zamknij

Wiadomości

Sąsiedzi chcą do opolskiego? Radny mówi o referendum

2020-06-21, Autor: bf

Mieszkańcy Raciborza i powiatu raciborskiego są traktowani przez województwo śląskie po macoszemu? Zdaniem Piotra Klimy, radnego z tego miasta – mieszkańcy Raciborszczyzny są coraz bardziej o tym przekonani. Proponuje zatem referendum w sprawie przyłączenia powiatu do województwa opolskiego.

Reklama

Ten temat u naszych zachodnich sąsiadów pojawia się raz na jakiś czas. Dotyczy on kwestii przyłączenia powiatu raciborskiego i samego Raciborza do województwa opolskiego. Ten pomysł ma tylu samo zwolenników, jak i przeciwników. W ostatnim czasie do tematu powrócił radny miejski z Raciborza – Piotr Klima, który zaproponował referendum w tej sprawie. Dlaczego akurat teraz? Dlaczego ten temat powrócił?

Piotr Klima w liście do mieszkańców Raciborza i powiatu wyjaśnia, że region został odłączony od województwa opolskiego w wyniku reformy administracyjnej w 1975 roku.

- W ostatnich kilku latach nasiliły się tendencje do powrotu do poprzedniego stanu. Dyskusje podejmowane przez mieszkańców powiatu, różne środowiska i grupy społeczne wskazywały na blaski i cienie bycia w województwie śląskim czy województwie opolskim. Wielu wskazuje na nasze wielowiekowe związki kultury i tradycji. Warto wspomnieć, że istniało w historii Księstwo opolsko -raciborskie, ze wszelkimi tego atrybutami i możliwościami – pisze.

Podkreśla, że do 1945 roku Racibórz był równorzędnym miastem w stosunku do Opola, a w wielu kwestiach je przewyższał. Miasto było też i jest nadal częścią Diecezji Opolskiej (kilka parafii należy do Diecezji Gliwickiej i Archidiecezji Katowickiej).

- My, Raciborzanie jesteśmy blisko związani z mieszkańcami sąsiednich powiatów: głubczyckiego i kędzierzyńsko-kozielskiego. Podobną mamy strukturę pochodzenia ludności. To na nasze tereny przyjechali rodacy z Kresów Południowo - Wschodnich obejmujących województwa : lwowskie, stanisławowskie i tarnopolskie. Wielu mieszkańców naszego powiatu pracowało w przyległych powiatach województwa opolskiego i odwrotnie. Wzajemnie odwiedzaliśmy się uczestnicząc w imprezach kulturalnych i sportowych, robiąc zakupy oraz spotykając się towarzysko – wymienia radny Klima.

Nadawca listu podkreśla, że decyzja zmiany województw będzie związana z różnymi konsekwencjami.

- Należy bardzo mocno się zastanowić i przeanalizować wszystkie jej dobre i złe strony. Najważniejszą tu jest wola mieszkańców i władz samorządowych naszych województw i powiatów – dodaje.

Zauważa jednak, że w ostatnim czasie kilku miesięcy nasiliły się opinie co do korzyści przynależności do województwa opolskiego.

- Szalę goryczy dopełniła sprawa potraktowania Szpitala Rejonowego i jego Poradni Specjalistycznych, gdy przed trzema miesiącami odebrano naszym mieszkańcom konstytucyjne prawo do korzystania z nich. Społeczeństwo nie godzi się na sposób traktowania nas przez władze odpowiedzialne za tę tak istotną dla zdrowia i życia sprawę. Natomiast sposób potraktowania sprawy w Kędzierzynie - Koźlu pokazuje, że można jednak inaczej. Tam na szpital jednoimienny przekazano jeden z dwóch szpitali i nie zamknięto poradni specjalistycznych. Obecnie szpital w Koźlu został wykreślony z wykazu szpitali jednoimiennych i powrócił do swych pierwotnych funkcji. Dlaczego tak nie postąpiono ze szpitalem raciborskim, ludzie nie potrafią zrozumieć – czytamy.

Radny z Raciborza proponuje zorganizować konferencję naukową poświęconą temu zagadnieniu. Mieliby na niej wypowiedzieć naukowcy z Uniwersytetu Śląskiego i Opolskiego.

