zamknij

Wiadomości

Rząd zdecydował: od 1 lipca samorządowcy będą zarabiać mniej

2018-05-16, Autor: bf

Sprawdził się scenariusz, który zapoczątkował prezes Prawa i Sprawiedliwości – Jarosław Kaczyński. Wczoraj rada ministrów z premierem Mateuszem Morawieckim wydała rozporządzenie. Zgodnie z nim o 20 proc. obniżone zostaną wynagrodzenia m.in. wójtów, burmistrzów i prezydentów miast oraz ich zastępców.

Reklama

- Przyjęte rozwiązanie nawiązuje do uchwalonej przez Sejm 10 maja 2018 r. nowelizacji ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, przewidującej obniżenie o 20 proc. uposażenia parlamentarzystów. Ustawa ta była odpowiedzią na powszechne oczekiwania społeczne związane z pełnieniem funkcji publicznych – czytamy na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Przypomnijmy, na początku kwietnia prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zapowiedział obniżkę wynagrodzeń dla włodarzy miast i gmin o 20 procent. Pomysł ten zrealizował premier Morawiecki.

- Rozporządzanie przewiduje obniżenie – średnio o 20 proc. – minimalnego i maksymalnego wynagrodzenia zasadniczego osób pełniących funkcje zarządzające w jednostkach samorządu terytorialnego lub związkach jednostek samorządu terytorialnego, zatrudnianych na podstawie wyboru albo powołania – czytamy dalej.

W rozporządzeniu wprowadzono także rozwiązania dotyczące m.in.: doprecyzowania przepisów odnoszących się do wynagrodzenia prowizyjnego; wypłacania dodatku za wieloletnią pracę, nagrody jubileuszowej oraz odprawy emerytalnej; przeredagowania i uporządkowania tabel stanowisk.

Rozporządzenie wchodzi w życie 19 maja 2018 r., natomiast obniżenie wynagrodzeń osób zarządzających będzie obowiązywać od 1 lipca 2018 r.

Co na temat obniżki wynagrodzeń mówią sami zainteresowani? Sprawdźcie >>Prezes PiS chce niższych wynagrodzeń dla samorządowców. Co na to sami zainteresowani?<<

Oceń publikację: + 1 + 52 - 1 - 33

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (16):
 • ~Lahcim 2018-05-16 13:54:53

  Za aferę z premiami dla ministrów odpowiedzą samorządowcy. Brawo. Pomyślcie tylko kto potem będzie chciał obejmować funkcje zarządzające w samorządach, bo nie osoby z ambicjami. Zamiast przyciągać najlepszych będzie negatywna selekcja. Co przez niskie pensje ma już miejsce w samorządach i administracji rządowej.

 • ~ 2018-05-16 14:14:22

  nie no opozycja chciała obniżenia pensjia a przy okazji oberwali rykoszetem :)

  56 16
 • ~Sebastian Michalski 2018-05-16 14:40:15

  Zakładając, że warunkiem bycia samorządowcem jest milion na koncie, to jest to zmiana, bez znaczenia.

  26 17
 • ~Ancymon 2018-05-16 15:00:34

  ~Lahcim jak myślisz czy nasz prezydent Kuczera (nauczyciel) jest kompetentny by zarzadzać takim miastem jak Rybnik ?

  72 46
 • ~tf2 2018-05-16 17:43:30

  Brawo! Skandalem była sytuacja gdy burmistrz mieściny zarabiał więcej niż prezydent kraju.

  39 32
 • ~1floyd 2018-05-16 17:56:23

  tf2. A nie dziwne jest to, że prezesi spółek miejskich zarabiają więcej niż prezydent miasta?

  45 8
 • ~tf2 2018-05-16 21:27:44

  Masz na myśli spółki prawa handlowego, w których udziały Miasta przekraczają 50% udziałów lub akcji? Powiem, że UM je kontroluje, zapytaj go dlaczego tak dużo zarabiają.

  26 7
 • ~Lahcim 2018-05-17 07:56:12

  ~tf2 w spółkach miejskich zarabiają tak dużo bo takie są stawki na rynku. Inną sprawą jest, że często osoby z nadania nie mają odpowiednich kwalifikacji. Tu powinno się coś z tym zrobić.

  Co do zarobków samorządowców to i tak są dość niskie. W prywatnych firmach programiści, managerowie czy project managerowie bez problemu dochodzą do takiego wynagrodzenia, nie mając na głowie zarządzanie 140tys. miastem.

  Ja rozumiem, że te kwoty są wysokie w porównaniu z ogółem społeczeństwa. Ale jeśli chcemy mieć dobrze zarządzane państwo, zarobki powinny być na dobrym poziomie. Specjalistów należy przyciągać a nie odpychać. Bycie urzędnikiem powinno być powodem do dumy a nie wstydu. Pozwoliłoby to też ma zmniejszenie liczby urzędników i zwiększenie wydajności ich pracy.

