zamknij

Wiadomości

Sklep z dopalaczami nadal nieźle sobie radzi

2012-11-27, Autor: Wacław Wrana
Wygląda na to, że państwo polskie wyraźnie przegrywa rozgrywkę z właścicielami sklepów z dopalaczami. Przynajmniej takie wnioski płyną z przypadku rybnickiego. Mimo zaangażowania policji, prokuratury i sanepidu, właściciel sklepu z groźnymi substancjami regularnie omija prawo i nadal prowadzi działalność.

Reklama

O bulwersującej sprawie sprzedaży tzw. dopalaczy informowaliśmy Was 17 października. Od tego czasu na ulicy Powstańców niewiele się zmieniło. Sklep z upominkami, w którym można kupić środki działające podobnie do narkotyków, działa w najlepsze.

- Ustawa o zapobieganiu narkomanii w sposób dokładny definiuje czym są narkotyki i tzw. środki zastępcze. Dopóki w takich miejscach jak sklep w Rybniku nie udowodnimy sprzedaży substancji wymienionych w ustawie, dopóty prokuratura ma związane ręce – tłumaczy prokurator rejonowy Jacek Sławik.

W podobnej sytuacji jest policja. Funkcjonariusze przekonują jednak, że nie przechodzą obok problemu obojętnie. - W odpowiedzi na zgłoszenia mieszkańców, zwiększyliśmy - zwłaszcza wieczorami i w weekendy - liczbę patroli w rejonie ulicy Powstańców. Policjanci legitymują kręcące się tam osoby, zwłaszcza młodocianych – mówi Aleksandra Nowara – rzeczniczka prasowa rybnickiej policji. Efektem działania policji było zatrzymanie tydzień temu w tym miejscu dilera narkotyków.

Bezpośrednio ze sklepem z dopalaczami walczy za to sanepid. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rybniku regularnie przekazuje do badań laboratoryjnych sprzedawane jako „upominki” substancje. - W przypadku stwierdzenia szkodliwości tych środków zakazujemy ich sprzedaży i na właściciela sklepu nakładamy kary. Wtedy handlarz automatycznie wprowadza do obiegu inne, zmodyfikowane substancje. Nie działają też zakazy prowadzenia działalności, bo za każdym razem  rejestrowana jest w tym miejscu inna firma – mówi Lidia Lazar zastępca Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Rybniku.

Choć sklepu z dopalaczami organom państwa nie udało się zlikwidować, to drobną poprawę sytuacji dostrzegają rybniczanie. - Od jakiegoś czasu regularnie spotykam patrole policji na Dróżce Prof. Libury i jest tam znacznie bezpieczniej. Wcześniej strach było przejść, bo przesiadywali tu agresywnie zachowujący się młodzi ludzie – powiedział nam przechodzący codziennie tym szlakiem pan Łukasz.

 

Dodajmy, że z podobnymi problemami borykają się również mieszkańcy Wodzisławia Śląskiego.

 

> W Wodzisławiu w biały dzień kupisz dopalacze

Oceń publikację: + 1 + 5 - 1 - 2

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (28):
 • ~zxr9 2012-11-27 07:37:08

  Sa wazniejsze sprawy niż zajmowanie się dopalaczami. Niech dzieciaki to biorą. Apeluje tylko zrobić takie prawo m żeby później takich nie leczyć. Mało to jest ludzi chorych czekających na wpis do szpitala albo jakiś zabieg? Chcą brać badziwie to niech biorą - ale póxniej niech zdychają. Ostre ale wg mnie jedyne wyjście ..

  0 0
 • ~tynka2104 2012-11-27 08:19:25

  Zgadzam się z tobą . Niech się zajmą innymi ważniejszymi sprawami np ( BEZROBOCIEM W RYBNIKU ) BO MŁODZI PRACY NIE MAJĄ A EMERYTÓW TO PRZYJMĄ ZARAZ ALBO INWALIDÓW . A CZEMU ????

  0 0
 • ~Ovis_Musimon 2012-11-27 08:22:16

  Sklep radzi sobie coraz lepiej, bo media robią mu darmową reklamę. Ja nie miałem pojęcia o takim procederze, dopóki nasze lokalne tygodniki i portale nie zaczęły o tym pisać i na pewno nie jestem odosobnionym przypadkiem. Wiadomo, że rolą mediów jest informowanie o tym, co się dzieje, jednak w tym konkretnym przypadku dość niefortunnie wspierają przy okazji tych, którzy zarabiają na niszczeniu zdrowia młodych ludzi.