- Mieszkańcy Raciborszczyzny są coraz bardziej przekonani, że w województwie śląskim jesteśmy traktowani po macoszemu jako odległa prowincja ze wszystkimi tego skutkami. A ponad 800-letnia historia naszego dumnego Grodu predestynuje nas do godniejszej roli i miejsca. Takie możemy znaleźć na życzliwej nam Ziemi Opolskiej – przekonuje Piotr Klima.

Radny proponuje, by referendum zorganizować przy okazji wyborów prezydenckich. Jego zdaniem taki krok zwiększyłby frekwencję.

Czy Waszym zdaniem raciborski radny ma rację? Racibórz jest traktowany przez woj. śląskie po macoszemu? Kiedy ostatni raz byliście w Raciborzu?

Oceń publikację: + 1 + 114 - 1 - 44

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
 • ~Arteks 2020-06-21
  12:25:39

  To chyba jakaś fanaberia radnego bo jak można nie chcieć należeć do najbardziej zaludnionego i najbardziej przemysłowego województwa kraju z renomowaną nowoczesną stolicą województwa w której powstaje wieżowiec po wieżowcu i która ma charakter reprezentacyjnej metropolii. Opole przy Katowicach wygląda trochę jak Wodzisław przy Rybniku... Opolskie? To region rolniczy. Największy zakład Opola to... fabryka mleka w proszku. Jeśli Racibórz wybierze Opolskie - skorzysta na tym Rybnik bo wtedy Rudy przyłączą się do Rybnika - tak przynajmniej kiedyś zapowiadały różne wpływowe osoby z Rud. :D

 • ~ 2020-06-21
  13:55:33

  Ja się im nie dziwię . Poniemiecki ład i porządek widać na każdym kroku w Raciborzu, szczególnie w zabudowie . O dużo ładniejsze miasto niż Rybnik , szczególnie tereny rekreacyjne w centrum miasta .I zaczęli w końcu budowę drobi Pszczyna -Racibórz.

 • ~rob78 2020-06-21
  13:58:33

  Przeca to som szałociorze;) Ich miejsce je w opolskim ;)

 • ~Jan R. 2020-06-21
  14:10:26

  40 21

  Właśnie poznałem drugiego aktywnego raciborzanina. Pierwszy to poseł Arkadiusz Mularczyk, który wsławił się tym, że żąda kontrybucji od Niemców, a drugi to rzeczony Piotr Klima, który chce Racibórz przyłączyć do województwa ołpolskiego. Nie jestem pewien, czy to działanie pana radnego nie jest odbierane w Ołpolu jako podrzucenie im kukułczego jaja.

 • ~adamczykhenryk1 2020-06-21
  14:18:58

  31 60

  Arteks - przesadziłeś !
  rozwój to tempo . przykład Shenzhen dzisiaj 11 milionowe miasto , w 78 r wieś , prowincja :)

 • ~Don C. 2020-06-21
  15:04:25

  44 44

  Bardzo dobry pomysł z tym odłączeniem. Tak samo powinien odłączyć się Wodzisław nie wiedzieć czemu nazywany Śląskim.

 • ~RuchAutonomiiSlaskaRybnik 2020-06-21
  15:37:53

  93 30

  Nie sam powiat raciborski, ale całą śląską część województwa śląskiego (łącznie z Katowicami) powinniśmy połączyć z województwem opolskim tworząc tak oczywistą rzecz jak województwo górnośląskie!
  Z siedzibą wojewody w Opolu, a Sejmu i marszałka w Katowicach.
  Nie ma się co dziwić Raciborzowi, skoro takie stare i istotne górnośląskie miasto z perspektywy władz wojewódzkich w Katowicach traktowane jest na równi z Żywcem czy Szczekocinami.
  Niestety tak się kończy nierespektowanie historycznych, geograficznych i etnicznych podziałów w podziale administracyjnym z 1999 r.

 • ~O-T-U-A 2020-06-21
  16:01:15

  31 85

  do RAŚ ~~ jak już to już Oberschlesien zamiast jakiegoś Górnośląskiego . Wydajecie Śląski Zeitung to bądźcie konsekwentni.

