zamknij

Wiadomości

Rząd daje miliardy na obwodnice. Dlaczego na liście nie ma Rybnika?

2020-02-13, Autor: Bartłomiej Furmanowicz

Nie tak dawno Minister Infrastruktury szumnie ogłosił program budowy 100 obwodnic na terenie Polski. Na liście nie znajdziemy Rybnika, choć przydałyby się pieniądze na dokończenie drogi do granic miasta w Niewiadomiu. Dlaczego tak jest?

Reklama

Góra pieniędzy na drogi

Ministerstwo Infrastruktury ogłosiło program, który w założeniach ma pochłonąć aż 28 mld złotych! Chodzi o budowę 100 obwodnic na terenie całego kraju w latach 2020-2030.

Jak się dowiadujemy, program określa cele i priorytety inwestycyjne w zakresie budowy obwodnic miast na sieci dróg krajowych. Wskazuje również źródła finansowania oraz listę zadań inwestycyjnych kierowanych do realizacji. Inwestycje związane z budową nowych obwodnic będą realizowane przez Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad.

- Ruch pojazdów przez środek miejscowości i uciążliwości z tym związane: korki, zanieczyszczenie powietrza, hałas, to codzienność wielu Polaków. Aby zwiększył się komfort życia mieszkańców zatłoczonych dziś miast i miasteczek, wybudujemy w ciągu 10 lat 100 obwodnic, które wyprowadzą ruch tranzytowy poza tereny zabudowane i przyczynią się do zwiększenia bezpieczeństwa na drogach - powiedział minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

W sumie projekt zakłada powstanie około 820 km nowych dróg.

Na liście nie ma Rybnika

Z programu skorzysta 100 miast takich jak: Prudnik, Legnica, Wieluń, Ostrołęka czy Nowy Targ. Na liście znalazły się też miasta województwa śląskiego: Blachownia i Herby, Szczekociny i Goleniowy, Kroczyce, Pradła, Nakło Śląskie oraz Świerklaniec.

Brakuje Rybnika, choć pieniądze na dokończenie rybnickiego odcinka Racibórz-Pszczyna by się przydały. Mamy tu na myśli drogę poprowadzoną od ul. Wodzisławskiej przez Niedobczyce i Niewiadom do granic Rybnika.

Czy miasto starało się dostać na listę miejsc ujętych w programie budowy 100 obwodnic? Nie, bo jak tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu - Droga Regionalna jest drogą wojewódzką, a program o którym mowa dotyczył obwodnic krajowych.

- Drogi do dofinansowania z tego programu wskazywał rząd, są to obwodnice krajowe, którymi zarządza Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad – tłumaczy Agnieszka Skupień.

Co ciekawe, nasi sąsiedzi z Raciborza inaczej podeszli do tematu. Na terenie tego miasta trwa budowa obwodnicy, której inwestorem jest marszałek województwa śląskiego. Racibórz podobnie jak Rybnik również zabiega o budowę drugiego odcinka. Tam inwestorem ma być już jednak Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Samorząd z tego miasta ubiegał się, by wejść do programu... ale się nie dostał. Raciborska obwodnica znalazła się na liście rezerwowej.

- Realizacja tych zadań będzie możliwa po przygotowaniu niezbędnej dokumentacji oraz zapewnieniu finansowania – dowiadujemy się z wydziału prasowego Ministerstwa Infrastruktury.

Rybnik czeka

Tymczasem Rybnik sfinansował I etap budowy drogi Racibórz-Pszczyna (wraz z Drogą Śródmiejską) z kilku źródeł:

- Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego;
- środków własnych;
- Europejskiego Banku Inwestycyjnego
- dotacji
 Miasta Żory

I etap budowy drogi zakończył się na przełomie lat 2019/2020. Co dalej z II etapem do granic miasta w Niewiadomiu? Agnieszka Skupień przyznaje, że nie ma aktualnie konkursu, do którego miasto mogłoby aplikować.