  0 0
 • ~ 2012-11-27 08:24:59

  a co sm?nie partoluje? beda łazić po dachach i robić wymazy z kominów,a tak przy okazji rybnicki tusk od stycznia zapowiedział-podatki w górę !

  0 0
 • ~ 2012-11-27 08:26:01

  fajki i alkohol wyrządzają tysiąc razy więcej szkody niz dopalacze a jakoś nie ma nagonki (+ lewa wóda na targu)

  a tak na poważnie, zx, nie do końca , bo to wygląda jak np. guma kolorowa, i zupełnie nieświadomie takie 9 letnie dziecko to zje i kaput. ktos to da Twojemu dziecku ,kolega itp, i koniec.

  0 0
 • ~verkahh 2012-11-27 09:04:01

  Z taką reklamą to oczywiste, że sobie dobrze radzi. Zalegalizować marichuanę, to gówniarze będą siedzieć w domu i krzaki podlewać, zamiast latać po centrum za dopalaczami.

  0 0
 • ~ 2012-11-27 09:46:19

  sory, z innej beczki, nie mam kogo zapytac; gdzie w Rybniku jest fajny sklep zoologiczny ? (nie mam na myśli cerfura), był taki duży obok UM ale juz nie ma chyba.

  0 0
 • ~Ovis_Musimon 2012-11-27 09:52:31

  Zależy co chcesz kupić. W Focusie oraz nieopodal ratusza są sklepy sieci 4 Pet, obok poczty jest Zoo Afryka, a na rogu w okolicach starego kościoła jest kultowy Jamniczek - ale tam tylko akcesoria, bez zwierząt (za to ceny najlepsze i obsługa najmilsza).

  0 0
 • ~ 2012-11-27 10:00:01

  i już nie spamuje, zapomniałem o tym zoo afryka, i tym w fokusie- ul. Kościelna 5, sory- dzięki

  0 0
 • ~kalia 2012-11-27 10:08:32

  Wspaniała reklama tego sklepu..szczerze to nie wiedziałam ze taki jest :) ale juz wiem:)

  0 0
 • ~smerfetka 2012-11-27 11:12:10

  Nie można po prostu właścicielowi sklepu odmówić najmu? Przecież na pewno ktoś mu to miejsce wynajmuje. To jest przecież jakaś paranoja żeby gnoja nie można było stamtąd ruszyć!

  0 0
 • ~Benq 2012-11-27 11:30:10

  No reklama jest znakomita i darmowa :) Ja wiedziałem, żę tam jest sklep z upominkami, ale nie wiedziałem, że te upominki to dopy.

  0 0
 • ~qwerty1231 2012-11-27 11:41:51

  Ten sklep - jest bardzo piękny.

  0 0
 • ~misiaq 2012-11-27 11:45:18

  Ludzie ! Zmieńmy podejście ! Narkotyki, dopalacze i wiele innych to środki zakazane - a czy jest problem je kupić ? NIE.
  Tak samo z trawą - też problemu nie ma. Polityka zakazów powoduje, że uzywki spadają do podziemia, bez żadnej kontroli, nie utrudnia to jednak ich zakupu. Zamiast podnosić podatki wszystkim (Vat jest dobrym przykładem) powinno się wprowadzić wyższe opodatkowanie używek, lecz przy okazji je legalizując. Wtedy własciwe organy mialyby nad nimi kontrolę, jakość dopalaczy czy tej strasznej trawy by wzrosła. Legalizując w/w środki powinno się podnieść kary za posiadanie ich nielegalnych wersji. Fakt - będzie drogo - ale na pewno bezpieczniej. Niech sobie sklep istnieje i tak tam nic nie kupie ale to wolny kraj i kazdy może robić co chce.

