zamknij

Wiadomości

Rząd dał miliony na „Sportową Polskę”. Rybnik nie skorzysta. Dlaczego?

2021-10-04, Autor: 

Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu opublikowało niedawno wyniki drugiej tury programu „Sportowa Polska”. Na dofinansowanie może liczyć kilkadziesiąt gmin, ale nie Rybnik. Nasze miasto w ogóle nie aplikowało do konkursu. Dlaczego?

Reklama

Jak podaje portal granty.pl, rząd dofinansuje 73 inwestycje na łączną kwotę około 83 milionów złotych.

- W tegorocznym naborze złożonych zostało 1.170 aplikacji (łączna wnioskowana kwota dofinansowania wyniosła ponad 1 miliard 291 milionów zł) – czytamy.

Dalej dowiadujemy się, że program „Sportowa Polska” ma na celu wsparcie lokalnej infrastruktury sportowej w trzech kategoriach:

– inwestycji szkolnych,

 obiektów służących klubom sportowym,

 obiektów ogólnodostępnych, pozaszkolnych.

- Wśród dofinansowanych inwestycji znalazły się m. in. pierwsze pełnowymiarowe (12 m x 24 m) sale gimnastyczne na terenach gmin, które nie posiadały dotychczas takich obiektów, hale sportowe, kryte pływalnie pełnowymiarowe oraz mniejsze na terenie samorządów bez pływalni, obiekty lekkoatletyczne/stadiony różnych kategorii, boiska piłkarskie i wielofunkcyjne, korty tenisowe, lodowiska, a także obiekty służące wioślarstwu, kajakarstwu, narciarstwu oraz innym sportom – czytamy.

Rybnik nie skorzysta jednak z tego programu, ba! Nie aplikował nawet o środki. Dlaczego? Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu podaje dwa powody.

- Miasto nie przystępowało do konkursu w ramach Programu „Sportowa Polska”, ponieważ nie posiadało wtedy dokumentacji technicznej dotyczącej inwestycji sportowo-rekreacyjnej, która mogłaby być podstawą zgłoszenia na konkurs. Przygotowanie dokumentacji wraz z pozwoleniami dla obiektu sportowo-rekreacyjnego waha się od kilku do kilkudziesięciu miesięcy w zależności od wielkości, przeznaczenia i lokalizacji obiektu – wyjaśnia.

Agnieszka Skupień dodaje, że działania miasta w zakresie infrastruktury koncentrują się obecnie w maksymalnym stopniu na działaniach związanych z poprawą jakości powietrza (inwestycje związane z wymianą węglowych źródeł ciepła oraz inwestycje związane z poprawą efektywności budynków).

- Ich efektem jest liczona w dziesiątkach ton redukcja emisji pyłu oraz liczona w tysiącach ton redukcja emisji dwutlenku węgla. Działania te będą miały w dłuższym okresie olbrzymi wpływ na poprawę kondycji zdrowotnej naszego społeczeństwa. Ponadto zanieczyszczone powietrze znacząco utrudnia korzystanie z infrastruktury rekreacyjno-sportowej w okresie grzewczym. Likwidacja tego problemu ma więc absolutny priorytet przed innymi działaniami podejmowanymi w najbliższym czasie – zauważa rzecznik magistratu.

Nasza rozmówczyni wspomina też o inwestycjach wykonywanych we wcześniejszych latach (m.in. kilkadziesiąt boisk przyszkolnych ze sztuczną nawierzchnią, zmodernizowany stadion lekkoatletyczny, tory i drogi rowerowe o różnym zastosowaniu i stopniu trudności, zmodernizowane kąpieliska, infrastruktura w parku przy kampusie).

- Aktualnie w trakcie przygotowania są dokumentacje techniczne dla sal gimnastycznych w I i II LO. Na ostatniej sesji rady Miasta Rybnika obie inwestycje uwzględnione zostały w wieloletniej prognozie finansowej Miasta Rybnika. Gdy formalności będą zrealizowane, będziemy szukać dla tych inwestycji finansowania ze środków zewnętrznych – dowiadujemy się.

