zamknij

Wiadomości

Samorządy: po 1 stycznia surowe kary dla „kopciuchów”

2021-10-12, Autor: 

Nie mamy dobrych wiadomości dla „kopciuchów”. Od 1 stycznia 2022 roku śląskie samorządy będą surowo karać tych, którzy nie zrobili nic, by na czas wymienić stary piec. Wiadomo już, kto będzie mógł liczyć na taryfę ulgową.

Reklama

Śląsk, uchwała antysmogowa. Jakie konsekwencje dla kopciuchów?

1 stycznia 2022 roku wchodzi w życie jeden z najważniejszych etapów tzw. uchwały antysmogowej w województwie śląskim. Przypomnijmy, od nowego roku nie będzie można używać kotłów bez tabliczki znamionowej oraz tych wyprodukowanych przed 2007 rokiem.

Już teraz wiadomo, że wiele osób zlekceważyło te przepisy lub za wymianę kotła wzięło się za późno. W efekcie na rynku brakuje sprzętu (kotłów, pomp ciepła), a dostępni instalatorzy mają zajęte terminy z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem.

Jak traktowani będą właściciele budynków, które po 1 stycznia nadal będą ogrzewane piecami „kopciuchami”? Muszą liczyć się z surowymi karami. Śląski Związek Gmin i Powiatów opublikował właśnie rekomendacje dla samorządów dotyczących egzekwowania uchwały antysmogowej.

- Rekomendacje to efekt wielomiesięcznej pracy zespołu, który starał się przeanalizować różne, możliwe sytuacje z jakimi strażnicy miejscy czy urzędnicy będą mieli do czynienia podczas przeprowadzanych kontroli po 1 stycznia 2022 roku – tłumaczy Rafał Kołodziej - przewodniczący Zespołu roboczego ds. wdrażania przepisów tzw. uchwały antysmogowej, Kierownik Referatu Ochrony Powietrza w Urzędzie Miasta Rybnika.

Paleta kar jakimi samorządy będą dysponować po 1 stycznia jest szeroka. Urzędnicy oraz strażnicy miejscy czy gminni będą mogli między innymi:

  • złożyć wniosek do sądu o ukaranie grzywną, która może wynieść od 20 do 5000 złotych
  • w przypadku strażników miejskich i gminnych nałożyć mandat karny w wysokości do 500 złotych
  • nakazać natychmiastowego zaprzestania użytkowania pieca niespełniającego wymogów uchwały antysmogowej.

Jak podkreśla Rafał Kołodziej, kontrolerzy nie muszą w każdym wypadku nakładać na osobę łamiącą przepisy kary finansowej. Artykuł 41 Kodeksu wykroczeń dopuszcza pouczenie, zwrócenie uwagi, ostrzeżenie lub zastosowanie innych środków oddziaływania wychowawczego.

- Staraliśmy w naszych rekomendacjach takie sytuacje dość dokładnie zdefiniować – podkreśla Rafał Kołodziej.

Na taryfę ulgową w postaci pouczenia czy zwrócenia uwagi mogą liczyć osoby, które:

  • odpowiednio wcześniej zawarły umowy przyłączeniową do sieci gazowej lub ciepłowniczej, ale nie ze swoje winy nie zostały jeszcze podłączone
  • wpłaciły już zadatek na zakup nowego źródła ciepła, bądź zakupiły już nowe źródło ciepła, ale oczekują na jego zainstalowanie. W takim przypadku będzie trzeba udokumentować zobowiązania na linii inwestor – wykonawca
  • nie wymieniły kotła z powodu opóźnień we wdrażaniu programów dedykowanych osobom ubogim energetycznie czy niezaradnym życiowo, wynikających z przyczyn od nich niezależnych.

Czytaj kolejne strony:

Oceń publikację: + 1 + 65 - 1 - 83

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (27):
  • ~Maksymilian Popeć 2021-10-12
    16:28:48

    98 36

    Z tego co widzę wokół siebie, to jakieś 80% domów nie zdążyło nic zrobić z kopciuchem...

  • ~Kwinto 2021-10-12
    17:11:58

    76 53

    ~Maksymilian Popeć u mnie to samo, mamy powtórkę z rozrywki jak co roku, smród i dym z każdego komina. Nie wiem co będzie po 1 stycznia, chyba większość liczyła na przesunięcie terminu wymiany, lub zasłonięcie się brakiem pieców i instalatorów???
    Kombinatorzy zapłacą teraz za piec i robotę x2 plus jeszcze ewentualne kary.

  • ~Anna Ryż 2021-10-12
    18:30:45

    34 27

    A ja widzę, że większość na mojej ulicy wymieniła źródła ciepła, jedni na pellet, inni na ekogroszek i jeszcze tacy, którzy zdecydowali się na pompę ciepła w zestawieniu z fotowoltaiką (i to chyba najlepszy wybór).

