zamknij

Wiadomości

Sąsiedzie! Nie truj sąsiada. Franciszek Pieczka w spocie promującym akcję

2016-12-14, Autor: 

W miniony poniedziałek, podczas konferencji prasowej w Wodzisławiu Śl. zainaugurowano kolejną akcję mającą na celu walkę ze smogiem i niską emisją. Akcja „Nie truj sąsiada” rusza w 28 gminach Subregionu Zachodniego. Jej przesłanie jest proste - nie bójmy się reagować, gdy widzimy, że nasz sąsiad spala w swoim piecu śmieci. Inicjatywę wsparł wybitny aktor pochodzący z Godowa - Franciszek Pieczka.

Reklama

- Z niską emisją musimy walczyć wszyscy. Nie bać się, nie wstydzić reagować, gdy widzimy, że nasz sąsiad spala w swoim piecu śmieci, bo z komina wydobywa się ciężki, gęsty dym. Pozostajemy jednak bezczynni, czym dajemy ciche przyzwolenie na sąsiedzkie trucie - zauważa Patryk Swoboda, dyrektor projektu Gmina z dobrą energią.

Akcja pod hasłem „Nie truj sąsiada” ma na celu walkę z przyzwoleniem społecznym na spalanie śmieci. Inicjatywę wsparł aktor Franciszek Pieczka. Jego wyrazista kreacja w spocie promującym akcję daje nam wszystkim sygnał do działania. Pokażmy nasz sprzeciw, dajmy jasny znak - koniec tolerancji dla kominów pełnych rakotwórczego dymu!

Już wkrótce 300 tysięcy zawieszek z hasłem akcji trafi do mieszkańców 28 gmin i powiatów z terenu Subregionu Zachodniego województwa śląskiego, które biorą udział w projekcie „Gmina z (dobrą) energią. Dzięki temu każdy z nas może wziąć udział w tym przedsięwzięciu. Jedną z kilku zawieszek można również wydrukować (do pobrania tutaj) i umieścić na płocie, drzwiach czy oknie sąsiada, który nieustannie truje nas swoim dymem.

Co myślicie o tej akcji? Czy zawieszki to dobry pomysł na zwrócenie sąsiadom uwagi na problem? Jesteśmy ciekawi Waszych opniii!

Oceń publikację: + 1 + 43 - 1 - 3

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (9):
  • ~siarzewski 2016-12-14
    11:15:22

    34 4

    "ciężki, gęsty dym" o którym jest mowa w artykule to niemal zawsze efekt spalania miałów węglowych w przewymiarowanych kotłach, a nie śmieci !!

  • ~rybnikus 2016-12-14
    13:15:52

    13 16

    Ciekawe jak się to pali, ile smrodu daje taka wywieszka? Napisane, że to wyrób ekologiczny?

  • ~minges 2016-12-14
    13:36:36

    25 6

    @siarzewski no właśnie pomyślałem o tym samym. Gęsty, śmierdzący dym często bierze się ze spalania nie tyle miału czy flotu ale ogólnie podczas nieumiejętnego palenia. Już nieraz spotkałem się z poglądem, że KAŻDY kto dymi to pewnie pali śmieci... I potem jeden z drugim donoszą, przychodzi kontrola, sprawdza popiół, przeprasza i wychodzi... Co nie zmienia faktu, że jestem za dążeniem do wymiany kotłów na ekologiczne, podłączaniem do ciepłociągów tam, gdzie to możliwe i opłacalne itp. Ale nagonka odnośnie smogu nabrała takich wymiarów, że powoli robi się to chore i prowadzi raczej do zaszczucia tych, których obecnie nie stać na wymianę kotła/zmianę paliwa służącego do ogrzewania...

  • ~lukasz76 2016-12-14
    17:30:09

    5 13

    Bzdura , palone śmieci dają inny "smród" ; wszyscy wiedzą jak czuć palony plastik czy gumę ! Jestem za tą akcją , bo wcale nie trzeba kapować sąsiada ,który będzie dotował urząd miasta (darmozjadów z demonstracji) swoim mandatem , żeby ten nauczył się poprawnie palić w piecu. Na odwrocie ulotki powinna się znależć instrukcja prawidłowego rozpalania i dokładania do pieca! Jest także pomysł Ministerstwa, o którym mówiono w "90" ,żeby dotować zamianę na nowoczesne piece elektryczne-akumulacyjne na taryfie nocnej ; tu widzę pole do popisu dla naszej ER . Da się cokolwiek innego niż ...zakazy, kary itd? DA!

