Znika wielki pustostan jakim przez ponad 20 lat był szpital Juliusz, a jakby na przekór temu co napisałeś cała dawna kopalnia staje się ogólnodostępną zrewitalizowaną przestrzenią dla kultury i rekreacji. 10 tysięcy nowych mieszkańców Ukraińców, młodzi utalentowani rybniczanie non-stop zdobywają jakieś laury w różnych programach ogólnopolskich. Niektórym przeszkadza tylko to, że zmieniła się władza w naszym mieście ale mi to nie przeszkadza - co jakiś czas warto. Wielu młodych którzy się wypali w pracy w korporacjach - wróci do swoich rodzinnych miast. Taka jest kolej rzeczy.

 • ~Arteks 2022-02-03
  09:55:41

  2 31

  @rzyt - dlaczego ostatni normalny? Inne są gorsze? A pamiętasz pusty parter kamienicy po banku na rogu Rynku i Korfantego? Parę lat stała pusta by w końcu ktoś otwarł tam dwa... oblegane tam lokale gastronomiczne. @bartezz - czekałem na twój atak. Minęła północ i wyszedł z ciebie paranoiczny wilkołak który zawył na mnie... ;) Nic nowego. Tak jest zawsze jak w jakieś dyskusji wkurzę cię przykładami lub argumentami. Paranoicy, frustraci, defetyści tego bardzo nie lubią i wpadają w szał. A ja podałem fajny przykład, że nawet w tak metropolitarnym Wrocławiu - do którego według niektórych "przyjeżdża chyba cała Polska" - Rynek podupadł z powodu covidu. I tak obecnie jest w każdym mieście. Miejmy nadzieję, że to proces przejściowy. Wsie tak chwalone zawsze przez @trumana20 przecież żadnej alternatywy nie dają, tam zawsze jest jednakowo.

 • ~ 2022-02-03
  10:14:51

  15 3

  Arteks - ja już ci na

 • ~rzyt 2022-02-03
  10:18:05

  20 4

  ~Arteks, dla mnie normalny to taki gdzie czuję, że ktoś mi doradzi i nie będzie to wujek Google, że mogę spotkać kogoś, kto "wyczuwa" potrzeby klienta, że mogę spotkać ludzi o podobnych zainteresowaniach, że czasem poszuka dla mnie jakiegoś specjalnego wydania....A jeżeli ktoś lubi inne formy kontaktów ze "sprzedawcami książek" to ma inne opcje zakupu.
  Rybnik powinien być dumny z takiej instytucji i wspierać ją jak tylko można. Znam ludzi, którzy specjalnie z dość odległych miast, gdy są w Rybniku, odwiedzają to miejsce. Ja już uczę moją wnuczkę tam chodzić.

 • ~ 2022-02-03
  10:32:27

  23 3

  Arteks - ja już ci napisałem w zeszłym roku, że z ludźmi chorymi nie rozmawiam, gdybyś miał trochę taktu to nie zaczepiałbyś mnie swoją osobą lecz to dla ciebie pojęcie jest obce. Wyjesz to ty jak wilk całymi dniami i wieczorami jaki to Rybnik jest światły i cudowny tymczasem to tylko ty tak uważasz. Wyjdź ze swojej kuwety i zapoznaj się z sytuacją w centrum miasta. W tym artykule 99% komentarzy na temat wymierania ruchu w śródmieściu tak samo podziela moje zdanie.
  Covid w jakimś stopniu przyczynił się fo tego ale nie jest jedynym powodem.

 • ~Arteks 2022-02-03
  10:40:03

  6 23

  @rzyt - czyli lubisz tradycyjne sklepy, ja też. Mało w którym sprzedawca nie wita klienta i nie pyta w czym można pomóc czy w czym doradzić. To zaleta tradycyjnych sklepów w porównaniu do marketów czy sklepów internetowych. Ja to szanuję i jestem w stanie zapłacić nawet więcej za taką obsługę. :) Tym bardziej, że wspieram lokalny biznes w ten sposób. :)

 • ~Arteks 2022-02-03
  10:59:24

  4 23

  @bartezz - ten artykuł dotyczy Koniaczka, a ty jak zwykle temat zarzucasz swoimi pierdołami które nigdy nic nie wnoszą do niczego i atakami na moją osobę. 99% - czyli tak naprawdę kilka osób... a tymczasem pod artykułem aż 194 osoby dało plusa informacji, że Koniaczek znika z Rybnika, tylko 23 osobom się ta wiadomość nie podoba. Ta informacja zezłościła tylko osoby które nie lubią Rybnika bo... znika ostatnia melina z centrum miasta. Ja należę do osób które z tej wiadomości się ucieszyły. :D To ty zapoznaj się z sytuacją w centrum miasta. Mimo tak ogromnych trudności i największego od II wojny światowej kryzysu jakim jest pandemia, lockdown, kwarantanny pracowników itd - WIĘKSZOŚĆ lokali działa. :D

 • ~ 2022-02-03
  11:25:51

  19 17

  Wspaniała wiadomość. PRL się skończył a tego typu nieestetyczne przybytek uparcie szpecił miasto.

  Z chęcią bym się dowiedział co ma Polski Ład do cen energii elektrycznej. A może chodziło o EUro Ład podatkujący sztucznie ceny energii i mafijne rozwiązania oparte na bajkach o emisji co2?

