zamknij

Wiadomości

Rzucali kamieniami w nutrie. Pet Patrol: zgłaszajcie natychmiast straży miejskiej lub policji! (wideo)

2022-07-26, Autor: 

Pet Patrol odebrał zgłoszenie o grupie nastolatków rzucających kamieniami w nutrie. Świadek nie chciał jednak zgłosić sprawy na policję. Fundacja udostępnia więc nagranie i publicznie piętnuje tego typu zachowania.

Reklama

25 lipca do Fundacji Pet Patrol wpłynęło zgłoszenie o grupie czterech nastolatków, którzy w okolicy parkingu wielopoziomowego przy ul. Hallera rzucali kamieniami w nutrie. Świadek całego zajścia przesłał Fundacji nagranie, jednak sam nie zdecydował się zareagować na zachowanie chłopaków. Nie chce też zgłaszać sprawy na policję i chce pozostać anonimowy.

Dosłownie kilka minut temu byłem świadkiem, jak grupa chłopców rzucała kamieniami w nutrie przy parkingu wielopoziomowym. Nagranie jest z dużej odległości, sam nie mogłem zareagować. Proszę zobaczyć ich zachowanie – napisał do fundacji mężczyzna.

Jak dowiadujemy się od Izabeli Kozieł z Pet Patrol, nagrywający był na spacerze z dzieckiem, dlatego nie zareagował na zachowanie nastolatków. Bał się też ich liczebnej przewagi, a przez ich agresywne działania mógł spodziewać się ataku również w swoją stronę.

„Jeśli w przyszłości zauważycie coś niepokojącego zgłaszajcie natychmiast straży miejskiej lub policji!” - napisała fundacja w poście.

Film nie jest podstawą do zgłoszenia na policję, bo nie widać, że kamienie padają w stronę nutrii. Skoro świadek mimo namowy z naszej strony nie zdecydował się sam tego zgłosić, to w tej sytuacji niewiele więcej możemy zrobić. Wiemy jednak, że w tej okolicy „pomieszkują” nutrie, więc autentyczność tego zgłoszenia jest wysoce prawdopodobna – mówi nam Izabela Kozieł, prezes fundacji.

Pet Patrol zdecydował się na publikację materiału przede wszystkim po to, by dać mieszkańcom do zrozumienia, że takie postępowanie nie pozostanie bez echa.

Jeśli nastolatkowie poczują się bezkarni, to nie wiadomo, czy znowu nie wpadną na taki pomysł – dodaje prezes Pet Patrol.

Nutrie są maskotkami, ale powinniśmy je kontrolować

Zdaniem Izabeli Kozieł zgłoszeń dotyczących celowego szkodzenia nutriom może przybywać. Rosnąć też będzie liczba patologicznych zachowań – dokarmiania ich zafoliowanym jedzeniem i wyrzucania resztek na bulwarach pod pretekstem „karmienia zwierzątek”. W zeszłym roku pisaliśmy nawet o tym, że ktoś celowo je dokarmia, by później je zjadać, a wiosną informowaliśmy o tym, że ich „rodzina” znacząco się powiększyła.

One są już w różnych miejscach. Niestety. Wielokrotnie przestrzegaliśmy miasto o tym, że za chwilę zrobi się z nutrii ogólnomiejski problem. Pisaliśmy już pisma w tej sprawie, bo uważamy, że powinno się zacząć je kastrować, żeby powstrzymać ich rozmnażanie – stwierdza Izabela Kozieł.

By zacząć działać w tym temacie trzeba jednak znaleźć złoty środek, bo, jak przewidują pracownicy fundacji, opieszałość miasta lub innych odpowiedzialnych za to podmiotów może skończyć się tym, że trzeba będzie sięgnąć po najbardziej radykalne sposoby.

Jeśli w życie wejdzie kolejna nowelizacja ustawy o gatunkach obcych, to może być tak, że nutrie zostaną uznane za gatunek inwazyjny. Wówczas miasto może dostać odgórny nakaz rozwiązania tego „problemu” – przestrzega nasza rozmówczyni.