  • ~Arteks 2016-12-14
    22:17:16

    15 11

    @minges - ale kto doprowadził do tego "szczucia" jak to nazywasz? Czy nie publikacje fatalnych danych o powietrzu? Czyż to nie ludzie palący byle czym, czasami śmieciami, nie potrafiący prawidłowo palić w piecach, nie dbający o kominy - wytworzyli sytuację w której ta bardziej świadoma część społeczna powiedziała NIE i wreszcie zmusiła władze naszych miast do działania? Piszesz, że niektórych nie stać i... nie byłoby dalej "stać" bo zawsze ważniejsze jest drugie auto, nowy komputer, wypad do restauracji czy wyjazd na Kretę latem. Z naszym społeczeństwem trzeba konkretnie i stanowczo bo inaczej dalej się będziemy dusić, a nasz region kompromitować. Dla naprawdę biednych którzy mają dochody minimalne, można pomyśleć o jakichś dopłatach ale tylko dla nich. Większość po prostu musi zmienić priorytety i nie stawiać na to co najtańsze. Mamy na Śląsku wysokie zarobki i emerytury, a wielu ludzi zachowuje się jak jaskiniowcy jeśli chodzi o opalanie domów. Każda forma przeciwdziałania temu jest dobra.

  • ~minges 2016-12-15
    08:47:57

    9 1

    @Arteks, zgadzam się oczywiście. Denerwuje mnie tylko to, że całą sytuacją najczęściej przejmą się ludzie, którzy tak naprawdę mają w tej kwestii niemalże czyste sumienie tzn. ktoś, kto ma kopciucha i naprawdę nie stać go na wymianę źródła ciepła będzie przejmował się bardziej całą sprawą, niż - tak jak piszesz - jakiś człowiek przy kasie, który bez problemu mógłby zmodernizować sposób ogrzewania, ale nie - bo ma tysiąc innych wydatków, bez których przecież przeżyje. Druga rzecz to edukacja społeczeństwa - tych, którzy palą edukować jak palić, by nie syfić, a resztę społeczeństwa uczulić, że jak leci dym z komina to niekoniecznie spala się śmieci! Piszę to z doświadczenia - coraz więcej słyszę od ludzi, którzy ani razu w życiu nie mieli do czynienia z opalaniem domu za pomocą kotła c.o., że jak dym leci z komina to śmieci palą. I dopiero jak im się wytłumaczy, że to przez nieumiejętność palenia to się dziwią, bo przecież mówi się, że smog to z zadymienia, no a jak ktoś dymi to pewnie śmieci pali. A oprócz edukacji oczywiście dofinansowania do wymiany kotłów, do ocieplania domów, rozbudowa sieci ciepłowniczej. Fajnie, gdyby wszyscy działali w imię dobra ogółu.

  • ~Krzysztof Schier 2016-12-15
    11:28:36

    7 0

    Co sie dzieje z kominem na pkp od paru dni kopci czarny gesty dym .Awaria. lub oszczedzanie. Normy przekroczona w 3dupy. pkp to ma w pupie.

  • ~BartGT 2016-12-19
    01:49:30

    5 0

    Dziś wieczorem nie dało sie przejść przez centrum dym w powietrzu tak duszący w gardle i nosie jak mało kiedy. Chyba wszystkie normy przekroczone były.

  • ~Marcin Sierant 2017-01-02
    09:01:29

    2 1

    Inicjatywa cenna, ale nie trafia zupełnie w rzeczywistą przyczynę duszącego smogu, którą jest opalanie paliwami stałymi. Zakazane jest to już w wielu gminach w Polsce. Idźmy w tą stronę!
    PS jadąc samochodem zimą przez Śląsk po pół godziny bolą mnie płuca. Duszący smród jest wszędzie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Wybieramy prezydenta Rybnika. Na kogo oddasz głos w wyborach?





Oddanych głosów: 4879