  • ~ 2021-10-12
    18:37:48

    33 40

    "Nie zdążyło", bo się nie opłaca! Po co się więc spieszyć?
    Kar żadnych i tak nie będzie lub będą symboliczne - sami zobaczycie.
    Ci co jakoś zdążyli i zmienili ogrzewanie nic na tym nie zyskają.
    Gdyby UM chciał rzeczywiście zachęcić/ zmusić do zmiany ogrzewania, to zwolniłby tych, którzy "zdążyli" (bo chcieli zdążyć) z podatku od mieszkania/ budynku a jeszcze lepiej z opłaty za wywóz śmieci.
    Gwarantuję, że nagle wszystkie piece byłyby wymienione a w miejscach gdzie brak gazu pojawiłby się (chociaż tymczasowo) piec pelletem.

  • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2021-10-12
    18:56:16

    77 71

    Mój telefon już czeka, Dużo biegam na co dzień, więc mam już ok. 20 śmierdzielów wytypowanych na wejściu.

  • ~Anna Ryż 2021-10-12
    19:01:34

    13 22

    ~tf2I tutaj nie masz racji Porównywalne koszty ogrzewania pelletem to pompa ciepła (nowa jest droga, ale używka cenowo jest dostępna w cenie 10-15tys zł). Rachunek za prąd jest w zasadzie taki sam, jak rachunek za węgiel, ale w przypadku pompy nie ma brudu, albo dorzucania do zasobnika węglem, no i do piwnicy nie trzeba zrzucać opału, podobno ekologicznego. A pellet dostarczany dużymi samochodami na paletach, gdzieś go trzeba przechować.

  • ~Kwinto 2021-10-12
    19:58:30

    49 20

    ~tf2
    Ci co jakoś zdążyli i zmienili ogrzewanie nic na tym nie zyskają.

    Serio jak czytam takie teksty to się nie dziwię że nadal mieszkamy i będziemy mieszkać w tym syfie. Mentalność niektórych ludzi po prostu poraża.
    Co zyskałem po przejściu na pellet?
    - drobny dymek z zapachem palonego drewna zamiast smrodu smoły
    -czysty komin/dach
    -czystą piwnicę
    -pusty pojemnik na popiół
    - dużo czasu który codziennie marnowałem na rozpalanie ognia, czyszczenie pieca, wynoszenie popiołu...
    Nawet jak spalę ciut więcej pelletu niż węgla, to przytoczone powody w zupełności rekompensują mi wyższą cenę za ogrzanie domu. Zresztą patrząc jak działa inteligentny piec sam dochodzę do wniosku że byłem w błędzie myśląc że koszty ekologicznego ogrzewania będą horrendalne.

  • ~stam55 2021-10-12
    20:10:56

    27 31

    kary,jakie kary? to nie jest zgodne z Konstytucją

  • ~waldus 2021-10-12
    20:21:30

    45 18

    Jak znam nasza mentalnosc, w ramach "rewanzu" za nalozona kare, wywiezie jeden z drugim tone smieci do lasu, albo ta sama ilosc pojdzie z dymem.

    Po prostu zamiast karac, zrobic kllimat do tego, zeby ludzie sami zmienili ogrzewanie. Pociagnac infrastukture gazowa, zapewnic obywatelowi dostep do taniego paliwa czy tez cieplociagu. Zmiana kotlow na 5 klase to nie jest rozwiazanie problemu smogu! Karanie ludzi to myslenie prostackie.

    Politykow mamy albo z kategorii "intelektualny dramat", albo z kategorii "zdrada stanu". Dlatego nie nalezy sie spodziewac rozwiazan ani madrych, ani tanich, o kombinacji obu juz nie wspominajac.

  • ~DaggeR 2021-10-12
    21:27:29

    32 40

    Karać i to solidnie tych leni i kombinatorów, z których kominów będzie wydobywać się cała tablica Mendelejewa.
    Jeden telefon do Straży Miejskiej lub mail do Karnego Kopciucha - to działa.
    Tak swoją drogą to jestem ciekawa komu czarnoocy sprzedadzą kartki z węglem.

  • ~cabrio 2021-10-12
    21:32:43

    57 45

    jestem ciekaw jak już wszyscy wymienią te niby kopciuchy czy zniknie smog z Rybnika na pewno NIE. Czekam co wtedy powiedzą te EKO świry jak jest śląsk to jest węgiel od setek lat tak było a jak komuś śmierdzi to w bieszczady albo mazury i problem rozwiązany

  • ~ 2021-10-12
    21:51:15

    16 18

    @kwinto:
    "Czytam takie teksty to się nie dziwię"...
    Cóż kwinto, najwyraźniej jesteś z tych, którzy czytają i nie rozumieją.