- Aktualnie trwa tzw. programowanie kolejnej perspektywy środków unijnych na lata 2021-2027 – dodaje.

Oceń publikację: + 1 + 20 - 1 - 80

Obserwuj nasz serwis na:

Komentarze (23):
 • ~ 2020-02-13
  14:39:45

  Rybnik przystąpi do programu 100 dróg rowerowych.

 • ~hromqwe 2020-02-13
  15:16:20

  Bo Rybnikiem rządzi PO .Idiotą trzeba być by dawać pieniądze na Rybnik ,a PO będzie zbierało laury ,co to Oni nie zbudowali .Kuczera stanie i powie To My zbudowaliśmy ,ale (za pieniądze Partii rządzącej )

 • ~rybnikus 2020-02-13
  15:22:20

  Zdziwieni? Trzeba było dobrze wybrać, alle jaja!

 • ~rzyt 2020-02-13
  15:55:32

  75 7

  A ja to się cieszę tym co już jest. Gdy na Żorskiej będzie remontowany most to ten kawałeķ P-R odciąży ruch przelotowy i będzie jedyną alternatywą dla ciężkiego transportu, bo Prosta temu nie sprosta. Ale mi się rymnęło. Tylko szkoda ulicy Wodzisławskiej, która będzie mocno obciążona.

 • ~tuptyś 2020-02-13
  15:56:52

  8 1

  Wpis został usunięty z powodu złamania regulaminu zamieszczania opinii.

 • ~Ireneusz Słapa 2020-02-13
  16:02:58

  ~hromqwe - ale tak poza nawiasem, to wiesz że jesteś idiotą? To są NASZE PIENIĄDZE, z NASZYCH PODATKÓW a nie Twojej ukochanej PARTII KARMICIELKI. Żaden pisowski aparatczyk nie robi nam łaski, ta obwodnica nam się po prostu należy, i jej ewentualna budowa nie będzie zasługą Kuczery czy jakiegokolwiek innego politykiera z partii X lub Y.

 • ~hromqwe 2020-02-13
  16:06:52

  Dodam tylko to ,że po wyborach prezydenckich ,okaże się ,że również popieramy POKO (czy jak tam się nazywają) To Rybnik stanie się marginesem .PIS ma wgląd kto i jak głosował ,i Rybnik będzie tą czarną owcą .Chcecie dotacji na rozwój Rybnika głosujcie na kogo należy ,chcecie samodzielnie rozwijać Rybnik głosujcie na Kidawa Błońska ,wtedy głosujemy : czy ambicje ,czy rozwój

 • ~toomann 2020-02-13
  16:12:20

  76 10

  Trochę życzliwości proszę. Może te 100 gmin/miast bardziej potrzebuje nowych rozwiązań komunikacyjnych niż "Arteksowy pępek świata". Artykuł trochę przypominający porzekadło: "Dasz palec, biorą rękę" i ciągle mało.....

 • ~hromqwe 2020-02-13
  16:18:36

  56 39

  ~Ireneusz Słapa Cieszy mnie fakt iż nazywa mnie Pan idiotą .Przytoczę Panu Unie Europejską ,to też z naszych pieniędzy ,więc niech nie robią nam łaski ,by dotować rolników ,czy inny sektor gospodarczy .Jak będziesz miał 21 lat ,to mogę z Panem dyskutować .Na dzień dzisiejszy jesteś dla mnie nie pełnoletni .Wydoroślejesz ,to porozmawiamy

 • ~zak 2020-02-13
  16:57:12

  44 18

  Jak ci z Raciborza do nas dojadą , to wtedy rządzili już będą totalsi i oni to w 2 miesiące dokończą. I zbudują rowerowy łącznik.