 • ~Arteks 2020-06-21
  16:15:52

  70 55

  @RASRybnik - macie rację, że powinno być jedno województwo ale dlaczego siedziba wojewody miałaby być w Opolu? Czy Opole ma jakiekolwiek cechy wojewódzkiego miasta? Nie ma tramwajów. nie ma wysokich biurowców, nie wygląda na wojewódzkie miasto. To zwyczajne, ładne poniemieckie miasto trochę bogatsze od niektórych śląskich. @Don C. - Wodzisław pasowałby do Kielecczyzny - takie upadłe, biedniutkie bezprzemysłowe miasteczko. No ale jak tu się "katapultować" pod Kielce? ;) @zak - to twoja subiektywna ocena, wielu raciborzan pewnie uważa odwrotnie. Ja bym spłonął ze wstydu jakby w Rybniku był taki dworzec jak w Raciborzu. Mimo pojedynczych ładnych budynków w Raciborzu prawie nie ostały się tam ciągi zabudowy tak jak u nas uliczki wychodzące z Rynku. No i w Raciborzu pozwolono sobie na ostatecznie popsucie Rynku jakimś bezwartościowym klocem jaki postawił tam niedawno jakiś Janusz. To co mamy wspólne to złomowiska w centrum miasta - u nas pod urzędem, w Raciborzu tę rolę pełni pl. Długosza. Jestem dumny z takiej stolicy województwa jak Katowice - to obecnie ekstraklasa polskich miast, poza Warszawą, Poznaniem i Wrocławiem nie ma w PL miasta lepiej skomunikowanego z innymi jak właśnie Katowice.

 • ~RuchAutonomiiSlaskaRybnik 2020-06-21
  16:18:19

  37 15

  do ~O-T-U-A
  Nie wydajemy tej gazety.
  Ale Twój argument i tak jest nietrafiony, bo jej tytuł brzmi Ślůnski Cajtůng, a właśnie nie Schlesische Zeitung.

 • ~Piotr Czaja 2020-06-21
  16:25:10

  57 38

  Myślałem że są bardziej ambitni.Czemu nie do Szwabii?,Bawarii?!

 • ~RuchAutonomiiSlaskaRybnik 2020-06-21
  16:29:42

  47 10

  @Arteks
  Po pierwsze ze względu na tradycje - początki Górnego Śląska to właśnie księstwo opolsko-raciborskie, zresztą stolicą rejencji i prowincji górnośląskiej przez wiele lat było Opole.
  Po drugie, żeby przekonać do idei mieszkańców województwa opolskiego.
  Po trzecie - w obecnym ustroju w samorządnym województwie rola wojewody powinna być właściwie tylko reprezentacyjna i symboliczna.

 • ~Piotr Czaja 2020-06-21
  16:32:30

  75 34

  Jedna jaskółka nie czyni wiosny.Jeden debil nie zrobi z nas Szwabów!

 • ~ 2020-06-21
  17:01:09

  46 76

  arteks Rybnik obecnie ma bardzo poważne problemy finansowe i szaleństwem było by przyłączyć Rudy.Napisz jak duży wpływ na jakość życia mieszkańców i miejsca pracy mają te obrzydliwe szklane wieżowce?One były symbolem nowoczesności chyba z 30 lat temu lub więcej...Rybnik jako najbardziej zasmrodzone miasto w Europie jest antyreklamą dla całego kraju poza upadającą elektrownią i kopalniami nie ma tu żadnego porządnego zakładu.

 • ~Arteks 2020-06-21
  17:07:05

  73 34

  @kukulka123 - nowoczesna architektura jest zawsze na topie. Nawet lubiany przez ciebie prezes od kota chciał budową dwie wieże w Warszawie. ;) A kto nam psuje tak bardzo opinie? Czyż nie zacofane chatki z piecami? Ja jestem zawsze przeciwko piecom i smrodzeniu, a ty? Racibórz też ma problemy z powietrzem - tyle tylko, że dopiero od niedawna zaczęli tam robić pomiary.

 • ~Kimi73 2020-06-21
  17:09:17

  20 33

  Bardzo dobrze ocenił to Don C. Odłączcie się i zabierzcie za sobą całe SWD. Mentalność SRC i SWD oraz sposób jazdy samochodem typowy dla opolskiego.

