zamknij

Wiadomości

Rząd dofinansuje walkę ze smogiem. Duże śląskie miasta pominięte!

2018-02-23, Autor: 

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki oraz wiceminister przedsiębiorczości i technologii Piotry Woźny ogłosili założenia rządowego programu termomodernizacji. Rząd chce wydać na ten cel 750 mln złotych. Problem w tym, że rządowym wsparciem zostaną objęte tylko 22 miasta poniżej 100. tys. mieszkańców. Czyli żadne ze śląskich miast, które przodują na liście najbardziej zanieczyszczonych miast w Polsce. - Mam nadzieję, że to jakaś pomyłka, nieporozumienie – komentuje sprawę Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego.

Reklama

Na wczorajszej konferencji prasowej premier Morawiecki i wiceminister Woźny przypomnieli, że na liście 50 miast z najgorszym powietrzem w Europie, znajdują się aż 33 polskie miasta. W samej pierwszej dziesiątce uplasowało się aż 7 polskich miast.

Dlatego rząd rusza z pilotażowym program wsparcia termomodernizacji budynków mieszkalnych dla najmniej zamożnych obywateli. Ma to być m.in. odpowiedź na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który orzekł, że Polska w latach 2007-2015 złamała unijne dyrektywy dotyczące norm jakości powietrza.

- Ruszamy z programem termomodernizacji, który ma na celu zmniejszenie zanieczyszczeń, a jednocześnie zwiększenie możliwości ocieplania domów przez wszystkich naszych obywateli, zwłaszcza tam, gdzie powietrze nie jest czyste – powiedział premier.

Na ten cel w budżecie państwa zarezerwowano 750 mln złotych.

Problem w tym, że rządowym program mają zostać objęte tylko 22 miasta poniżej 100 tys. mieszkańców. Pilotaż programu zostanie przeprowadzony w małopolskiej Skawinie. Lista obejmuje: Nowy Sącz, Tomaszów Mazowiecki, Kędzierzyn-Koźle, Pszczyna, Wodzisław Śląski, Zduńska Wola, Skawina, Jarosław, Knurów, Żywiec, Nakło nad Notecią, Zakopane, Niepołomice, Nowa Ruda, Opoczno, Wadowice, Rawa Mazowiecka, Proszowice, Godów, Brzeziny, Sucha Beskidzka, Tuchów i Żory.

A to oznacza, że plany rządu pomijają najbardziej zanieczyszczone miast w Europie! Mowa o Krakowie, Katowicach, Sosnowcu, Gliwicach, Zabrzu, Bielsku-Białej, Rybniku, Tychach i Dąbrowie Górniczej.

Dlaczego rząd przyjął takie kryterium doboru miast wytypowanych do udziału w programie termomodernizacji? Czekamy na odpowiedź ministerstwa.

- Mam nadzieję, że to jakaś pomyłka, nieporozumienie, bo taki dobór miast do programu jest nielogiczny – komentuje sprawę Andrzej Guła z Polskiego Alarmu Smogowego. - Na pewno będziemy apelować do premiera i ministerstwa, aby zweryfikować te założenia.

Poseł PO - Marek Krząkała całą sytuację nazywa skandalem. - Samorząd dwoi się i troi w walce o czyste powietrze, a rządowy program termomodernizacji STOP SMOG nie dla Rybnika – mówi. Parlamentarzysta będzie wysyłał do premiera list ze swoimi uwagami.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości – Grzegorz Janik obecnie przebywa w Wilnie i nie zna szczegółów programu #PolskaBezSmogu. - Na pewno zapytam pana premiera, co miał na myśli. Być może przygotowywany jest inny program dla dużych miast. Na pewno nie można walczyć z niską emisją tylko w małych miastach, a w dużych już nie – mówi.