W zeszłym roku w kwietniu pisaliśmy o tym, że nutrie były widziane już nie tylko nad Nacyną – zadomowiły się też w pobliżu tężni Paruszowiec i Zalewu Rybnickiego. Jedna z nich zawędrowała aż do Chwałowic, skąd przetransportował ją z powrotem na bulwary radiowóz Straży Miejskiej.

U nas te problemy rozwiązuje się w najprostszy sposób – mówi z przekąsem prezes fundacji. - A ludzie dostaną wtedy szału, bo jednak nutrie są tą „maskotką naszego miasta”.

W Rybniku pomieszkują nie tylko nutrie

Izabela Kozieł podkreśla, że funkcjonowanie nutrii w ekosystemie jak na razie nie przynosi znaczących strat i absolutnie nie popiera żadnych radykalnych rozwiązań tej sprawy. Sprzeciwia się ewentualnemu (ale w przyszłości, jej zdaniem, prawdopodobnemu) odstrzeliwaniu zwierząt. Wszystko jednak jej zdaniem należy mieć pod kontrolą.

To gatunek inwazyjny, więc w mieście, w tylu miejscach, nie powinno go być. Powinniśmy ograniczać populację, bo już ostatnio dostaliśmy zgłoszenie, że nutrie zadomowiły się u kogoś na działce – mówi o coraz bardziej „śmiałych” zwierzątkach prezes fundacji.

Nutrie to zwierzęta przystosowane do samodzielnego radzenia sobie w swoim otoczeniu. Nawet dokarmianie niekoniecznie im służy, tu jednak, zdaniem Pet Patrolu brakuje edukacji społeczeństwa.

Ich dokarmianie sprzyja rozmnażaniu. Gdy pożywienia jest w nadmiarze, to one będą się mnożyć na potęgę. Problem będzie narastał, bo już teraz zwierzęta są bardzo oswojone. Odważne, wręcz natarczywe. Prędzej czy później na pewno dostaniemy zgłoszenie o tym, że kogoś ugryzły. A to mogłoby się skończyć utratą palca – przestrzega Izabela Kozieł.

Jak się okazuje w Rybniku nie tylko nutrie są gatunkiem, który funkcjonują „nie w swoim rodzimym środowisku”. Przykładem takich zwierząt są również żółwie czerwono- i żółtolice.

Ludzie je kupowali, gdy były malutkie, a później, gdy zaczęły rosnąć (a rosną bardzo), to się okazywało, że trzeba było mieć naprawdę dobry sprzęt, żeby utrzymać akwarium. Właściciele wyrzucali je do zbiorników, a one się już przystosowały. Teraz wypierają gatunki rodzime i zaburzają ekosystem – opowiada nasza rozmówczyni.

Jak poradzić sobie z gatunkami, których bez kontroli przybywa w mieście? Fundacja Pet Patrol uważa, że trzeba wybrać mniejsze zło – niech są, ale niech powstanie dla nich azyl, miejsce kontrolowane. To wszystko to jednak obowiązek i wydatek, a z tym… wiadomo jak bywa.

Dopóki nie jesteśmy przyparci do muru, to się o tym nie myśli. A można było liczebność populacji już wcześniej ograniczać – kwituje Izabela Kozieł.

 

 

Oceń publikację: + 1 + 16 - 1 - 26

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (12):
 • ~MATEUSZ1232 2022-07-26
  16:12:28

  41 60

  To niech ten pet patrol połowa tych nutri przesiedli przy okazji bo tego jest za dużo wzdłuż nacyny.

 • ~norton 2022-07-26
  16:28:59

  71 13

  Jak wspominałem jakiś czas temu o problemie nutrii, o konieczności ich wyłapywania i kastracji (jeśli to nie pomoże to usypianiu) to naczelny obrońca tych gryzoni omal mnie nie zlinczował.
  To co robią młodzi bandyci ze zdjęć jest karygodne. Niestety dotarły do mnie głosy, że takie grupy nastolatków nie tylko atakują nutrie ale zaczepiają ludzi. Kim są i co robią w Rybniku można się domysleć.

