zamknij

Wiadomości

Rząd zamyka dyskoteki i kluby. Będą obowiązkowe szczepienia dla nauczycieli i medyków

2021-12-07, Autor: tora

Będą obowiązkowe szczepienia od 1 marca dla trzech grup pracowniczych: dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych - zapowiedział przed momentem Adam Niedzielski, minister zdrowia. Pojawią się też kolejne obostrzenia.

Reklama

Adam Niedzielski powiedział, że od 1 marca 2022 roku podjęcie pracy przez lekarzy, ochrony zdrowia i służby zdrowia będzie uzależnione od zaszczepienia się przeciw COVID-19.

Ten termin został ustalony aby dać przedstawicielom wymienionych branż czas na zaszczepienie się.

Oprócz tego zostaną zaostrzone restrykcje. - Musimy zaostrzyć restrykcje, bo te sprzed tygodnia nie wywołują efektów - powiedział minister zdrowia.

Obowiązujące limity miejsc zostaną obniżone do 30 procent. Na wejściu do lokali mają być weryfikowane certyfikaty COVID-19. - Jeśli nie będzie weryfikacji, bezwzględnie będzie dostępna tylko 30 proc. miejsc - mówił Niedzielski.

Waldemar Kraska, wiceminister zdrowia, zapowiedział, że trwają prace nad ustawą bazującą na projekcie poselskim, która umożliwi prawnie przedsiębiorcom sprawdzanie certyfikatów.

 

 

- Od 15 grudnia wprowadzamy limity 30 proc. obłożenia lokalu w restauracjach, barach i hotelach. Zamknięte będą dyskoteki, kluby. Zwiększenie limitu będzie wyłącznie dla osób zaszczepionych zweryfikowanych przez przedsiębiorcę - dodał wiceminister.

Wydłużona będzie w skali kraju nauka zdalna. Zacznie się w szkołach już 20 grudnia, a uczniowie wrócą do szkół 9 stycznia. Przedszkola i żłobki pozostaną otwarte.

Testowanie – każdy pracownik będzie miał dostępy do darmowych testów, poprzez formularz na stronach rządowych, z wybraniem testu pracowniczego. Ale to nie będzie oznaczało domyślnie kierowania na kwarantannę.

Kluby, dyskoteki, miejsca zabaw będą zamknięte od 15 grudnia, za wyjątkiem okresu sylwestrowego, czyli 31 grudnia i 1 stycznia. W te dni liczba miejsc będzie ograniczona do 100 osób. Do limitu nie będą wliczeni zaszczepieni.

 

 

Tam, gdzie są w domach przebywają chorzy na COVID-19, domownicy będą musieli się testować. Niezależnie od tego, czy mają certyfikat.

 

 

Już zapowiedzi skrytykował Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca:

- Rząd dotychczas nie wprowadził ŻADNYCH uprawnień dla przedsiębiorców i pracodawców, aby mogli weryfikować szczepienia, ale teraz to na nich przerzuca odpowiedzialność sprawdzania, choć nie daje żadnych narzędzi. Całe społeczeństwo będzie cierpiało przez nieudolność rządu.

 

 

Będą też zaostrzenia dla osób przylatujących do Polski. Kraska powiedział, że od 15 grudnia wszystkie osoby, które przylatują do nas spoza strefy Schengen muszą mieć wykonany test nie wcześniej niż 24 godz. przed przekroczeniem granicy.

 

 

Warto tu wspomnieć, że minister Niedzielski był dostępny tylko przez pierwszych kilka minut konferencji. Łączył się z Warszawą z Brukseli. Na pytania dziennikarzy odpowiadał już Waldemar Kraska. Dopytany był m.in. o to, czy do 1 marca medycy, nauczyciele i służby mundurowe mają być w pełni zaszczepieni? Czy wystarczy pierwszą dawką. Odparł, że chodzi o szczepienie podstawowe (czyli pełne, ale bez dawki przypominającej). Ale wskazał, że termin 1 marca jest niepewny, orientacyjny! Może więc ulec zmianie w zależności od sytuacji.

