zamknij

Wiadomości

Rząd daje miliardy na obwodnice. Dlaczego na liście nie ma Rybnika?

2020-02-13, Autor: 

Nie tak dawno Minister Infrastruktury szumnie ogłosił program budowy 100 obwodnic na terenie Polski. Na liście nie znajdziemy Rybnika, choć przydałyby się pieniądze na dokończenie drogi do granic miasta w Niewiadomiu. Dlaczego tak jest?

Reklama

Góra pieniędzy na drogi

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło program, który w założeniach ma pochłonąć aż 28 mld złotych! Chodzi o budowę 100 obwodnic na terenie całego kraju w latach 2020-2030.

Jak się dowiadujemy, program określa cele i priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic miast na sieci dróg krajowych. Wskazuje również źródła finansowania oraz listę zadań inwestycyjnych kierowanych do realizacji. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

- Ruch pojazdów przez środek miejscowości i uciążliwości z tym związane: korki, zanieczyszczenie powietrza, hałas, to codzienność wielu Polaków. Aby zwiększył się komfort życia mieszkańców zatłoczonych dziś miast i miasteczek, wybudujemy w ciągu 10 lat 100 obwodnic, które wyprowadzą ruch tranzytowy poza tereny zabudowane i przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W sumie projekt zakłada powstanie około 820 km nowych dróg.

Na liście nie ma Rybnika

Z programu skorzysta 100 miast takich jak: Prudnik, Legnica, Wieluń, Ostrołęka czy Nowy Targ. Na liście znalazły się też miasta województwa śląskiego: Blachownia i Herby, Szczekociny i Goleniowy, Kroczyce, Pradła, Nakło Śląskie oraz Świerklaniec.

Brakuje Rybnika, choć pieniądze na dokończenie rybnickiego odcinka Racibórz-Pszczyna by się przydały. Mamy tu na myśli drogę poprowadzoną od ul. Wodzisławskiej przez Niedobczyce i Niewiadom do granic Rybnika.

Czy miasto starało się dostać na listę miejsc ujętych w programie budowy 100 obwodnic? Nie, bo jak tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu - Droga Regionalna jest drogą wojewódzką, a program o którym mowa dotyczył obwodnic krajowych.

- Drogi do dofinansowania z tego programu wskazywał rząd, są to obwodnice krajowe, którymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – tłumaczy Agnieszka Skupień.

Co ciekawe, nasi sąsiedzi z Raciborza inaczej podeszli do tematu. Na terenie tego miasta trwa budowa obwodnicy, której inwestorem jest marszałek województwa śląskiego. Racibórz podobnie jak Rybnik również zabiega o budowę drugiego odcinka. Tam inwestorem ma być już jednak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Samorząd z tego miasta ubiegał się, by wejść do programu... ale się nie dostał. Raciborska obwodnica znalazła się na liście rezerwowej.

- Realizacja tych zadań będzie możliwa po przygotowaniu niezbędnej dokumentacji oraz zapewnieniu finansowania – dowiadujemy się z wydziału prasowego Ministerstwa Infrastruktury.

Rybnik czeka

Tymczasem Rybnik sfinansował I etap budowy drogi Racibórz-Pszczyna (wraz z Drogą Śródmiejską) z kilku źródeł:

- Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego;
- środków własnych;
- Europejskiego Banku Inwestycyjnego
- dotacji
 Miasta Żory

I etap budowy drogi zakończył się na przełomie lat 2019/2020. Co dalej z II etapem do granic miasta w Niewiadomiu? Agnieszka Skupień przyznaje, że nie ma aktualnie konkursu, do którego miasto mogłoby aplikować.

- Aktualnie trwa tzw. programowanie kolejnej perspektywy środków unijnych na lata 2021-2027 – dodaje.

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 80

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~ 2020-02-13
  14:39:45

  Rybnik przystąpi do programu 100 dróg rowerowych.

 • ~hromqwe 2020-02-13
  15:16:20

  Bo Rybnikiem rządzi PO .Idiotą trzeba być by dawać pieniądze na Rybnik ,a PO będzie zbierało laury ,co to Oni nie zbudowali .Kuczera stanie i powie To My zbudowaliśmy ,ale (za pieniądze Partii rządzącej )

 • ~rybnikus 2020-02-13
  15:22:20

  Zdziwieni? Trzeba było dobrze wybrać, alle jaja!

 • ~rzyt 2020-02-13
  15:55:32

  75 7

  A ja to się cieszę tym co już jest. Gdy na Żorskiej będzie remontowany most to ten kawałeķ P-R odciąży ruch przelotowy i będzie jedyną alternatywą dla ciężkiego transportu, bo Prosta temu nie sprosta. Ale mi się rymnęło. Tylko szkoda ulicy Wodzisławskiej, która będzie mocno obciążona.

