zamknij

Biznes

Sejm przyjął ustawę o rekompensacie za deputat węglowy

2017-10-13, Autor: 

W czwartkowy wieczór posłowie uchwalili ustawę o wypłacie rekompensaty z tytułu utraconych deputatów węglowych. W przyszłym tygodniu dokument trafi pod obrady Senatu.

Reklama

Posłowie stosunkiem głosów 423 osoby „za”, 1 „przeciw”, 10 „wstrzymujących się” przyjęli projekt zaproponowany przez Komisję ds. Energii i Skarbu Państwa. Rozszerzyła ona prawo do ekwiwalentu na wszystkie osoby, które posiadały prawo do bezpłatnego węgla nie tylko na podstawie układów zbiorowego pracy, ale też porozumień lub innych regulacji obowiązujących w przedsiębiorstwach górniczych. Ponadto wydłużono termin składania wniosków z 10 do 21 dni. O tym pisaliśmy tutaj.

W przyszłym tygodniu przyjętą uchwałą zajmie się Senat, a później trafi do prezydenta. Po podpisaniu przez głowę państwa ma wejść w życie następnego dnia po ogłoszeniu. Od tego czasu uprawnieni będą mieli 21 dni na złożenie wniosku oraz stosownych oświadczeń. Pieniądze – 10 tysięcy złotych – mają zostać wypłacone do końca roku. Natomiast w przyszłym rozpatrywane będą odwołania osób uprawnionych, które nie otrzymały rekompensat. Wzory wniosków i oświadczeń mają być zamieszczone m.in. na stronach internetowych firm górniczych w dniu wejścia w życie ustawy.

Przypomnijmy, że zgodnie z przyjętą przez Sejm ustawą uprawnieni do świadczenia są emeryci i renciści, którzy mieli ustalone prawo do emerytury lub renty i pobierali deputat węglowy na podstawie układów zbiorowych pracy oraz rozmaitych innych regulacji, a utracili deputaty przed wejściem w życie ustawy. Na rekompensatę mogą także liczyć wdowy, wdowcy i sieroty, otrzymujące renty rodzinne po uprawnionych do deputatu górnikach - w tym przypadku 10-tysięczną rekompensatę dzieli się proporcjonalnie do liczby osób uprawnionych do świadczeń po zmarłym górniku.

Oceń publikację: + 1 + 130 - 1 - 46

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
  • ~roger 2017-10-13
    09:06:28

    Szastania pieniędzmi nie będących własnością rządu ciąg dalszy. Tak w nowoczesnym świecie kupuje się elektorat. Dawniej królowie rozdawali ziemie, majątki nadawali tytuły. Teraz kupuje się elektorat za ich własne pieniądze.

  • ~ 2017-10-13
    09:46:25

    64 83

    no to był błąd życiowy ze nie zostałem kilofem albo policjantem.
    już byłby na emeryturce 43 lata :) i gra gitarka
    Pozdro

    ps/ no to drżyjcie salony samochodowe :)

  • ~Mieczyslaw Plichta 2017-10-13
    09:56:30

    38 33

    pracowałem w PBSZU i mam guwno bo to nie jest górnictwo to piekarnia

  • ~Wioletta Czesław Pochopień 2017-10-13
    10:19:09

    to dziwne kolejarze dalej mają węgiel, a prawo do deputatu ma prawie 100 letnią tradycję,coś tu śmierdzi ja bym tego wniosku nie skladal ,emerytom górniczym należy się węgiel tak jak leśnikom drzewo,energetykom zniżka na prąd itp.

  • ~truman20 2017-10-13
    11:00:55

    Skoro ta patologiczna sytuacja dalej się rozwija na korzyść emerytów górniczych oraz ci emeryci chcą jednak dalej grabić swoich znajomych, rodziny, sąsiadów z ich pieniędzy, to nie można by tego rozwiązać w inny sposób? Nikt nie pomyślał, że jeśli da się tym ludziom pieniądze, to one pójdą na gówniany węgiel i dalej będą kopcili? Skoro już urzędnicy zdecydowali się obciążyć finansowo podatników bez ich zgody, to może lepiej zorganizować to jako dopłaty do dobrej jakości paliwa dla tych emerytów? Do ekogroszku, pelletu, gazu, prądu? Skoro to rekompensata za dziadowski opał, to może lepiej żeby nie poszło to na produkcję smogu?

  • ~Marek Mlotek 2017-10-13
    14:25:27

    2 3

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~josz 2017-10-13
    22:18:19

    17 26

    Zabiorą wszystkim żeby dać jednej grupie zawodowej, ale wybory za to mają wygrane.

  • ~ 2017-10-13
    22:24:17

    23 18

    nie wiedziałem że emeryt to grupa zawodowa

  • ~Stanisław Nowak 2017-10-25
    10:51:25

    7 0

    Truman
    Deputat był wynagrodzeniem przesuniętym w czasie , bo odprowadzano od niego podatki przy poborach miesięcznych. Dawniejszy Układ Zbiorowy Przemysłu Węglowego stanowił, ze po przepracowaniu określonych lat nabywało się prawo do węgla w naturze będąc na emeryturze lub rencie. Kopalnie były w całości państwowe więc na Polsce ciąży obowiązek zagwarantowania tym pracownikom górnictwa węgla w naturze, bo to są prawa nabyte niepodlegające dyskusji. Część górników podejmowała się harować za marne grosze jak węgiel sprzedawano za 100 - 130 dolarów za tonę z myślą , że na stare lata będzie miał ciepło w mieszkaniu

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4875