 • ~Król Janusz 2020-02-13
  17:02:41

  30 33

  "Z programu skorzysta 100 miast takich jak: Prudnik, Legnica, Wieluń, Ostrołęka czy Nowy Targ". Od siebie dodam Brzeg, reszta to jakieś wiochy, nie miasta.
  Śląsk: Blachownia i Herby, Szczekociny i Goleniowy, Kroczyce, Pradła, Nakło...
  Znam tylko Szczekociny i tylko dlatego, że w 2012 była tam katastrofa kolejowa.
  Realizacja przetargu 2024!
  Ważne, że jest program i są reklamy haha

 • ~tf2 2020-02-13
  17:44:22

  67 11

  Odpowiedź na tematu dlaczego "Rybnik czeka" bo "zły PiS znowu nie chciał dać kasy" znajdziecie w krótkim fragmencie artykułu:

  "Czy miasto (Rybnik) starało się dostać na listę miejsc ujętych w programie budowy 100 obwodnic? Nie, bo jak tłumaczy Agnieszka Skupień, rzecznik rybnickiego magistratu - Droga Regionalna jest drogą wojewódzką, a program o którym mowa dotyczył obwodnic krajowych."

 • ~sianio 2020-02-13
  17:45:18

  33 40

  ~hromqwe ty jednak jesteś idiotą.Tytuł tego artykułu wprowadza w błąd bo rząd nie daje tylko ma w planie, że da pieniądze na obwodnice a to jest wielka różnica.Można obiecać gruszki na wierzbie a durny pisowiec będzie się cieszył .Rząd planuje ale pierwsze przetargi mają być w 2023 roku a do tego czasu może dużo się zmienić.Ale obiecać nie grzech tym bardziej że zaraz długopis musi bronić swojego stołka.

 • ~tf2 2020-02-13
  17:46:13

  37 23

  Słapa. Litości lemingu.
  "i jej ewentualna budowa nie będzie zasługą Kuczery czy jakiegokolwiek innego politykiera z partii X lub Y."

  A Kuczera to bezpartyjny, który wydaje SWOJE pieniądze z wypłaty na budowy dróg?

 • ~Mael 2020-02-13
  17:47:49

  64 7

  Rząd przeznaczył sporo pieniędzy na obwodnice dróg krajowych. Droga Racibórz - Pszczyna jest drogą wojewódzką finansowaną ze środków samorządowych Urzędu Marszałkowskiego. Moim zdaniem powinny być zlikwidowane sztuczne twory takie jak Urzędy Marszałkowskie i Starostwa Powiatowe stworzone celem zatrudnienia krewnych i znajomych i do marnowania publicznych pieniędzy.

 • ~ 2020-02-13
  18:09:32

  55 24

  Rybnik ma przecież mikro obwodnice, więc czemu mieli by dostać pieniądze na kolejne. Normalne miasta budują takie drogi daleko od centrum, a w Rybniku jest odwrotnie. Wybudowali drogę do nikąd, teraz władze miasta próbują zwalić wszystko na rząd przy pomocy przyjaznego Panu prezydentowi portalu.

 • ~hromqwe 2020-02-13
  18:20:31

  36 20

  ~sianio Oczywiście dziękuję za miano "~hromqwe ty jednak jesteś idiotą." Co do gruszek na wierzbie ,to PO tak mówiło o 500+ ,Z reali życia wynika ,500 + ma się dobrze ,i funkcjonuje do dziś + .Należało by przemyśleć kto jest idiotą .Ktoś kto zaufał ,i ma ,czy ktoś kto wierzył i teraz skomle