Powody decyzji o nowych obostrzeniach

Dlaczego rząd wprowadza nowe obostrzenia?

- Tydzień temu wprowadziliśmy nowe obostrzenia, sytuacja się ustabilizowała, liczby zakażeń z tygodnia na tydzień są na bardzo zbliżonym poziomie. Średni poziom zakażeń to obecnie około 23 tysiące. Ten poziom utrzymuje się już od półtora tygodnia. To sytuacja bardzo niepokojąca, tym bardziej, że w ostatnich tygodniach czy dniach są informacje o pojawieniu się nowego ryzyka w postaci mutacji omikron - wyjaśniał Adam Niedzielski.

Zwrócił uwagę, że sytuacja jest zróżnicowana w poszczególnych regionach.

- Mamy w zasadzie 4 województwa, w których spadek zakażeń jest zauważalny. To między innymi Podlaskie i Lubelskie. Drugą grupę województw, które odnotowują spadek, są województwa mazowieckie i podkarpackie. Mamy dwa kolejne województwa, w których mamy hamowania wzrostu: łódzkie i zachodniopomorskie. W pozostałych województwach odnotowywane są wzrosty. Bilans jest taki, że od ponad półtorej tygodnia jest stabilna sytuacja i niestety nie widać wyraźnych sygnałów spadku liczby zakażeń. Scenariusz, w którym mamy do czynienia z utrzymaniem tak wysokiej liczby zakażeń, jeszcze przy dodatkowym ryzyku w postaci pojawienia się mutacji omikron, wymaga podjęcia stanowczych działań - dodał Niedzielski.

Oceń publikację: + 1 + 31 - 1 - 95

Materiał oryginalny: https://www.slaskibiznes.pl/wiadomosci,beda-obowiazkowe-szczepienia-dla-nauczycieli-medykow-i-sluzby-zdrowia,wia5-1-5737.html

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~corona 2021-12-07
  14:20:26

  4 6

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~hexon 2021-12-07
  14:44:58

  86 41

  Szczepienia na COVID-19 nie zostały wykazane w rozporządzeniu wykonawczym do ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Dlatego nie można nikogo zgodnie z prawem do szczepienia zmusić. Dziś dostać się do lekarza specjalisty z listy NFZ graniczy z cudem i już widzę jak to będzie wyglądać gdy medycy, którzy z różnych powodów nie zaszczepią się zostaną wywaleni z pracy.. Sprawy sądowe o odszkodowania itd. Inna sprawa to, że ja nie chciałbym pracować u takiego "pracodawcy"!

 • ~Noname1212 2021-12-07
  15:01:29

  55 45

  Krasicki Ignacy-Doktor

  Doktor widząc, iż mu się lekarstwo udało,
  Chciał go często powtarzać. Cóż się z chorym stało?
  Za drugim, trzecim razem bardzo go osłabił,
  Za czwartym jeszcze bardziej, a za piątym zabił.

  .................

  Szczurołap- dokument 1986
  https://youtu.be/bYKU_jopzwM

  ............

  Mądrość psychopatów-kewin dutton

  ..........

  70% ludzi tutaj się zdenerwowało..... I co dalej?!
  Jutro w maseczce do sklepu... Później po szczepioneczkę, już 3 daweczka, potem 4 ta, potem, miała być jedna i wszystko będzie spoko.... Ostatnia prosta, tylko 2 tygodnie......szczepionka daje 100% zabezpieczenia... Bla bla bla

  .. Kiedy powiesz stop! Dość!

  ...............

  Patrz na ten szczegół... Nawet zaszczepieni będą musieli zrobić sobie test...... TO WAS WYDYMALI ZASZCZEPIEŃCY! JUTRO WYDYMAJĄ JESZCZE BARDZIEJ!

  A miała być ostatnia prosta i normalność...

