zamknij

Wiadomości

Sasin odkrywa karty – transformacja energetyki pochłonie 1,6 bln zł

2021-04-19, Autor: tora

Wydzielenie spółek węglowych, utworzenie NABE, zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych o 55 proc. czy rozwój nowoczesnej energetyki jądrowej zakłada program transformacji sektora energetycznego. Zapowiadany tydzień temu przez wicepremiera Jacka Sasina rewolucyjny pakiet ma teraz trafić do prac w rządzie.

Reklama

Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE)

PGE, Enea oraz Tauron są obecnie właścicielami 70 bloków węglowych. Wydzielenie ich z tych podmiotów odbędzie się przez nabycie przez Skarb Państwa aktywów związanych z wytwarzaniem energii w jednostkach węglowych. W związku z nierozerwalnością kompleksów energetycznych zasilanych węglem brunatnym wśród nabywanych aktywów znajdą się również kopalnie węgla brunatnego. Nie będą natomiast nabywane aktywa związane z wydobyciem węgla kamiennego. Przedmiotem wydzielenia nie będą też elektrociepłownie opalane węglem, gdyż planowana jest ich modernizacja w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych.

Proces ten zostanie poprzedzony niezbędnymi analizami oraz reorganizacją wewnątrz samych koncernów. Program przewiduje, że PGE, Enea oraz Tauron wskażą po jednej spółce wokół której dokonają integracji swych aktywów związanych z wytwarzaniem energii elektrycznej z węgla. Następnie Skarb Państwa nabędzie od nich udziały w tych podmiotach. Nastąpi to po przeprowadzeniu due diligence oraz stosownych wycen.

MAP: bezpieczna transformacja

Po nabyciu od spółek energetycznych ich aktywów związanych z wytwarzaniem energii z węgla Skarb Państwa dokona ich integracji w ramach jednego podmiotu. Integratorem ma być PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, która zacznie działać, jako spółka pod nazwą Narodowa Agencja Bezpieczeństwa Energetycznego.

„NABE będzie podmiotem w pełni samowystarczalnym, który z jednej strony będzie gwarantować bezpieczeństwo energetyczne, a z drugiej - zrównoważoną transformację. Będzie prowadzić jedynie inwestycje oraz modernizacje niezbędne dla bieżącego utrzymania sprawności eksploatowanych bloków węglowych. Nie będzie natomiast budować nowych. Wraz z wprowadzeniem do systemu nowych nisko oraz zeroemisyjnych źródeł wytwórczych będzie stopniowo wycofywać bloki węglowe. Dzięki temu transformacja zostanie przeprowadzona bezpiecznie dla systemu oraz jego odbiorców.” informuje MAP.

– Taka koncepcja wydzielenia aktywów węglowych przyczyni się do przyspieszenia tempa transformacji energetycznej Polski – podkreśla wicepremier Jacek Sasin.

Jego zdaniem pozwoli również na oszczędności poczynione dzięki ograniczeniu opłat emisyjnych. Zaoszczędzone w ten sposób fundusze będą mogły służyć transformacji. Realizacja programu rozpocznie się po przyjęciu przez rząd. Plany przewidują, że działania związane z samym wydzieleniem aktywów węglowych oraz uruchomieniem NABE powinny się zakończyć w przyszłym roku.

Oceń publikację: + 1 + 7 - 1 - 30

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,sasin-odkrywa-karty-transformacja-energetyki-pochlonie-1-6-bln-zl,wia5-1-4623-1.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (18):
 • ~Longina b 2021-04-19 09:53:47

  Sasin-minister PASYWÓW PAŃSTWOWYCH!Czego się nie dotknie to spierdzieli.

  74 19
 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2021-04-19 09:59:48

  Fajnie, tylko o 5 lat za późno, jak nie 10.

  Sprzedawali ciemnej masie głodne kawałki o potędze i zasobach węgla, w zakompleksieni Polacy to łykali.

  Węgiel już umarł, będę nim opalały tylko kraje-biedaki, które będą płaciły potężne kary za emisję i płakały w powodu wysokich cen energii.

  Wszyscy się śmiali z Niemców, a Ci już 20 lat temu zaczęli wszędzie stawiać wiatraki, pakować kasę w energetykę odnawialną.