    Podejrzewam, że nie będzie kar a nie ma motywacji. Wygoda to nie jest wystarczająca zacheta dla osoby, ktora: nie ma odpowiedniego dochodu i nie widzi problemu w paleniu w piecu.
    Takie są fakty a czy ci, czy mi się to podoba, nie ma nic do rzeczy. Nos na kwintę.

  • ~pawlmesten 2021-10-12
    22:03:45

    39 37

    Mam nadzieję, że kary będą chociaż po 5 tysięcy. Sam jestem w stanie donieść, na paru śmierdzieli. Odegram się za lata podtruwania mnie i mojej rodziny.

  • ~rzyt 2021-10-13
    00:06:32

    21 8

    Dalej będzie smród. Moja sąsiadka ma tabliczkę na piecu 2015 rok. Wg straży miejskiej, która była na kontroli, może palić tym cudem z furtką jeszcze 5 lat.

    Ciekawe czy przekroczymy normę o 2000% w październiku czy dopiero na początku listopada?

  • ~Arteks 2021-10-13
    11:40:11

    8 13

    @rzyt - tak źle nie będzie bo zakaz palenia mułem zrobił swoje. Natomiast nie można oczekiwać, że w tak gęsto zaludnionym regionie jak Śląsk będzie idealnie przy tak dużym ruchu samochodowym i kopcących piecach które nie podlegają jeszcze wymianie. @cabrio - tłumaczenie, że węglem paliło się setki lat jest infantylne. Kiedyś kobiety nie miały prawa głosu w wyborach, na kopalniach używało się karbidówek, a rolnicy na targ docierali furmankami... Weź pod uwagę nie tylko problem smrodzenia i jego uciążliwości. Popatrz też na kwestie wizerunkowe. Kopcąca chałupa wygląda w Europie XXI wieku jak jakiś średniowieczny slams... Pozbycie się pieca to również wkład w lokalny patriotyzm bo wreszcie ludzie przejeżdżający przez Śląsk zimą przestaną zatykać nosy i przestaną wyśmiewać nasz region.

  • ~kopciuch2020 2021-10-13
    16:54:41

    6 7

    Najsampierw sprawdzić oszustom smrodziarzom tabliczki znamionowe.
    A sąsiadów smrodziarzy namawiam do sygnalizowania na takich obateli.

  • ~maxobob 2021-10-13
    20:04:48

    5 0

    WSZYSTKICH CO CELOWO SIE OPOZNIAJĄ --KARAĆ. Ale dlaczego gazownia nie potroi świadczenia dla przyłączenia, im tez zabrakło skrzynek gazowych ?????? Jakie to chore w tym kraju jedni dają KARNEGO KOPCIUCHA A INNI TO MAJA W DU......PIE. Super !!!

  • ~niuti 2021-10-13
    20:12:24

    6 2

    Buehehe
    jaśnie nam panujący krzyczy: karać karać a ja sie pytam jak idzie wymiana w budynkach zarządzanych przez UM (ZGM)? Może by zechciał się pochwalić?
    Lepiej nie bo słabo idzie.
    Do wszystkich eko i innych dziwnych ludzi próbujących się lansować na tej modzie, co zrobicie jak smog nie zniknie w Rybniku? Na co zostanie zrzucony problem? Na samochody, sąsiednie gminy, wulkan z Kanarów czy co?
    Jeszcze zatęsknicie za węglem, prądzik w góre ostro pójdzie (UE i jej fanaberie eko), gaz w górę, wiatru u nas słabo, sieci energetyczne nie dostosowane do przesyłu ee z solarów i nie ma jej gdzie magazynować zostanie brudny węgielek. Oczywiście najpierw kopalnie się zamknie, sprzeda a potem będzie płacić sporo za węgielek. :). Cóż mało kto dostrzega to, ale dziś nauka w szkole już nie ta, aby analizować informacje.

  • ~Arteks 2021-10-13
    20:17:38

    4 9

    @niuti - może UE przesadza w swej polityce klimatycznej ale pozbycie się pieców na węgiel w chałupach to taka sama konieczność jak przyłączenie się do prądu, internetu czy kanalizacji. Po prostu palenie w piecu i mieszkanie z piecem pod jednym dachem to OBCIACH i wstyd!!!

  • ~niuti 2021-10-13
    20:25:05

    5 3

    @Arteks ja tego nie neguję, tylko problemem jest smog, dym z komina a nie węgiel.
    Gdzieś mi migła informacja jakiś czas temu, że bodajże Politechnika z Gliwic wymysliła filtry na komin czy jakaś firma. Dlaczego w tę stronę nie idziemy. Nikt nie potrafi wymyśleć takiego rozwiązania? Tylko idziemy w coś na co kompletnie nie będziemy mieć wpływu (gaz, ee) jeśli chodzi o ceny. To tylko doprowadzi do zubożenia społeczeństwa i kolejnych negatywnych sytuacji bo spirala zacznie się nakręcać.