  0 0
 • ~qwerty1231 2012-11-27 11:57:36

  " Nie można po prostu właścicielowi sklepu odmówić najmu? Przecież na pewno ktoś mu to miejsce wynajmuje. To jest przecież jakaś paranoja żeby gnoja nie można było stamtąd ruszyć! "

  Ad: Każda ze stron może wypowiedzieć umowę najmu z zachowaniem ustalonych terminów, jednak w dzisiejszych czasach dekoniunktury gospodarczej obawiam się, że wolnych lokali nie brakuje i właściciel po prostu stanie się najemcą innego lokum do prowadzenia tej "legalnej" działalności gospodarczej. i Tak w koło Macieja.Służbą tylko utrudni to zadanie ponieważ nie dość, że właściciel wciąż zmienia podmiot prowadzący ten proceder to jeszcze dla "ułatwienia" będzie nowy adres, co za tym idzie służby będą musiały wydać znów nową decyzję dla nowego adresu itd... Ogólnie sprawa zgodnie z procedurami raczej nie do ruszenia, (ze względu na czas bezwładności procedur), chyba pozostaje nam się pogodzić z tym, iż sklepy na nowo wpiszą się w krajobraz naszych polskich miast i wsi.

  0 0
 • ~ 2012-11-27 12:01:16

  ~qwerty1231, jakbyś był właścicielem tego lokalu, i brał za nic powiedzmy 4-6 koła miesięcznie, miałbyś w nosie co tam sie sprzedaje

  0 0
 • ~ludziepsy 2012-11-27 12:03:48

  Nie miałam wcześniej pojęcia, że w Rybniku jest taki sklep- dzięki Wam się dowiedziałam. Myślicie, że jeżeli go zlikwidują, to problem dopalaczy zniknie? Co za problem dostać coś od odpowiednich osób jezeli sie chce...Wszystkie te zakazy są kompletnie bez sensu. Kto głupi niech się truje, co nas mądrzejszych to obchodzi...

  0 0
 • ~dadon 2012-11-27 13:12:33

  na takie sklepy jest "legalna " metoda kiedys pewien leśniczy jak mu "tirówki" las zaśmiecały stał koło nich i każego kto podjechał witał i pytał się jak się ma żona i dzieci :) może przed tym sklepem policjanci lub n\inne służby miejskie rozmawiają z klientami na temat zakupów, szkodliwości itp , gwarantuje że wystarczy kilka dni i sklep będzie bez obrotów , nikt nie lubi jak sie ktos pyta co i gdzie kupuje

  0 0
 • ~dadon 2012-11-27 13:13:40

  postawić tam strażników miejskich i niech rozmawiają przynajmniej raz zrobią coś pożytecznego

  0 0
 • ~Gregorio 2012-11-27 17:17:36

  Kolejna paranoja !!! Zrobiło się tam niebezpiecznie w biały dzień. Zakapturzeni stoją w okolicznych bramach, zaczepiają dzieci i chcą kasy na dopy, jarają w okolicznych bramach, zachowują się głośno itp. To jest centrum miasta! Ulica Powstańców cierpi od dawna na mały ruch klientów , sklepy się zamykają a teraz z tego powodu - że robi się tam niebezpiecznie, reszta padnie bo ludzie zaczynają się bać tam chodzić. I co, władz to nie obchodzi ??? Nie ma na to rady ??? Nie zależy władzom jak wygląda i co się dzieje w centrum miasta ???. Deptak mają robić za 17 milionów a w środku deptaku będzie sklep z " upominkami" i nabuzowane wyrostki i inne typki. Genialna perspektywa.

  0 0
 • ~mewa74 2012-11-27 17:30:10

  Dróżka Profesora Libury. Pan profesor był skromną osobą, ale nazwanie tak obskurnego kawałka schodów jego imieniem to jest skandal. Jakby nie było w Rybniku ulicy, którą można nazwać imieniem tego zasłużonego dla miasta człowieka.

  Jeszcze jedna sprawa, może ktoś z redakcji przeczyta. Jest coś nie tak na stronie, bo często zdarza się, że chcąc wpisać komentarz pod jakimś artykułem po zalogowaniu ląduje się często pod całkiem innym artykułem. Gdy ktoś nie sprawdzi tylko od razu odpisuje mamy efekt taki, że komentarze lądują nie tam gdzie chcemy.