  Ale Polacy tylko dobrzy w gadaniu, chodzeniu do kościoła i martyrologii, zero myślenia perspektywicznego, i tak od dziesiątek lat w ogonie Europy....

  77 38
 • ~hub381 2021-04-19 10:06:35

  Sasin znów miesza w"Gównie" !
  To już wszystko było, czyli elektrownie oddzielone od kopalń i przynosiło efekty. Np. kopalnie dostarczały czysty węgiel (nie mieszany z kamieniem). O co tu chodzi ?
  Niestety znów PiS zaczyna przywracać to co już było.

  44 20
 • ~stam55 2021-04-19 10:18:02

  strach się bać,zobaczymy co z tego będzie.

  32 8
 • ~Lateks 2021-04-19 10:26:26

  ~Jedynie Prawdziwy Polak no i dzięki takiej polityce, w Niemczech koszty energii elektrycznie są największe w europie, dzięki temu cała europa importuje stal z azji i ameryki bo w europie mamy opłaty za emisję CO2 i koszty produkcji stali są nieporównywalne z kosztami w Indiach, Chinach czy nawet w USA. Dzięki takiej polityce rolnictwo w UE jest konkurencyjne na światowych rynkach tylko dlatego że w europie istnieje system dopłat, i pomimo tego UE drży przed żywnością z np. Ukrainy chociaż ilość stosowanej tam chemii jest dużo mniejsza...
  Można długo o tym gadać, ale plany transformacji energetyczniej zupełnie pomijają wątek zastąpienia ropy i gazu energią odnawialną...

  40 12
 • ~Lateks 2021-04-19 10:29:42

  Po za tym jaki paradoks, jsw produkuje koks na eksport, z tego koksu produkują stal, i ekologia polega na tym że ten koks i stal opływa cały świat, a spalanie koksu zamiast w europie odbywa się w Azji...
  Paranoja, dobrze że nikt spalonej ropy nie liczy do emisji CO2, bo by się ludzie zdziwili...
  To tak jak przerób drewna na biomasę do elektrowni, gdzie elektrownia jest rozliczana z spalania, ale nikt nie liczy ile ropy należy spalić by to drewno dostarczyć.

  43 2
 • ~polk 2021-04-19 10:31:39

  Jedynie Prawdziwy Polak niestety z Niemcami bardzo się mylisz. Prawie połowa węgla spalanego w UE jest spalana w Niemczech. 6 z 10 największych ciepłowni opalanych węglem Europie znajduje się w Niemczech. W 2015 roku Niemcy wyemitowały 778 mln ton CO2 było to 22% emisji w Europie gdzie Polska wyemitowała 295mln ton co stanowiło 8,5%. To są dane Komisji europejskiej, łatwe do sprawdzenia trzeba tylko chcieć.
  W 2020 Niemcy po cichu uruchomili kopalnie węgla Datteln IV i burzą wsie pod rozbudowę kopalni Garzweiler.
  Czyli wg Ciebie Niemcy to kraj-biedak bo ciągle pali węglem i to na potęgę???

  43 7
 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2021-04-19 11:29:44

  ~polk ~Lateks
  Niemcy to 4. największa gospodarka na świecie.
  Jeden z największych eksporterów.

  Oczywiste jest, że dużą część ich gospodarki bazuje na węglu, w końcu zapotrzebowanie mają potężne.

  Chodzi mi tylko o MYŚLENIE PERSPEKTYWICZNE !

  Oni wiedzieli i wiedzą, że nie mogą zachować struktury energetyki prosto ze skansenu, bo za 20-30 lat świat się tak zmieni (ostre unijne normy, przestarzała technologia węglowa, opłaty emisyjne), że jak nie zaczną działać, to zostaną w szarym tyle.

  Prawda, że ponoszą wysokie koszty, ale każdy inwestor wie, żeby z czegoś być na plus, najpierw trzeba zainwestować, rozwijać patenty wdrażać itd.

  Dzięki temu zdaje się do 2050 ponad 70% energii będą pozyskiwali w OZE, a my?