Jak zaznacza Agnieszka Skupień, miasto nadal się stara wybudować miejską halę sportową.

- Poprzedni wniosek złożony kilka lat temu nie otrzymał dofinansowania z funduszy państwa – dodaje.

Zgadzacie się z argumentacją magistratu? A może macie inne zdanie?

Oceń publikację: + 1 + 18 - 1 - 164

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (26):
 • ~VeB 2021-10-04
  13:45:37

  Hmm mówiąc krótko lecicie w c...a w tym magistracie. Byle by coś porobić żeby się nie nazywało że nic nie robimy ale coś więcej od siebie zero !!!

  Żenada niewiem kto będzie kandydował w najbliższych wyborach ale kto kolwiek to nie będzie to napewno nie zagłosuje za obecnymi darmozjadami.
  Tak słabych włodarzy nie było nigdy w Rybniku za mojego żywota !!!

 • ~gruba 2021-10-04
  14:53:00

  Ludzie? Rybnik jest umierającym miastem. Czy wy tego nie widzicie? Wszyscy młodzi stąd uciekają.
  Wybraliście prezydenta 0 4 9 co ma za kolegi czaskowskiego, jego żonę z Rybnika, koguta i dla niego LGBT jest najważniejsze.
  Ps. SPORT? Chyba każdy widzi jaki sport dla 0 4 9 jest ważny. Porównajcie z Jastrzebiem

 • ~ 2021-10-04
  15:12:34

  93 14

  A po co nam te miliony!! Przecież mamy w tym zapuszczonym grajdole wszystko, na najwyższym poziomie, o infrastrukture nie tylko sportową zadbali włodarze miasta z 0.49 na czele. Inni jakoś zadbali o potrzebne dokumwntacje, nasi zapracowani nie, bo poco. Jakoś się wszystko kula. Mam nadzieje że to ostatnie 2 lata ich rządów.
  Mamy drużyny w ekstraklasach, nie wiem czasem na jakie zawody iść bo wszystkie imprezy super.
  Na szczęście czerwona farba nie jest droga, można ją kupić i zasmarować całe miasto.

 • ~ 2021-10-04
  15:13:49

  79 25

  Jak mi jeszcze kiedykolwiek,ktokolwiek POwie ze samorzad jest wogole do czegokolwiek POzytecznego POtrzebny,to daje slowo ze go POgonie na szczaw i mirabelki,hej;-)

 • ~gruba 2021-10-04
  15:45:29

  88 12

  Jedno trzeba urzędowi 0 4 9 przyznać. Pani skupien i jej tłumaczenia przebijają jej guru. Coś niesamwitego BO DAJĄ NA PIECE.... he he... w Jastrzębiu???? Nie dają?

 • ~TAKI JA 2021-10-04
  15:46:07

  70 8

  "Agnieszka Skupień dodaje, że działania miasta w zakresie infrastruktury koncentrują się obecnie w maksymalnym stopniu na działaniach związanych z poprawą jakości powietrza (inwestycje związane z wymianą węglowych źródeł ciepła oraz inwestycje związane z poprawą efektywności budynków)".
  " Likwidacja tego problemu ma więc absolutny priorytet przed innymi działaniami podejmowanymi w najbliższym czasie – zauważa rzecznik magistratu".
  Pani rzecznik proszę się pochwalić co zrobiliście w tym temacie w Chwałowicach na Familokach przy ul 1 Maja!

 • ~Bard 2021-10-04
  15:51:17

  75 6

  Morał z tego taki :musicie poczekać kochane dzieci i młodzież aż powymieniają te wszystkie kopciuchy wtedy sobie polotocie po tym świeżym powietrzu bo na co Wam hale sportowe kryte baseny i te wszystkie niepotrzebne rzeczy ...

