zamknij

Koronawirus w Rybniku. Informacje

Sanitarki wojskowe pod MDPS. Co się stało?

2020-05-11, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Pod budynek Miejskiego Domu Pomocy Społecznej w Rybniku podjechały dzisiaj wojskowe sanitarki. Żołnierze przeprowadzali badania profilaktyczne wśród personelu MDPS w kierunku zakażenia koronawirusem.

Reklama

O dzisiejszej akcji pisze prezydent Rybnika – Piotr Kuczera.

- Ponad 100 osób personelu w Miejskim Domu Pomocy Społecznej w Rybniku zostanie przebadanych w kierunku zakażeń koronawirusem. To badania przesiewowe, profilaktyczne – informuje prezydent.

Z kolei Piotr Mazurek, dyrektor MDPS w Rybniku wyjaśnia nam, że żołnierze przebadali już większość pracowników.

- W związku z sytuacją w województwie i w Rybniku. wojewoda ślaski uznał, by skierować do nas sanitarki wojskowe. Trafiliśmy w działania profilaktyczne – przesiewowe – mówi.

Do tej pory w Miejskim Domu Pomocy Społecznej nie było przypadku wykrycia koronawirusa.

- Oby tak pozostało. Staramy się ze wszystkich sił, by utrzymać ten stan, by nasi mieszkańcy nie chorowali i nie odchodzili z powodu koronawirusa. Mamy wsparcie od lokalnej społeczności, sponsorów. Wykorzystujemy spore ilości środków ze względu na reżim sanitarny. Wyliczyliśmy, że w ciągu 3 miesięcy potrzeba u nas 11 tysięcy opakowań rękawiczek pakowanych po 100 sztuk, 110 tys. rękawiczek. Stąd potrzebujemy wsparcia sponsorów i darczyńców – wyjaśnia nasz rozmówca.

Utrzymanie reżimu sanitarnego w MDPS w Rybniku jest bardzo ważne. Średnia wieku mieszkańców placówki to bowiem 80 lat.

Wartościowy artykuł? Cieszymy się! Jesteśmy niezależnym medium, a nasi dziennikarze codziennie starają się przedstawiać Ci rzetelne informacje. Jeśli doceniasz naszą pracę, możesz nas wesprzeć. WSPIERAJ NAS! »

Oceń publikację: + 1 + 123 - 1 - 10

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (7):
 • ~master4k 2020-05-11 14:00:52

  Ehhhh. Szkoda nerwów.

  Czy my na prawdę w tym dziwnym kraju nad Wisła musimy za każdym razem wynajdywać koło na nowo? Jeśli inni skutecznie opanowali pandemię dzięki testom, to dlaczego u nas masowe testy robi się dopiero wtedy, gdy (za przeproszeniem) g..no już wleciało w wentylator? Jak bardzo minister Szumowski był niewyspany, jak bardzo premier nie chwaliłby sam siebie za wyniki walki z pandemią i jak bardzo pozytywny przekaz nie leciałby z TVP, to wirus i tak ma to w nosie. Będzie sobie tak długu hulał po kraju, aż będzie miał do tego sprzyjające warunki. Nawet mój pies to ogrania, a potrafi się potknąć o własny ogon.

  Mały model matematyczny: 2 (przestrzegane obostrzeń) + 2 (powszechne testy) = 4 (wygaszanie pandemii). No to jeśli u nas jest 2 + 0, to jak możemy mieć 4?

  Swoją drogą z przestrzeganiem obostrzeń, też jest coraz gorzej. Zupełnie jakby pandemia była odległym wspomnieniem. U nas w praktyce wygląda to trochę tak, jak odchudzaniem. Najpierw są głodówki, albo jedzenie sucharów i wizyty na siłowniach, a już po kilku dniach tu cukiereczek, tam schabowy, tu się odpuszcza siłkę i w końcu całe to odchudzanie szlag trafił.

  Zdarzało mi się (i nadal zdarza), że gdy miałem wejść do sklepu, ale widziałem przed dzikie tłumy, to wracałem do domu i zakupy robiłem kiedy indziej. Wychodzę z prostego założenia, że nikt tak o mnie i rodzinę nie zadba, jak ja sam. A politycy niech ten niezmącony niczym samozachwyt zachowają dla siebie, bo naprawdę nie ma się z czego cieszyć.

  98 23
 • ~Arteks 2020-05-11 17:07:42

  I tak miało być od początku. Miejsca w których przebywają osoby niepełnosprawne, chore, starsze - powinny być chronione w szczególny sposób. A szczególnie personel - testowany na bieżąco. W takich miejscach wirus spowodował największą śmiertelność.

  33 8
 • ~frbro 2020-05-11 17:18:27

  @master4k u nas jest 0+0, bo obostrzeń przestrzegają nieliczni. Przejdź się przez miasto. Wszędzie tłumy, maseczek więcej osób nie nosi niż nosi. A często jak mają, to noszą je na brodzie, żeby szybko wciągnąć jakby policja się pojawiła. Każdy teraz najmądrzejszy i każdy z podejściem "mnie to nie dotyczy", "nie będę nosił bo jestem zdrowy".

  Ten naród to jednak na nic innego nie zasługuje niż autorytaryzm i lanie pałą. Bez tego jesteśmy straceni. Jak nie ma ostrego przykazu i zamordyzmu, to zero odpowiedzialności i własnego rozsądku.

  34 4
 • ~Jan R. 2020-05-11 18:25:19

  Powodzenia Panie Piotrze, zwracam się do Pana Mazurka. Powodzenia życzę też Panu Piotrowi Kuczerze. Pozdrawiam i trzymajcie się.

  9 10
 • ~brandonn 2020-05-11 18:28:21

  Kolejni znafcy co by przetestowali w tydzień 38 mln naród. Za ponad 20 mld złotych. Buhaha

  12 9
 • ~Arteks 2020-05-11 18:35:20

  @frbro - naród stosował się bardzo porządnie do różnych zaleceń i wytycznych. Od znajomych aptekarek wiem, że sprzedawano ogrom medykamentów uodparniających organizm - co akurat świadczy o odpowiedzialności i dojrzałości ludzi. Dorośli siedzieli w domach, dzieci siedziały w domach - nawet przez święta! Natomiast wszystko pękło 10 IV jak oficjele zakazujący zgromadzeń paradowali pod pomnikiem bez masek i nie zachowując dystansu, a 11 IV Jarek wybrał się kierowcą i ochroniarzami na grób mamusi. Myślę, że wtedy w społeczeństwie pękła struna cierpliwości i wyrzeczeń. Potwierdzam - jeszcze w sklepach czy po centrum to ludzie chodzą w maskach ale w terenach rekreacyjnych, bulwarach, parkach, na chodnikach lokalnych, osiedlach - w maskach nie ma prawie nikogo. I ja się temu już nawet nie dziwię.

  13 12
 • ~coolok 2020-05-11 20:06:28

  Szanowna redakcjo. Wymazówki zostały skierowane przez Urząd Wojewódzki a nie Marszałkowski. Pozdrawiam.

  15 0

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował 10 maja w wyborach prezydenckich?
Oddanych głosów: 12300