  • ~Arteks 2021-10-13
    20:29:52

    4 4

    @niuti - filtry na komin to świetna sprawa. Załatwiają sprawę niesmrodzenia w ciepłowniach, elektrowniach, hutach i innych zakładach bazujących na spalaniu węgla w produkcji. Szkoda, że pozwalano na jakieś szkodliwe wynalazki w postaci dmuchaw montowanych do pieców, a totalnie olano filtry w przypadku gospodarstw indywidualnych. Wydaje mi się, że mogło to wynikać z tego, że nikt nie byłby w stanie monitować czy dany filtr działa lub czy jest włączony, a przecież właściciele kopcących gospodarstw nie widzą problemu lub go ignorują.

  • ~ 2021-10-13
    22:01:43

    4 5

    ~Arteks generalnie nie reaguję na wypisywane przez ciebie głupoty, ale jeden ra zrobię wyjątek, pisząc "filtry na komin to świetna sprawa. Załatwiają sprawę niesmrodzenia w ciepłowniach" chyba nie masz na myśli ciepłowni grzejącej twój blok, bo zastosowane tam kilkudziesięcioletnie filtry są dużo starsze (wiekowo i technologicznie) od masowo wymienianych obecnie kotłów CO w domach,
    a co do kolejnej " mądrości" że rzekomo" że nikt nie byłby w stanie monitować czy dany filtr działa lub czy jest włączony" napisałeś kolejną bzdurę, bo np od lat nasze wodociągi stosują zdalny odczyt stanu wodomierzy, samochód jedzie ulicą i zczytuje dane z wszystkich domów, jaki to problem wyposażyć rzeczone filtry w podobny układ do tego z pamięcią stanu pracy, a straż miejską w zdalny czytnik który pozwoli skontrolować działanie filtra? oczywiście na działania w tym kierunku jest o co najmniej kilka lat za późno, bo gdyby przed laty ktoś w mieście podszedł do sprawy systemowo, mielibyśmy już dawno i mniejszym kosztem problem w dużej mierze rozwiązany

  • ~Arteks 2021-10-13
    22:09:57

    6 5

    @pasażer - cieszę się, że wreszcie zareagował obrońca smrodu z kominowym nickiem. Nieskończony ideowiec i fan patologii piecowych, który ze swojego pieca uczynił obiekt kultu... ;P Ten który wierzy tylko i wyłącznie w ciepło które sam sobie wyprodukuje nie bacząc na brud i smród...

  • ~ 2021-10-13
    22:15:15

    3 5

    ~Arteks jak zwykle brak argumentów doprowadza do twojego histerycznego, ślepego i opartego na kłamstwie i własnych urojeniach ataku na mnie, śmieszy mnie ( i innych coraz mniej licznie odwiedzających ten portal ) jak zachowujesz się jakbyś był na przepustce z najsłynniejszego zakładu lecznictwa zamkniętego w naszym mieście

  • ~hromqwe 2021-10-13
    22:23:33

    3 3

    POwiem krótko będzie się działo ,a sprawy w sądach będą rozpatrywane latami .Rozporządzenie nic nie mówi o tabliczkach ,a jedynie o wieku Kotła ,2017 to wejście rozporządzenia w życie ,czyli kocioł który miał w 2017 r miał 9 lat to powinno się go wymienić do końca 2022 .Każdy adwokat tak zinterpretuje przepisy .Z racji tego ,że nie lubię Pana.Kuczery ,to aby zobaczyć moją tabliczkę znamionową Kotła ,proszę o nakaz prokuratora o możliwości dokonania wykroczenia ,by weszli do Mojej Prywatnej Piwnicy .Jak już mówiłem straszyć to mogą starców i ociemniałych .Nawet Policja bez nakazu nie może wejść na moją posesję ,a co dopiero jakiś urzędas

  • ~Arteks 2021-10-13
    23:01:07

    4 4

    @pasażer - jeśli ktoś jest kominowym idiotą to można mu wybaczyć nie tylko ataki paplaniny ale też przypisywanie swoich przepustek normalnym ludziom. Ale żeby bronić smrodzenia w sytuacji kiedy staje się to tak bardzo obciachowe i potępiane to trzeba być pogubionym... Gańba!

  • ~ 2021-10-13
    23:32:42

    5 1

    Arteks wskaż w którym swoim wpisie rzekomo "bronię smrodzenia"( tylko w twoich urojeniach) co mi zarzucasz lub zamilknij KŁAMCO

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5074