zamknij

Wiadomości

Skarb Państwa skazany za smog. „To przełom”

2019-01-25, Autor: bf

To ewenement w skali kraju. Sad wczoraj przyznał rację Grażynie Wolszczak i jednocześnie nakazał Skarbowi Państwa zapłatę 5 tysięcy złotych na cele charytatywne. Aktorka pozwała państwo, że te niewystarczająco walczy ze smogiem. Sprawę komentuje Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego. - To wspaniała wiadomość – mówi.

Coś takiego jeszcze nigdy nie zdarzyło się w historii naszego kraju. Sąd w Warszawie przyznał Grażynie Wolszczak rację. Jak czytamy na Serwisie Samorządowym PAP, sąd stwierdził, że bezsprzecznie na terenie Polski występowały bardzo znaczące przekroczenia pyłów, szczególnie w okresie zimowym. - Zwrócono też uwagę, że Polska należy do krajów, które na przestrzeni lat są najbardziej zanieczyszczone w UE. W ocenie sądu z przepisów prawa w sprawie jakości powietrza jasno wynika zobowiązanie dla państw członkowskich UE, dotyczące dbałości o jego stan – czytamy w serwisie.

Reklama

Sąd stwierdził, że Skarb Państwa co prawda podejmował szereg działań w celu poprawy jakości powietrza, ale były one wprowadzane zbyt późno nie przynosiły zamierzonego skutku. - W przepisach prawa krajowego nie zapewniono skutecznej realizacji celów dyrektywy UE. Sąd nie miał wątpliwości, że brak skutecznych działań narusza dobra osobiste powódki, w szczególności prawo do korzystania z walorów nieskażonego środowiska naturalnego oraz prawo do wolności poprzez ograniczenie aktywności na świeżym powietrzu – czytamy w uzasadnieniu wyroku.

Jak podaje dalej Serwis Samorządowy PAP, podczas pierwszej rozprawy Grażyna Wolszczak argumentowała, że jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. - Ja czuję się coraz bardziej osaczona. Moje podstawowe prawo, czyli wolność została ograniczona. Muszę śledzić raporty o jakości powietrza. Mam stale poczucie zagrożenia. Nikt nie może wyprzeć się, że smogu nie ma. Jest coraz gorzej. To już zostało udowodnione – oznajmiła.

Reprezentujący Skarb Państwa pełnomocnicy stwierdzili, że w przypadku tej sprawy trudno mówić o naruszeniu dóbr osobistych. Zauważyli natomiast, że prawdopodobnie na podstawie tego typu spraw zostanie zdefiniowana rola państwa w zakresie ochrony środowiska i tego, czy obywatel ma prawo zwrócić się w tych kwestiach z jakimiś żądaniami do sądu.

Wolszczak domagała się 5 tys. zł zadośćuczynienia i przekazania pieniędzy na fundację onkologiczną Unicorn z Krakowa. - Okazuje się, że można wygrać, można dochodzić swoich praw i można to robić skutecznie. Miałam lekką nadzieję, ale nie spodziewałam się, że w pełnym zakresie mój pozew zostanie uwzględniony - skomentowała wyrok aktorka.

Reprezentujący ją mecenas Radosław Górski podkreślił. - To jest wyrok przełomowy w skali Polski. Spodziewam się, że zostanie złożona apelacja. Państwo powinno zrobić rachunek z ewentualnych strat, jeżeli ludzie masowo pójdą do sądu. Zaraz się okaże, że jeśli nie będzie robiło nic w walce ze smogiem, to zadośćuczynienia będą liczone w miliardach złotych.

Zadowolenia z takiego rozwiązania nie kryje Zdzisław Kuczma z Rybnickiego Alarmu Smogowego. - To bardzo dobry sygnał, że znalazł się sąd w Polsce, który stwierdził, że życie w takich warunkach jest złe. Sad do facto skazał państwo za to, że mało robi, by uchronić nas przed smogiem. My też naszą sprawę wygramy, gdybyśmy mieli porównywać wyniki z Warszawy i Rybnika, to my tu żyjemy w komorze gazowo-pyłowej. Decyzja sądu to przełom – mówi.

Wolszczak, poza Skarbem Państwa, pozwała też władze Warszawy. Na początku stycznia wycofała jednak pozew przeciwko miastu. Aktorka jest ambasadorką kampanii „Pozywam za Smog”.

Dodajmy, że jeszcze w 2013 roku i 2015 roku z tych samych powodów Skarb Państwa pozwali do sądu odpowiednio dwaj Ślązacy - Zdzisław Kuczma i Oliwer Palarz z Rybnika >>>czytaj więcej<<<. Działacza ekologicznego bezpłatnie wsparła kancelaria prawna. Proces rozpoczął się w 2016 roku >>>czytaj więcej<<<. W maju 2018 r. sąd oddalił pozew rybniczanina. Ten zapowiedział apelację. W listopadzie wsparcie dla działacza zadeklarował Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich >>>czytaj więcej<<<. Czy wygrana Wolszczak zmieni optykę sądu?

