zamknij

Wiadomości

Rząd nagradza „kopciuchów i kombinatorów”. PAS wysyła apel do premiera

2022-07-21, Autor: bf

- Gdzie jest sprawiedliwość społeczna – pyta Polski Alarm Smogowy. Zdaniem przedstawicieli tej organizacji, zaproponowane przez rząd dopłaty do węgla to rozwiązanie wysoce niesprawiedliwe i dzielące polskie społeczeństwo. - Wsparcie do kosztów ogrzewania otrzymają jedynie gospodarstwa domowe używające węgla, w tym właściciele najbardziej zanieczyszczających powietrze „kopciuchów” – zauważają.

Reklama

To już wiecie - większość gospodarstw domowych, a więc te, które ogrzewają się ciepłem systemowym, gazem, energią elektryczną czy pelletem drzewnym nie otrzyma wsparcia. Jedynie ci, którzy opalają swój dom węglem mogą – według zapewnień rządu – liczyć na wsparcie finansowe w postaci 3 tys. złotych.

Co zresztą? Zdaniem Polskiego Alarmu Smogowego, konieczna jest zmiana systemu dopłat, tak aby uwzględniał potrzeby całego społeczeństwa, a nie dbał tylko o interesy wybranej grupy obywateli, o co apeluje dziś do premiera Morawieckiego i Parlamentarzystów.

- Rząd wybrał najgorsze z możliwych rozwiązań problemu wysokich cen nośników energii – komentuje Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego – traktuje bowiem obywateli w skrajnie niesprawiedliwy, wybiórczy i dzielący sposób.

Jak podkreśla PAS, dopłacając tylko do węgla rząd pomija potężną grupę obywateli ogrzewających się np. pelletem drzewnym, gazem czy energią elektryczną, których ceny także wzrosły, a kolejne miesiące mogą przynieść dalsze podwyżki.

Ta grupa nie otrzyma żadnego wsparcia. Spośród sześciu paliw jakich Polacy używają do ogrzewania domów, rząd wsparł tylko węgiel. Nasuwa się zatem pytanie: dlaczego rząd wybrał jedynie tę grupę społeczną, pozostawiając ogromną większość polskich gospodarstw domowych bez pomocy? - czytamy w apelu do premiera.

Zadaniem Polskiego Alarmu Smogowego, poprzez nieprzemyślane dotacje do węgla, rząd podważa zaufanie społeczne do jego własnej polityki antysmogowej.

Ukarze osoby niezamożne, które zdecydowały się wysłuchać m. in. jego własnych apeli i zrezygnowały z ogrzewania węglem, a nagrodzi tych, którzy mimo wyższych dochodów, zdecydowali się dalej truć sąsiadów. Obywatele, którzy wykazali się odpowiedzialnością społeczną i podążyli za namowami rządu, zlikwidowali swoje „kopciuchy”, są teraz karani poprzez brak wsparcia. Ci natomiast, którzy nie zlikwidowali starych kotłów węglowych, w tym osoby, które naruszają przepisy uchwał antysmogowych, otrzymają nagrodę w postaci dodatku finansowego. To działanie rządu demoralizujące polskie społeczeństwo, pokazujące, że „kombinowanie” popłaca, a odpowiedzialne i prospołeczne zachowanie nie jest nagradzane. To fundamentalny błąd, za który będziemy płacić przez wiele lat jeszcze niższym zaufaniem społecznym do rządzących – czytamy dalej.

Andrzej Guła wskazuje, że celem rządu wcale nie jest pomoc osobom najuboższym i najbardziej potrzebującym.

Brak uzależnienia pomocy od dochodów oznacza, że takie samo wsparcie otrzyma zamożny właściciel kotła na węgiel i na przykład emeryt, który ledwo wiąże koniec z końcem. To jawna niesprawiedliwość społeczna – dodaje Guła - Program Czyste Powietrze rozróżnia obywateli pod względem zamożności i różnicuje dla nich poziom wsparcia. W zaproponowanych dopłatach do węgla takiej wrażliwości społecznej nie widać.

PAS zauważa ponadto, że rząd zapowiada skierowanie 11,5 mld zł z pieniędzy podatników na wsparcie zakupu węgla, a decyzję podjęto w trybie przyspieszonym, nie prowadząc żadnych konsultacji społecznych.

To skandal, że takie decyzje rząd podejmuje bez konsultacji. Taki tryb wyklucza z możliwości zabrania głosu w tej ważnej kwestii zainteresowanych, czyli - w tym wypadku - większość Polaków – słyszymy.

Polski Alarm Smogowy daje też rozwiązanie, a mianowicie wprowadzenie progów dochodowych dla skorzystania z pomocy. Tak, by kryterium jej uzyskania był poziom zamożności lub ubóstwa, a nie to, jakim paliwem ogrzewa swój dom.

Kolejne rozwiązanie dotyczy zamrożenia regulowanych cen energii elektrycznej i gazu i obniżenie do zera podatku VAT na te nośniki energetyczne. Tak, aby wszyscy obywatele, których czeka ciężka zima, nie byli obciążeni dużym wzrostem cen energii.