 • ~adamus85 2021-12-07
  15:38:22

  77 42

  To było do przewidzenia, u nas jest to samo co w Niemczech tylko po pewnym czasie. Mam nadzieję, że te grupy będą protestować i ja się do tego dołączę. Żadnego przymusu dla nikogo. Dzisiaj medycy, mundurowi i nauczyciele, a potem następni. Jeśli uda im się kogokolwiek zmusić to potem już puszczą hamulce. Zaczynają od grup, które są na garnuszku Państwa, tam gdzie najłatwiej im wywrzeć presje i mają władzę absolutną. Potem powiedzą, że tych się udało to i wa się uda wszystkich ukłuć. Gotujcie się żabki dalej. Aha czemu zwiększają obostrzenia przecież liczba zarażeń spada. Gdzie tu logika. A może obostrzenia mają spowodować wzrost ? Mam nadzieje, że ludzie się w końcu obudzą. Byle nie w trumnie.

 • ~anettk 2021-12-07
  15:52:35

  87 40

  Nie wiem czy ludzie naprawdę nie dostrzegają dysonansu dotyczącego tematu szczepień??...
  Miało być lepiej--jest tak samo albo i gorzej
  Miały być max.2dawki--jest już dostępna 3 (a już słyszałam od kogoś z branży medycznej o 4 na początku Nowego Roku) i jeszcze dzieci w to "mieszają"
  Miał być coraz większy luz (w gospodarce) znów oboszczenia wprowadzają.
  Miało być szczepienie DOBROWOLNE,a już jest przymuszanie.
  Miało być z górki,a jest coraz bardziej pod górkę.......

 • ~Sinner 2021-12-07
  16:02:10

  47 4

  Ciekawe co na to fejstufejs ??.

 • ~ 2021-12-07
  16:05:40

  47 86

  anettk mutuje się na osobach niezaszczepionych to im podziękuj za ten syf który dziś mamy w ogóle szczepionka jest tylko na pół roku

 • ~anettk 2021-12-07
  16:25:30

  61 28

  ~~iwonaa1..Nie będę pytać osób nie zaszczepionych,ponieważ osoby zaszczepione również zarażają się ponownie i również "roznoszą" w dalszym ciągu wirusa,a Tobie radzę troszkę zagłębić się w temat i poczytać,bo jak świat-światem..wirusy zmieniały się w wyniku genetyki i ewolucji..więc nie siej propagadny.

 • ~Longina b 2021-12-07
  16:50:35

  39 23

  Czarzastego niech przymusowo zaszczapią.On ma wirusowe zapalenie opon mózgowych.

 • ~Bonifacy Onufrewicz 2021-12-07
  17:22:29

  47 57

  Ludzie szczepcie się dobrowolnie,a nie pierniczcie głupot.

 • ~Lahcim 2021-12-07
  17:44:01

  44 10

  "Musimy zaostrzyć restrykcje, bo te sprzed tygodnia nie wywołują efektów - powiedział minister zdrowia." - PIS to ma problemy z logicznym mysleniem, dali sie rozhulać fali bez jakichkolwiek obostrzeń, a teraz sie dziwia ze jak fala jest w piku to obostrzenia nic nie daja. Oni chyba sie zaszczepili wszycsy ale srodkiem zabijajacym szare komorki.

  Czy oni jeszcze nad czyms panuja?
  - z covidem jestesmy w Dudzie
  - gospodarka w Dudzie
  - finanse panstwa w Dudzie

 • ~rudobrody 2021-12-07
  18:02:54

  28 4

  "Musimy zaostrzyć restrykcje, bo te sprzed tygodnia nie wywołują efektów - powiedział minister zdrowia."

  A to było jakieś zwiększenie restrykcji?
  Dosyć logiczne że nie dało ono efektów skoro praktycznie nikt ich nie przestrzega ani nie egzekwuje ich przestrzegania.
  Zresztą egzekwowanie poprzednich także kuleje.

 • ~Zoltan666 2021-12-07
  19:09:15

  24 3

  "To już naprawdę ostatnia prosta." :D

 • ~corona 2021-12-07
  19:59:32

  27 8

  Ja chce tylko wiedzieć czy pod F2F zaś będzie się mloło.

 • ~spirit-of-the-town 2021-12-07
  20:04:31

  25 7

  Niezdecydowanym polecam art. 39 rozdział II konstytucji oraz prawną definicję wyrażenia "eksperyment medyczny". Oczywiście nie oznacza to iż w tym kraju zanosi się na przestrzeganie jakiegokolwiek prawa, ale warto wiedzieć na czym się stoi.