Czy Waszym zdaniem można się spodziewać pozwów zbiorowych przeciwko Skarbowi Państwa?

Oceń publikację: + 1 + 95 - 1 - 88

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (63):
 • ~Tadeusz Kiełkowski 2019-01-25 11:10:45

  Podniosą podatki i zapłacimy wszyscy, że komuś śmierdzi.
  Niech płacą ci komu to przeszkadza.

 • ~Takja 2019-01-25 11:24:15

  Panie Zdzisławie jak pan twierdzi że nie da się tu żyć to pakować manatki i ewakuacja tak gdzie da się żyć. Ten nasz skarb państwa jest chyba z gumy, to 5 tyś wypłaty następnie członkowie rodzin po górnikach po 10.tyś. Ci zakazać palenia węgle, tamci uruchamiają nowe ściany . JAK to wszystko człowiek przemyśli to sam nie wierzy w to do jakich wniosków dochodzi.Tu FAKTYCZNIE NIE DA SIĘ ŻYĆ ALE NIE Z POWODU SMOGU.

 • ~dr_Moriarty 2019-01-25 11:30:07

  Wspaniała wiadomość. Czekać należy tylko na jakiś prawomocny wyrok. A także prawomocny wyrok skazujący nieudolne w kwestiach smogu samorządy. Niech ruszy lawina pozwów. Wtedy włodarze wszystkich szczebli zastanowią się co im sie bardziej opłaca - walka ze smogiem czy płacenie sądowych kar.

 • ~znawca 2019-01-25 11:30:48

  Powiem tak: nareszcie.

 • ~halupczok1 2019-01-25 11:36:42

  Takja - wychodzi na to że nie wiadomo o co chodzi - jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o PIENIĄDZE.

  63 9
 • ~kurm 2019-01-25 11:39:09

  Dzień dobry. Może nie jest to pytanie idealnie w temacie smogu, ale zapytam : czy może ktoś wie, dlaczego wycięte zostały potężne drzewa na początku ul. Żorskiej po stronie salonu Skody do świateł na skrzyżowaniu z ul. Brzezińską ????? Około 80 % z nich było całkiem zdrowych, pnie są do obejrzenia. Kto to zlecił i po co? Jeżeli w miejsce wyciętych drzew powstanie ścieżka rowerowa to jest to znak, że choroba postępuje. I nie jest to przypadek jednostkowy w U.M.

  132 7
 • ~Arteks 2019-01-25 11:44:27

  To dowód jak na naszych oczach zmienia się mentalność i podejście do problemu smogu. Może wreszcie we władzach państwa ktoś zrozumie, że ludzie mają dość trucia. Jak sprawami chroniącymi obywateli przed smrodem nie zajmą się parlament czy rząd - to zajmie się tym Unia Europejska. Dla Śląska nie wystarczy program Czyste Powietrze. Tu są potrzebne przepisy do obligatoryjnego przyłączania się do ciepła sieciowego i inwestycje rozbudowujące ciepłociągi i gazociągi, a także różnego rodzaju sankcje np. likwidacja deputatów węglowych lub ich zamiana na bony uprawniające do zapłaty za inne źródło ciepła. @Takja - dzięki takim ludziom jak Kuczma - wielu ma przynajmniej wyrzuty sumienia. O wiele większą satysfakcję da walka i zwycięstwo z kopciuchami niż wyjazd. Wiem, że niektórzy woleliby aby głosów krytyki nie było i aby mogli kopcić spokojnie. Ale jeśli nie Kuczma i inni - to w końcu wasze dzieci i wnuki będą was kiedyś krytykować i osądzać, że zgotowaliście im taki los swoją zachłannością i zacofaniem. To co robią różni ekolodzy i społecznicy powoli zaczyna przynosić efekty. Na pewno jedno co udało się osiągnąć to społeczną niechęć do węgla i pieców. Każdy dom wybudowany w ostatnich kilkunastu latach z piecem śmieciuchem to relikt minionych epok i kompletny obciach.

  60 92
 • ~stanislaw_paluch 2019-01-25 11:45:28

  "Komuś śmierdzi"... Litości! Spróbujcie wbić sobie, do tych wyjątkowo odpornych na wiedzę głów, że nie chodzi o to że śmierdzi, tylko o to, że zabija. Dzieci z okręgu rybnickiego częściej chorują na nowotwory układu nerwowego, niż ich rówieśnicy z reszty województwa. Jest to powiązane z zanieczyszczeniem powietrza, co pokazały badania dr Musioł, ordynator rybnickiej pediatrii. Ten pozew jest także w interesie waszych dzieci i wnuków.

