zamknij

Wiadomości

Sejmik nie chce słuchać o smogu? W. Kiljańczyk niedopuszczony do głosu

2019-05-23, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Przewodniczący Rady Miasta Rybnika Wojciech Kiljańczyk chciał powiedzieć radnym Sejmiku Śląskim na czy polegałoby zaostrzenie uchwały antysmogowej w naszym mieście. Zamierzał też zaapelować o podjęcie kroków, ku zmianom, jakich domaga się Rada Miasta Rybnika. Nie został jednak dopuszczony nawet do głosu. - To skandal – grzmi radny Grzegorz Wolnik.

Reklama

Wygląda na to, że co poniektórzy radni Sejmiku Województwa Śląskiego mają alergię na hasło „zaostrzenie uchwały antysmogowej w Rybniku”.

Przypomnijmy, w lutym tego roku Rada Miasta Rybnika podjęła decyzję, by wprowadzić zmiany w obowiązującej uchwale antysmogowej. Więcej na ten temat przeczytacie TUTAJ.

Sprawa trafiła do Zarządu i Sejmiku Województwa Śląskiego. Tutaj jednak apel rady odbił się od muru. Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego – Jan Kawulok poinformował, że zmiana tzw. uchwały antysmogowej w naszym mieście nie będzie procedowania, bo tak zdecydował konwent. Ten jednak nie jest formalną grupą, a decyzje tam podjęte nie mają charakteru oficjalnego >>Sejmik nie chce zaostrzenia uchwały antysmogowej w Rybniku?<<

Mimo tych przeciwności Wojciech Kiljańczyk zapowiadał, że nie złoży broni. W miniony poniedziałek był uczestnikiem sesji Sejmiku Województwa Śląskiego. - Chciałem zaapelować do radnych, by zajęli się uchwałą w sprawie smogu. Rozmawiałem wcześniej z panem przewodniczącym Sejmiku, obiecał, że dopuści mnie do głosu. Niestety tak się nie stało, co przyjmuję z żalem – mówi.

Wojciech Kiljańczyk zapowiada jednak, że walka o czyste powietrze w Rybniku będzie dalej się toczyła.

Dlaczego przedstawiciel z Rybnika nie został dopuszczony nawet do głosu? Jan Kawulok (PiS), Przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego tłumaczy, że liczył na konkretny projekt uchwały w tej sprawie. - Mamy regulamin, radni mają prawo wprowadzić projekt uchwały na sesję. Do tego jednak nie doszło. Uważam, że trzeba działać konkretnie. Mam nadzieję, że jak będzie projekt to Sejmik się tym zajmie – wyjaśnia.

Jak dodaje Jan Kawulok, próba dopuszczenia do głosu Wojciecha Kiljańczyka bez przygotowania uchwały byłaby dziecinadą. - Nie może być, tak, że ktoś wstaje, o czymś mówi, a my nie wiemy, czy mamy głosować, czy też nie – mówi.

Z kolei radny Sejmiku Grzegorz Wolnik (KO) mówi wprost. - To skandal. Przez 9 lat jestem w Sejmiku, nigdy nie było takiej sytuacji, żeby nie dopuścić przewodniczącego rady do zabrania głosu przez 5 minut. Sama debata nad tym, czy dopuścić go do głosu trwała godzinę. To chamstwo, zupełny upadek zwyczajów politycznych. Pan przewodniczący kierował się politycznymi przesłankami, alergią na Rybnik – grzmi.

Nasz rozmówca dodaje, że wystąpienie Wojciecha Kiljańczyka miało zainicjować dyskusję. Zapowiada też, że Koalicja Obywatelska przygotuje projekt uchwały z zapisami, które postulowała Rada Miasta Rybnika. - Wprowadzimy go pod obrady jako projekt klubowy. Jeżeli i on upadnie, to pojawi się petycja. Dopniemy swego – zapowiada radny Grzegorz Wolnik.

Oceń publikację: + 1 + 58 - 1 - 46

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (14):
 • ~sympatykrybnika 2019-05-23 10:39:58

  Napisali:
  Kecaj Bi Kecaj Bi: „Duży plus za tego typu publikacje. Świadczy to o tym że ktoś w Rybniku nie zostawia tematu i walczy. Choć mógłby ponieważ patrząc na czujniki w regionie smog "wyjechał na wakacje" - więc problemu nie ma . Między 12.10 a 12.11 będziemy mieli wybory do Sejmu. W tym czasie będziemy mieli również duże stężenia smogu w Rybniku. Jak ludzie się dowiedzą że w tak istotnej sprawie jedni ich totalnie olewają to wiadomo co trzeba zrobić przy urnie. :)”

  Olga Chomątańska: „Mocno trzymam za Ciebie kciuki”

  Wojciech Kiljańczyk - przewodniczący Rady Miasta Rybnika: „Za nas wszystkich, za zdrowie dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych. To oni są najbardziej narażeni na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza. Pozdrowienia :)”

  Grazyna Karcz-Maziarz: „Proszę nie rezygnować ze sowich zamiarów i przekonań...