Z kolei senator PiS Wojciech Piecha kontaktował się w tej sprawie z wiceministrem Piotrem Woźnym. - Kryterium doboru miast poniżej 100 tys. mieszkańców został prawdopodobnie narzucony przez Unię Europejską. To pilotażowy program, który najpierw trzeba przetestować. Dlatego wybrano mniejsze gminy. Niemniej postaram się lobbować Rybnik tak, by został uwzględniony w systemie – zapowiada.

Temat rządowego programu jest też żywo komentowany w rybnickim magistracie. - Jest dla mnie rzeczą absolutnie niezrozumiałą, że w przedstawionym programie nie uczestniczą wszystkie polskie miasta ujęte na liście WHO. Skierowanie rządowego programu tylko do miast poniżej 100 tysięcy mieszkańców powoduje dzielenie obywateli. Będę dążył do wyjaśnienia tej sytuacji, jestem otwarty na każdą formę dialogu w tym temacie, zdrowie mieszkańców Rybnika jest równie ważne, co mieszkańców innych miast – mówi prezydent Rybnika Piotr Kuczera.

> Komentarz: politycy robią z nas idiotów

Oceń publikację: + 1 + 14 - 1 - 130

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (49):
  • ~Jedynie Prawdziwy Polak 2018-02-23
    10:07:50

    86 28

    Widocznie tu suweren zbyt mało bogoojczyźniany jest i za czyste powietrze ma.

  • ~ 2018-02-23
    10:13:17

    Proste, na fotelach prezydenckich zasiadają ludzie z PO, SLD itp, dlatego nie będzie pieniędzy. Ale to moje zdanie.

  • ~Wojtek Kiljańczyk 2018-02-23
    10:23:31

    Myślę, że osoby, które podejmowały taką decyzję, nie mają ani wyobraźni, ani wiedzy. A z pewnością brakuje im dobrej woli... Nie da się zaprzeczyć podstawowym faktom dot. smogu w Rybniku. A jednak zamiast starać się zadbać o zdrowie mieszkańców, politycy bawią się w rozgrywanie tak ważnej sprawy jaką jest walka z niską emisją. Brak słów! Panowie Sobierajski, Janik, Piecha - wstyd :(

  • ~Lateks 2018-02-23
    10:25:02

    Rzeczywiście najwięcej do powiedzenia będą mieli politycy opozycji którzy już rządzili przez 8 lat i oprócz zadłużenia kraju nic nie zrobili. Za to teraz będą mogli protestować bo pewnie lepiej by to załatwili tylko im 4-tej kadencji brakło...

  • ~arteksik 2018-02-23
    10:26:06

    63 25

    panie Kuczma.....wygrałeś??? czy jednak to przegrana tych najbardziej potrzebujących "odsmogowania"?? i ciekawie mnie czy będzisz pan teraz walczył o....no właśnie o co i dla kogo?

  • ~karolVTEC 2018-02-23
    10:27:05

    109 9

    Jeśli ktoś myśli, że ten problem da się usunąć ustawą i pieniędzmi zabieranymi nam w podatkach, ten jest niespełna rozumu. Smog nie zniknie, a będzie jedynie kolejnym pretekstem do zwiększenia "słupków sondażowych" na różnych polityków, którzy będą donośnie grzmieć właśnie o walce ze smogiem. Tu potrzeba zmiany mentalności ludzi jak również systemu. Bo najpierw zabierają nam pieniądze w zbyt wysokich podatkach, aby później je roztrwonić w nieefektywnej, sloganowej walce. I czy, gdyby nas tak nie grabili tymi podatkami, i jeśli nas spokojnie było by stać na piece na gaz czy pellet, to czy byśmy się nie przerzucili w ciągu 10-20 lat wszyscy na te paliwa? Sądzę, że ludzie sami o sobie by lepiej zadbali, niż kolejne rządy. Oczywiście... jeśli było by nas tylko stać.