 • ~ 2019-01-25 11:45:47

  Kolejne sprawy w toku. Czy rząd sie opamieta i cos zrobi w kierunku poprawy sytuacji to nie wiem - nie będą tego przeciez dawac z własnej kieszeni

  43 23
 • ~ 2019-01-25 11:46:30

  Kielkowski, raczej niech placa ci co truja. Strasznie idiotyczne myslenie prezentujesz. I chamskie

  67 27
 • ~Arteks 2019-01-25 11:47:18

  @kurm - no rzeczywiście to nie ten temat bo nawet najdorodniejsze drzewa nie mają żadnego wpływu na wyziewy PM2.5 i PM10 z kominów. Drzewa są wycinane wtedy kiedy jest taka potrzeba. Co ciekawe - nigdy nikomu nie przeszkadza wycinka pod parkingi lub drogi. Ale pod drogę rowerową - to prawdziwy skandal! ;)

 • ~piotr.kowalski 2019-01-25 11:55:55

  Witam

  Wiadomość bardzo dobra, bo jak bylo tu już napisane jesteśmy świadkami zmian w dobrą stronę. Problem w tym, że te zmiany przebiegają za wolno.

  ~Arteks: przykro mi ale to nie prawda, wycinki drzew pod drogę P-R, w miejscu bylego Domusu, w miejscu gdzie przy Kotucza powstal niepotrzebny Lidl i inne blaszaki czy też pod dwocem PKP byly jednoznacznie negatywnie komentowane. Jak chodzi o wpływ na pyły zawieszone to też nie prawda, drzewa np. świerki są w stanie wychwycić zapylenie z powietrza, a fakt że produkują tlen pozwala na "rozrzedzenie" pyłu. Nawet gdyby pominąć ich wplyw na powietrze zimą to polecam wyszukać w internecie sobie ile tlenu dostarcza dorosłe drzewo i jaki jest ekwiwalent 10letnich drzewek zamiast jednego dużego i starego.

  61 15
 • ~kurm 2019-01-25 11:59:07

  ad Arteks
  Dzień dobry ponownie. Szanowny Panie zadałem jednoznaczne pytanie "czy może ktoś wie ?'' Miałem nadzieje, że pozostawi mnie Pan w spokoju i nie będę musiał z Panem dyskutować. Drzewa pełnią istotną rolę w czyszczeniu powietrza i "zamiany" CO2 w O2 - przecież to informacja ze szkoły podstawowej. Chyba nam wszystkim zależy na tym, by było czysto i zielono w mieście. Po smogu należy się zabrać za śmietniki przy blokach, toż to wylęgarnia szczurów . Należy podnieść opłaty dla mieszkańców bloków za brak segregacji i odpadki spożywcze dostępne dla szczurów. CZY PAN SOBIE ŻYCZY DYSKUSJI W TYM STYLU ? Nie pozdrawiam i kończę temat.

  89 6
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-01-25 11:59:15

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  2 11
 • ~piotr.kowalski 2019-01-25 12:00:00

  Jedynie całkowity zakaz stosowania paliw stałych w indywidualnych kotłowniach może realnie poprawić sytuację.

  62 50
 • ~berni 2019-01-25 12:02:05

  A wy wszyscy znowu to samo , bo smog to bo tamto , a ci na górze na tym robią niezły interes. LUDZIE nic tą waszą gadką nie zmienicie. Ale owszem posprzeczać się przecież można i jeden na drugiego jad wylewać. To taki nasz narodowy nawyk.

  31 25
 • ~minowa 2019-01-25 12:07:48

  To wyłącznie polityka a nie smog. Sędziowie zrobią wszystko, aby dopiec "pisowskiemu" rządowi. Wszystko w imię pozbawienia władzy. Wyrok nie jest zresztą prawomocny.

  56 48
 • ~imrahil 2019-01-25 12:09:23

  w końcu coś ruszyło w odpowiednim kierunku. dodatkowo po głosach w sieci widać, że coraz więcej ludzi chce zakazu paliw stałych w indywidualnych kotłowniach. szkoda, że w nowych domach nadal można instalować kopciuchy - niby klasy 5, ale rzeczywistość to nie laboratorium (już sam fakt, że aby uzyskać klasę 5 te kotły nie są testowane na węglu z naszych okolicznych zakładów wydobywczych o czymś świadczy)

  28 38
 • ~Antyk 2019-01-25 12:09:32

  Czemu się niezdrowo "podniecacie"??? Stało się tak, bo to znana aktorka....zwykły obywatel raczej nic nie osiągnie..

  42 20
 • ~piotr.kowalski 2019-01-25 12:10:51

  ~berni: oczywiście, mówienie o problemie problemu nie rozwiąże, ale mówienie o problemie sprawi, że przestanie być zamiatany pod dywan, nie zauważany. To nie jest "zimowe powietrze" to nie jest "taki mamy klimat" to jest realny i palący problem każdego z nas, a o problemach należy rozmawiać i je rozwiązywać.