  0 0
 • ~obserwatorzrybnika 2012-11-27 17:42:34

  Jest na to rada - butelka z benzyną i niech sie chwile pali zadzwonic po straż a chłopaki zaleją wszystko wodą i po kłopocie pewnie tych dopalaczy nie ma ubezpieczonych ( może pomysł głupi ale skuteczny)

  0 0
 • ~eloo 2012-11-27 18:23:21

  w moim przypadku jak mam ochote na banie to kupuje 0,5 dobrej wodki(nie tej z czech) siadam w domu i pije i jest cisza i spokuj.Jak ktos chce to niech bierze dopalacze, trawsko, wacha rozpuchol butapren i inne dziadostwo-tak zostal wychowany w domu i takie zycie wybral.Sanepid bada dopalacze i karze jesli znajada dziwne substancje a co robi producent tego gówna?? miesza niewiadomo co byle jednemu z drugim w łbie sie przewraca po tym ale ciekawe jak dlugo tak beda sie bawic w ciuciubabke ktorej cena jest zycie i zdrowie.

  0 0
 • ~wilhelm 2012-11-27 18:34:42

  Nie rozumiem tych którzy tego sklepu bronią. Przecież tam się naprawdę niebezpiecznie zrobiło. A ten gość co napisał że wóda i papierosy bardziej szkodzą widać w rzyci boł i g0fno widzioł. Niech raz weźmie dopalacza to się przekona.

  0 0
 • ~firmaq5 2012-11-27 19:59:53

  Ja wiem jak wytępić takie sklepy .. Tylko dużo zależy od Policji czy Straży Miejskiej... Wystarczy co rusz trzaskać mu szybę przednią , ile zniesie za wymianę .. 2 -3 razy w miesiącu .. W końcu zrezygnuje bo nie będzie opłacalne.... Ja tam trzaskać nie będę bo mam za daleko...

  0 0
 • ~firmaq5 2012-11-27 20:03:54

  do Gregorio: jeśli w dzień zaczepiają innych młodszych czy cokolwiek to może czas zrobić z tym porządek , sam mam dzieci i nie daj że ktoś by mi ją zaczepił ..... Jeden do dziś żałuje że w parku dzieci zaczepiał ... a ja mam wyrok ... Zróbmy sami z tym porządek bo Policja ma problem prawny - my nie aż tak bardzo... :)

  0 0
 • ~Kurz 2012-12-03 06:29:11


  Temu ten problem
  Nie wygasa,
  Bo Władza ma go
  Poniżej pasa.

  0 0
 • ~GrubyxTrebor 2012-12-05 00:49:24

  Nie raz, i nie dwa przechodziłem obok tego feralnego sklepu i widziałem co się tam wyrabia! G*wnarzeria 'telepie' się pod tym sklepem, pod wpływem środków które w nim zakupiła.Drą mordy na cały volumin, grożą przechodniom, sieją ferment , wykrzykują groźby w stylu "ziomek dorzuć się w potrzebie" ,gdy się im odmówi(chociażby z powodów braku drobnych) można usłyszeć" to dawaj grube bo Ci wy**biemy zęby! " Rybnickie służby potrafią wklejać mandaty za KULTURALNE spożywanie alkoholu w miejscach publicznych(fakt faktem w miejscu publicznym, ale KULTURALNE, bez obelg, groźb, agresywnych zachowań itd), a nie potrafią sobie poradzić z garstką Młodziaków?! ( garstką bo za każdym razem stoją tam Ci sami ludzie! ). Jak już ktoś napisał - wystarczy że w godzinach popołudniowo-wieczornych ( w godzinach rannych to raczej te nicponie bywają w szkołach) ZAPARKOWAĆ NIE PRZEJECHAĆ obok! i poprostu legitymować i przeszukiwać każdego kto wychodzi z tego sklepu. taki 16-sto lub 15-sto latek po zabraniu go na komendę pod wpływem takich środków i po postraszeniu go sądem rodzinnym lub opieką kuratora, a tym bardziej koniecznością odebrania go przez jego rodziców zaraz wyśpiewa co i jak! i mu się odechce! to bulwersujące co się tam dzieje... zacytuję tu dosyć znany cytat: " Tu powinni zblokować! " ... Zapewne wielu z was może nie zgodzić się z moją ideą i moimi poglądami na ten cały temat, ale Polska to wolny kraj i każdy ma prawo do głoszenia swoich racji...

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Przepisy dotyczące aborcji w Polsce:

Oddanych głosów: 2104