 • ~rybol9999 2021-10-04
  16:03:09

  81 9

  CZLOWIEKU ROBI SIĘ SMUTNO, JAK PATRZY NA TEN NASZ OBECNY RYBNIK.
  PODUPADA TO WSZYSTKO Z DNIA NA DZIEŃ.
  GDZIE TE CZASY, ZA MAKOSZA CZY FUDALEGO, IDEALNI NIE BYLI, ALE KTO Z NAS JEST IDEALNY, MIASTO WTEDY SZLO DO PRZODU.
  DZISIAJ SIĘ COFA.
  KUCZERA TO FAJNY CHŁOP, ALE NIE MA CHARYZMY DO TEGO.
  ZA WYSOKIE PROGI.

 • ~Lokalny 2021-10-04
  16:10:16

  79 8

  Ważne, że będzie kasa na utrzymanie kolejnych muzeów w Rybniku.
  Tłumaczenie mieszkańcom, że walczymy ze smogiem i nie mamy czasu na sport, to jak tłumaczenie, że budujemy mieszkania socjalne w centrum, żeby mieszkańcom żyło się lepiej.
  Ciekawe czy ktoś jeszcze ten PRowy bełkot rzeczniczki traktuje poważnie?

 • ~krysia19500 2021-10-04
  16:31:17

  23 64

  "dał" Rząd niczego nie daje bo niczego nie ma Co najwyżej rozdysponował tyle naszych środków, które uzyska dzięki kolejnym podatkom i podwyżkom cen Nie wystartowali w konkursach to nie zadłużą bardziej miasta czyli jakaś dobra strona tego jest ?

 • ~ 2021-10-04
  16:43:57

  55 17

  Pani Krysiu,jeśli jak mowisz rząd NIC nie ma,to Ty też NIC nie masz więc idź i nie grzesz więcej ;-)

 • ~ 2021-10-04
  16:56:26

  52 12

  Jak POsłanka Jachira wejdzie do rządu to nie tylko kasa się znajdzie, ale i mieszkania komunalne dla nielegalnych imigrantów, których PO bez ograniczeń do Polski wpuści i sfinansuje (z waszej kieszeni).
  Pieniądze na pewno się znajdą i zostaną bez zbędnej papierkowej roboty i dokumentacji technicznej wydane.
  A sami będą się patrzyli i śmiali z głupich wyborców obserwując ubogacanie, zza okien swoich strzeżonych osiedli.

 • ~bikerek 2021-10-04
  18:31:38

  53 7

  Kuczera to taki wspaniałomyślny prezydent że pozbawił dzieci ze szkół podstawowych nauki pływania w ramach zajęc szkolnych,
  "Po co Rybnikowi zdrowe dzieci, lepiej dawac miliony na żużel"

 • ~Arteks 2021-10-04
  21:46:53

  12 45

  Ale wypisujecie tu brednie... Czy w Rybniku nie ma komu pokibicować i nie ma gdzie uprawiać sportu?! Przecież mamy infrastrukturę i na miejscu masę różnych dyscyplin które bez przeszkód możemy uprawiać zarówno amatorsko jak i profesjonalnie - za to zimą ciężko u nas pobiegać, ciężko wyjść na spacer czy dostać się pieszo na siłownię czy basen bo zwyczajnie śmierdzi. SŁUSZNIE, że dla władz wydobycie ze smogowego dziadostwa to priorytet i bardzo dziwię się tym, którzy to podważają i wykorzystują takie informacje do hejtu władz. Robią to jednocześnie te osoby które popierają obecnie rządzących krajem dzięki którym samorządy (w tym Rybnik) potraciły miliony w budżetach. To trochę perfidne...

 • ~ 2021-10-04
  22:09:17

  20 5

  Panie Arteks pan POwinien byc zorientowany,bo mnie "meczy" taka zagwozdka,ILU w Rybniku jest tych "samorzadowcow"(WSZYSTKICH),kilkudziesieciu,kilkuset czy moze kilka tysiecy?
  Z gory dziekuje za odpowiedz.
  Pozdrawiam.