  34 6
 • ~piotr.kowalski 2019-01-25 12:14:59

  ~imrahil: dokladnie tak, 5 klasa jest nie osiągalna na innym węglu niż 31, a proszę mi znaleźć aktualnie w Rybniku na skladach (w rybnickich kopalniach to nie możliwe) taki węgiel to raz. Dwa to każdy 5-klasowiec ma w ostatnim wymienniku zawirowywacze mające za zadanie wytrącić pyl, które chyba oprócz Galmetu w każdym kotle są tak zainstalowane, że aż proszą się aby je wyjąć i ponownie nie montować.

  23 9
 • ~Arteks 2019-01-25 12:16:22

  @Piotr.Kowalski - wspominasz o drzewach iglastych, a tu "padły" topole - drzewa uznawane przez specjalistów za gatunek "inwazyjny" w naszym ekosystemie. Nie jestem zwolennikiem wycinania drzew ale za pewnego rodzaju równowagą. Jeśli z jednej strony miasto usuwa drzewa które przeszkadzają jakimś inwestycjom - a z drugiej strony rozwijane są tereny zielone i sadzone nowe drzewa to można to określić jako coś wyważonego. @kurm - w okresie letnim tak. W okresie zimowym drzewa wegetują i nie pomagają w likwidacji ani spalin samochodowych ani smrodu z kominów domowych. Z kolei każdy rowerzysta - to ileś mniej spalin w powietrzu i mniej hałasu. Drzewa pod drogi w Rybniku likwidowano w "hektarach" jeśli chodzi o Góreckiego, Wielopolską, Obwiednię, drogę P-R, drogę przez Zwał i wiele innych. Nikt nawet pary z ust nie puścił. Jedynie w przypadku planowanej drogi z Kamienia do Gliwickiej - ludzie się sprzeciwili ze względu na park krajobrazowy. A teraz jeśli chcemy stworzyć sprawną sieć dróg rowerowych - czasami niestety trzeba podjąć takie decyzje - o wiele mniej inwazyjne niż w przypadku dróg dla aut. Jak budowano chwalone przez wszystkich bez wyjątku bulwary - też niestety wycięto trochę fajnych drzew. Ale było to konieczne.

  15 55
 • ~piotr.kowalski 2019-01-25 12:17:46

  ~Antyk: to własnie pora aby zwykły obywatel spróbował złożyć taki pozew. Panie Kuczma, proszę spróbować. Ja sam bardzo poważnie się nad tym zastanawiam. Panie Imrahill może spróbujemy skrzyknąć więcej osób ?

  30 23
 • ~Arteks 2019-01-25 12:22:46

  @minowa - ale PiSowski rząd wcale nie broni smogu! Muszę to z obiektywizmem i szacunkiem przyznać, że Woźniak to jeden z najlepszych specjalistów w temacie ochrony środowiska w dziejach. PiS w sejmiku województwa poparł jednomyślnie uchwałę antysmogową. W temacie ekologii i ochrony środowiska raczej nie ma podziałów politycznych. Wszyscy chcą oddychać świeżym powietrzem. Byłem pozytywnie zdumiony tym co mówił w UM dawniej związany z branżą górniczą - senator Piecha z PiS. Potwierdził, że Polska jest ewenementem w zużyciu węgla do ogrzewania domów. Wszystkie inne kraje od tego dawno odeszły - ze względu na skutki uboczne jakie to powoduje, wygodę i wyższą świadomość społeczną. Program Czyste Powietrze który powstał w czasach PiS (za wyjątkiem dopłat do pieców klasy V co zakwestionowała UE) może być pierwszą kompleksową próbą rozwiązania problemu w Polsce. W Polsce - ale nie na Śląsku gdzie mamy sytuację na skraju kataklizmu egologicznego. Wobec Śląska działania powinny być objęte dodatkowymi programami. Nie może być tak, że państwo z jednej strony wyłoży ogromne kwoty dopłat, a z drugiej toleruje marnotrawstwo opału w postaci deputatów jakie dostają górnicy, którzy potem palą bez żadnego opamiętania bo nie mają potrzeby szanować.

  19 49
 • ~ka22 2019-01-25 12:36:37

  ~kurm niestety, nie tylko do świateł, wycięli też kilkanaście pięknych jesionów między rondem Żorskim a rondem z ciuchcią. Odsłonięto przy okazji obrzydliwe rudery, które straszą na tym odcinku. Wszystko pod ścieżkę rowerową. A po drugiej stronie tej ulicy są nieużytki i jakiś paskudne krzaczory, można było wykorzystać. Byłby i wilk syty i owca najedzona. To jest dopiero niepojęte.