  • ~Lateks 2018-02-23
    10:27:55

    70 17

    ~Wojtek wstyd to wymagać od mieszkańców inwestycji w setkach tysięcy zł. kiedy miasto swoich lokali nie potrafi zmodernizować a do tego umarza się zadłużenia i dotuje technologie które po roku trzeba zmienić przez podjętą uchwałę. Moja propozycja niech miasto najpierw zrobi swoje w swoich budynkach a później niech wymaga od zwykłych obywateli.

  • ~Lateks 2018-02-23
    10:30:44

    46 12

    ~karolVTEC święte słowa, tylko problem polega na tym że wtedy nie da się zatrudnić rodziny i znajomych na urzędniczych stanowiskach.
    A tak można przerzucać się odpowiedzialnością i produkować stanowiska typu "specjalista do spraw smogu".

  • ~Majster Awes 2018-02-23
    10:31:22

    62 30

    może czegoś nie kumam, niby termomodernizacja pomorze w walce ze smogiem? co zmieni ten styropian na ścianie? tylko to, że będzie cieplej w domu, co nie oznacza że nie będzie kopcenia - sposób palenia pozostanie bez zmian. bo jakoś nie chce mi się wierzyć, że rozsądek w paleniu przyjedzie razem ze styropianem na plac.

  • ~Arteks 2018-02-23
    10:36:06

    61 62

    A ja bym się w tym nie doszukiwał jakiejś dyskryminacji w pominięciu dużych miast w tym programie. Po prostu dla dużych miast nie wystarczy dofinansowanie termomodernizacji (na czym ma skupić się ten program). Dla dużych miast Program musi być o wiele bardziej rozwinięty i dotyczyć rozbudowy ciepłociągów. W Rybniku podjęto pewne działania które zawdzięczamy przejęciu przez państwo elektrowni i to wokół niej może skupić się cała nadzieja dla Rybnika, który ma szanse na tanie w produkcji ciepło. Oczywiście bez obligatoryjnojści w podłączaniu żadna inwestycja nie będzie miała sensu. Ale mam nadzieję, że obligatoryjność będzie częścią programu walki ze smogiem co jest jednym z punktu paktu antysmogowego.

  • ~ 2018-02-23
    10:43:29

    53 39

    Tak właśnie kolejny rząd ma nas w d...

  • ~imrahil 2018-02-23
    10:51:21

    44 16

    ~Majster Awes - izolacja zmieni bardzo dużo. termomodernizacja to ogromny wydatek. dofinansowanie kotłów jest bez sensu, bo i tak za 10 lat padną i co wtedy? w międzyczasie paliwa zdrożeją. jak dom jest dobrze zaizolowany, to jest tańszy w eksploatacji. w połączeniu z uchwałą antysmogową zakazującą instalacji byle czego, za kilka lat jak kotły padną, ludzie w cieplejszych domach prędzej zdecydują się na prąd, gaz pompę ciepła. dobrze zaizolowany dom, pozwala dodatkowo obniżyć temperaturę wewnątrz, bo znikąd nie ciągnie chłodem. jedyne czego się obawiam to jakości tych termomodernizacji. zbyt wiele miałem do czynienia z budowlańcami (w tym projektantami i kierownikami budowy), żeby wierzyć że będzie to zrobione dobrze. pewnie będzie styro klejona na placki (panie, musi się wentylować mur ), mostki termiczne na każdym kroku (panie, przez to ucieknie tyle co kot napłakał) i w ogóle "od 30 lat tak robię i nikt nie narzeka". ze znajomością podstawowych zasad fizyki niezbyt dobrze w branży budowlanej.

  • ~przykopa 2018-02-23
    11:10:31

    79 30

    Nie dadzą przecież opozycji. Bo wolą dać swoim. Czyli rydzykowi na geotermię. Jest to też przed wyborami lekkie nakłanianie do głosowania na jedynie słuszną opcję polityczną.......