 • ~dzideq 2021-10-04
  22:15:25

  29 7

  Osobo Arteks
  W Rybniku jak w soczewce jest POkaz nieudolnych rządów platfusów.
  Smród .bród i nieudolność

 • ~stam55 2021-10-04
  22:21:32

  29 2

  nie mieli czasu,zajmowali się kombinowaniem nad podwyżką za odbiór śmieci,rozumiem

 • ~krysia19500 2021-10-05
  06:44:08

  7 19

  ~Franca77 Ty naprawdę wierzysz w to, że rząd MA pieniądze? Skąd je ma? Sam je zarabia czy produkuje? Pieniądze rządu to NASZE pieniądze z podatków NIC INNEGO. Ja na swoje pieniądze muszę popracować, a rząd tylko je wydaje z tego co MY wypracujemy
  cytat z Margaret Thatcher: „Nie ma czegoś takiego jak publiczne pieniądze. Jeśli rząd mówi, że komuś coś da, to znaczy, że zabierze tobie, bo rząd nie ma żadnych własnych pieniędzy. Pieniądze Państwa nie z podatków czyli takie które sam uzyskuje z zysków spółek skarbu państwa czy innych źródeł to jednak ułamek całych środków. Tak więc śmiało można powiedzieć, że rząd powinien zarządzać państwem na rzecz jego obywateli A ten to robi na swoja korzyść oraz swoich pociotków :(((

 • ~hans 2021-10-05
  07:26:34

  22 2

  Myślałem, że w tym magistracie czego się nie złapią to to zawalą, a tu proszę nawet nie zdążyli się za to zabrać a już są w czarnej du.... Prezydent wiceprezydenci, przewodniczący rady i ich POdlotki tylko patrzą, z której strony nam dowalić. Podniesieniemy podatki, podniesiemy wywóz śmieci, zaraz podniesiemy wodę a to wszystko zwalimy na COVID. Na dzieci nie damy, szkół nie wyremontujemy, kluby niech się same o siebie martwią bo co nas to wszystko interesuje. A sport zawodowy... no mamy i się nim chwalimy, pokażemy się nawet w TV. Kasę pompują w niszowy sport, gdzie występuje 5 zawodników , którzy w żaden sposób nie identyfikują się z miastem i po roku uciekają jak najdalej.
  Te miasto pod tymi rządami nie ma żadnych perspektyw i coraz bardziej podupada. Młodzi uciekają, markety się stąd zwijają, zaraz upadną największe zakłady a oni malują drogi na czerwono...

 • ~Arteks 2021-10-05
  10:22:17

  4 19

  @hans - powtarzasz za innymi slogany i uogólnienia, których nie da się zweryfikować. Jeśli młodzi uciekają to kto zapełnia nasze puby, kluby, kina, obiekty sportowe, Rynek? Dlaczego trzeba było rozbudowywać przedszkola, żłobki bo było w nich mało miejsc? Jeśli ktoś młody chce wyjechać za granicę bo mu nie odpowiada polska rzeczywistość - to się go nie zatrzyma. I nie zaimponuje mu nawet największa hala sportowa czy stadiony narodowe. Wielu młodych wcale nie uprawia sportu... Krytyka władz miasta jest potrzebna - ale niech będzie racjonalna. Gdyby PiS nie zabrał milionów samorządom - można by zbudować dużo więcej. Kuczera mógłby zostawić pustostany w postaci pięknych architektonicznie: Juliusza czy Ignacego. Ale woli przywrócić im dawny blask - i słusznie. Jeśli miasto ma zabytki wysokiej klasy, to warto w pierwszej kolejności inwestować. Poza tym walka ze smogiem to priorytet i sprawa honoru dla naszego miasta.

