zamknij

Wiadomości

Sąd odrzucił pozew rybniczanina ws. zanieczyszczonego powietrza

2013-06-10, Autor: 
W minionym tygodniu sąd odrzucił pozew Zdzisława Kuczmy o odszkodowanie od Skarbu Państwa za naruszenie dóbr osobistych. Rybniczanin pozwał państwo polskie za to, że jest zmuszony żyć w zanieczyszczonym powietrzu. Po odrzuceniu wniosku rybniczanin zapowiada odwołanie.

Reklama

Przypomnijmy, w listopadzie ubiegłego roku grupa rybniczan ze Zdzisławem Kuczmą na czele złożyła pozew do sądu o odszkodowanie ze Skarbu Państwa za naruszenie dóbr osobistych w związku ze znacznym zanieczyszczeniem powietrza (czytaj więcej).

Rozprawa w tej sprawie odbyła się w minionym tygodniu. Sąd jednak odrzucił pozew rybniczanina. – Choć problem zanieczyszczenia powietrza w Rybniku jest bardzo duży, w ocenie sądu tak sformułowane żądania, mimo występującego problemu, nie zasługiwały na uwzględnienie – tłumaczył sędzia Artur Żymełka z ośrodka zamiejscowego Sądu Okręgowego w Gliwicach.

Sędzia uzasadniał, że dyrektywa unijna obligująca państwo polskie do przestegania norm czystości powietrza, na którą powoływał się Zdzisław Kuczma, ma ogólny charakter i nie można jej traktować jako prawa osobistego.

 

Z wyrokiem sądu nie zgadza się jednak sam zainteresowany. – Sądy znajdują sposób, by państwo wypłacało odszkodowania dla więźniów, którzy mają duszno i za ciasno w celach. Ja też duszę się w Rybniku. Nie mogę otworzyć okna, nie można wyjść na spacer – komentuje Zdzisław Kuczma. – Wciąż podkreślam, że człowiek ma prawo do życia w czystym środowisku, a zadbać o to powinno państwo. Jeśli zaś ono nie będzie przestrzegać prawa, to my również nie będziemy musieli – dodaje.

Rybniczanin nie składa broni i planuje kolejne kroki o walce o odszkodowanie za naruszenie dóbr osobistych. – Wystąpiliśmy z prośbą o uzasadnienie wyroku i będziemy składać apelację. Jeśli poznamy motywy decyzji sądu, wtedy będziemy mogli stwierdzić, czy wniosek rzeczywiście był źle przygotowany, jak twierdzi sąd – podsumowuje Zdzisław Kuczma.

Do sprawy będziemy wracać.

Oceń publikację: + 1 + 21 - 1 - 6

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (11):
  • ~mariusz1234567890 2013-06-10
    13:31:38

    0 13

    Panie Kuczma jak się pan dusi w Rybniku to zawsze można zmienić miasto ;) Polecam SWD tam jest dużo wiejskich terenów!

  • ~waldus 2013-06-10
    13:47:49

    5 1

    wyrok jest dziwny ale coz ... zycze powodzenia. wyglada na to ze wszyscy ktorzy pala i robia syf w rybniku robia dobrze. fatalny system ktory mowi obywatelowi trujcie sie nawzajem, bo my nic nie mozemy zrobic. wyglada na to jedyna droge bedzie zwrocenie sie do europejskich socjalistow z brukseli. moze sie w koncu do czegos przydadza.

  • ~Heksa13 2013-06-10
    15:03:18

    1 8

    Wyrok nie jest dziwny, to składający ten pozew był dziwny. Trzeba mieć nieźle poukładane, żeby łudzić się wygraną w sądzie w takiej sprawie.

  • ~arka67 2013-06-10
    16:19:48

    16 0

    Życzę powodzenia Panie Kuczma! Mam nadzieję, że się Pan nie zrazi. :)
    Ten Pan walczy w imieniu nie tylko swoim, ale też naszym i naszych dzieci. Kto z Was Szanowni Państwo nie ma w rodzinie dziecka z astmą, alergiami lub nawracającymi problemami płucnymi czy oskrzelowymi??? O dorosłych nie wspominając, ale to głównie dzieci cierpią przez naszą oraz urzędniczą głupotę i ignorancję. Region rybnicko-wodzisławski jest w niechlubnej czołówce pod względem zanieczyszczenia powietrza i TRZEBA na to zwrócić uwagę, gdyż tylko wtedy ktoś się tym zajmie! I dobrze, ze taka osoba się znalazła.

