Już wkrótce każda inwestycja wielorodzinna posiadać ma zlokalizowane w garażach podziemnych miejsca doraźnego schronienia - tak wynika z rządowego projektu. Polski Związek Firm Deweloperskich przeanalizował, jaki będzie wpływ tej regulacji na rynek nieruchomości. W jego ocenie efektem będzie paraliż inwestycyjny i wzrost cen.
Zamiast tego mówi o ukryciach doraźnych. To tylko jeden z przykładów niespójności w nazewnictwie znajdujący się w rządowych drukach. Ukrycia doraźne powinny natomiast m.in.:
– posiadać wydzielenie strefy ochronnej w garażach (dla liczby osób w nich przebywających do 300) ścianami grubości min. 40 cm z podwójnymi drzwiami ochronno-hermetycznymi,
– zapewniać zasilanie oświetlenia awaryjnego z akumulatorni,
– mieć zaprojektowane dodatkowe wyjścia z garażu poza tzw. obszarem zgruzowania w przypadku zawalenia się budynku,
– zostać wyposażone w ręczne zasuwy (przepustnice) wentylacyjne o klasie szczelności D,
– posiadać w garażach urządzenia nasłuchowe (odbiornik UKF z anteną wyprowadzoną do szybu wyjścia zapasowego) oraz higrograf i termometr.
Realizowanie wszystkich z wymienionych elementów wiązać się będzie oczywiście z dodatkowymi kosztami.
– Z analizy jednej z firm zrzeszonych w PZFD wynika, że w tym momencie na rynku nie ma dostępnych przepustnic wentylacyjnych o wskazanej w rozporządzeniu klasie, podobnie jak i drzwi/bram ochronno-hermetycznych. Ich ceny mogą więc wkrótce stanowić przedmiot spekulacji i doprowadzić do jeszcze wyższych kosztów realizacji. Dziś w przypadku konieczności realizowania ukryć doraźnych, wzrost kosztów szacujemy na 300 zł do metra kwadratowego powierzchni użytkowo-mieszkalnej –
wskazuje Aleksandra Kordalewska, radca prawny w Polskim Związku Firm Deweloperskich.
Zgodnie z art. 83 projektu ustawy organy ochrony ludności (np. burmistrz czy prezydent miasta) będą mogły przekazywać środki na pokrycie kosztów budowy budowli ochronnych. Finansowanie ma jednak dotyczyć do 80 proc. poniesionych wydatków. A to oznacza, że nakłady na dodatkową infrastrukturę ochronną będą mogły, ale nie będą musiały, być refinansowane. A jeśli już, to nie w pełnej wysokości.
Na trudnościach w oszacowaniu kosztów lista problemów się nie kończy.
– W przypadku większych projektów mieszkaniowych (powyżej 300 mieszkańców) w garażach podziemnych będzie trzeba wydzielać dodatkowe strefy ochronne. Obowiązek ten może kłócić się z zapisami w planach miejscowych, które często wskazują limity powierzchni kondygnacji podziemnej. Pojawienie się tej sprzeczności zablokuje realizację planowanej inwestycji. Duże trudności wiązać będą się również z obowiązkiem zapewniania dodatkowego wyjścia z garażu poza tzw. obszarem
zgruzowania w przypadku zawalenia się budynków. Taka inwestycja będzie wyzwaniem dla projektów powstających na granicach działek budowlanych, gdzie trzeba będzie projektować specjalne szyby pionowe – wyjaśnia mec. Kordalewska.
– Dlatego tak ważne jest poprawienie projektu. Rynek deweloperski dostrzega konieczność zwiększenia poziomu ochrony ludności cywilnej i widzi zaangażowanie z jakim powstają przepisy. W aktualnym jednak kształcie tworzą nadmierne obciążenia i konieczna będzie ich stosowna modyfikacja – puentuje.
Tagi: miejsce doraźnego schronienia, budowa schronów, schrony Śląsk, przepisy o obronie, schrony w domu, inwestycje jednorodzinne schron
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Największy blok parowo-gazowy w Polsce, budowany w Rybniku będzie droższy o 121 mln zł
6867Rząd "wpompuje" ponad 9 miliardów złotych w spadek wydobycia węgla. Choć... go nie zakłada
5854ZUS na cenzurowanym. Składki dla przedsiębiorców w pięć lat mają wzrosnąć o 78 proc.!
3653Rybnik pod względem zarobków jest lepszy niż Katowice, czy Jastrzębie-Zdrój? Zaskakujące dane GUS-u
349114 emerytura 2024. Pierwsze przelewy z ZUS dla 9 mln osób popłyną już pod koniec sierpnia
3325Zwolnienia w PGG. Spółka żegna się z ponad 350 osobami
+56 / -27Największy blok parowo-gazowy w Polsce, budowany w Rybniku będzie droższy o 121 mln zł
+35 / -29Wnioski o świadczenie „Aktywny rodzic” tylko elektronicznie
+1 / -4Rybnik pod względem zarobków jest lepszy niż Katowice, czy Jastrzębie-Zdrój? Zaskakujące dane GUS-u
+10 / -14Wyprawka szkolna „Dobry start”: ZUS w Śląskiem wypłacił już 108 mln zł
+2 / -7Rząd "wpompuje" ponad 9 miliardów złotych w spadek wydobycia węgla. Choć... go nie zakłada
18Rybnik pod względem zarobków jest lepszy niż Katowice, czy Jastrzębie-Zdrój? Zaskakujące dane GUS-u
14ZUS na cenzurowanym. Składki dla przedsiębiorców w pięć lat mają wzrosnąć o 78 proc.!
1114 emerytura 2024. Pierwsze przelewy z ZUS dla 9 mln osób popłyną już pod koniec sierpnia
11Największy blok parowo-gazowy w Polsce, budowany w Rybniku będzie droższy o 121 mln zł
3Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alert
~Laczek Ferdynanda Kiepski 2024-07-11
04:47:03
Kiedy zaczną budować schrony pod parkingami między blokowiskami, czy ludność mieszkająca w blokach nie potrzebuje takich miejsc? Powoli jak widać szykują społeczeństwo do nieuniknionej wojny. Tylko, że oni uciekną z kraju jak już to zrobili i wydawali polecenia z Londynu, a tutaj ginęli niewinni ludzie. Głosujcie dalej na tych komunistów z pis/po, zamiast emerytur to dostaniecie bagnet do ręki i do przodu za ojczyznę. Tak się wam politycy odwdzięczą, że całe życie płaciliście i łożyliście na ten kraj. A skończycie jak mięso armatnie na pierwszej linii ognia.
~Lu_Ke Sky_Walker 2024-07-11
09:13:57
@Laczek Ferdynanda,
To może ty nami porządzisz? Wykażesz się i przedstawisz swą inteligencję oraz logiczne myślenie...
Wracając do patodeweloperki: bardzo dobre propozycje. Jak ktoś chce mieszkać w nowym faniloku to miejsce schronienia mu się przyda.