  • ~minowa 2018-02-23
    11:34:24

    39 18

    Kto pierwszy przeprowadzi badania na temat szkodliwości styropianu na budynkach ? Kto wyliczy, ile tysięcy ludzi umiera co roku z jego powodu tak, jak to zrobili pseudonaukowcy "smogowi" ? Obecnie juz wiadomo, ze ogrzewanie podłogowe to znacznie więcej alergii, chorób stawów w nogach, żylaków podudzi, dlatego podłogówka tylko w łazienkach, w pomieszczeniach, gdzie krótko się przebywa. Pozawieszajmy wszędzie styropian, niech się utlenia, niech wydziela gazy, a za 10 lat będziemy go zrywać tak, jak teraz azbest. I ciekawe, jak go zutylizujemy, bo utylizacja jest niemożliwa. W San Francisco od ubiegłego roku jest zakaz docieplania styropianem. Przeforsowali ten przepis ekolodzy. Wpiszcie w wyszukiwarce "szkodliwość styropianu" i poczytajcie na ten temat.

  • ~mariusz64 2018-02-23
    11:46:51

    71 36

    Myślę, że wszystkim wielbicielom pisu oczy zaczną się otwierać.

  • ~Majster Awes 2018-02-23
    11:46:53

    17 15

    emen, wpisz w wyszukiwarce "wdychanie dymu z komina", poczytaj na ten temat

  • ~Ireneusz Lewczuk 2018-02-23
    11:51:45

    97 39

    No i teraz wszyscy się przekonali gdzie PiS ma Śląsk i jego mieszkańców.
    Potrzebni im tylko są aby pracować i odprowadzać podatki na zachcianki wladzy.
    Przecież jesteśmy "ukrytą obcją niemiecką" według dyktatorka.

  • ~jacek_ligota 2018-02-23
    11:52:34

    48 10

    To typowe dzialanie na poprawe statystyk - latwiej usunac z listy tych 33 najbardziej zanieczyszczonych miast taka Skawine, niz np Rybnik czy tez Krakow. Nasze zanieczyszczenie nikogo nie obchodzi z punktu widzenia Warszawy, a jak usuna chocby jedno male miasteczko z listy to beda mogli powiedziec ze jednak cos robia ze smogiem. Smutne to jest bardzo...

  • ~ 2018-02-23
    11:59:36

    36 7

    "prawdopodobnie narzucony przez Unię Europejską", " postaram się lobbować" - panowie posłowie i senatorowie z okręgi rybnickiego, tu nie o to chodzi, po prostu weźcie się do pracy . Dotacje może i pójdą do takich miasteczek jak Wisła, Szczyrk, Rabka, bo to uzdrowiska, opłatę klimatyczną potrącają, ale to niewiele to zmieni. Smog nadal będzie w powietrzu, i potrzeba kompleksowych zmian oraz dobrych, sprawdzonych pomysłów i projektów, Nie nakazów, zakazów, pustych frazesów.

  • ~Majster Awes 2018-02-23
    12:12:27

    39 11

    jaki ten rząd biedny, tak bardzo chciał pomóc rybnikowi ale niestety unia kazała im inaczej :( ale inne nakazy unii mają w nosie. politykiem być to już praktycznie jest się poetą

  • ~Łukasz Cesarski 2018-02-23
    12:57:13

    2 2

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Wi4n 2018-02-23
    12:58:43

    21 11

    Mnie zawsze zastanawia dlaczego dotacja do wymiany kotła czy termomodernizacji budynków prywatnych (ludzie sobie kupią nowe auto a państwo dopłaci do ocieplenia budynku) zamiast skupienia się rozszerzeniu zasięgu ciepłowni bądź doprowadzeniu instalacji gazowej.
    Wiele ludzi chętnie wybrałoby ogrzewanie nowo budowanych czy remontowanych domów gazem zamiast konieczności organizowania kotłowni i zajmowania się wszystkimi aspektami związanymi ze spalaniem węgla czy drewna/pelletu. Doprowadzenie gazu/rur z ciepłowni jest inwestycją na lata, ocieplenie jednego domu może być inwestycją chwilową, a dom za parę lat zostanie opuszczony bądź zburzony.