  43 2
 • ~MaciejK 2019-01-25 12:40:32

  Piotr, jest mozliwosc dolaczenia do pozwu zbiorowego do konca lutego, zapraszam, ja juz sie zglosilem :) Niestety linkow tu nie mozna podawac, ale latwo znalezc w sieci. Kancelaria Gorskiego

  19 22
 • ~brandonn 2019-01-25 12:45:54

  arteks szkoda ze ty nie jesteś prezydentem albo jakakolwiek decyzyjna postacia. szkoda bo z taka wiedza zmienilbys to miasto i byłoby mlekiem i miodem plynace. wystarczy żeby prezydent posluchal twoich dobrych rad i sprawa zalatwiona. i w dodatku te wszystkie twoje dobre rady sa całkowicie za darmo. az szkoda ze włodarze miasta maja cie gdzies i nie wprowadzają twoich sugestii w zycie. mysle ze wiekszosc na forum ubolewa nad tym tak jak ja czytając kolejne dobre pomysły... taki niewykorzystany mozg to wielka strata dla całego spoleczenstwa

  38 6
 • ~imrahil 2019-01-25 12:54:05

  ~piotr.kowalski - z tymi zawirowywaczami coś faktycznie jest narzeczy - często ludzie to wyjmują, bo mają zbyt chłodne spaliny (mokra sadza w kominie itd.) i nici z klasy V. w dodatku do nowego domu w zasadzie nie ma kotła na paliwo stałe. jeśli dom ma obciążenie kilku kW, to taki kocioł przez większość czasu będzie pracował poza zakresem, czyli jego eksploatacja będzie droższa i wyemituje więcej do atmosfery. dlatego zakaz instalacji paliw stałych w nowych domach powinien obowiązywać co najmniej od 10 lat.

  17 9
 • ~Arteks 2019-01-25 12:57:03

  @brandonn - nie tylko, że nie uważam się za niewykorzystanego ale mam ogromną satysfakcję z mojego edukowania i społecznictwa oraz tego, że władze korzystają z moich rad lub realizują swoją politykę zgodnie z poglądami jakie propaguję. Co mnie nie dziwi. Zasady zrównoważonego rozwoju i zrównoważonego transportu - to standard we współczesnej urbanistyce. Ja tego nie wymyśliłem - są lepsi. Mogę tylko to propagować wobec tych którym nie chce się czytać lub nie mają możliwości nigdzie bywać i obserwować przemian jakie dokonały się lub dokonują w innych miastach. Moje działanie zostało zauważone nawet przez moich przeciwników więc coś w tym jest. :DDD

  11 46
 • ~rekin59 2019-01-25 12:59:48

  Widzę przez okno, że z kominów leci coś czarnego, to dym, nie to polityka, widzę szarą mgłę, to smog? nie to polityka, To wszystko soisek aby obalić pis, Globalny spisek, co tam globalny, wszechkosmiczny, ponadgalaktyczny.

  26 28
 • ~trywialny 2019-01-25 13:03:48

  ~Arteks- twierdzisz, że pis w sprawie ochrony środowiska mówi tym samym głosem co opozycja? To co powiesz o sprawie Puszczy Białowieskiej, w sprawie elektrowni wiatrowych, w sprawie budowy kolejnej elektrowni cieplnej- węglowej? W sprawie dzików? Faktycznie wszyscy mówią jednym głosem. Prezydent Duda na inauguracji COP24 ogłasza, że Polska węglem stoi i mamy go jeszcze na 200lat. To jest ta jedność w polityce ekologicznej?

  19 28
 • ~SunShine11 2019-01-25 13:12:03

  No cudownie wszyscy teraz pozywajmy państwo!! Mnie nikt do niczego nie będzie zmuszał! Wymienię piec wtedy kiedy będę mogła. Na razie mam inne wydatki. I tyle w temacie.

  35 31
 • ~Lateks 2019-01-25 13:20:50

  Arteks nie znasz takiego pojęcia jak ironia?
  I pokaż mi gdzie Topola jest uznawana za drzewo inwazyjne ? To rodzimy gatunek drzewa szybko rosnącego, blisko spokrewnione z wierzbą. Dlatego posadzone przy budowie króliczoków tak szybko wyrosły, i są kruche, ale to nie znaczy że są w czymś gorsze od innych gatunków.
  Problem jest taki że się je wycina i nie sadzi nowych, lub sadzi się jakieś pokaleczone drzewa. Co do p. Wolszczak to super zabawa na publiczne pieniądze. Rozumiem że zaraz po wyroku stan powietrza się poprawił?
  W Warszawie wystarczyły korzystne wyniki wyborów dla PO...

  30 7
 • ~smr 2019-01-25 13:22:50

  Mieszkancy Rybnika przykro mi że wasze dzieci nie dożyją emerytury ... mam nadzieje że jak dorosną to Wam to wypomną ...