  • ~Ksenopita 2013-06-10
    16:39:41

    12 0

    Dlaczego się w ogóle mnie i moje dziecko leczy ze skutków zatrucia powietrzem??????????? Jeśli Państwo reprezentowane przez Wysoki Sąd odrzuca swoją odpowiedzialność za nasze szkody na zdrowiu to powinni mojego dzieciaka w ogóle do szpitala nie przyjmować. Powinien sobie spokojnie umrzeć!! Co chwilę zapalenie oskrzeli i dwa razy zapalenie płuc pod koniec zeszłego roku u małego dziecka. Diagnoza lekarza - wdychanie zatrutego powietrza. Dwa lata mojej kuracji i leczenia farmakologicznego na astmę. Diagnoza lekarza - wdychanie zatrutego powietrza! Jeśli państwo nie uznaje swojej odpowiedzialności to może niech nas w ogóle na to nie leczy. Moje dziecko bez specjalistycznej pomocy lekarskiej i hospitalizacji JUŻ BY NIE ŻYŁO! A tym którzy twierdzą, że jak mi nie pasuje to mam wypie....ć z mojego rodzinnego miasta powiem, że to samo zalecił lekarz i bardzo poważnie biorę sobie do serca to zalecenie.

  • ~Ksenopita 2013-06-10
    16:41:55

    12 0

    Dodam, że moje dziecko od wyjścia ze szpitala, spędziło 3,5 miesiąca w domowym więzieniu. ZALECENIE LEKARZA!!!!! Ponad 100 dni nie przekraczał progu domu i siedział w nim przy pozamykanych oknach. To naprawdę nie jest śmieszne.

  • ~waldus 2013-06-10
    19:05:39

    7 0

    tym wszystkim ktorzy licza na na szybka poprawe powiem nie miejcie nadzei. urzedasy to maja gdzies, bo kazdy w chalpie tez wongem poli. dla tych ktorym nieodpowiada smrod w zimie polecam zmianne mie jsca zamieszkania. za nim cokolwiek sie tu ruszy minie przynajmniej 10lat. ostanio czytalem ze szacuje sie ze ze wzgledu na emiisje elektrowni w polsce umiera 5tys osob/rok. podejrzewam ze ze wzgledu na niska emisje liczba ta jest conajmniej kilka razy wieksza.

  • ~ 2013-06-10
    19:42:00

    0 0

    Rozwiązanie jest proste - nie pal śmieci!

  • ~arka67 2013-06-10
    19:46:55

    12 0

    Dlatego słusznym krokiem jest skierowanie sprawy do komisji europejskiej, bo jest szansa, że ruszy się coś wcześniej niż za 10 lat.
    I tu nie chodzi o węgiel, bo są domy gdzie pali się węglem a biały dym leci. Kwestia dobrego pieca = wysokiego stopnia spalania, ocieplenia budynku i NIEPALENIA ŚMIECI! I zamiast pieniędzy w błoto trzeba znaleźć sposób, aby SKUTECZNIE te środki kierować do naszych sąsiadów zza płotu, którzy problemu nie widzą i w życiu sami nie pójdą po dofinansowanie.

  • ~zbig67 2013-06-10
    20:02:43

    1 6

    no trochę by to było dziwne jakby skarb państwa płacił panu Zdzichowi za zanieczyszczone powietrze którym oddychamy my wszyscy.

  • ~Radegast 2013-06-10
    20:14:53

    8 0

    Pisałem już kiedyś, że problem niskiej emisji wymaga rozwiązania systemowego na poziomie centralnym. Bez radykalnej obniżki podatków na nośniki energii (olej opałowy, gaz, lepszej jakości węgiel), na energię elektryczną, bez dofinansowania ocieplenia budynków oraz bez budowy sieci elektrociepłowni nie ma co liczyć na zmniejszenie zanieczyszczenia powietrza. Większość korzysta z ogrzewania węglowego, gdyż jest ono najtańsze! Sam z chęcią zrezygnowałbym z pieca węglowego, ale po prostu mnie nie stać, by płacić ok 5 tyś. rocznie za olej opałowy czy gaz. Zakazy, nakazy nic nie dadzą - zimno jest tu i teraz, a choroby spowodowane wdychaniem zanieczyszczeń pojawiają się zazwyczaj po jakimś czasie.
    P.S. Dodatkowo musimy pamiętać, że węgiel wydobywamy u siebie a inne nośniki energii musimy sprowadzać, i to zazwyczaj z Rosji. Co to oznacza nie trzeba długo tłumaczyć.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5318