  • ~imrahil 2018-02-23
    13:03:33

    17 12

    ~emen - ale bzdury, jak zwykle. szczególnie te podłogówce. jak może być szkodliwa, skoro podłoga nowego domu jest chłodniejsza podczas działania ogrzewania niż latem kiedy ogrzewanie nie działa? jeszcze napisz, że na podłogówce mogą być tylko płytki, to już zupełnie się pogrążysz. unoszenie kurzu przy temperaturze powierzchni rzędu 24°C? to twój kaloryfer o temperaturze 50 albo więcej nie powoduje cyrkulacji powietrza w pomieszczeniu? jak pisałem - kiepsko z fizyką w szkołach. o styropianie - jakoś mieszkańcy zachodnich krajów żyją dłużej w lepiej zaizolowanych budynkach. W San Francisco zakazano stosowania styropianu do pakowania produktów spożywczych i chodzi o zmniejszenie kosztów recyklingu - czytanie ze zrozumieniem się kłania, ale po takich jak ty raczej nie można się tego spodziewać.

  • ~Łukasz Cesarski 2018-02-23
    13:04:05

    2 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Arteks 2018-02-23
    13:16:02

    19 37

    @emen - jeśli styropian taki szkodliwy to co powiesz o domach które w czasach PRL budowano z kamienia pozyskiwanego z hałd? Co powiesz o dachach z eternitu, o panelach drewnopodobnych, styropianowych sufitach podwieszanych czy wykładzinach albo dywanach. Co powiesz o plastikowych oknach lub meblach? Sorry ale żyjemy w takim świecie jakim żyjemy i jesteśmy otoczeni różnymi sztucznymi produktami. Ale one przynajmniej nie śmierdzą - a smród z śmieciuchów jest niewyobrażalny i uciążliwy. Poza styropianem są inne materiały do ocieplania np. Rybnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa każe wykonawcom stosować wełnę mineralną przy ocieplaniu budynków. Jeśli ktoś nie lubi lub nie ufa styropianowi może stosować wełnę. Czy ty naprawdę użyjesz każdego byle pretekstu aby nic nie robić i aby zostało tak jak jest - czyli beznadziejnie?

  • ~minowa 2018-02-23
    13:31:39

    17 7

    Kumulacja strumienia ciepła na nogach bardzo kiepsko wpływa na osoby z chorobami układu żylnego kończyn dolnych, schorzeniami układu krążenia czy stawów. Natura stworzyła świat nie tak, aby ciepło rozchodziło się od dołu. Nogi powinny byc w chłodzie, tułów i głowa w cieple.
    To jest zdanie naukowców a nie domorosłych fanatyków.
    @imrahil - rozporządzenie w San Francisco obejmuje WSZYSTKIE zastosowania styropianu a nie wyłącznie kubki w barach czy opakowania w sklepach !

  • ~imrahil 2018-02-23
    13:37:35

    15 3

    ~Arteks - styropianu nie stosuje się w budynkach o wysokości powyżej jakiegoś poziomu ze względów przeciwpożarowych. ~emen - daj jakiś link albo słowa kluczowe do wpisania w google, bo nic w internecie na ten temat nie ma. jest jedynie o wilgoci pod styropianem, ale to wynika ze złego projektowania i wykonastwa (janusze budownictwa) - m. in. z klejenia na placki.

  • ~imrahil 2018-02-23
    13:39:39

    9 15

    a o podłogówce zwyczajnie piszesz bzdury. nie byłeś nigdy w nowym domu z prawidłowo wykonaną podłogówką i powielasz mity.