  29 28
 • ~brandonn 2019-01-25 13:27:54

  arteks wlasnie chodzi o to ze twoje działanie to nie działanie ale trolowanie. ale jak uważasz ze przyczyniasz się w ten sposób do rozwoju miasta to masz takie prawo. pozdrawiam

  23 10
 • ~piotr.kowalski 2019-01-25 13:28:01

  ~MaciejK: dzieki, dopisałem siebie, żone, matke i pogadam jeszcze z teściami.

  ~SunShine11: pierwsze zapisy wymaganych terminów wymiany kotłów są, więc jeżeli masz kocioł 5 klasy to rzeczywiście na razie na terenie Rybnika nie ma w planach obowiązkowej wymiany. Wszystkie słabsze podlegają obowiązkowi wymiany zgodnie z śląską uchwałą antysmogową. Z niecierpliwością czekam 2022, gdy nie trzeba będzie robić dochodzenia co kto spala a wystarczy stara data na tablice znamionowej.

  Brakuje tylko daty do kiedy będzie dozwolone stosowanie węgla w indywidualnych kotłowniach. Im krócej tym lepiej.

  11 17
 • ~Piotr Czaja 2019-01-25 13:40:35

  ktos co pisze o zakazach powinien miec zakaz komentowania bo nie dorosl do powagi sprawy - skutek jaki jest kazdy widzi po minusach moze tak zainwestowac pieniadze nie w kopalnie ale w odnawialne zrodla energii-batmanowi z Torunia nie zaluja - moze tak podzielic solidarnie na inne regiony

  13 12
 • ~Piotr Czaja 2019-01-25 13:44:20

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  8 5
 • ~Natalia Gamoń 2019-01-25 13:56:01

  Pani Wolszczak przeszkadza smog ,ale nie przeszkadza jej jazda po centrum Warszawy potężnym Volvo XC60 Diesel.To nie jest samochód ekologiczny ,a gdzie komunikacja miejska bardzo dobrze w Warszawie rozwinęta gdzie metro!!! Pani Wolszczak w pozwie do sądu napisała że "czuje się osaczona przez smog co ogranicza jej swobody obywatelskie",jednak palenie papierosów które zawierają setki substancji rakotwórczych )w tym w miejscach publicznych za co była wielokrotnie w prasie negowana jej nie przeszkadza.
  Moim zdaniem działanie typowo cylebryckie skierowane na rozgłos!!!
  Walka ze smogiem tak ale przemyślana i skuteczna!!!
  Dwa lata temu zabroniono spalania flotu ,słyszeliśmy że to ograniczy smog efekt rok temu smog się zwiększył(krzykacze twierdzili żę to z zapasów flotu) w tym roku już niema zapasów a smog jest jeszcze większy!!! Każdy kto pałił flotem i węglem wie że z tego pierwszego jest mniej dymu niż z węgla.
  Tak jak powiedziałam walka jak najbardziej ale przemyślana i skuteczna a nie na pokaz i rozgłos.

  56 14
 • ~Piotr Czaja 2019-01-25 14:31:17

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  1 5
 • ~Piotr Czaja 2019-01-25 14:35:00

  NATALIA GAMON jezdzi samochodem bo w Warszawie nie ma kontrapasow - ale nie jezdzi kawalkada limuzyn tak jak ci z rzadu

  9 30
 • ~Natalia Gamoń 2019-01-25 14:45:31

  Piotr Czaja i znowu polityka !!!Ja tylko pokazuję że każdy powinien zacząć od siebie a nie robić rozgłos a samym być "BE".
  A pro po polityki to może pani Wolszczak wytłumaczy dlaczego został wycofany pozew przeciwko władzom samorządowym?

  29 4
 • ~spirit-of-the-town 2019-01-25 14:45:48

  Co do wspomnianej powyżej wycinki 100-letnich zdrowych drzew przy Żorskiej obok Tesco, należy stwierdzić, iż decyzję taką podjąć może wyłącznie IDIOTA. Ścieżkę na tym odcinku można było poprowadzić po drugiej stronie drogi, gdzie chodnik jest równie szeroki a może nawet szerszy. Zawsze wydawało mi się, iż lepiej aby ścieżka odgrodzona była od ruchliwej, zakorkowanej jezdni jakimś drzewem, krzewem, itp., jeśli jest taka możliwość. Tutaj rozwiązanie było gotowe, ale jakiś IDIOTA (piszę to z pełną odpowiedzialnością) uznał, iż stuletnie drzewa są zbędne.

  29 2
 • ~master4k 2019-01-25 15:03:30

  @ Tadeusz Kiełkowski

  "Niech płacą ci komu to przeszkadza.".

  Cała logika znanego wszechświata właśnie eksplodowała z siłą większą niż u zarania powstania kosmosu. Napisałeś taką bzdurę, że pewnie nawet nie wiesz, że stałeś się czarnym koniem w wyścigu do anty Nobla roku.

  Zadać Ci proste pytanie, na które spróbuj odpowiedzieć. Nie śpiesz się z myśleniem, bo jak widzę w Twoim przypadku nie trudno błąd.