  38 74
 • ~wojto 2019-05-23 11:20:09

  Dopóki Pis będzie rządzić nic się nie zmieni. Od października do maja, czyli przez 8 miesięcy w roku, będziemy jak w więzieniu, zmuszeni wdychać smrody sąsiadów.

 • ~rzyt 2019-05-23 11:50:03

  Powiat przeciw, w Sejmiku nie chcą jałowej gadki a konkrety...A przewodniczący RM bez przygotowania się kompromituje w wygranej sprawie.
  Widać brak sprytu i obycia politycznego. Młodzi radni...bezradni.

  63 56
 • ~palaczzasypowy 2019-05-23 12:36:53

  Bardzo dobrze pokazali mu gdzie jest jego miejsce w szeregu.

  98 70
 • ~sympatykrybnika 2019-05-23 13:17:44

  ~wojto – jak piszesz „od października do maja, czyli przez 8 miesięcy w roku, będziemy jak w więzieniu, zmuszeni wdychać smrody sąsiadów i wtedy waśnie pójdziesz zagłosować na tych co będą przeciw wdychaniu przez nas smrodów sąsiadów;
  ~rzyt – skąd wiesz, że „przewodniczący RM bez przygotowania” był, jeżeli nie pozwolono mu się wypowiedzieć. Przecież nie to, że, Oni mają rację, lecz to, że MUSZĄ mieć rację;
  ~palaczzasypowy – ilekroć już pokazano gdzie jest twoje miejsce w szeregu. Wracaj tam do smogu i smrodów sąsiadów mających kotły zasypowe.

  37 49
 • ~Lateks 2019-05-23 14:09:51

  Jak czytam te ekokomentarze to mnie szlag trafia. Ludzie nikt wam tego smogu nie robi na złość tylko sami go robicie. Zaczynając od użytkowników EC Chwałowice a na wędzarników węgla kończąc. Poroliza węgla jest głównym powodem tego stanu rzeczy i żadne uchwały tego nie zmienią. P. Kiliajńczyk niech zacznie ekologię wprowadzać od siebie i swoich znajomych a potem niech domaga się uchwał. Odwrotnie to i tak nie zadziała, mamy zakaz flotów a w powietrzu można siekierę powiesić.

  44 12
 • ~Lateks 2019-05-23 14:11:40

  Piroliza miało być ale nie można edytować postu. Z tym smogiem to jak z wycinką drzew, wyciąć to wszyscy oburzeni ale na własnym nikt drzew nie chce posadzić.

  37 4
 • ~Tomek_81 2019-05-23 14:12:29

  ~palaczzasypowy A twoje miejsce jest w kotłowni. Leć zasypać bo ci zgaśnie

  22 44
 • ~PogromcaSzkodnikow 2019-05-23 15:57:46

  ~palaczzasypowy

  jak bedzie ktos zdychac w meczarniach na nowotwora z Twojej rodziny to mam nadzieje, ze bedziesz tego swiadomy, ze tacy ludzie jak Ty przylozyli do tego swoja reke :)

  18 28
 • ~ 2019-05-23 16:41:22

  Jeszcze to kogos dziwi? Narod coraz bardziej prymitywny, kazdy przejaw troski o zdrowie, piekno, czystosc czy nowoczesnosc musi byc uciszony

  19 16
 • ~ 2019-05-23 16:45:00

  Jest dokladnie tak jak pisze WOJTO

  6 12
 • ~rzyt 2019-05-23 17:07:05

  ~sympatyku, wystarczyłoby gdyby miał konkretny projekt uchwały wtedy Pan radny Wolnik mógłby to wprowadzić pod obrady i głosowanie. Chyba że wystąpienie miało mieć inny wydźwięk i opozycja do tego projektu się połapała. Nie zmieniam zdania co do miałkości " elyt " rządzących Rybnikiem. Drogą R-P nie zbudują sobie posłuchu.

  15 7
 • ~Kwinto 2019-05-23 17:08:12

  PIS-owska głupota rozlewa się na kraj. Oni wiedzą że w przyszłości nie będzie kasy na emerytury, więc czym krócej żyjemy tym lepiej. Sama elita i tak wyjedzie lub ucieknie z Polski, nakradli dość hajsu.
  Morawiecki za te uczciwe 70mln może sobie kupić nawet wysepkę z dobrym klimatem.

  22 22
 • ~ 2019-05-24 10:57:01

  Nareszcie dali mu rady.Palaczzasypowy masz racje.!!!

  6 3

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy pojemniki na używaną odzież są potrzebne?
Oddanych głosów: 93