Popieracie stanowisko PAS?

Oceń publikację: + 1 + 68 - 1 - 101

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (15):
 • ~takiuj 2022-07-21
  17:32:48

  35 69

  Dopłacać, dawać. Jestem za.

 • ~Barbara Lipko 2022-07-21
  18:57:42

  80 16

  nie chciałabym tych 3 tys i nie chciałabym szukać węgla a to wszystko tych cwaniaków co handlują węglem

 • ~Fidzi 2022-07-21
  19:05:41

  To nie węgiel jest problemem. To nie jego użytkownicy są winni. To efekt wieloletniego eko-szaleństwa (m.in.PAS).
  Wywołanie zbyt dużego popytu na alternatywne źródła energii (tym na gaz) i brak ich dywersyfikacji skutkuje tym, że zima będzie odczuwalna. Już cierpią nasze portfele.
  Mam nadzieję, że najbardziej odczują to, pozbawieni myślenia perspektywistycznego, "eko-oszołomy", "eko-terroryści" i ogólnie źyciowi frustraci, którzy pod egidą niby-ekologii realizują swoje pragnienie bycia zauważonym.

 • ~porąbaniec 2022-07-21
  19:06:29

  81 41

  Jaka sprawiedliwośc społeczna czegoś takiego w Polsce nie ma.
  Teraz jedni krzyczą że dopłata 3 tys. niesprawiedliwa a Ja przepracowałem w górnictwie 27 lat pod ziemią dwa lata przed emeryturą dostaliśmy aneks do umowy albo podpiszesz i na emeryturze bez węgla ,albo cię zwolnimy potem zatrudnimy ponownie ale także bez węgla na emeryturze i gdzie TU JEST SPRAWIEDLIWOŚC ponad 200 tys. ludzi dostało po 10 tys,zł rekompensaty (jedni nigdy nie widzieli dołu kopalni a 12,5 tysiąca górników nie dostała nic.
  Ci co siedzieli w biurach dostali kasę a ludzie pracujący na węglu nic.
  I gdzie tu sprawiedliwośc

 • ~Wasz Stary 2022-07-21
  20:48:20

  50 97

  Ahahahaha, to jest dopiero demagogia - węgiel i gaz po absurdalnych cenach i kryzys energetyczny, bo "eko oszołomy" promowały alternatywne źródła energi :D:D:D

  Zanim zaczęli się twoi "eko-terroryści", Fidzi, nie było żadnej "dywersyfikacji" - wszyscy, włącznie z elektrowniami, kopcili węglem. Jak w tym twoim idealnym świecie wyglądałyby teraz ceny węgla, gdyby był na niego JESZCZE większy popyt :-------)?

  To nie ceny czystej energii - na którą trzeba było przechodzić już lata temu - rosną, tylko ceny paliw kopalnych, w tym ukochanego przez ciebie węgla. I wynika to tylko i wyłącznie z tego, że wciąż jesteśmy od nich zbyt uzależnieni.

  Więc wsadź sobie swoje rylskie, przeczące jakiejkolwiek logice ekonomicznej, podlane nienawiścią do ekologii bajeczki tam, gdzie masz najciemniej - do szybu, w którym fedrujesz ;=]

 • ~mui 2022-07-21
  22:28:07

  33 62

  Polski Alarm Smogowy w tym wypadku napisał prawdę - jest to dopłata skierowana do smrodziuchów. A przede wszystkim złem, że taka wybiórcza pomoc ma miejsce. Był to koszt inwestycji w zmianę ogrzewania w trosce o jakość powietrza. Dla wielu ludzi oznaczalo to spory wydatek i wyrzeczenia.

  Winna jest opozycja podpuszczająca rząd i jej biadolenie o którym już co niektórzy wygodnie zapominają. Chwilę przed dopłatami Tusk prowokował: "Brak węgla, a jeśli już ktoś ma tę nadzwyczajną okazję, że jest w stanie węgiel kupić, to płaci naprawdę bardzo wysoką cenę – dodał". Krytykował beczynność a ja wolę zamiast czterodniowego czasu pracy wolny rynek a zamiast rozdawnictwa do węgla walkę rządu o niskie ceny gazu i jego dostępność.

 • ~Lucky1777 2022-07-22
  06:21:09

  50 14

  Tej zimy ludzie nie tylko będą palić węglem, ale czym popadnie, bo brak węgla i drogie koszty inwestycji na inny typ ogrzewania powoduje, że większość po prostu na to nie stać. Z osiedli znikają gabaryty, olakierowane mebla, opony, nawet butelki. Człowiek woli ryzykować mandat niż zamarznąć. Ludzie kupują piecie 5 kat. z rusztem, właśnie w tych celach. Powszechny "ekoterroryzm" karmi swoje ego, że siłą i karami zmuszają ludzi do przekształcenia. Może i to działa na pojedynczą jednostkę, która skatowana nie ma wyboru, ale ruchu społecznego to nie przekona, bo coś do talerza trzeba włożyć.