 • ~Arteks 2020-02-13
  18:27:42

  33 58

  Pamiętacie te szumne zapowiedzi premiera Morawieckiego jak ważny dla kraju jest Śląsk, te programy finansowe jakie miały być dla Śląska i ten deszcz inwestycji... To było przed wyborami ale okazuje się, że w innych regionach zapowiedzi polityków są realne. Przykładowo Ostrołęka ma spełniany każdy kaprys - od elektrowni, nowe państwowe muzea po nową obwodnicę. A u nas zupełna olewka. Pytanie do radnych PiS i parlamentarzystów - kiedy zaczniecie wreszcie dbać o interes naszego miasta i lobbować na jego korzyść? Przykładowe sprawy do waszego lobbingu - włączenie Rybnika do projektu CPK - nie jako jednej ze szprych ale jako stacji przelotowej na nowej linii Katowice-Ostrawa, budowa szybkiej kolei miejskiej w ROW, wpisanie II fragmentu obwodnicy do projektów państwowych, modernizacja elektrowni, realizacja budowy w Rybniku nowej sali koncertowej na którą w zeszłym roku zabrakło relatywnie niewiele pieniędzy, lokacja w Rybniku kolejnych państwowych instytucji (co z Sądem Okręgowym?), modernizacja Elektrowni Rybnik. Panowie Piecha - czy poszliście do parlamentu z nudy? Dla pieniędzy? Czy aby coś załatwić dla miasta z którego obaj się wywodzicie? Jestem przekonany, że moglibyście załatwić wszystkie sprawy o jakich piszę powyżej - gdyby tylko była z waszej strony chęć i inicjatywa. @rybnikus - a pamiętasz nasze dyskusje przedwyborcze jak zwracałem uwagę, że kadencja parlamentu 2015-19 była najgorsza dla naszego miasta od niepamiętnych czasów? Na razie wcale nie jest lepiej. PiS chyba nie lubi Rybnika - mimo, że ma tu przecież wielu wiernych zwolenników jak np. ciebie. @pushek - Rybnik buduje jako jedno z ostatnich dużych śląskich miast porządną drogę obwodową i co mnie cieszy - w kanonach współczesnej urbanistyki - a więc przez tereny słabo zabudowane i z dala od centrum. W Gliwicach wybudowano DTŚ przez centrum - trochę tak jak budowało się w latach 60.

 • ~Arteks 2020-02-13
  18:37:48

  20 47

  @toomann - znowu ta sąsiedzka zazdrość... Żaden pępek świata ale oddajemy do budżetu państwa więcej niż te kilkanaście miasteczek razem wziętych - ale państwo w zamian chce realizować inwestycje tam, a my mamy sobie radzić "sami". To nie jest sprawiedliwe. A czy twój Wodzisław jest w lepszej sytuacji? Wasza droga południowa też nie ma szans na powstanie - też zostaliście olani przez ten sam rząd co my. ;)

 • ~rybnikus 2020-02-13
  18:56:10

  47 33

  Arteks, napisz dlaczego Żory będą mieli salę koncertową i dlaczego wasz folksdojcz Tusk uwalił tzw 9 blok elektrowni?

 • ~Arteks 2020-02-13
  19:09:34

  25 32

  @rybnikus - nie w Żorach tylko w Jastrzębiu. No właśnie - wytłumacz czemu? Czy po prostu poseł Matusiak jest bardziej wpływowy niż posłowie PiS z Rybnika? A może jest po prostu bardziej pracowity lub bardziej interesuje się budżetem i dba o interes swojego miasta?

 • ~rybnikus 2020-02-13
  19:24:32

  40 27

  Arteks, to posłowie PO na złość PISowi nie popierają interesów Rybnika? I napisz drugą część o tzw 9 bloku elektrowni.

 • ~rosthost1 2020-02-14
  07:33:31

  16 10

  Ireneusz Słapa
  "To są NASZE PIENIĄDZE, z NASZYCH PODATKÓW a nie Twojej ukochanej PARTII KARMICIELKI." Irek nie denerwuj się tak nasze pieniądze z podatków poszły na Diagnozę. Moje i Twoje. A gdyby doświetlić przejścia dla pieszych to nie byłoby śmieci i kalectwa na Wyzwolenia, Gliwickiej, Reymonta itd...

Zamieszczone komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników portalu. Redakcja portalu Rybnik.com.pl nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Alert Rybnik.com.pl

Byłeś świadkiem wypadku? W Twojej okolicy dzieje sie coś ciekawego? Chcesz opublikować recenzję z imprezy kulturalnej? Wciel się w rolę reportera Rybnik.com.pl i napisz nam o tym!

Wyślij alert

Sonda

Co widzielibyście w miejscu dawnego Praktikera?


Oddanych głosów: 2218