Wiadomości
Sanepid: w budynku dermatologii w „Juliuszu” nie ma bakterii ani wirusów
>> Środki z 1% pomogą stowarzyszeniom przy pracach w „Juliuszu”
Nasi czytelnicy zaczęli się jednak zastanawiać, czy zagospodarowanie pomieszczeń, w których dawniej leczono choroby skóry, również te zakaźne, jest bezpieczne. – Budynek po takim oddziale nie nadaje się na nic, dziesiątki lat choroby wbijały się w ściany, mury są tym przesiąknięte – pisze na forum jeden z internautów.
Zobacz także
Okazuje się jednak, że istnienie oddziału dermatologii w jednym z budynków „Juliusza”nie wyklucza tych pomieszczeń z możliwości zagospodarowania. Zaś adaptacja budynku po dermatologii nie różni się niczym od przystosowania obiektu o innym przeznaczeniu w przeszłości. – Drobnoustroje chorobotwórcze mogą przeżyć w środowisku zewnętrznym pod warunkiem zapewnienia im odpowiednich warunków do wzrostu. Różne mikroorganizmy mają odmienne wymagania dotyczące warunków środowiskowych, jak np. wilgotność, temperatura, pH, obecność lub brak tlenu. Materiały nieorganiczne stosowane w budownictwie nie są wykorzystywane przez mikroorganizmy, ale w kontakcie z ich działalnością ulegają zniszczeniu (drewno, farby, zaprawy, cegła). Problem ten dotyczy głównie zawilgoconych obiektów budowlanych, źle wentylowanych, rzadko wietrzonych, nieogrzewanych. Sprzyja to głównie rozwojowi grzybów – tłumaczy Izabela Baklarz ze Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rybniku. – Istnieje szereg preparatów dezynfekcyjnych o szerokim spektrum działania, np. wirusobójcze, bakteriobójcze czy grzybobójcze, które prawidłowo stosowane skutecznie niszczą drobnoustroje – dodaje.
>> Zobacz galerię zdjęć z byłego oddziału dermatologii w "Juliuszu"
Izabela Baklarz podkreśla jednak, że aby szczegółowo ocenić stan budynków potrzebna jest inwentaryzacja oraz wykonanie przez specjalistyczną firmę ekspertyzy stanu technicznego. – To dla inwestora podstawa do podejmowania decyzji o zmianie przeznaczenia budynku, przebudowie, modernizacji i zakresie robót remontowo-budowlanych – mówi inspektor.
Przypomnijmy, w naszym mieście obecnie funkcjonują dwa nowoczesne obiekty, w których dawniej mieściły się szpitale – kampus akademicki przy ulicy Rudzkiej oraz Państwowa Szkoła Muzyczna im. Karola i Antoniego Szafranków przy ulicy Powstańców Śląskich.
Zobacz także
Komentarze (1):
Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Najczęściej czytane
Najwyżej oceniane
-
Tyle dalekobieżnych pociągów z Rybnika jeszcze nie było. Sprawdź, gdzie dojedziesz
+626 / -19 -
Nowy ordynator chirurgii: pacjenci z nowotworem nie mogą czekać
+272 / -14 -
Maluszek silnie krwawił. Mundurowi eskortowali go do szpitala
+215 / -11 -
Paweł Rek leci do Bangkoku na przeszczep komórek macierzystych!
+206 / -4 -
„Koniaczek” przy Miejskiej straci koncesję na alkohol
+350 / -182
Najczęściej komentowane
-
Nie ma 110 mln złotych w miejskiej kasie! Będą cięcia w budżecie
124 -
Karny Kopciuch poruszył internautów. W tydzień 120 zgłoszeń trucicieli
114 -
Akcja Karny Kopciuch. Lawina zgłoszeń i nowi partnerzy!
112 -
Rybnik. Konferencja „Tęczowa zaraza...” nie doszła do skutku
61 -
Rusza akcja społeczna Karny Kopciuch
46
Alert Rybnik.com.pl
Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!
Wyślij alertSonda
Czy to dobrze, że konferencja "Tęczowa zaraza - antychrześcijańska rewolucja w Polsce” nie odbyła się?
Oddanych głosów: 2259
~ 2013-08-28 09:10:33
czuje sie w pełni usatysfakcjonowany