 • ~rob78 2021-10-05
  10:40:09

  7 8

  Jeśli młodzi uciekają to kto zapełnia nasze puby, kluby, kina, obiekty sportowe, Rynek?
  No, jak to kto? Ludzie z okolicznych wsi przyjeżdżają PKS`em na rynek na kebeb;)

 • ~Arteks 2021-10-05
  10:49:45

  2 17

  @rob78 - a to oni nie uciekają? No tak... przecież na wsi pod Rybnikiem wszyscy utrzymują się z rolnictwa lub agroturystyki... ;)

 • ~rob78 2021-10-05
  11:05:57

  5 2

  @Arteks, No, nie uciekają. Żaden szanujący sie wsiok nie zostawi pieca na zime samego w kotłowni:)

 • ~hans 2021-10-05
  11:34:22

  22 1

  Arteks miałem z Tobą nigdy nie wchodzić w polemikę ale ten jeden raz zrobię wyjątek i Ci odpowiem. Argument "kto zapełnia nasze puby, kluby, kina itd." no proszę Cię, mamy XXI w. i najzwyczajniej w świecie ludzie posiadają samochody, mają pieniądze na taxi i przyjeżdżają do nas się napić, zrobić syf, dać se po mordzie. Nie trzeba mieszkać w "wielkim" Rybniku, żeby się tu dostać. A tak przyjeżdżają do nas a u siebie mają spokój.

  Rozbudowa przedszkoli i żłobków nie wynika z jakichś wzrostów demograficznych w mieście, tylko z tego, że po prostu tego typu placówek brakowało. Czasy gdy jeden z rodziców pracował a drugi mógł zostawać z dziećmi w domu już dawno się skończyły.

  Tutaj nie chodzi o salę gimnastyczną, boisko czy inny basen. Ludzie widzą jaka ta władza jest nieporadna i na każdym polu jeszcze w tym ich utwierdza. Czego się nie dotkną to zaliczają wpadkę. A pudrowanie swojej nieudolności jakimiś ścieżkami rowerowymi czy innymi placami zabaw dla psów jest śmieszne.

  A powoływanie się na smog powoli robi się takim samym bełkotem jak zwalanie wszystkiego na COVID.

  Bez odbioru.
  Pozdrawiam.

 • ~Arteks 2021-10-05
  18:27:27

  1 9

  @hans - podajesz przykłady które same w sobie są nieweryfikowalne, natomiast z drugiej strony sam poświadczasz, że Rybnik cieszy się magnetyzmem i przyciąga młodych ludzi także z okolicy. Albo jedno albo drugie. Albo miasto umiera i ludzie z niego uciekają, albo wręcz przeciwnie, oddziałuje pozytywnie na cały region i każdego z okolicy do siebie przyciąga. Skoro sobie zaprzeczasz w dwóch różnych wypowiedziach, to wnioskuję, że twoje poglądy są związane wyłącznie z niechęcią do obecnych władz Rybnika. Dlaczego uważasz, że drogi rowerowe w mieście to "pudrowanie"? To przecież jedna z potrzeb życia mieszkańców. W śląskich wsiach się jej nie zauważa - bo one zwyczajnie są zacofane w każdej dziedzinie. Ale widziałem już wsie w Polsce gdzie drogi rowerowe są traktowane na równi z miastami. Nigdy nie zrozumiem ludzi którzy bagatelizują smród - który kojarzy się nie tylko z zacofaniem cywilizacyjnym tych którzy go produkują ale też zwyczajnie z dyskomfortem życia.

 • ~Arteks 2021-10-05
  19:01:34

  0 8

  @hans - jakie zakłady masz na myśli które "za chwilę" padną? Rok 2049 kiedy ma być zamknięta ostatnia kopalnia w Rybniku to nie jest "za chwilę". A poza tym przed nami są bardzo duże środki transformacyjne z UE. Na razie nadmiar miejsc pracy Rybnika jest tak duży, że pracuje w nim bardzo dużo ludzi nie tylko z SRB ale też okolicznych miast i 10 tys. Ukraińców. Rybnik ma wyśmienitą sytuację na rynku pracy. Wiele miast może nam jej pozazdrościć - u nas niestety niektórzy jej nie doceniają.

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Czy będziesz głosował/głosowała na Piotra Kuczerę jako Prezydenta Miasta Rybnika?
Oddanych głosów: 1553