  • ~arteksik 2018-02-23
    14:03:04

    11 0

    imhrahil...a budynki 10-piętrowe na Sławików to są ocieplone czym wg ciebie???

  • ~imrahil 2018-02-23
    14:12:36

    2 8

    ~C-klasa - powyżej 25 m wysokości tylko wełna. jak ktoś poniżej tej wysokości izoluje wełną, to raczej wyrzuca pieniądze, bo wełna jest droższa. jedyna jej zaleta to lepsza izolacja akustyczna. czasem ludzie mitologizują i mówią coś o oddychaniu ścian, a tak naprawdę ściany z wełny należy jeszcze mocniej chronić przed wilgocią z wewnątrz niż styropianowe. wełna wpuszcza w siebie parę wodną, która może się w niej potem wykroplić powodując jej degradację. stąd na poddaszach stosuje się folię paroziolacyjną. przy styropianie woda wykropli się prędzej pomiędzy ścianą a izolacją, szczególnie jeśli są nieszczelności i porusza się tam chłodne powietrze (klejenie na placki). poza tym może się wykroplić pomiędzy nieuszczelnionymi płytami - czasem widać łączenia płyta (jak klocków) - to dzieło naszych fachowców

  • ~arteksik 2018-02-23
    14:29:15

    8 0

    imrahil......jednakże na Sławików budynki mają 30-35 m wysokości i na pewno mają "izolację" styropianową do 10-tego piętra włącznie sprzed kilku lat...zatem nie pisz, że tylko wełna....

  • ~ 2018-02-23
    14:40:19

    6 7

    Emen, mowisz, ze natura nie tak stworzyla cieplo? A myslisz, ze natura stworzyla takie syfiate powietrze ?

  • ~ 2018-02-23
    15:11:03

    7 3

    Rybnika nie będzie. Dla Rybnika będzie inny program #CiepłoER.

  • ~ 2018-02-23
    15:48:26

    21 2

    o programie #CiepłoER mówiono już ponad 10 lat temu, a "doświadczony samorządowiec" zapowiedział zaprzestanie korzystania z chwałowickiego ciepła w 2015 roku, tymczasem pomimo szumnych zapowiedzi władz nie zasadzono jeszcze drzewa z którego będzie zrobiony sztyl do łopaty, którą będą kopać rów pod rurę łączącą Elektrownię z siecią cieplowniczą

  • ~ 2018-02-23
    16:54:54

    12 5

    @ursus
    Elektrownia wróciła w polskie ręce, dlatego można to rozwijać.

    Co koncern EDF zrobił dobrego dla ER?

  • ~ 2018-02-23
    18:33:06

    11 11

    @emen jak już zapożyczasz przykłady z USA to tam już od kilkudziesięciu lat węgiel nie jest masowo używany do ogrzewania ludności. Może z tego warto brać wzorzec, a nie jakichś zakazów używania styropianu?

  • ~arteksik 2018-02-24
    06:29:49

    7 4

    imrahil ty mi nie pisz co ma się robić, bo na Sławików jest tak zrobione i ty ze swoimi teoriami nic tu już nie zdziałasz...no możesz się też skarżyć jak p. K. i oskubać (ale Polska nie zapłaci ani złotka) kasę państwową na sporą sumę, ale dla reszty czystszej Polski i to jest "patriotyzm" lokalny(inaczej), a Rybnikowi pozostaje......histeria smogowa pewnej grupy ludzi, bo cała reszta też nie jest ślepa i widzi co jest, ale stara się coś poprawić bez rozgłosu

  • ~imrahil 2018-02-24
    07:55:34

    7 2

    ~C-klasa nie jedno w Polsce jest zrobione źle czesto za przyzwoleniem urzędników. To w sumie nie moja sprawa jak jest ocieplony blok na Slawikow, nie mieszkam tam. Jedyny problem to ewentualny pożar. Gdyby blok w Londynie który spłonął w zeszlym roku był zrobiony zgodnie z przepisami, to pewnie ofiar byłoby mniej. A że zastosowano nieodpowiednie materiały, podobnie jak na Slawikow...

