zamknij

Biznes

Sego odzyskuje odpady

2010-06-23, Autor: pw; źródło: Rybnik.eu
Firma „Sego” zbudowała na terenie Rybnika-Boguszowic Zakład Przerobu Odpadów Komunalnych (ZPOK).

Reklama

Dzięki powstaniu zakładu wszystkie odpady z Rybnika zostaną poddane odzyskowi, a nie unieszkodliwianiu przez składowanie, co przyczyni się do ochrony środowiska. Dodatkowo w sąsiedztwie ZPOK powstaje III kwatera składowiska odpadów wraz z zakładem odzysku odpadów budowlanych (przeróbka gruzu na materiały wykorzystywane na podbudowę dróg).

Zakład Przerobu Odpadów Komunalnych znajduje się na ul. Kolberga 65. Zatrudnia 30 osób, w tym 10 kobiet i 6 mężczyzn trwale bezrobotnych. Koszt inwestycji to 7,5 miliona złotych, z czego 75% sfinansowane zostało z pożyczki udzielonej przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Spłatę pożyczki udzielonej spółce „Sego” przez WFOŚiGW poręczyło miasto – uchwałę w tej sprawie rybniccy radni podjęli w czerwcu ubiegłego roku.

 

 

Oceń publikację: + 1 + 0 - 1 - 0

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (20):
 • ~werkk 2010-06-23 17:17:48

  Większość ludzi segreguje śmieci zastanawiam się czy nie było by rozsądnie w tej samej cenie odbierać w osobnym pojemniku odpady spożywcze a w drugim popiół bo resztę się już segreguje. oczywiscie dobrze ze taki zakład powstał.

  0 0
 • ~Dador 2010-06-23 22:36:30

  Do redakcji - nie chodzi przypadkiem o ulicę Kolberga, a nie Kolbego?

  0 0
 • ~ 2010-06-23 22:44:22

  a gdzie w miescie sa pojemniki do segregacji? np. w belgii sa niemalze na kazdym kroku,a w ryb.gdzie? do tego worki platne 2zl a fudali zbiera nagrody za ekologie

  1 0
 • ~Robson 2010-06-24 00:03:08

  Kto segreguje odpady...? Jaka większość...? To, że w domach prywatnych się to praktykuje nie znaczy, że jest to WIĘKSZOŚĆ! A całe osiedla...? Ogromne skupiska ludności i TYLKO zwykłe kubły na śmieci... Ze świecą szukać SELEKTYWNYCH KUBŁÓW na odpady!!! Szkoda, że MIASTO myśli tylko o DOMACH PRYWATNYCH - solary, segregacja śmieci, itp. EKOLOGIA to także BLOKOWISKA to także OSIEDLA!!! Może 4 władza się tym zajmie w końcu... Jeśli komuś starczy sił i determinacji... Zanim zasypie nas góra śmieci... Jak nie Rybnik.com.pl to może TVT...

  0 0
 • ~Fiodore 2010-06-24 09:46:48

  stfu - np na Nowinach. Przy realu też stoją jakieś pojemniki do segregacji śmieci. Tylko co z tego, że one są, jak nie są zapełnione nawet w 1/3; nie jest to zasługa częstych wywozów tylko małym zainteresowaniem.

  0 0
 • ~Dador 2010-06-24 11:01:32

  Niech hanysy w końcu przestaną podrzucać swoje śmieci do osiedlowych pojemników! Przyjeżdżają jeden z drugim z bagażnikami zapełnionymi po brzegi workami i wysypują butelki, słoiki, gazety itp. A później taki pojemnik już zapchany po 3 dniach na osiedlu, gdzie są 2 bloki! Stać was na chałupy, to stać was na worki i wywóz legalny śmieci szpendlikorze skórkowani. Ludzie są do tego stopnia chamscy, że swego czasu pewien chirurg wypasioną furą podjeżdżał i elegancko pozbywał się swoich odpadów. Wystarczy, że za swoje śmieci płacę i nie mam zamiaru fundować komuś innemu.