 • ~Arteks 2020-06-21
  17:13:18

  71 23

  @kukulka123 - nie jesteśmy najbardziej zanieczyszczonym miastem Europy - ale jeśli ty tak uważasz, dlaczego posłowie PiS z naszego miasta nie lobbują za jakimś ekstra specjalnym programem dla Rybnika - dostosowanego do "naj"? Wspomniałeś o elektrowni - dlaczego nie robią NIC aby przedłużyć jej żywotność po 2030 roku? Bardzo proszę o odpowiedzi.

 • ~Arteks 2020-06-21
  17:14:35

  64 25

  @kimi73 - przy Oxx - SRC i SWD to elita prawidłowej jazdy. ;)

 • ~ 2020-06-21
  17:19:42

  31 52

  tak a w Katowicach i innych wielkomiejskich miejscowościach to samo o SR mówią :D

 • ~ 2020-06-21
  17:32:58

  16 77

  arteks jaki normalny europejski kraj chce inwestować w węglowe kopciuchy trzeba szukać alternatywnych źródeł energii a nie cały czas dziadować ,niestety bardzo trudno jest coś wypracować z totalnymi politykami ze środowiska PO w naszym regionie

 • ~Arteks 2020-06-21
  18:02:19

  38 23

  @kukulka123 - widocznie nie masz żadnych znajomych w Katowicach. Oni nie lubią SO (z wiadomych względów) a śmieją się najbardziej z SBE. Ogólnie zasada jest prosta. W większych miastach najbardziej dają nam powód do śmiechu (a czasami nerwów) kierowcy "trzyliterowi". Ale przecież elektrownia nie należy do "samorządu" tylko do władz państwa zarządzanego przez PiS. W orzypadku reformy oświaty też narzucono pewne rozwiązania - czemu tak samo nie będzie w przypadku walki ze smrodem. Obaj zgodzimy się, że to poważny problem. Dlaczego jednak w programie Czyste powietrze Rybnik czy Czerwionka są stawiane na równi jeśli chodzi o dostęp do środków z Kielcami czy Suwałkami? A chyba to u nas jest większy problem czyż nie?

 • ~Jan R. 2020-06-21
  19:33:01

  16 14

  Trochę się dziwię radnemu Piotrowi Klimie urodzonemu 30.06.1954 r. w Raciborzu, że bawi się w jakieś separatystyczne działania. Czyżby, jako przedsiębiorca, przewidywał większe dochody swojej firmy będąc w województwie opolskim? Ma już dom o powierzchni około 600 m2 o wartości około 1.152.000,00 zł dochód firmy to 1.068.849,03 zł o diecie radnego i innych drobnych nieruchomościach nie wspomnę. Dane z oświadczenia majątkowego za rok 2018.

 • ~Jan R. 2020-06-21
  19:35:12

  28 9

  RASiowi i panu radnemu proponuję nie dzielić Śląska na Górny i Dolny tylko powołać jedno województwo Śląskie z siedzibą we Wrocławiu, a później zastanowimy się co dalej.

 • ~Jan R. 2020-06-21
  19:37:56

  32 26

  Alternatywą jest odsunięcie Jarosława Kaczyńskiego od władzy poprzez wybranie innego prezydenta niż Andrzej Duda, a następnie popracować solidnie nad zaprowadzeniem normalności w kraju.

 • ~ 2020-06-21
  22:46:28

  12 62

  Proponuje zrobić więcej województw, a w jednym Jana R za wojewodę. Niech chłopak ma swoje królestwo. Nie będzie mu tam prezes rozkazywał :)

 • ~Bernard Jona 2020-06-22
  08:37:28

  13 4

  A dla mnie Województwo Opolskie to jakiś dziwny twór na Śląsku.

 • ~artefaks 2020-06-22
  14:40:45

  2 1

  ~zak 2020-06-21 22:46:28

  Proponuje zrobić więcej województw, a w jednym Jana R za wojewodę. Niech chłopak ma swoje królestwo. Nie będzie mu tam prezes rozkazywał :)

  @ Zak. Jak widać w sąsiednim wątku( szumowski , będzie druga fala epidemii). Gdzie twierdzisz ,, że patologia , jest normą ". Widzę że masz pomysły jak by to wykorzystać. Widzisz jakie są zasady moralne u was. I myślisz że inni też robią podobnie...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy udzieliłbyś absolutorium prezydentowi Piotrowi Kuczerze?
Oddanych głosów: 377