  Jeżeli Panu X inny Pan Y ukradnie radio z samochodu zaparkowanego na parkingu strzeżonym przez firmę Z, to kto powinien ponieść za to odpowiedzialność?

  Zgodnie z Twoim pokracznym "rozumowaniem" winę za taki stan rzeczy ponosi Pan X. To przecież nic, że ktoś inny ukradł, a ktoś inny nie dopilnował. Niech dalej płaci za parking i jeździ bez radia. Takie wnioski nasuwa Twój wpis.

  Ale wedle uznanych i niezmiennych zasad logiki odpowiedzialność powinna ponieść firmą Z, która za pieniądze Pana X nie upilnowała radia przed kradzieżą. A jak Pan X w końcu dostanie rekompensatę, to firma Z powinna ustalić kto ukradł i to co zapłaciła wcześniej Panu X odzyskać od Pana Y, który jako pierwszy ukradł radio. Proste jak futerał na cepa.

  Nadążasz, czy muszę to narysować?

  Teraz przyłóż ten wzór do ludzi trutych (X), ludzi trujących (Y) i państwa polskiego (Z) które powinno pilnować, żeby jeden dopowiadał za szkody, które wyrządza drugiemu. I co, pasuje? Gdyby chodziło tylko o smród, to machnąłbym ręką, jak macham na żula, który stoi przede mną w kolejce po półki. Ale to nie o smród chodzi, tylko o skutki które poniesiemy my wszyscy tylko dlatego, że część społeczeństwa ma gdzieś zdrowie swoje i innych.

  Więcej pomyślunku życzę, z pożytkiem dla Ciebie i otoczenia.

  17 18
 • ~ursus 2019-01-25 15:10:58

  cały pozew śmierdzi celebryctwem i obłudą (pani "eko jeździ dużym samochodem)
  "rząd się wyżywi" ogłosił przed laty rzecznik czerwonego rządu, pomimo upływu lat hasło nie straciło na aktualności, dlatego nie ma się czym podniecać, bo koszty poniesiemy i tak my wszyscy, tak samo dotyczy to rządzących na szczeblu miejskim
  ponarzekaliśmy na smog, wylaliśmy nasze żale (słuszne zresztą), tymczasem od tego nie przybędzie ani metr sieci ciepłowniczej, a żaden dom nie zostanie doń podpięty, a elektrownia będzie jeszcze długie lata grzać zalew i atmosferę, dlatego możemy sobie sami podziękować, za wybieranie ludzi bez kompetencji, bez polotu i bez pomysłów na rozwiązanie kluczowych problemów miasta, a tylko kierując się ich przynależnością partyjną

  23 5
 • ~ 2019-01-25 15:14:51

  SunShine - wlasnie dzieki takim osobom nasz kraj cofa sie w rozwoju. Glupota rulez

  11 12
 • ~ursus 2019-01-25 15:14:52

  a co do wycinki drzew, o której wspominają czytelnicy, widocznie władze stwierdziły, że ze smogiem i tak nie dadzą rady, a budując tam drogę rowerową (bo po to ta wycinka), odniesie same korzyści, w rankingach przybędą kolejne kilometry dróg rowerowych, miasto podskoczy w rankingu Rowertouru, będzie okazja do pochwał, być może Gazeta Rybnicka wyda kolorową rozkładówkę na ten temat, zjadą się "eksperci " i "fachowcy" z województwa (ciekawe, że nie rowerami) i będą cmokać z zachwytu wśród ochów i achów, główny sprawca zamieszania, syn sprzedawcy rowerów udowodni, że powstanie jego stanowiska to strzał w dziesiątkę i jest to najważniejsza komórka w magistracie, jednym słowem, same plusy, tylko gdzie tu jest mieszkaniec, nawet na rowerze, zapomniałem, on i jego zdanie tutaj zupełnie się nie liczy

  29 4
 • ~ 2019-01-25 15:16:04

  SunShine - wlasnie dzieki takim osobom nasz kraj cofa sie w rozwoju. Glupota rulez

  9 11
 • ~Don C. 2019-01-25 15:33:31

  To teraz każdy z obywateli RP dostanie po 5 tys? Czy tylko aktorzy/celebryci? A może tylko ci co są za PO?

  25 11
 • ~ 2019-01-25 15:52:05

  Don C, a zlozyles pozew? Czy tez po prostu chcialbys dostac, bo myslisz, ze ci sie nalezy ? * uwazam, ze ci, ktorzy smrodza powinni placic

  11 13
 • ~trefl48 2019-01-25 15:52:55

  arteks z całym szacunkiem, ale jak się nie znasz to się nie wypowiadaj .

  18 5
 • ~rybnikus 2019-01-25 16:41:13

  Tuskomatołki się cieszą, że wstrętne pisiory płacą kary ich pieniędzy czyli podatków.

