zamknij

Wiadomości

Sieć szpitali ogłoszona. Na liście rybnicka placówka

2017-06-28, Autor: pww, bf

Narodowy Fundusz Zdrowia ogłosił listę placówek medycznych zakwalifikowanych do tzw. sieci szpitali. Oznacza to, że przez najbliższe 4 lata będą miały zagwarantowane kontrakty. Na liście znalazł się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 3 w Rybniku.

Reklama

Zgodnie z nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, od 1 października obowiązywać będzie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali. W sieci będą mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy.

Placówki znajdujące się w sieci będą podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi – ponadpowiatowe, a trzeci – wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne.

Szpitale, które znajdą się w sieci mają zagwarantowane środki z Narodowego Funduszu Zdrowia. Pozostałe będą musiały brać udział w konkursach.

Ministerstwo Zdrowia zapewnia, że wprowadzenie sieci szpitali zapewni pacjentom lepszy dostęp do poradni przyszpitalnych oraz skróci kolejki na SOR-ach i w izbach przyjęć. Placówki zakwalifikowane do sieci mają zapewniać pacjentom kompleksową opiekę, np. rehabilitację po wyjściu ze szpitala.

Oprócz rybnickiego szpitala w sieci znalazły się: Powiatowy Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Rydułtowach i Wodzisławiu Śląskim, Miejskie Zakłady Opieki Zdrowotnej w Żorach, Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 2 w Jastrzębiu-Zdroju, Szpital Rejonowy im. dr. Józefa Rostka w Raciborzu, Wojewódzki szpital Chorób Płuc w Wodzisławiu Śląskim.

Na liście zabrakło szpitala psychiatrycznego w Rybniku. Co dalej z tą placówką? Na jakich zasadach będzie działała? Do tematu jeszcze wrócimy.

Całą listę można znaleźć tutaj.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 13

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (5):
 • ~rybnikus 2017-06-28 17:51:42

  W szpitalu w Rybniku powiedzieli, że skoro mam już 70 lat to czas się przyzwyczaić do tego, że serce nawala i wypisali do domu.
  Mam się leczyć sam przy pomocy kardiologów, których nie ma w NFZ tylko prywatnie.
  Byłem teraz w czerwcu, wypis podpisał diabetolog, za ordynatora ktoś tam.
  Może czas zamknąć to oszustwo?

  95 28
 • ~ 2017-06-28 21:31:52

  rybnikus jak nie lubię kupować w Biedronce to jadę do Lidla i nie wypisuję komentarzy żeby zamknąć Biedronki. Masz do dyzpozycji wszystkie szpitale w kraju, na SORach nie ma rejonalizacji.

  22 64
 • ~rybnikus 2017-06-28 22:29:30

  ~dar00
  Potrafisz odróżnić Biedronkę albo Lidla od szpitala?
  Napisz gdzie jest inaczej i ile trzeba czekać na łaskę.

  48 14
 • ~rybapila 2017-06-28 23:22:31

  @rybnikus, kiedyś działał pewien trik, jeżeli byłeś zameldowany np w Gorzowie i trafiłeś do szpitala w Rybniku, to na co się czekało 2 lata normalnie (np endoproteza stawu biodrowego) zrobili w 2 tygodnie.
  Ot, takich z innych rejonów finansowały inne rejony i nikt się nie musiał zastanawiać czy już jest limit przekroczony czy jeszcze nie.
  Wyszło to zupełnie przez przypadek..

  Teraz to być może już właśnie nie będzie działało, bo na leczenie szpital z sieci dostanie kasę i juz, nie będzie limitów (w szpitalach w sieci).

  10 11
 • ~Mariusz Grodecki 2017-09-04 19:41:17

  Cytuję - Poczułam jakby był „wczorajszy”. Policja przyjechała, ale alkomat wykazał zero promili. Tylko dlaczego lekarz za przeproszeniem był „obsrany” jak zobaczył policję? Rozumiem emocje, ale bez przesady.

  6 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy potrafimy ze sobą rozmawiać mimo różnic w poglądach?
Oddanych głosów: 1607