 • ~ 2021-12-07
  20:16:40

  3 2

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Franek 7 2021-12-07
  21:01:00

  18 6

  Znowu zaczyna im bić palma. A tak było już pięknie i spokojnie…

 • ~rzyt 2021-12-07
  21:07:10

  30 4

  Pamiętam polską prywatyzację kiedy zakłady doprowadzano do ruiny by je sprzedać za złotówkę. Teraz sytuacja jest analogiczna do tamtej ale w innej skali - chodzi o sprywatyzowanie Polski. PIS i PO grają rolę dobrego i złego policjanta. A my podzieleni, zajęci samymi sobą, nie potrafimy odczytać co za tym wszystkim stoi.

  Cieszmy się, że pozwalają nam jeszcze oddychać.
  I módlmy się o to, by nie zaczęto nas głodzić; wszak głodnymi podobno najlepiej się rządzi. Ale determinacja "Niedzielskiego" jest bardzo niebezpieczna. On by nam wmówił, że głód jest dobry dla naszego zdrowia.

 • ~Noname1212 2021-12-07
  21:51:20

  19 4

  https://businessinsider.com.pl/gospodarka/zona-premiera-sprzedala-dzialki-kupione-od-kosciola-zarobila-15-mln-zl/k8jzpqk

  A w tle mateuszek robi sobie grube biznesy z żonką

 • ~Maciej Kowalski 2021-12-08
  08:17:42

  16 7

  Nie dajcie się przecwelić igłą

 • ~Dador 2021-12-08
  09:10:07

  5 1

  Marian Turski - Auschwitz nie spadło z nieba.
  https://www.youtube.com/watch?v=Dby2h3CPOGo

  Polecam.

 • ~rob78 2021-12-08
  19:00:45

  2 3

  Antyszczepionkowiec postanowił zagadać do małej dziewczynki, która siedziała w kolejce do lekarza i przeglądała ulotkę o szczepionkach:
  - Czy chciałabyś posłuchać dziewczynko o szkodliwości szczepionek?
  - Bardzo chętnie - odpowiedziała - to interesujący temat. Mam jednak wcześniej do pana pytanie: Jak to się dzieje, że koń, krowa i jeleń jedzą to samo czyli trawę, jeleń wydala małe suche kuleczki, krowa duże, płaskie rzadkie placki a koń wysuszone klumpy? Potrafi mi to pan wytłumaczyć co jest tego przyczyną?
  - Nie mam najmniejszego pojęcia - odpowiedział mężczyzna
  Na to dziewczynka:
  - Czy czuje się pan zatem naprawdę wystarczająco kompetentny by rozmawiać o wirusologii, biochemii i medycynie skoro temat zwykłego gówna przekracza pańskie możliwości?
  Ps1. Nie moje, znalezione w necie, ale dobre:)
  Ps2. Wisi mi to, czy ktoś sie zaszczepi czy nie.
  Ps3. Nie kumam dlaczego antyszczepy chcą przekonać ludzi którzy chcą to zrobić, żeby tego nie robili, bez żadnych dowodów, że szczepionki ich zabiją.
  Ps4. Nie kumam dlaczego zaszczepieni chcą przekonać antyszczepów, żeby to zrobili skoro i tak sie mogą zarazić i umrzeć.
  Ps5. A tych co propagują, że covid nie instnieje, to spisek to w ogóle nie kumam.

 • ~rzyt 2021-12-09
  09:13:27

  4 1

  ~rob78,

  P.S.6. Gdzie podziała się grypa?

  P.S.7. Dlaczego akty zgonu kiedyś to była "niewydolność krążeniowa", a teraz tylko covid ? Czyżby krążeniowo Polacy wyzdrowieli?
  Żałuje bezrobotnych kardiologów.

  P.S.8. Dlaczego postawiono na czele MZ człowieka, który poprzez swoje wypowiedzi "odpycha" logicznie myślących od szczepień?

  P.S.9. Czy będą w następnej kolejności szczepione plemniki?

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2611