  18 16
 • ~Franek7 2021-04-19 11:32:17

  Z punktu widzenia szarego obywatela, temat kompletnie nieistotny. Temat istotny dla szwagrów PiSowskich aparatczyków bo nowe spółki to nowe fuchy...

  36 20
 • ~Leon59 2021-04-19 12:05:26

  Kaczyński w 2015 r!:
  przeznaczymy 1 bilion 400 miliardów na inwestycje
  to tylko 200 mld dołożymy do tego co Kaczyński ma.
  Ale spoko! Glapiński dodrukuje

  23 15
 • ~Wasz Stary 2021-04-19 14:40:25

  Choć zgadzam się z faktem, że u nas w ciągu 30 lat nikt nigdy nawet przez moment nie pomyślał o jakimś sensownym zainwestowaniu i stopniowym "oczyszczaniu" energetyki, to nie stawiałbym tutaj Niemców za idealny wzór do naśladowania i przykład myślenia perspektywicznego.

  Gdyby myśleli perspektywicznie - a nie politycznie i populistycznie - to nie zamykaliby w tym momencie wszystkich swoich elektrowni jądrowych. Braki, niestety, muszą w dużej mierze nadrabiać teraz węglem.

  10 5
 • ~ 2021-04-19 15:16:45

  Myślenie totalsa....po co cokolwiek robić , jeśli prąd wyprodukują w Niemczech a resztę rzeczy można dokupić w Chinach , a my będziemy jeżdzić szparagi u niemców zbierać . A wiecie , że RFN chce nam opchnąć teraz 20 tyś wiatraków , bo mija już ich termin ważności i nie ma co z tą masą plastiku zrobić ? Franek czysty biznes dla ciebie .

  13 16
 • ~Arteks 2021-04-19 18:38:21

  Kto uwierzy Sasinowi? @polk - Niemcy nie uruchomili po cichu Elektrowni Datteln IV (mylnie nazywanej przez ciebie kopalnią) bo przy ogólnokrajowych protestach ekologów i niechętnych komentarzy mediów. Cała inwestycję zakończono dopiero w 2020 mimo, że planowano wiele lat wcześniej tylko wyszły różnego rodzaju opóźnienia. Nie stoi to w sprzeczności jednak z tym, że oni chcą zakończyć produkcję energii z węgla do 2038 roku i od lat zmniejszają produkcję prądu z węgla mimo, że taka potęga i tak gęsto zaludniony kraj z tak rozwiniętym transportem szynowym i potencjałem przemysłowym potrzebuje go dużo więcej od Polski.

  10 11
 • ~ 2021-04-19 20:27:07

  @Arteks - ja, ja , Niemcy i ich taaaaakie szczury :)

  6 9
 • ~artefaks 2021-04-19 20:57:25

  @Zak. Zanim coś napiszesz to ustalmy pryncypia. Tak jak w szkole podstawowej uczą że żeby sprowadzić do wspólnego mianownika . To wytłumacz mi logicznie bez użycia ciemnogrodzkiej nowomowy ,własnymi słowami co to jest wedle Ciebie ,,totals". Bo coś mi się wydaje że piszesz tu wyłącznie o sobie. Gdyż total(s) to wedle definicji w Cambridge English Dictionary oznacza totally immune to knowledge całkowicie odporny na wiedzę i argumenty. Więc napisz własnymi słowami ( nie jakąś nowomową z przekazu ciemnogrodzkiego ) Co to jest wedle Ciebie Totals .
  Bo naprawdę pomyślę że to Ty...

  6 6
 • ~ 2021-04-19 21:07:20

  @ artefaks - no ty to jesteś wspaniały okaz totalsa . A o czym ja myślę to pisząc , to sobie dopowiedz:)

  6 6
 • ~artefaks 2021-04-19 21:32:15

  @Zak . Czyli nie potrafisz wyjaśnić prostego sformułowania którego używasz , nawet nowomową.
  Czyli gratuluję. Jesteś Totals. A sok z buraka zaś wielkim odkryciem kulinarnym generalisimusa jest

  5 6
 • ~artefaks 2021-04-19 21:35:08

  Wracając do tematu . To ile sasinów to 1,6 bln jest ?
  Strach nawet policzyć i się bać.
  Rodziny na swoim się pożywią

  5 6

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 982