  0 1
 • ~Abisall 2010-06-24 11:28:34

  @Dador Dokładnie a później jeden z drugim bera : że na tych "króliczokach" to syf taki gorole jedne to hołota i brudasy i że u niego na placyu porządek jest.Tylko tego że połowę swoich śmieci na osiedla wozi tego już nie dopowie i o tym że na placu ma porządek bo do pobliskiego lasu graty wywiózł też zmilczy

  0 0
 • ~askup 2010-06-24 18:20:21

  Już kolejny raz jest podejmowany temat segregacji śmieci i nic z tego nie wynika. Mieszkam na osiedlu i chętnie bym segregowała śmieci tylko pojemników nie ma! Miasto ciągle nagrody dostaje i wysokie noty w różnych rankingach a taki podstawowy temat jak segregacja śmieci ciągle nie rozwiązany.... szkoda środowiska....

  0 0
 • ~grzes158 2010-06-24 20:50:04

  Ja mieszkam na osiedlu i u nas kosze na smieci są zamykane na klucz, bo nie powiem widziałem pare razy jak przyjeżdżali autami i smieci wyrzucali , ale kto z nas w 100% segreguje śnieci nie znam takich ludzi , ja sam chce segregować ale nie ma możliwości , nie mówie że w Rybniku ale i w całej Polsce sie nie spotkałem z tym , a jesli jest segergacja to jedzie to wszystko na to samo wysypisko. Ja jestem za powrotem do skupu butelek szklanych jak i plastikowych pozdro.. (sorki za ort.)

  0 0
 • ~Arteks 2010-06-24 23:09:08

  Dobrze, że władze miasta nie oglądają się do tyłu tylko rozwiązują problem! Nasza rybnicka opozycja proponowała kedyś jakieś referenda w tym temacie - a tu trzeba nie gadać tylko działać! W radiu mówili, że to jedna z pierwszych takich sortowni na Śląsku. Śmieci to temat wstydliwy ale musi być rozwiązany. Pojemniki do segregacji trochę utrudniają życie ale to jest konieczność. Uważam, że powinne się pojawić w każdej dzielnicy miasta. A co do podrzucania śmieci do blokowych kontenerów to jest to zjawisko częste, kompromitujące niebiednych przecież właścicieli nieruchomości pod miastem. To wstyd, że nie stać ich na wykupienie abonamentu na wywóz śmieci.

  0 0
 • ~tommi 2010-06-25 09:23:04

  ja myślę, że szereg tych którzy wywożą śmieci na osiedle ma wykupiony wywóz smieci,ale np jeden pojemnik, tymczasem podrzucają na osiedle śmieci,żeby nie płacicć wiecej np za dwa pojemniki. pomysł z segregacją śmieci jak dla mnie jest bardzo trafiony, dziwi mnie jednak fakt, że prywatna osoba nie może sama przywieść śmieci w Rybniku, moża to tylko realizować przez podmioty wyznaczone. w przypadku Transgór wywóz do jednej tony to 165 zł, troche dużo jak sie ma znacznie mniej. myslę że powinno się umozliwić mieszkańcom wywozenie we własnym zakresie pewnych śmieci.

  0 0
 • ~WENUS 2010-06-25 10:32:29

  Jak zobaczyłam ten super nowoczesny zakład to przypomniał mi się kawał z lat siedemdziesiątych. Delegacja ze Związku Radzieckiego przyjeżdża do USA. Tam pokazują in maszynę do mechanicznego obierania kartofli, wrzucają worek kartofli i po chwili wysypują się pięknie obrane i umyte. Po jakimś czasie delegacja USA przyjeżdża do ZSRR i Rosjanie chwalą się, że oni zbudowali maszynę do obierania tony kartofli. Wsypują kartofle z ciężarówki a tu słychać wołanie: nie sypcie tak szybko bo nas tu zasypiecie. To jest właśnie nowoczesność w Rybniku.