 • ~tuptyś 2020-02-13
  15:56:52

  8 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Ireneusz Słapa 2020-02-13
  16:02:58

  ~hromqwe - ale tak poza nawiasem, to wiesz że jesteś idiotą? To są NASZE PIENIĄDZE, z NASZYCH PODATKÓW a nie Twojej ukochanej PARTII KARMICIELKI. Żaden pisowski aparatczyk nie robi nam łaski, ta obwodnica nam się po prostu należy, i jej ewentualna budowa nie będzie zasługą Kuczery czy jakiegokolwiek innego politykiera z partii X lub Y.

 • ~hromqwe 2020-02-13
  16:06:52

  Dodam tylko to ,że po wyborach prezydenckich ,okaże się ,że również popieramy POKO (czy jak tam się nazywają) To Rybnik stanie się marginesem .PIS ma wgląd kto i jak głosował ,i Rybnik będzie tą czarną owcą .Chcecie dotacji na rozwój Rybnika głosujcie na kogo należy ,chcecie samodzielnie rozwijać Rybnik głosujcie na Kidawa Błońska ,wtedy głosujemy : czy ambicje ,czy rozwój

 • ~toomann 2020-02-13
  16:12:20

  76 10

  Trochę życzliwości proszę. Może te 100 gmin/miast bardziej potrzebuje nowych rozwiązań komunikacyjnych niż "Arteksowy pępek świata". Artykuł trochę przypominający porzekadło: "Dasz palec, biorą rękę" i ciągle mało.....

 • ~hromqwe 2020-02-13
  16:18:36

  56 39

  ~Ireneusz Słapa Cieszy mnie fakt iż nazywa mnie Pan idiotą .Przytoczę Panu Unie Europejską ,to też z naszych pieniędzy ,więc niech nie robią nam łaski ,by dotować rolników ,czy inny sektor gospodarczy .Jak będziesz miał 21 lat ,to mogę z Panem dyskutować .Na dzień dzisiejszy jesteś dla mnie nie pełnoletni .Wydoroślejesz ,to porozmawiamy

 • ~ 2020-02-13
  16:57:12

  44 18

  Jak ci z Raciborza do nas dojadą , to wtedy rządzili już będą totalsi i oni to w 2 miesiące dokończą. I zbudują rowerowy łącznik.

 • ~Król Janusz 2020-02-13
  17:02:41

  30 33

  "Z programu skorzysta 100 miast takich jak: Prudnik, Legnica, Wieluń, Ostrołęka czy Nowy Targ". Od siebie dodam Brzeg, reszta to jakieś wiochy, nie miasta.
  Śląsk: Blachownia i Herby, Szczekociny i Goleniowy, Kroczyce, Pradła, Nakło...
  Znam tylko Szczekociny i tylko dlatego, że w 2012 była tam katastrofa kolejowa.
  Realizacja przetargu 2024!
  Ważne, że jest program i są reklamy haha

 • ~ 2020-02-13
  17:44:22

  67 11

  Odpowiedź na tematu dlaczego "Rybnik czeka" bo "zły PiS znowu nie chciał dać kasy" znajdziecie w krótkim fragmencie artykułu:

  "Czy miasto (Rybnik) starało się dostać na listę miejsc ujętych w programie budowy 100 obwodnic? Nie, bo jak tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu - Droga Regionalna jest drogą wojewódzką, a program o którym mowa dotyczył obwodnic krajowych."

 • ~sianio 2020-02-13
  17:45:18

  33 40

  ~hromqwe ty jednak jesteś idiotą.Tytuł tego artykułu wprowadza w błąd bo rząd nie daje tylko ma w planie, że da pieniądze na obwodnice a to jest wielka różnica.Można obiecać gruszki na wierzbie a durny pisowiec będzie się cieszył .Rząd planuje ale pierwsze przetargi mają być w 2023 roku a do tego czasu może dużo się zmienić.Ale obiecać nie grzech tym bardziej że zaraz długopis musi bronić swojego stołka.

 • ~ 2020-02-13
  17:46:13

  37 23

  Słapa. Litości lemingu.
  "i jej ewentualna budowa nie będzie zasługą Kuczery czy jakiegokolwiek innego politykiera z partii X lub Y."

  A Kuczera to bezpartyjny, który wydaje SWOJE pieniądze z wypłaty na budowy dróg?

 • ~Mael 2020-02-13
  17:47:49

  64 7

  Rząd przeznaczył sporo pieniędzy na obwodnice dróg krajowych. Droga Racibórz - Pszczyna jest drogą wojewódzką finansowaną ze środków samorządowych Urzędu Marszałkowskiego. Moim zdaniem powinny być zlikwidowane sztuczne twory takie jak Urzędy Marszałkowskie i Starostwa Powiatowe stworzone celem zatrudnienia krewnych i znajomych i do marnowania publicznych pieniędzy.

 • ~ 2020-02-13
  18:09:32

  55 24

  Rybnik ma przecież mikro obwodnice, więc czemu mieli by dostać pieniądze na kolejne. Normalne miasta budują takie drogi daleko od centrum, a w Rybniku jest odwrotnie. Wybudowali drogę do nikąd, teraz władze miasta próbują zwalić wszystko na rząd przy pomocy przyjaznego Panu prezydentowi portalu.