  Siłą i karą możesz kogoś zmusić do zmiany, ale nie przekonasz go

 • ~THE Bill 2022-07-22
  07:36:15

  37 11

  W dalszym ciągu nie potrafię zrozumieć dlaczego ludzie mają dostać 3 tys zł, zamiast 3 t węgla. Niech rząd wprowadzi te swoje karteczki na opał, a nie wspiera finansowo pośrednika. Przecież oni ten węgiel w złotych taczkach będą wozić. I jak najbardziej popieram protest, jako użytkownik alternatywnego źródła ogrzewania. To jest znowu kupowanie ludzi pieniędzmi, ale wielu już otwiera oczy (jak ~Barbara), że ten pieniądz jest nic nie wart, jak nie ma węgla! Może niech nam dadzą po 30 tys zł żebyśmy wyjechali na zimę do Afryki.

 • ~exx 2022-07-22
  09:25:08

  45 15

  A dlaczego zaraz tylko kopciuchy. A piece z podajnikiem 4/5 klasy to co? Przecież czysto spalają.
  Przypominam że każdy węgiel można czysto spalać. Tylko trzeba chcieć i wiedzieć jak. A PAS mógłby się doedukować w tym temacie, a nie klepać bzdurne wypowiedzi.

 • ~maxobob 2022-07-22
  09:26:27

  11 18

  HIPOKRYTY co tu piszecie i nie tylko, kto ryczał żeby wprowadzić embargo na węgiel , gaz i ropę rosyjską bo na nich jest krew Ukraińców , i co ?dali embargo i teraz ryczą ze ludzie Polacy będą marznąć !!! A najbardziej opozycja teraz ma dużo do powiedzenia hipokryci. Czy nie można było tego embarga rozłożyć? nie! bo pisiory są otwarci na opozycje i jej głos, a opozycja wpuściła ich w kanał i z kuli tego przegrają wybory takie durne te pisowskie doradcy. A to że z moich podatków muszę dopłacić do kopciuchów to następna durna decyzja , a otrzymać pieniądze z czystego powietrza to miesiące czekania, o inflacji w tym temacie nikt nie wspomina tam jej niema !! I tak rządzi ten mały człowieczek bez rodziny i dzieci , on nie wie że wszystkim dzieciom należy dać równo a nie jednego faworyzować bo jest miły.

 • ~artefaks 2022-07-22
  09:40:12

  18 16

  3 tysiące największą wartość opałowa ma w postaci banknotów 10 złotowych Bo będą się w tej postaci najdłużej palic .Wtedy to tak jak dziewczynka zapałkami można będzie przez moment zakosztować luksusu ogrzania się jaki nam szykuje jedynie słuszny rząd picu ... Jarosław jak cwierkaja wiewiórki namiętnie czyta kongres futurologiczny Lema. I przeczytane tam treści będzie usiłował wdrażać jako ludzki pan plebsowi z gorszego sortu

 • ~artefaks 2022-07-22
  09:52:46

  7 15

  Mua .Stwarzasz wrażenie jakby się Ci partycja przegrzała. Oczywiście przy założeniu że ona jest fizyczna.Ale to jest raczej wątpliwe ,bo jest tożsamość wyłącznie wirtualna...A jak mówią to Salomon z pustej głowy nie maleje....Idź na spacer i poszukaj symbiozy intelektualnej z jakimś jedno komórkowcem z pantofelkiem czy cuś takim.....

 • ~artefaks 2022-07-22
  09:59:46

  12 14

  Podążając tropem myśli Marksistowskiej tego całego blichtru picu. Należałoby wydrukować takie mniejsze banknoty by mógł je również postawić na swojej makiecie Stacyjkowa Arteks.Ktory jest ojcem ideologicznej przebudowy Rybnickiego systemu ciepłowniczego. Gdy będziecie marzli w zimie w swoich norkach nie zapomnijcie ciepło o nim wtedy pomyśleć...

 • ~cabrio 2022-07-22
  14:28:43

  21 12

  W końcu przyszli po rozum do głowy te eko oszołomy ogrzewanie na węgiel jest najlepsze i najtańsze jakie moze byc .Na 350metrowy dom spalam 5 ton orzecha temperatura do 27stopni w domu gorąca woda ogrzewanie grawitacyjne zero prądu . może prądu nie bd ja bd miał zawsze ciepłą wodę i ciepło w domu . samochodem jeżdżę 5 litrowym ,bym mieszkał w USA to 8litrów silnik bym kupił pozdrowienia dla Węgla i górników !

 • ~Loki84 2022-07-22
  15:42:13

  18 18

  Naprawdę kogoś to dziwi? Przecież znowu dosypują swoim. 95% "smrodziarzy" i "kopciuchów" to elektorat PiSu bądź innych skrajnych prawicowców. Taka mentalność - beton i nic nie poradzisz. To są ci "wolnomyślący" co to uwierzą w chipy w szczepionkach, ale nie uwierzą w syf w powietrzu, który widać gołym okiem i będą psioczyć na odnawialne źródła energii bo "wungiel!"

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy "Okrąglaczek" w Rybniku to potrzebna miastu inwestycja?
Oddanych głosów: 425