  0 0
 • ~jedrek_1_1 2010-06-25 15:08:29

  a czy to przypadek, że wiceprezesem SEGO jest Agnieszka Kozera, a szefem Zieleni Miejskiej w Rybniku Andrzej Kozera?

  0 0
 • ~WENUS 2010-06-25 16:47:06

  A ciekawe czy pan Jarosław Konsek mąż pani Katarzyny Konsek szefowej inwestycji w urzędzie miasta jest właścicielem albo współwłaścicielem firmy SEGO, albo ma inny wpływ na tą firmę? :-( ?

  0 0
 • ~werkk 2010-06-26 06:39:22

  Arteks podrzucanie tych śmieci do kontenerów na pewno nie jest chwalebne ale lepsze to niż porzucanie ich w lesie lub na poboczach dróg dlatego pomysł PO był jak najbardziej logiczny opłata w podatku wtedy nie mało by sensu wyrzucać śmieci do lasu.

  0 0
 • ~jedrek_1_1 2010-06-26 17:29:16

  WENUS.. ja nieświadomie zadałem to pytanie. W końcu jednak wszyscy jesteśmy dziećmi króla Adama....nie ma co się dziwić

  0 0
 • ~Arteks 2010-06-26 22:57:44

  @werkk - może i pomysł PO nie był całkowicie pozbawiony sensu ale podano go w sposób, który skompromitował całą ideę (i przy okazji radnego Kuczerę) bo w referendum jakie oni chcieli zorganizować, znając polskie realia aktywności społecznej swój udział wzięłoby nie więcej niż 5% mieszkańców... Nawet tak kontrowersyjne głosowanie jak referendum w sprawie odwołania prezydenta Gliwic nie było w stanie przyciągnąć tylu gliwiczan aby referendum było ważne, a co dopiero temat śmieciów, który nie dotyczy nawet połowy mieszkańców Rybnika! Tu tkwi nonsens propozycji PO. Natomiast uważam, że problem powinien być rozwiązany w skali całego kraju bo to jest problem ogólnopolski, a nie miejski czy regionalny. U nas przynajmniej sporo okolicznych wsiowych wrzuca śmieci do blokowych kontenerów. Tam jednak gdzie nie ma zbyt dużych osiedli śmieci są wrzucane do rzek czy jezior - sam widziałem kilkanaście worów ze śmieciami na skarpie pięknego jeziora Międzybrodzkiego. Dlatego posłowie w rządzącej koalicji powinni w tym zakresie dążyć do zmiany prawa! Takie antyspołeczne zachowania kompromitują nasz kraj w oczach zachodnich turystów.

  0 0
 • ~werkk 2010-06-27 08:05:46

  Dlatego musi się zając tym gmina bo lepiej zaplanować wydatek z budżetu miasta i wywieść je na miejsca do tego przeznaczone aniżeli patrzeć na zaśmiecone lasy pobocza rzeki i jeziora. I tu nieważne kto się tym zajmie ważne aby skutecznie oczywiscie nie możne to być rozwiązanie że zapłacimy więcej bo wtedy zadziała to odwrotnie. A wyciągniecie śmieci z lasów rzek jest znacznie droższe aniżeli odebranie ich z przed bramy domu i o tym mądry gospodarz miasta powinien wiedzieć. Bo i tak będzie na to trzeba wydać pieniądze z kasy miasta czyli podatników. Dla mnie to logiczne ja bym się zastanowił czy wywóz śmieci posegregowanych nie powinien być dla mieszkańca darmowy wtedy nikt by nie wywoził śmieci do lasu wiec było by taniej.

  0 0
 • ~~BG 2010-06-27 08:15:40

  ~Arteks moim zdaniem problem śmieci dotyczy wszystkich . Wszyscy śmieci produkujemy, twierdzisz że "temat śmieciów, który nie dotyczy nawet połowy mieszkańców Rybnika!", uważasz że jakich mieszkańców ten problem nie dotyczy ?

  0 0
 • ~grzesnick 2010-07-07 10:10:20

  segregują aż miło
  http://www.tvs.pl/informacje/26529/

  0 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.