  21 8
 • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2018-05-17 08:55:55

  Jestem po rozmowie z kimś, kto siedział na samej góry samorządu od 20 lat. Powiedział jasno - nie będą nami zarządzali specjaliście, tylko karierowicze polityczni bez kompetencji z gumowym kręgosłupem jak większość posłów PiS. Pytanie, czy chcecie, żeby wasz budowlaniec był dyletantem, czy dobrym specjalistą? Tylko takim ludziom trzeba dobrze płacić, teraz oni odejdą do prywatnego biznesu, a zostaną same niedouczone marionetki.

  24 12
 • ~ZbigMa 2018-05-17 09:06:12

  Genialny manewr! Wybory samorządowe jesienią, a w nowych realiach kandydaci PiS-u na prezydentów, burmistrzów i wójtów będą mieć znacznie mniejszą konkurencję. Po wyborach partia rządząca ogłosi wielki sukces, a potem rząd wyda kolejne rozporządzenie i płace samorządowców wrócą do normy.
  A tak na poważnie, nie jestem specem od prawa pracy, ale co to za państwo prawa, w którym rząd może jakiejś grupie zawodowej obniżyć nagle wynagrodzenie o jedną piątą i to z wyłącznie politycznego powodu? Wyznaję zasadę, że za dobrą pracę należy się dobre wynagrodzenie. Jeśli burmistrzowie i prezydenci będą zarabiać przeciętnie to pewnie liczba korupcyjnych propozycji wzrośnie. Nie chcę, by prezydent mojego miasta był ubogim krewnym średniej klasy programisty czy prywaciarza. A swoją drogą ciekawe kiedy rząd wyda rozporządzenie w sprawie ujednolicenia godzin wychodzenia do toalety w zakładach pracy zatrudniających więcej niż 2 osoby...?

  25 12
 • ~Ancymon 2018-05-17 10:04:50

  Jedynie Prawdziwy Polak czyli twierdzisz że posłowie z pozostałych partii ( np. PO , PSL , SLD ) mają mocne kręgosłupy . Tylko dlaczego w tak wiele afer zamieszani sa posłowie , senatorowie , urzędnicy z tych właśnie partii ?

  18 16
 • ~Arteks 2018-05-17 10:53:37

  @ancymon - nie ma w Polsce partii która nie miałaby na sumieniu żadnej afery. A politycy PiS wcale nie są lepsi od innych tylko, że mają plecy... Przykładowo posłowi Gawłowskiemu (PO) podejrzanemu o korupcję odebrano immunitet i od razu go zatrzymano. Tymczasem senator Kogut (PiS) za takie same podejrzenia zachował swój immunitet i nie można mu wytoczyć żadnych zarzutów. Co ty na to?

  17 7
 • ~Ancymon 2018-05-17 11:14:45

  Arteks właśnie to samo napisałem że żadna partia nie jest święta ( tym bardziej PO , PSL ,SLD ) .Źle się stało że senator Kogut nie został aresztowany bo teraz każde zatrzymanie posła , senatora czy kogokolwiek z opozycji jest przedstawiane jako gierki polityczne .Tak wogôle wszystkie te immunitety to parasol ochronny , wszyscy posłowie , senatorowie , sędziowie i cała ta kasta powinna być traktowana jak zwykli ludzie i być normalnie karani niezależnie z jakiej są partii i jakie środowisko reprezentują .

  16 2
 • ~1floyd 2018-05-17 20:41:21

  Lahcim. Nie neguję zarobków w prywatnych firmach. Tam rzeczywiście rynek reguluje wynagrodzenia. W spółkach miejskich, gdzie miasto na większość udziałów i często jest wręcz monopolistą na dane usługi jest to trochę dziwne. To tak jakby pracownik, zarabiał więcej niż szef.
  Ancymon. Jak się spojrzy na historię obecnych partii to mają min w 90% wspólne korzenie czyli AWS. Późniejsze rozłamy, to nie różnice programowe, lecz walki o władze.

  2 1
 • ~Lahcim 2018-05-17 22:30:21

  ~1floyd jasne, zgadzam się, że taka sytuacja nie jest normalna ale obniżanie pensji pracowników spółek miejskich nie jest dobrą drogą. Jak pisałem prowadzi to do negatywnej selekcji i pozostawaniu osób o niskich kompetencjach, co w konsekwencji odbija się na nas wszystkich.

  Sam to przechodziłem pracując w administracji rządowej na specjalistycznym stanowisku. Mimo chęci i pomysłów człowiek bardzo szybko się wypala i prędzej czy później przychodzi tylko odbębnić te 8h. Jedynym plusem było to, że wysyłali mnie na kursy, dzięki którym dostałem pracę w sektorze prywatnym (oczywiście przy zwolnieniu musiałem za nie zwrócić). Na początek dostałem prawie dwukrotnie więcej za te same obowiązki. Po czterech latach dostaję tyle co zastępca dyrektora wydziału a nawet nie jestem na kierowniczym stanowisku. To jest absurdalne. I póki tak jest to cały nasz kraj będzie zarządzany "od niechcenia" i tak żeby się nie narobić.

  8 1
 • ~Zoltan666 2019-09-08 13:41:47

  ta cysterna woziła paliwo na prywatne loty członków rządu PiS ale od kiedy afera wyszła jest niepotrzebna więc wozi wstyd PO-PSL :D

  0 4

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy Miasto Rybnik powinno budować mieszkania komunalne?

Oddanych głosów: 1052