  16 14
 • ~Arteks 2019-01-25 16:43:03

  @brandonn - dobrze byłoby aby każdy kto rozpoczyna pisanie komentarzy, zaczął od poznania netykiety i znaczenia słów ważnych w internecie typu trollowanie, hejting (bo nie są to polskie słowa), a także przypomniał sobie podstawowe zasady ortografii i gramatyki. Nikt tu nie wymaga języka literackiego, braku literówek czy drobnych błędów. Ale jeśli chcesz pisać zdaniami powinieneś wiedzieć, jak się je prawidłowo rozpoczyna. Z mojego działania jestem zadowolony. Wiele spraw udało się popchnąć do przodu lub załatwić. Oczywiście komentarze to nie jedyny sposób na to ale dość ważny. :) @trefl48 - komentarze są dla wszystkich. Akurat w tematyce smogowej wniosłem sporo różnorakich pomysłów i obserwacji. Jako jeden z pierwszych zwróciłem uwagę, że problem smogu na Śląsku nie wiąże się z biedą ekonomiczną tylko złymi przyzwyczajeniami, niechęcią do zmian, brakiem świadomości i zachłannością. Dzisiaj prawie nikt nie tłumaczy używania pieców - biedą. Nawet bloki komunalne z tanimi mieszkaniami w Boguszowicach i familoki na Piaskach będą podłączone do sieci mimo, że tam mieszka relatywnie najuboższa część mieszkańców naszego miasta.

  7 35
 • ~Piotr Czaja 2019-01-25 17:19:20

  RYBNIKUS tuskomatolki to sa szczuje do PiSuaru powinno sie szczac a nie szczuc

  8 16
 • ~rybnikus 2019-01-25 17:24:07

  ~Piotr Czaja, od razu widać jaki rynsztok popierasz.

  10 14
 • ~tf2 2019-01-25 19:21:44

  To bardzo sympatyczna aktorka, wszystko byłoby piękne, gdyby nie łyżka POpulizmu (trafnie i obiektywnie, za co chwała redakcji rybnik.com.pl opisana) - wycofała pozew przeciwko magistratowi powiązanemu z HGW.
  Pytanie tylko dlaczego? Sądzenie się z Czosnkowskim byłoby niepoprawne POlitycznie?

  19 6
 • ~brandonn 2019-01-25 19:46:20

  Trefl48 arteks sie na wszystkim zna i zawsze tylko on ma racje. Ileż to dobrych rzeczy zrobil dla slaska i rybnickiej społeczności. I daje nam darmowe lekcje języka polskiego. I zwocil uwagę jako pierwszy ze palenie węglem to nie problem biedy. No eureka !!!

  22 7
 • ~ufolud 2019-01-26 18:51:37

  Powinni jej zaraz przydzwonić karę za jazdę śmierdziuchem Grażyna W. jeździ dieslem.

  5 4
 • ~p1chrunch 2019-01-26 22:51:14

  Po cholerę uchwalano to prawo. Jak się czegoś dotrzymać nie da, to się tego nie uchwala. A że dostaje pan Juda aka Duda, to świadczy o idiotyzmie podpisywania ustaw, jak za PiS, tak za PO, bezmyślnie. na jedno kopyto. Jedynie, co tą ustawą osiągnięto, to rozpad więzi społecznych i powstanie Smartfonowej Bezpieki, LATA po rozwiązaniu SB. Ludzie, omamieni nadają jeden na drugiego, zdjęciami, dyktafonami zapominając, jak byli wtedy traktowani. Jak dzieci.

  2 2
 • ~p1chrunch 2019-01-26 22:53:22

  Panie Kiełkowski, nie jest pan sam.

  3 3
 • ~przykopa 2019-01-27 07:25:13

  ~Arteks 2019-01-25 12:57:03
  ,,mam ogromną satysfakcję z mojego edukowania i społecznictwa oraz tego, że władze korzystają z moich rad lub realizują swoją politykę zgodnie z poglądami jakie propaguję"
  A kim ty jesteś ? Jezusem Chrystusem ?
  Nie lepiej zapisać się na korepetycje i edukację zacząć od samego siebie ?

  8 0
 • ~Iwona Knop 2019-01-27 14:53:04

  No nie wierze ze wygrała tzn kazdy moze wygrac bo trują nas z kazdej strony....

  1 0
 • ~SunShine11 2019-01-28 14:18:21

  piotr.kowalski- i co z tego że jest ustawa, nikt mi nie będzie zaglądał do portfela i decydował kiedy mam wydać pieniądze i na co!!

  i po drugie ja nie napisałam że w ogóle go nie wymienię tylko że zrobię to w moim odpowiednim czasie!!!

  1 1

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy w Rybniku istnieje problem związany ze spożywaniem alkoholu przez osoby małoletnie?


Oddanych głosów: 2171