 • ~psyche09 2022-07-26
  17:02:47

  92 7

  ~MATEUSZ1232
  uwazasz, ze to jest sedno problemu? A gdzie brak wychowania gówniarzy, że posuwają się do czegoś takiego! Może dla odmiany w nich porzucajmy kamieniami? Zobaczą jakie to przyjemne...

 • ~kurier 2022-07-26
  17:06:30

  89 2

  Za znęcanie się nad zwierzętami grożą wysokie kary. Warto aby rodzice zdali sobie sprawę co robią ich niewychowane dzieci bo to oni będą płacić.

 • ~marys76 2022-07-26
  18:13:28

  23 57

  Gdzie na filmie widać, że rzucają w nutrie? Może oni tylko "kaczuszki" puszczali na wodzie?

 • ~boroczek2 2022-07-26
  19:05:24

  50 25

  a ten "świadek" to miał odwagę nagrać filmik, wysłać donos, ale NIE miał odwagi zwrócić na miejscu zasrańcom uwagi???

 • ~romcost 2022-07-26
  21:56:31

  24 12

  Czy te nutrie to nasz rodzimy gatunek a nie przypadkiem inwazyjny, bo jakoś nie kojarzę ?? Moim zdaniem już dawno z nich powinny powstać czapki ... Przecież to szkodniki, ale rzucania w nie kamieniami nie popieram ...

 • ~ 2022-07-27
  03:17:22

  16 17

  Pet Patrol i Pani prezes chyba trochę się pogubili w swoich statutowych zajęciach. Bezpańskim kotkom i pieską chętnie pomagają choć też to są gatunki inwazyjne i jakoś nie widzę aby kastrowali te zwierzątka. Może czas aby takie zabiegi zaczęli od siebie czyli sterylizacja? Pomagać to powinni owszem ale każdej żywej istotce a nie tylko dwóm wybranym gatunkom. Czekam aż Pet Patrol przyjdzie do wędkarzy i zacznie ich karać za łowienie ryb które ranią haczykami a potem ranne wypuszczają do wody.

 • ~Lateks 2022-07-27
  06:58:07

  14 19

  Kiedyś ludzie szanowali zwierzęta, ze skórek z nutrii robili czapki, ale nic nie mogło się zmarnować to z mięsa robiono kiełbasy, w smaku mięso jak z królika. Widziałem też wisiorki z zębów nutrii, a dziś? Tak ciężko przyznać że nutrie trzeba zabić, jak inwazyjny to gatunek świadczy ich liczebność. No ale cóż, afera bo ktoś chciał je upolować... hmmm sami weganie, co mięsem tylko psy i koty karmią...

 • ~THE Bill 2022-07-27
  07:25:36

  20 7

  Jak Miastu przyjdzie umacniać te skarpy co to je te szkodniki zniszczyły to dopiero będzie zgrzytanie zębami. Zwróćcie uwagę jak niszczą wały w okolicach oczyszczalni ścieków - przecież to grozi tragedią.

 • ~Franciszka Tania 2022-07-27
  10:32:29

  21 5

  Skarpy zniszczone.Kto za to zapłaci.My mieszkańcy podatkami,które wzrosną.Wchodzą już pod domy i robią podkopy.Do tego zostało doprowadzone wasze postępowanie.Ludzie karmią przynoszą nad nacynę resztki jedzenia i robią sobie zdjęcia.Wszystko obserwuję proszę ludzi nie rzucajcie jedzenia ale bez echa.Te nutrie są wykończone waszym karmieniem.Jak zwrócę uwagę a robię to codziennie to słyszę stek wyzwisk.Stoja i sie głupkowato śmieją i robią swoje.Człowieku idz na spacer ciesz sie życiem a nutrie zostaw w spokoju one żyją swoim życiem.Niestety jest już za póżno za daleko to wszystko poszło.

 • ~Arteks 2022-07-27
  10:50:45

  6 18

  @lateks - ze szczura też byś zrobił kiełbasę? To przecież ten sam rząd ssaków co nutrie. @The Bill @Franciszka Tania - to się naprawi, w czym problem? Tak samo jak się naprawia inne skarpy, nasypy, mosty, drogi, chodniki itd.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1543