 • ~hromqwe 2020-02-13
  18:20:31

  36 20

  ~sianio Oczywiście dziękuję za miano "~hromqwe ty jednak jesteś idiotą." Co do gruszek na wierzbie ,to PO tak mówiło o 500+ ,Z reali życia wynika ,500 + ma się dobrze ,i funkcjonuje do dziś + .Należało by przemyśleć kto jest idiotą .Ktoś kto zaufał ,i ma ,czy ktoś kto wierzył i teraz skomle

 • ~Arteks 2020-02-13
  18:27:42

  33 58

  Pamiętacie te szumne zapowiedzi premiera Morawieckiego jak ważny dla kraju jest Śląsk, te programy finansowe jakie miały być dla Śląska i ten deszcz inwestycji... To było przed wyborami ale okazuje się, że w innych regionach zapowiedzi polityków są realne. Przykładowo Ostrołęka ma spełniany każdy kaprys - od elektrowni, nowe państwowe muzea po nową obwodnicę. A u nas zupełna olewka. Pytanie do radnych PiS i parlamentarzystów - kiedy zaczniecie wreszcie dbać o interes naszego miasta i lobbować na jego korzyść? Przykładowe sprawy do waszego lobbingu - włączenie Rybnika do projektu CPK - nie jako jednej ze szprych ale jako stacji przelotowej na nowej linii Katowice-Ostrawa, budowa szybkiej kolei miejskiej w ROW, wpisanie II fragmentu obwodnicy do projektów państwowych, modernizacja elektrowni, realizacja budowy w Rybniku nowej sali koncertowej na którą w zeszłym roku zabrakło relatywnie niewiele pieniędzy, lokacja w Rybniku kolejnych państwowych instytucji (co z Sądem Okręgowym?), modernizacja Elektrowni Rybnik. Panowie Piecha - czy poszliście do parlamentu z nudy? Dla pieniędzy? Czy aby coś załatwić dla miasta z którego obaj się wywodzicie? Jestem przekonany, że moglibyście załatwić wszystkie sprawy o jakich piszę powyżej - gdyby tylko była z waszej strony chęć i inicjatywa. @rybnikus - a pamiętasz nasze dyskusje przedwyborcze jak zwracałem uwagę, że kadencja parlamentu 2015-19 była najgorsza dla naszego miasta od niepamiętnych czasów? Na razie wcale nie jest lepiej. PiS chyba nie lubi Rybnika - mimo, że ma tu przecież wielu wiernych zwolenników jak np. ciebie. @pushek - Rybnik buduje jako jedno z ostatnich dużych śląskich miast porządną drogę obwodową i co mnie cieszy - w kanonach współczesnej urbanistyki - a więc przez tereny słabo zabudowane i z dala od centrum. W Gliwicach wybudowano DTŚ przez centrum - trochę tak jak budowało się w latach 60.

 • ~Arteks 2020-02-13
  18:37:48

  20 47

  @toomann - znowu ta sąsiedzka zazdrość... Żaden pępek świata ale oddajemy do budżetu państwa więcej niż te kilkanaście miasteczek razem wziętych - ale państwo w zamian chce realizować inwestycje tam, a my mamy sobie radzić "sami". To nie jest sprawiedliwe. A czy twój Wodzisław jest w lepszej sytuacji? Wasza droga południowa też nie ma szans na powstanie - też zostaliście olani przez ten sam rząd co my. ;)

 • ~rybnikus 2020-02-13
  18:56:10

  47 33

  Arteks, napisz dlaczego Żory będą mieli salę koncertową i dlaczego wasz folksdojcz Tusk uwalił tzw 9 blok elektrowni?

 • ~Arteks 2020-02-13
  19:09:34

  25 32

  @rybnikus - nie w Żorach tylko w Jastrzębiu. No właśnie - wytłumacz czemu? Czy po prostu poseł Matusiak jest bardziej wpływowy niż posłowie PiS z Rybnika? A może jest po prostu bardziej pracowity lub bardziej interesuje się budżetem i dba o interes swojego miasta?

 • ~rybnikus 2020-02-13
  19:24:32

  40 27

  Arteks, to posłowie PO na złość PISowi nie popierają interesów Rybnika? I napisz drugą część o tzw 9 bloku elektrowni.

 • ~rosthost1 2020-02-14
  07:33:31

  16 10

  Ireneusz Słapa
  "To są NASZE PIENIĄDZE, z NASZYCH PODATKÓW a nie Twojej ukochanej PARTII KARMICIELKI." Irek nie denerwuj się tak nasze pieniądze z podatków poszły na Diagnozę. Moje i Twoje. A gdyby doświetlić przejścia dla pieszych to nie byłoby śmieci i kalectwa na Wyzwolenia, Gliwickiej, Reymonta itd...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Jak zamierzasz spędzić wakacje 2024?

Oddanych głosów: 422