 • ~ 2022-02-03
  11:40:52

  18 8

  Myślę, że winny jest sam sobie właściciel, który zarżnął sklep. Od wielu lat obiekt przypominał melinę. Gdy inni inwestowali, remontowali, dbali o komfort klienta on tylko chciał na tym zarabiać. Nawet pijak i żul dziś chce kupować w dobrych warunkach.
  Druga sprawa to wiele ludzi korzystało z pobliskiego parkingu, teraz go nie było - ubyło klientów. Trzecia to mniejsza ilość pracowników w drodze i z powrotem na przystanek autobusowy obok. Większość pracuje zdalnie.

 • ~ 2022-02-03
  11:45:15

  8 5

  To bardzo dobra wiadomość nie tylko dla okolicznych mieszkańców.

 • ~artefaks 2022-02-03
  13:08:04

  9 4

  @Rosthost1.Zastanawiam się czy z osoba o takim stanie degregengolady w ogóle wchodzić w polemikę. Tak głupich argumentów dawno nie słyszałem. Lepiej nie wychodz samemu z domu ,aby nie narobić rodzinie kłopotów. Józef Schwejk nazwałby osobę o takim stanie umysłu vicepierdołą....

 • ~truman20 2022-02-03
  15:19:53

  18 0

  ~Arteks - " tymczasem pod artykułem aż 194 osoby dało plusa" - od kiedy na to zwracasz uwagę? Patrzysz na plusy i minusy tylko wtedy, kiedy tobie to pasuje. To skoro tak lubisz plusy i minusy, to popatrz analogicznie na plusy i minusy pod twoimi komentarzami - wnioski nasuwają się same.

 • ~ 2022-02-03
  15:32:32

  14 2

  Arteks - spójrz na swoje wpisy od samego początku tego artykułu, zaatakowałeś mnie ty jako pierwszy w tym artykule, nie wiem czy sprawia ci to rozkosz czy twoje dewiacje są silniejsze od ciebie samego, że robisz to zazwyczaj z premedytacją....?? Ja nie muszę się zapoznawać z żadną sytuacją bo ja widzę na bieżąco co się dzieje z centrum Rybnika - powtórzę to po stokroć jeżeli trzeba będzie, ruch w śródmieściu wygasa i jest to powodem przybyłej w ostatnim czasie ilości pustych opuszczonych lokali, niektóre z nich są do wynajęcia. Owszem większość działa ale wiele się zamknęło. Widzę, że wręcz dostajesz szału gdy komentatorzy piszą prawdę o coraz to bardziej wygasającym z ruchu centrum - twardych faktów nie obronisz swoimi paplaninami. Covid w jakimś stopniu na pewno się do tego przyczynił, jasne ale tendencja spadkowa ruchu u nas w centrum jest obserwowana już od kilku lat, jeszcze zanim zaistniał covid w marcu 2020r. :D

 • ~Arteks 2022-02-03
  18:23:22

  3 20

  @bartezz - ale z twoich obserwacji wynika też, że z kontrapasów nikt nie korzysta... A korzystają - tylko trzeba się zapytać o to nie zgredzików, a rowerzystów. Powtarzasz różne przesadyzmy - twoja wola. Ale mógłbyś chociaż w jednej dyskusji bez emocji i histerii i z większą kulturą zwracać się do kogoś? Mi się chce podawać przykłady np. wrocławskiego Rynku gdzie sytuacja chyba nawet jest gorsza niż u nas. Czy przez to Wrocław się zwija? Lokale znikają z przeróżnych przyczyn: pandemia, odejście na emeryturę, śmierć właściciela, zniechęcenie, konkurencja ze strony internetu. Natomiast miasto to nie tylko sklepy - w centrum powstaje co raz więcej kancelarii prawnych, małych firm, klubów, punktów edukacyjnych, gastronomii itd. Nie mogę być codziennie na Rynku - ale mogę sobie włączyć kamerkę. Przykładowo między 18.13 a 18.14 przez Rynek przemknęło 30 osób. To sporo jak na czas kiedy większość handlu nie działa, szkoły pracują zdalnie, jest pandemia i dodatkowo zimno... :D

 • ~ 2022-02-04
  23:12:46

  11 0

  Arteks - nie tylko z moich obserwacji wynika brak rowerzystów na kontrapasach bo to samo twierdzą tutaj inni komentatorzy, potwierdził to także redaktor w radiu ale w szczególności piszą o tym bardzo aktywni rowerzyści w sezonie, że zwyczajnie z nich nie korzystają gdyż są dla nich niebezpieczne i nie dają im żadnej przyjemności z jazdy rowerem wśród spalin i bardzo bliskiego sąsiedztwa samochodów. Są takim samym niewypałem jak centra przesiadkowe, które służą zupełnie innej grupie użytkowników ( menele ) niż była pierwotnie przewidziana...
  Nie mów o kulturze zwracania się do kogoś, czy bez emocji bo najpierw tej kultury musiałbyś poszukać u siebie... Myślisz, że cichaczem i niepozornie włożysz swój hejt między tekst w komentarzu komuś indywidualnie bądź większej grupie osób ( ludzie mieszkający w domach prywatnych, mieszkańcy powiatu rybnickiego czy miast ościennych ) i jesteś kryty?? Nic bardziej mylnego niejednokrotnie miałeś to udowodnione jak na talerzu, więc zbastuj bajerkę zacznij od siebie i będzie dobrze : D

 • ~Stasek 2022-03-04
  08:22:51

  2 0

  Czyżby zbieżność imion i nazwisk? Ale Waldemar Cieślak 1 marca 2022 zarejestrował sklep monopolowy na Kościelnej.. A 21.12.2021 wydane koncesje na "starego" Koniaczka ale pod innym adresem. Życzyć powodzenia ?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1604