  • ~Łukasz Sojka 2018-02-24
    12:32:02

    16 1

    Nie trzeba być chyba geniuszem żeby zrozumieć że program ten obejmuje głównie wsie, gdzie problem niskiej emisji jest znacznie większy a miasta i gminy biedniejsze. Duże miasta także mają swoje fundusze chyba że już wydały je na coś innego. Dla porównania w Gliwicach nie narzeka się na program rządowy tylko otwiera kolejne możliwości dofinansowania dla mieszkańców http://dzisiajwgliwicach.pl/wymiana-przestarzalych-piecow-to-obowiazek-urzad-zwroci-nawet-80-kosztow/. Kiedy Rybnickie władze wyjdą z taką inicjatywą?

  • ~Barakuda 2018-02-24
    14:08:35

    11 3

    Zapowiadana walka ze smogiem to pic na wodę fotomontaż. Działania pozorowane aby Bruksela nie sypnęła kary i tyle. Nic się nie zmieni. Walczyć ze smogiem trzeba radykalnie i "brutalnie" a narazie to mamy takie podrygi z których nic nie wynika i nie wyniknie.

  • ~ 2018-02-24
    16:48:14

    9 7

    @C-klasa - histeria? Raczej zbiorowa apatia. Za długo jako społeczeństwo pozwalaliśmy sobie na to, że niektórzy nie chcą się społecznie dostosować i najzwyczajniej udają biednych choć nimi nie są. Za długo pozwalaliśmy się truć.

  • ~Tadeusz Kiełkowski 2018-02-24
    19:14:18

    26 3

    Rybnik ma pieniędzy, aż nadto jeśli wyłożył miliony na zniszczenie całego systemu komunikacyjnego w centrum tworząc pseudo drogi rowerowe.

  • ~Jan R. 2018-02-24
    19:18:31

    18 3

    Mam mało marzeń ale jednym i najważniejszym jest przepędzenie 460 posłów i 100 senatorów na cztery wiatry, by, broń Boże, nie zajmowali się już więcej polityką.

  • ~dizers 2018-02-25
    13:26:46

    8 1

    ____nie ma sie co martwić , przy następnych wyborach najbardziej szkodzące partie zostaną pominięte !____PAMIĘTAMY !

  • ~peha 2018-02-25
    20:13:22

    7 1

    Ciekawe kto rządzi w tych miastach. Może tu jest klucz.

  • ~Juls Cziwello 2018-02-27
    11:27:45

    12 0

    Morawiecki podpada Ślązakom. To wielki błąd wielkiego ignoranta.

  • ~Ola Kowalska 2018-03-01
    14:15:47

    0 0

    Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

  • ~Anna Pietruszka 2018-04-05
    19:59:48

    3 0

    Busko Zdroj to kurort ale z nazwy -smog i spaliny z węgla i nie tylko czuje się przez ponad połowę roku a klimatyczne płacą kuracjusze jak za czyste powietrze.

  • ~MilkyWay 2018-04-16
    18:21:04

    0 0

    Termomodernizacja to dobry pierwszy krok, jednak aby miała ona sens, należałoby również zapewnić dofinansowania na wymianę starych pieców na nowe ekologiczne np. chociażby na pellet. Sam mam taki piec (Kostrzewy) i obecnie cena tego paliwa jest konkurencyjna do węgla. Jeszcze jakby były u nas ulgowe stawki VAT na to paliwo, tak jak np. w Norwegii, Szwecji czy Danii, zachęcałoby to ludzi do przechodzenia na taki właśnie system ogrzewania. Byłoby wtedy i ekonomicznie i ekologicznie.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jesteś za powstaniem legalnego toru do driftu w Rybniku?




Oddanych głosów: 5060